لاپه یا پرلین چیست؟ (purlin) ، پرلین سوله و چوبی - آهنگر

یکی از اجزای مهم در ساخت سقف سوله‌ها یا سقف‌های شیب‌دار، پرلین یا لاپه را می‌توان نام برد؛ اما به نظر شما لاپه چیست؟
انتشار: 1400/09/09
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
لاپه یا پرلین چیست؟ (purlin) ، پرلین سوله و چوبی - آهنگر
لاپه چیست؟ - 1:46 دقیقه

امروزه سقف‌های سازه انواع مختلفی دارد که مصالح ساخت آن‌ها نیز متفاوت است. به عنوان مثال یکی از اجزای مهم در ساخت سقف سوله‌ها یا سقف‌های شیب‌دار، پرلین یا لاپه را می‌توان نام برد؛ اما به نظر شما لاپه یا purlin چیست؟ برای یافتن پاسخ سؤال پرلین چیست و دانستن این که استفاده از پرلین سوله یا لاپه سوله چه اهمیتی دارد، می‌توانید این مقاله را تا انتها بخوانید. 

 

 

پرلین یا لاپه چیست چیست؟

پرلین یا لاپه یک عضو شبیه به تیر است که از آن به عنوان یک پوشش برای سقف‌های صنعتی شیب‌دار، اتصال دیوار و ستون‌هایی که فاصله زیادی از یکدیگر دارند، استفاده می‌شود. امروزه نیز مهندسان از لاپه‌ها به عنوان یک عضو مهم و به عنوان یک تکیه‌گاه برای تیرهای عمودی، استفاده می‌کنند.

 

در کل پروفیل پرلین یا لاپه با پشتیبانی از تیرهای بزرگ و فولادی و همچنین دیوارهای ساختمان، تمامی بارهای سقف و سوله را تحمل می‌کند. نحوه اجرا و چیدمان لاپه‌ها بر اساس بار سقف و طول ورق‌های استفاده شده طراحی می‌شود و به همین عوامل نیز بستگی دارد.

 

انواع لاپه یا پرلین چیست؟

انواع پرلین فلزی عبارت است از:

•    C-Purlins
•    z-Purlins

 

سی پرلینپروفیل سی پرلین

 

C-Purlins چیست؟+ 3 مزیت سی پرلین

سی پرلین همان‌طور که از نامش می‌توان حدس زد، شباهت زیادی به حرف انگلیسی C دارد؛ این نوع پروفیل لاپه کاملاً مستقل و ایمن بوده و کاربرد آن بیشتر به عنوان تکیه‌گاه برای دیوار و تیرچه در کف طبقات، شکل دادن به پوسته ساختمان و نصب درب است؛ اما اگر هنوز نمی‌دانید پروفیل چیست و چه کاربردی در صنعت دارد، مطالعه مطلب مربوطه به شما کمک چشمگیری خواهد کرد.

 

مزایای C پرلین

  •   قابلیت افزایش طول دهانه
  •     دوام بالا
  •     عدم نیاز به حفاری و برش جانبی

 

c-purlinپروفیل زد پرلین

 

پرلین زد چیست؟

مشابه پرلین نوع سی، z-Purlins نیز شبیه به حرف Z انگلیسی است؛ با این تفاوت که لاپه زد بسیار قوی‌تر از نوع C بوده و به همین دلیل از آن در اتصالات و اورلپ‌ها استفاده می‌شود. به دلیل اینکه این نوع پروفیل بسیار سبک و انعطاف‌پذیر است، از آن در ساختمان‌های صنعتی بیشتر استفاده می‌شود. اگر قصد دارید از این نوع پروفیل در پروژه خود استفاده کنید، ابتدا بهتر است نگاهی به قیمت پروفیل سبک بیندازید.

 

قیمت پروفیل زد

مشاهده قیمت

 

مزایای z-Purlins

  •    صرفه‌جویی در مصالح با کاهش ارتفاع پرلین
  •    قدرت بالا
  •    قابلیت همپوشانی

 

لاپه چوبی چیست؟

لاپه معمولا با استفاده از فولاد معمولی ساخته می‌شود، اما نوعی لاپه با نام لاپه چوبی نیز وجود دارد که از آن در ساخت سازه های چوبی استفاده می‌شود. لاپه چوبی مقاومت کمتری نیست به لاپه فلزی دارد. 

 

پرلین سوله چیست

 

پرلین سوله چیست؟

پرلین سوله همان پرلین c یا z است که بارهای سقف سوله را تحمل می‌کند و به وسیله تیرها و دیوارهای سوله حمایت می‌شود. نحوه چینش پرلین سوله به طول ورق‌های سقف بستگی دارد، اما به‌صورت کلی زمانی از پرلین یا لاپه در سوله استفاده می‌شود که بخواهند فواصل بین ستون‌ها را زیاد در نظر بگیرند.

 

دلیل استفاده از پرلین ها در ساختمان های فلزی چیست؟

کاربرد پروفیل در بخش‌های مختلفی از صنعت به چشم می‌خورد، اما کاربرد نوع پرلین کمی تخصصی‌تر است؛ از آنجایی که پرلین یا لاپه توسط دیوار ساختمان یا تیرها پشتیبانی و تقویت می‌شوند، بیشترین استفاده از آن‌ها در ساختمان فلزی به چشم می‌خورد. البته در برخی موارد هم دیده شده که از لاپه چوبی در برخی سازه‌های چوبی نیز به عنوان جایگزین تیر استفاده می‌شود. در قسمتی از اسکلت‌های چوبی، پرلین اصلی به موازات تیره بام و نیمه راه تیزه و همچنین تیز نشین قرار می‌گیرد که تا حدی از پرلین‌های افقی خرپاها ضخیم‌تر است.

لاپه‌ ها تنها تیرچه‌های افقی موجود در هر طرف تیزه بام هستند. همچنین برای افزایش استحکام و پایداری سازه نیز پرلین اصلی را به تیرهای اصلی خرپا کلاف می‌کنند. در این نوع سازه‌ها قیمت پروفیل بر هزینه تمام‌شده پروژه بسیار مؤثر است.

توجه: تیزه یک سازه فلزی و از جنس ورق گالوانیزه رنگی است که کاربرد بسیاری در سقف شیبدار و شیروانی داشته و برای آب بندی کردن هر دو سر سازه از آن استفاده می‌شود.

اما کاربرد پرلین در ساختمان فلزی کمی متفاوت است؛ از پروفیل پرلین که یک عضو جدانشدنی از ساختمان‌های فلزی است، به عنوان تکیه‌گاه تیر عمودی نیز استفاده می‌شود. چراکه سقف‌های سازه به واسطه پرلین‌ها محافظت شده‌اند که سبب اتصال تیرها به هم و در نتیجه افزایش استحکام اسکلت فلزی خواهند شد. پیشنهاد ما به شما قبل از شروع پروژه و فراهم کردن تجهیزات آن، مطالعه راهنمای خرید پروفیل است که باعث می‌شود از مشخصات تمامی پروفیل‌های مختلف و نحوه خرید آن‌ها مطلع شوید.

 


با مطالعه مطالب بالا آموختید که پرلین چیست، کاربرد اصلی لاپه چیست و لاپه چوبی و پرلین سوله چه کاربردی دارد. حال می‌توانید به راحتی با حجم عظیمی از اطلاعات، خیال آسوده علم بر موضوع پرلین در سوله، پروژه خود را آغاز کنید. به یاد داشته باشید که لازمه شروع هر پروژه‌ای در این حوزه، اطلاع از قیمت آهن است.

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آهنگر. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

این نوع پروفیل پرلین کاملاً مستقل و ایمن بوده و کاربرد آن بیشتر به عنوان تکیه‌گاه برای دیوار و تیرچه در کف طبقات، شکل دادن به پوسته ساختمان و نصب درب است.

پاسخ :

پرلین یک مقطع فولادی پرکاربرد در ساختمان سازی، دارای 2 نوع زد و سی است که در سقف سولع یا شیب دار استفاده می‌شود.

ارسال نظر جدید