هزینه راه اندازی خط تولید رابیتس چقدر است؟

با مراحل راه‌اندازی خط تولید رابیتس، چالش‌ها و پیش‌نیازهای آن آشنا شوید
انتشار: 1401/10/05
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
هزینه راه اندازی خط تولید رابیتس چقدر است؟


رابیتس یک محصول پرکاربرد در ساختمان‌سازی است که تقریباً در تمامی ساختمان‌های مسکونی کاربرد دارد. به‌جز طراحی دکوراسیون داخلی و گچ‌بری، رابیتس نقش مهمی در ساخت وال پست و استحکام دیوارها نیز دارد. همین موضوع باعث شده تا تقاضای همیشگی برای این محصول تضمین شود و به همین دلیل افرادی که به دنبال راه‌اندازی یک واحد تولیدی پرسود هستند، تولید رابیتس را نیز در بین گزینه‌های خود قرار می‌دهند. اگر شما هم قصد راه‌اندازی خط تولید رابیتس را دارید، این مقاله را بخوانید تا با پیش‌نیازها و مراحل راه‌اندازی کارخانه رابیتس بیشتر آشنا شوید و بتوانید برای احداث این کارخانه بهتر تصمیم بگیرید.

 

 

راه اندازی یک کارخانه رابیتس چه مراحلی دارد؟

نخستین مرحله در راه‌اندازی هر کارخانه‌ای، تهیه طرح توجیهی است. طرح توجیهی نقشه راه شما را مشخص می‌کند و به شما می‌گوید که برای رسیدن به یک میزان سود مشخص، باید چقدر هزینه و زمان صرف کنید. برای نوشتن این طرح باید از کارشناسان اقتصادی و افراد باتجربه در حوزه تولید مقاطع فولادی کمک بگیرید. همچنین ارائه این طرح هنگام دریافت مجوزهای لازم ضروری است.

پس از نوشتن طرح توجیهی و تخمین میزان بودجه لازم، باید محل احداث کارخانه را مشخص کنید. این محل علاوه بر دارا بودن شرایط دریافت مجوز، باید تا حد ممکن به تأمین‌کنندگان مواد اولیه و مشتریان بالقوه شما نزدیک باشد تا با صرفه‌جویی در هزینه‌های تولید و کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل، بتوانید محصول خود را با قیمت مناسب عرضه کرده و مزیت رقابتی ایجاد کنید.

پس از انتخاب محل احداث کارخانه و اقدام برای دریافت مجوز ساخت از شهرداری و مجوز تولید از وزارت صمت، نوبت به جذب سرمایه برای احداث و تجهیز کارخانه می‌رسد که برای این کار، می‌توانید اقدام به دریافت وام کنید.

در ادامه با تجهیزات لازم برای راه‌اندازی کارخانه رابیتس و روش تولید آن آشنا می‌شوید تا یک دید کلی نسبت به روند کار در خط تولید رابیتس به دست بیاورید.

 

 

رابیتس

 

برای تولید رابیتس به چه دستگاه هایی نیاز دارید؟

هزینه تأمین دستگاه‌ها و ماشین‌آلات خط تولید بخش بزرگی از هزینه راه‌اندازی کارخانه رابیتس را تشکیل می‌دهد و دانستن آن به شما کمک می‌کند تا بتوانید سرمایه اولیه موردنیاز خود را دقیق‌تر تخمین بزنید. برای این‌که بتوانید سرعت تولید و به تبع آن ظرفیت تولید و سود خود را بیشتر کنید، باید سیستم تولید کارخانه شما تمام‌اتوماتیک باشد. یک کارخانه تمام‌اتوماتیک تولید رابتیس، به دستگاه‌های زیر نیاز دارد:

  •   دستگاه تمام‌اتوماتیک PLC برای کنترل فرایندهای خط تولید
  • دستگاه‌های کشش ورق فولادی
  •  دستگاه پرس
  •  قیچی صنعتی (گیوتین)
  • دستگاه تولید رابیتس
  • تجهیزات مربوط به آزمایشگاه کنترل کیفیت
  •  جرثقیل، لیفتراک و تجهیزات انبارداری

 

مهم‌ترین دستگاه در خط تولید رابتیس، دستگاه تولید رابیتس است که نوع اتوماتیک آن با ظرفیت تولید تک‌برگ و ده برگ ساخته می‌شود. دستگاه تک‌برگی می‌تواند در هر ساعت 150 برگ رابیتس تولید کند و ظرفیت تولید دستگاه ده برگی رابیتس نیز 220 برگ در ساعت است.

 

تولید رابیتس

 

رابیتس چگونه تولید می شود؟

ماده اولیه تولید رابیتس، ورق گالوانیزه است و به همین دلیل، بهتر است که کارخانه شما به تولیدکنندگان ورق گالوانیزه نزدیک باشد. خرید ورق گالوانیزه به‌صورت رول به‌صرفه‌تر است و به همین دلیل، نخستین مرحله در تولید رابیتس، باز کردن رول‌های ورق گالوانیزه به منظور مسطح کردن و کشیدن آن‌ها است. پس از تحت کشش قرار دادن ورق گالوانیزه، این ورق وارد دستگاه برش می‌شود تا به اندازه ابعاد موردنظر برای هر شیت رابیتس برش بخورد.

پس از برش، روی ورق‌های گالوانیزه فرایند نورد سرد انجام شده و آن‌ها را وارد دستگاه پرس و تولید رابیتس می‌کنند تا شکل موردنظر به ورق‌ها داده شده و چشمه‌های و ستون‌های رابیتس به وجود بیایند. پس از پرس‌کاری ورق‌ها، آن‌ها را مجدداً تحت کشش قرار داده و در نهایت نیز بسته‌بندی می‌کنند.

 

هزینه راه اندازی کارخانه رابیتس چقدر است؟

هزینه راه‌اندازی کارخانه رابیتس به قیمت ارز و میزان عرضه و تقاضا برای محصول رابیتس بستگی دارد. درصورتی‌که میزان تقاضا بالاتر از میزان عرضه باشد، ممکن است قیمت دستگاه‌ها و ماشین‌آلات تولید رابیتس بالا برود.

به‌صورت کلی هزینه راه‌اندازی کارخانه رابیتس برای خرید زمین، دریافت مجوز، احداث کارخانه، تأمین ماشین‌آلات و دستگاه‌ها و استخدام پرسنل فنی و ستادی صرف می‌شود. به غیر از هزینه اولیه، شما به یک سرمایه در گردش نیز نیاز دارید که این سرمایه در گردش باید صرف تأمین مواد اولیه، پرداخت حقوق پرسنل، تحقیق و توسعه، بازاریابی، حمل‌ونقل، بسته‌بندی و تعمیرات و نگهداری شود.

مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در برآورد سرمایه در گردش، هزینه مواد اولیه یا همان قیمت ورق گالوانیزه است. قیمت ورق گالوانیزه به قیمت ورق سیاه و به‌صورت کلی فولاد بستگی دارد.

 

قیمت رابیتس

 

چگونه می توان سود کارخانه تولید رابیتس را افزایش داد؟

 برای صرفه‌جویی در هزینه‌های در گردش، می‌توانید ورق گالوانیزه را از بورس کالا تهیه کنید. قیمت آهن‌آلات در بورس کالا از بازار آزاد ارزان‌تر است و با خرید عمده از آن، می‌توانید میزان سود خود را افزایش دهید. عرضه ورق گالوانیزه در بورس کالا، تنها یک‌بار در هفته انجام می‌شود و برای تأمین مواد اولیه خود از این مرجع دولتی، باید با خریداران دیگر رقابت کنید.

برای خرید ورق گالوانیزه از بورس کالا، باید در سامانه بهین یاب ثبت‌نام کنید. این سامانه، روشی برای احراز هویت تولیدکنندگان مقاطع فولادی و محصولات وابسته است تا هنگام خرید در بورس کالا در اولویت قرار داده شوند. همچنین از این سامانه برای اعمال سقف خرید در بورس کالا استفاده می‌شود تا امکان احتکار وجود نداشته باشد و دولت بتواند دست به تنظیم بازار بزند.

یکی دیگر از راه‌های افزایش سود خط تولید رابیتس، انجام تحقیقات بازار به‌صورت مفصل و دقیق است تا با شناخت دقیق مشتری، بتوانید روی کیفیت محصول موردپسند اکثریت و نحوه عرضه آن، کار کنید.

 

 

به منظور تخمین هزینه مواد اولیه، می‌توانید برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه به سایت آهنگر مراجعه کنید. قیمت ورق گالوانیزه در این سایت همانند قیمت درب کارخانه است و امکان خرید عمده از آن نیز وجود دارد. همچنین کیفیت و اصالت تمامی محصولات ارائه‌شده در این سایت توسط واحد کنترل کیفیت آهنگر تضمین می‌شود.

 

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

با خرید به‌صرفه ماده اولیه تولید رابیتس یعنی ورق گالوانیزه و استفاده از ماشین‌آلات تمام‌اتوماتیک می‌توانید سود خود را افزایش دهید.

پاسخ :

هزینه راه‌اندازی کارخانه تولید رابیتس به قیمت دستگاه‌ها، قیمت ارز، میزان عرضه و تقاضا و ... بستگی دارد.

ارسال نظر جدید