پر مصرف ترین تیرآهن ها کدامند؟

با پرکاربردترین سایزهای تیرآهن و کاربردهای آن‌ها آشنا شوید
انتشار: 1400/08/19
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
پر مصرف ترین تیرآهن ها کدامند؟

 

تیرآهن یک مقطع فولادی فوق العاده مهم در صنعت ساختمان است که از آن برای جلوگیری از تنش‌های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی استفاده می‌کنند. اگر شما یک مهندس سازه یا یک طراح ساختمان تازه کار هستید، حتماً برایتان این سؤال پیش آمده که معمولاً مهندسان دیگر از چه نوع تیرآهنی برای ساخت و ساز استفاده می‌کنند؟ در ادامه این مقاله، ما قصد داریم تا پر مصرف ترین تیرآهن ها و پرکاربردترین سایزهای تیرآهن را به شما معرفی کنیم. همچنین کمی با تیرآهن و انواع آن نیز آشنا خواهید شد.

 

 

پرکاربردترین سایزهای تیرآهن کدام است؟

همان‌طور که می‌دانید انواع تیرآهن بر اساس سایز و کاربرد دسته‌های مختلفی دارد. به عنوان مثال از تیرآهن لانه زنبوری در ساخت ستون، پی، اعضای مهاربندی، اتصالات تیر به ستون و اتصالات بادبندها استفاده می‌شود. اکثر تیرآهن‌ها در سایز 8 الی 100 سانتی‌متری تولید می‌شوند؛‌ اما پرکاربردترین سایزهای تیرآهن، سایزهای 14، 16 و 18 هستند که سایز 18 آن معمولاً فروش بیشتری دارد.

لازم به ذکر است که بیشتر کارخانه‌ها نیز تیرآهن‌های خود را در سایز 8 الی 30 تولید می‌کنند که پرکاربردترین سایزهای تیرآهن، معمولاً در سبد محصولات تمامی این کارخانه‌ها قرار دارد.

 

با پر مصرف ترین تیرآهن ها آشنا شوید

پر مصرف ترین تیرآهن ها، تیرآهن‌های معمولی یا IPE و INP هستند. بعید است کارخانه‌ای تیرآهن تولید کند و حداقل دو سایز تیرآهن IPE را در سبد محصولات خود قرار ندهد. این تیرآهن ها کاربردهای گسترده‌ای در ساختمان‌سازی دارند و پس از آن‌ها، تیرآهن‌های نوع هاش (IPB) و لانه زنبوری (CNP) قرار می‌گیرند که تیرآهن هاش، بیشتر در پل‌سازی و ساخت سازه‌های بلندمرتبه کاربرد دارد و تیرآهن لانه زنبوری نیز در ساخت سقف پارکینگ و ... استفاده می‌شود.

 

تیرآهن چیست؟

بیشتر تیرآهن‌ها از طریق نورد گرم تولید می‌شوند؛ البته ممکن است در برخی انواع تیرآهن، بعضی مراحل تولید تفاوت داشته باشد. ازنظر ظاهری تیرآهن‌ها به 2 شکل I و H تقسیم می‌شوند که هر کدام دارای یک جان و 2 بال هستند. ضخامت و سایز بال‌ها ممکن است متغیر باشد و این متغیر بودن ضخامت و سایز بال است که تیرآهن‌ها در دسته‌های جداگانه و متمایز به هم قرار می‌دهد. به بخش اصلی یا میانی تیرآهن، جان و به لبه‌ها یا کناره‌های آن، بال گفته می‌شود. در ادامه، با پر مصرف ترین تیرآهن ها به ترتیب آشنا می‌شوید.

 

انواع تیرآهن به چه دسته‌هایی تقسیم می‌شوند؟

با پر مصرف ترین تیرآهن ها را به ترتیب در لیست زیر می‌بینید:

•    تیرآهن نوع IPE‌
•    تیرآهن نوعINP 
•    تیرآهن نوع IPB 
•    تیرآهن نوع CNP یا لانه زنبوری

 

تیرآهن نوع IPE چیست؟

IPE یک نوع استاندارد اروپایی در تولید انواع آهن است که امروزه در تولید تیرآهن معمولی از آن استفاده می‌کنند. تیرآهنی که با این استاندارد تولید می‌شود، در سایز 8 تا 60 سانتی‌متری برش می‌خورد که ضخامت بال آن از ابتدا تا انتهای آن ثابت است. شکل ظاهری این تیرآهن شبیه به حرف I در حروف انگلیسی است. سایزهای 14، 16 و 18، از پرکاربردترین سایزهای تیرآهن معمولی به شمار می‌روند.

 

تیرآهن IPE

 

از تیرآهن INP در کجا استفاده می‌شود؟

INP نیز یک استاندارد چینی و روسی است که از آن در تولید این نوع تیرآهن استفاده می‌شود. این نوع تیرآهن نیز مشابه تیرآهن IPE در سایز 8 الی 60 سانتی‌متری تولید می‌شود که عمده استفاده از آن در ساخت برج، ساختمان، اسکله، پل و سد است. تیرآهن INP نیز شبیه به حرف I انگلیسی است، با این تفاوت که با فاصله گرفتن از جان، ضخامت بال آن کم می‌شود.

 

کاربرد و مزایای تیرآهن نوع IPB

برخلاف 2 تیرآهن نوع قبلی، تیرآهن نوع IPB یا هاش، از سایز 10 الی 100 سانتی‌متری تولید می‌شود که عمده استفاده از آن، در ساخت ستون است. سطح مقطع این نوع تیرآهن شبیه به حرف انگلیسی H است که اصطلاحاً به آن تیرآهن هاش گفته می‌شود. تیرآهن IPB دارای 3 نوع هاش سبک، هاش سنگین و هاش فوق سنگین است. مزایای استفاده از این تیرآهن هاش عبارت است از:

•    استحکام زیاد
•    سرعت نصب بالا
•    اشغال فضای کمتر
•    مقاومت بیشتر و تنش مکانیکی کمتر
•    مقاوم در برابر نیروهای خمشی و برشی و حرکات و رانش زمین

سایزهای 16، 18 و 20 پرکاربردترین سایزهای تیرآهن هاش هستند.

 

تیرآهن لانه زنبوری یا CNP چیست؟

تیرآهن نوع CNP دارای حفره‌هایی به شکل لانه زنبور بر سطح جان خود است که به آن تیرآهن لانه زنبوری نیز گفته می‌شود. وزن تیرآهن لانه زنبوری از سایر تیرآهن‌ها به دلیل وجود حفره‌ها کمتر است، اما ارتفاع آن‌ها حدود 1.5 برابر بیشتر از تیرآهن‌های نوع دیگر است؛ این افزایش ارتفاع نیز موجب تحمل بیشتر نیروی خمشی می‌شود.

 

تیرآهن لانه زنبوری

 

کاربرد اصلی پر مصرف ترین تیرآهن ها در کجاست؟

از پر مصرف ترین تیرآهن ها در ساخت اسکلت فلزی ساختمان‌ها استفاده می‌شود؛ به‌طوری‌که می‌توان گفت یک سازه فلزی بدون تیرآهن معنایی ندارد. این مقطع فولادی فشار و بار سازه را به زمین منتقل می‌کند و بیشترین موارد استفاده از آن نیز در ساخت خرپا، تیر و سازه به چشم می‌خورد. به دلیل استفاده زیاد از این محصول در حجم بالا، افزایش یا کاهش قیمت تیر اهن می‌تواند روی هزینه اتمام پروژه تأثیر بالایی داشته باشد. 

 

مزایای استفاده از تیرآهن

•    امکان توسعه
•    امکان اتصال به یکدیگر
•    امکان جوشکاری
•    سرعت نصب و اجرا بالا

معمولاً از پر مصرف ترین تیرآهن ها در ساختمان‌هایی با ارتفاع زیاد استفاده می‌شود.

 

بهترین نوع تیرآهن

 

بهترین نوع تیرآهن را بشناسید

بهترین نوع تیرآهن و پرمصرف‌ترین آن، تیرآهن IPE است؛ اگر پرکاربردترین سایزهای تیرآهن IPE را از یک تولیدکننده معتبر خریداری کنید، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که وزن آن بر اساس جدول اشتال تیرآهن است. خرید این نوع تیرآهن در بازار به صورت کیلویی یا شاخه‌ای است و برای خرید آن شما باید با تمامی پارامترهای مهم هنگام خرید چون کارخانه تولیدکننده، وزن، سایز، ابعاد، قیمت اهن الات و غیره آشنایی داشته باشید. در مقاله راهنمای خرید تیرآهن تمامی موارد مربوط و فاکتورهای مهم در خرید تیراهن گردآوری شده است. 

 

پر مصرف ترین سایز تیرآهن کدام است؟

همان‌طور که می‌دانید انواع تیرآهن بر اساس سایز و کاربرد دسته‌های مختلفی دارد. به عنوان مثال از تیرآهن لانه زنبوری در ساخت ستون، پی، اعضای مهاربندی، اتصالات تیر به ستون و اتصالات بادبندها استفاده می‌شود. اکثر تیرآهن‌ها در سایز 8 الی 100 سانتی‌متری تولید می‌شوند؛‌ اما پر مصرف ترین سایز تیرآهن، سایز 14، 16 و 18 به شمار می رود که سایز 18 آن معمولا فروش بیشتری دارد.

لازم به ذکر است که بیشتر کارخانه‌ها نیز تیرآهن‌های خود را در سایز 8 الی 30 تولید می‌کنند که سایزهای مختلف تیرآهن، باعث متفاوت بودن کاربرد آن‌ها در ساختمان می‌شود.

 

پرمصرف ترین تیرآهن

 

در ادامه به معرفی محبوب‌ترین تولیدکنندگان تیرآهن می‌پردازیم.

 

تولیدکنندگان پر مصرف ترین تیرآهن ها را بشناسید

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تیرآهن در ایران عبارت‌اند از:

1)    کارخانه ذوب‌آهن اصفهان
2)    کارخانه تیرآهن نورد آریان فولاد
3)    کارخانه تیرآهن فایکو (فولاد البرز ایرانیان)
4)    کارخانه شاهین بناب
5)    کارخانه جهان فولاد غرب

 

قیمت تیرآهن 14 جهان فولاد غرب


6)    کارخانه فولاد اهواز
7)    کارخانه فولاد ناب تبریز
8)    کارخانه پروفیل صنعت ماهان
9)    گروه ملی صنعتی فولاد ایران (سهامی خاص)
10)  مجتمع فولاد ظفر بناب
11)  کارخانه نورد فولاد یزد احرامیان

 

با مطالعه مطالب بالا دریافتید که پرکاربردترین سایزهای تیرآهن، سایزهای 16 و 18 بوده و پر مصرف ترین تیرآهن ها کدام است. و پر کاربردترین تیرآهن کدام است. با کمی بررسی در بین کارخانه‌های تولیدکننده درمی‌یابید که کارخانه ذوب آهن اصفهان تیرآهن‌های فوق العاده باکیفیتی دارد؛ به همین دلیل قیمت تیر آهن اصفهان با دیگر کارخانه‌ها در حال رقابت است.

 

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آهنگر. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

بهترین نوع تیرآهن برای کارخانه ذوب آهن اصفهان است که به دلیل قیمت مناسب و نزدیک بودن به جدول وزن اشتال، بسیار مورد توجه خریداران قرار گرفته است.

پاسخ :

از آنجایی که بهترین نوع تیرآهن، نوع IPE است، از آن نیز در ساخت اسکلت ساختمان و ستون استفاده می‌شود.

ارسال نظر جدید