معرفی کارخانه های تولیدکننده تیرآهن در ایران

یکی از عوامل مؤثر بر قیمت تیرآهن برند آن است
انتشار: 1399/07/14
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
معرفی کارخانه های تولیدکننده تیرآهن در ایران

 

تیرآهن یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان محسوب می‌شود و انتخاب نوع و برند آن بر کیفیت نهایی ساختمان بسیار تأثیرگذار است. تیرآهن از شمش فولادی با روش نورد گرم تولید می‌شود و از 2 بال و یک جان تشکیل شده است. سطح مقطع تیرآهن‌ها به شکل حرف انگلیسی I  یا H بوده که به ترتیب به نام تیرآهن باریک و بال‌پهن شناخته می‌شوند. جان تیرآهن در برابر تنش برشی و بال‌ها در مقابل ممان‌های خمشی مقاومت می‌کنند. خوشبختانه ایران ازنظر تولید تیرآهن به خودکفایی رسیده و هم‌اکنون مجتمع ذوب‌آهن اصفهان از معروف‌ترین برندهای تیرآهن در ایران است. قیمت روز تیرآهن از کارخانه‌ای تا کارخانه دیگر متفاوت بوده و به کیفیت آن بستگی دارد. برای آشنایی بیشتر با تولیدکنندگان تیرآهن و مشاهده لیست کارخانه های تیرآهن در این مقاله با ما همراه باشید.

 

 

اگر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تیرآهن هستید، می‌توانید راهنمای خرید تیرآهن را مطالعه کنید.

 

انواع تیرآهن

 

چند نوع تیرآهن داریم؟

تیرآهن‌ها ازلحاظ وزن به 4 دسته سنگین، نیمه سبک، سبک و فوق سبک تقسیم می‌شوند؛ اما معمولاً تیرآهن‌ها توسط یک سری حروف نام‌گذاری می‌شوند که نشان‌دهنده نوع استاندارد آن‌هاست و یک عدد نیز همراه مشخصه استاندارد آن‌ها قید می‌شود که سایز تیرآهن را مشخص می‌کند. تیرآهن‌های ۱۴ و ۱۶ جزو پرکاربردترین تیرآهن‌ها در بازار بوده و تقاضای بسیاری دارند. همان‌طور که می‌دانید میزان عرضه و تقاضا بر قیمت مقاطع فولادی تأثیرگذار است و این مسئله می‌تواند قیمت تیرآهن 14 و 16 را دستخوش تغییرات کند

 

تیرآهن‌ها بر اساس استاندارد به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

 • > IPE: استاندارد اروپا و ایران
 • > INP: استاندارد چین و روسیه
 • > IPB: تیرآهن بال‌پهن

 

استاندارهای تیرآهن

 

بزرگ‌ترین کارخانه تولید تیرآهن کدام است؟

در این بخش سعی داریم به معرفی کارخانه های تولید تیرآهن و معتبر ترین تولید کنندگان تیراهن در ایران بپردازیم. لیست کارخانه های تولیدی تیراهن عبارت است از:

 

1 کارخانه ذوب‌آهن اصفهان

یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در ایران کارخانه ذوب‌آهن اصفهان است که در تولید مقاطع طویل فولادی تخصص دارد. تیرآهن‌ اصفهان به دلیل کیفیت بالا، از محبوبیت بالایی برخوردار است. سایز تیرآهن‌های تولیدشده در این کارخانه از سایز 12 تا 32 بوده و در 3 مدل زیر تولید می‌شوند:

 

انواع تیرآهن‌های کارخانه ذوب‌آهن اصفهان:

 • > تیرآهن‌های IPN با استاندارد DIN 1025-1
 • > تیرآهن‌های بال‌پهن موازی با استاندارد ISIRI 14484
 • > تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی با استاندارد DIN 1025-5

جالب است بدانید مجتمع ذوب‌آهن اصفهان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات طویل در خاورمیانه بوده و به آن مادر صنعت فولاد ایران می‌گویند. کیفیت بالای تیرآهن اصفهان باعث شده که قیمت آن از دیگر برندها بالاتر باشد.

 

کارخانه تیرآهن ذوب آهن اصفهان

 

2 کارخانه تیرآهن نورد آریان فولاد

شرکت نورد آریان فولاد در بوئین‌زهرا واقع شده و بزرگ‌ترین کارخانه خصوصی تولید مقاطع فولادی در خاورمیانه است. کارخانه آریان فولاد تیرآهن‌های خود را مطابق با استاندارد DIN 1025-5 تولید می‌کند. اکثر تیرآهن‌های کارخانه آریان فولاد به کشورهای دیگر صادر می‌گردد.

 

انواع تیرآهن‌های کارخانه نورد آریان فولاد:

 • > تیرآهن‌های بال‌پهن موازی
 • > تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی

تیرآهن‌های این مجموعه در سایزهای 16 تا 27 با فولاد ST37 و در استاندارد DIN 1025-5 تولید می‌شوند.

 

3 کارخانه تیراهن فایکو (فولاد البرز ایرانیان)

مجتمع فولاد فایکو در سال 1339 در استان مازندران راه‌اندازی شد. کارخانه البرز ایرانیان مجهز به 2 خط تولید اختصاصی تیرآهن‌های IPE و INP است. تیرآهن فایکو با ظرفیت سالانه 750 هزار تن و در سایزهای 14 تا 26 تولید می‌شود. قیمت تیرآهن فایکو به‌صورت شاخه یا کیلوگرم اعلام می‌گردد.

 

4 کارخانه شاهین بناب

کارخانه شاهین بناب یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ فولاد بناب بوده که در سال 1390 تأسیس شده است. این کارخانه انواع تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی و نیمه سبک را در سایزهای مختلف و با گرید st37 تولید می‌کند.

 

5 کارخانه جهان فولاد غرب

کارخانه جهان فولاد غرب در سال 1387 در شهر کرمانشاه و با ظرفیت تولید 300 هزار تن ساخته شد.

 

انواع تیرآهن‌های کارخانه جهان فولاد غرب:

 • > تیرآهن نیم پهن I، ردیف IPE
 • > تیرآهن عریض I، ردیف IPB

تیرآهن‌های نیم پهن IPE جهان فولاد غرب در سایز 80 تا 200 میلی‌متر و طول استاندارد 8 تا 18 متر تولید می‌شوند. این تیرآهن‌ها در پروژه‌های عمرانی، کارگاه‌های آهنگری  و... به کار می‌روند. تیرآهن‌های عریض IPB این کارخانه در سایز 100 تا 1000 میلی‌متر تولید شده و در عملیات سدسازی، پل‌سازی، ساختمان‌سازی  و ... استفاده می‌شوند.

 

6 کارخانه فولاد اهواز

کارخانه فولاد اهواز یکی از تولید کنندگان تیرآهن، در نزدیکی شهر اهواز واقع شده و تیرآهن 14 اهواز و تیرآهن 16 اهواز در سبد محصولات این کارخانه قرار دارند.

 

یکی از مزایای تیرآهن‌های تولیدی شرکت فولاد اهواز که آن را از سایر کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن متمایز می‌کند، امکان برش در اندازه‌های سفارشی است.

 

7 کارخانه فولاد ناب تبریز

شرکت فولاد ناب تبریز با سرمایه‌گذاری دو کشور ایران و ترکیه در سال ۱۳۸۴ در تبریز تأسیس شد و تیرآهن یکی از محصولات اصلی این کارخانه است که در سایزهای مختلف تولید می‌شود.

 

انواع تیرآهن‌های کارخانه فولاد ناب تبریز:

 • > تیرآهن طبق استاندارد ISIRI 16348
 • > تیرآهن طبق استاندارد  ISIRI 1791
 • > تیرآهن طبق استاندارد DIN EN 10056-1 :1998
 • > تیرآهن طبق استاندارد GOST 8510:1986

تمامی این تیرآهن‌ها در سایزهای 14، 16 و 18 و در گریدهای st37،st44 ،st52 تولید می‌شوند.

 

8 کارخانه پروفیل صنعت ماهان

شرکت پروفیل ماهان جهت تولید انواع لوله، تیرآهن و نبشی در سال 1389 در تهران آغاز به کار نمود. تیرآهن ۱۴ صنعت ماهان، تیرآهن ۱۶ صنعت ماهان و تیرآهن ۱۸ صنعت ماهان ازجمله محصولات تولیدی این کارخانه هستند.

 

9 گروه ملی صنعتی فولاد ایران (سهامی خاص)

این شرکت در سال 1351 در اهواز تأسیس و دارای چند کارخانه با محصولات متنوع است.

 

انواع تیرآهن‌های گروه ملی صنعتی فولاد ایران:

 • > تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی
 • > تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی نیمه سبک
 • > تیرآهن بال موازی (IPE) با بال ۱۲۰ و ۱۴۰ میلی‌متری و جان ۱۲ متری
 • > تیرآهن بال باریک شیب‌دار (IPN) با بال ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلی‌متری و جان ۶، ۹ و ۱۲ متری

 

10 مجتمع فولاد ظفر بناب

مجتمع فولاد ظفر بناب در سال 1386 باهدف تولید میلگرد در سایزهای مختلف تأسیس شد و در سال 1396 نیز واحد تولید تیرآهن در این کارخانه آغاز به فعالیت نمود. در حال حاضر تیرآهن بناب با استاندارد IPE و در سایز 14 تولید می‌شوند.

 

کارخانه تیرآهن ظفر بناب

 

11 کارخانه نورد فولاد یزد احرامیان

کارخانه فولاد احرامیان یزد بیش از سه دهه است که نیاز بازار داخلی فولاد کشور را تأمین کرده و ساخت مقاطع اقتصادی یکی از ویژگی‌های بارز محصولات این مجموعه است. انواع تیرآهن‌های فولاد یزد طبق استانداردهای IPE، INP و IPB تولید می‌گردند.

 

12 فولاد ماهکار اشتهارد

کارخانه فولاد ماهکار اشتهارد یکی از کارخانه‌های فولادی در ایران است که علاوه‌بر تیرآهن مقاطع فولادی طویل دیگری چون نبشی و ناودانی نیز تولید می‌کند. 

 

قیمت تیرآهن به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت تیرآهن در بازار آهن به‌صورت شاخه‌ای یا کیلویی اعلام می‌گردد و به عوامل مختلفی ازجمله تکنولوژی ساخت تولیدکنندگجان تیراهن،کارخانه سازنده، ابعاد و نوع آن، قیمت آهن، قیمت سنگ، میزان تقاضا برای تیرآهن و هزینه‌های حمل‌ونقل بستگی دارد. ایران به دلیل منابع غنی آهنی که در اختیار دارد در صنعت فولاد جایگاه مناسبی داشته و کارخانه‌های این صنعت معمولاً در سطح منطقه حرف اول را می‌زنند. پیش از خرید تیرآهن از مشاوره کارشناسان این حوزه کمک بگیرید تا متناسب با نیاز و کاربری مدنظرتان تیرآهن بخرید.

 

انتخاب بهترین کارخانه تولیدکننده تیرآهن، نتیجه بسیار تاثیرگذاری روی پروژه شما خواهد داشت. به عنوان مثال تولیدکنندگان مختلف تیرآهن، قیمت این محصول خود را متفاوت می‌دهند و شما باید با توجه به بودجه مورد نظر خود، یکی از این تولیدکنندگان را انتخاب کنید. همچنین ممکن است هرکارخانه محصول خود را با وزن‌های مختلف به فروش برساند؛ به همین دلیل در این مقاله کامل‌ترین لیست تولیدکنندگان تیرآهن را در اختیار شما قرار دادیم.

 

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

تیرآهن ناب تبریز در سایزهای 14، 16 و 18 در بازار موجود است. 

پاسخ :

تیرآهن فایکو در انواع IPE و INP و در سایزهای 14 تا 26 تولید می‌شود. 

پاسخ :

در حال حاضر در بازار بیشتر تیرآهن هاش کارخانه ذوب آهن اصفهان موجود است. 

نظرات
فاطمه کاظمی
جمعه 25 فروردین 1402
با سلام .ما در حال ساخت یک ساختمان دو طبقه در اطراف قزوین با سازه تیرآهن هستیم و بعلت مشکلات مالی کم کم و مرحله به مرحله جلو میریم .حال سوال من اینه که ما از کجا تیر آهن تهیه کنیم که هم کیفیت داشته باشه و هم اینکه هزینه کمتری برای ما داشته باشه
مدیر سایت
جمعه 25 فروردین 1402
سلام و درود
کارشناسان ما جهت اعلام قیمت و توضیحات با شما تماس خواهند گرفت
محسن حاجتی
دوشنبه 14 تیر 1400
کدام کارخانه در ایران تیرآهن هاش تولید میکند؟
مدیر سایت
دوشنبه 14 تیر 1400
در حال حاضر تنها کارخانه ذوب آهن اصفهان تیرآهن هاش تولید می کند.
نادر محمدی
سه شنبه 18 خرداد 1400
برای پروژه در شهر یزد ذوب آهن رو پیشنهاد میدید یا احرامیان؟
مدیر سایت
سه شنبه 18 خرداد 1400
اگر قصد دارید هزینه بار و حمل و نقل کمتری بپردازید، کارخانه احرامیان رو انتخاب کنید. 
ارسال نظر جدید