وزن میلگرد اروند خرمشهر چقدر است و چه انواعی دارد؟

با مهم‌ترین ویژگی‌ها و جدول وزن میلگرد اروند خرمشهر آشنا شوید.
انتشار: 1401/06/02
اخبار بروزرسانی: 1402/07/29
وزن میلگرد اروند خرمشهر چقدر است و چه انواعی دارد؟

 

این مقاله مخصوص افرادی است که دارای پروژه ساختمانی در جنوب و جنوب غرب کشور هستند و قصد دارند که با خرید میلگرد با کیفیت از درب کارخانه، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. میلگرد اروند، یکی از باکیفیت‌ترین میلگردهای موجود در بازار است که در جنوب کشور و توسط کارخانه کاوه اروند تولید می‌شود. در این مقاله، با مهم‌ترین ویژگی‌های این میلگرد و به خصوص وزن میلگرد اروند خرمشهر، آشنا می‌شوید.

 

 

کارخانه میلگرد اروند خرمشهر از چه زمانی میلگرد تولید می‌کند؟

شرکت فولاد کاوه اروند در قطب تأمین میلگرد در جنوب کشور یعنی استان خوزستان قرار دارد. با ظرفیت تولید 600.000 تن میلگرد آجدار در سال، این کارخانه یکی از رقبای قدرتمند کارخانه‌های روهینا دزفول، کوثر اهواز و آتیه خلیج‌فارس محسوب می‌شود. این کارخانه در سال 1391 و در منطقه آزاد اروند (نزدیک خرمشهر) واقع شده و خرید میلگرد آن از درب کارخانه، گزینه‌ای مناسب برای پروژه‌های مستقر در جنوب و جنوب غرب کشور محسوب می‌شود.

این کارخانه از ابتدا در دو فاز تأسیس شد. در حال حاضر تنها فاز اول آن فعال بوده و به تولید میلگرد آجدار اختصاص دارد. فاز دوم آن در حال راه‌اندازی است و با شروع فعالیت آن، محصولاتی مثل شمش فولادی نیز به محصولات این کارخانه اضافه خواهد شد و ظرفیت تولید آن به 3.400.000 تن در سال می‌رسد. این اتفاق، منجر به تکمیل زنجیره فولاد در مجتمع فولاد کاوه اروند می‌شود. میلگرد این کارخانه در بازار با نام‌های «میلگرد اروند»، «میلگرد کاوه اروند» و «میلگرد اروند خرمشهر» شناخته می‌شود.

 

وزن میلگرد اروند

 

وزن میلگرد اروند خرمشهر چقدر است؟

وزن میلگرد اروند در بازه ای بین 7.5 کیلوگرم تا 74 کیلوگرم قرار دارد که براساس سایز آن تغییر می کند که بخش بالایی بازه وزنی جدول اشتال نزدیک‌تر است و به همین دلیل، یکی از استانداردترین میلگردهای موجود در بازار از نظر وزنی محسوب می‌شود. این در حالی است که در صورت استعلام قیمت میلگرد، متوجه می‌شوید که قیمت میلگرد کاوه اروند از سایر کارخانه‌ها به‌مراتب کمتر است و همین موضوع باعث می‌شود که در صورت خرید میلگرد این کارخانه، یک میلگرد استاندارد و مقرون‌به‌صرفه داشته باشید و در هزینه‌های پروژه صرفه‌جویی کنید. البته اگر بیشتر بودن تعداد شاخه‌های میلگرد در هر بندیل و بار برایتان اهمیت زیادی دارد، باید به سراغ خرید میلگردهای سبک‌تر بروید.

در جدول زیر، وزن میلگرد اروند خرمشهر را با وزن میلگرد اصفهان و جدول اشتال مقایسه کرده‌ایم. دلیل این مقایسه، شهرت میلگرد اصفهان به داشتن وزن مناسب و استاندارد است و این میلگرد، معیاری برای سنجش کیفیت سایر میلگردها به شمار می‌رود.

 

مقایسه وزن میلگرد اروند خرمشهر با میلگرد ذوب‌آهن و جدول اشتال

سایز میلگرد (mm)

وزن یک شاخه میلگرد (Kg)

میلگرد اروند خرمشهر

میلگرد اصفهان

جدول اشتال

10

7.5

7.4

7.5

12

10.7

11

10.7

14

14.5

15

14.6

16

18.7

19

18.9

18

23.5

24

24

20

29.5

32

29.7

22

35

36

35.6

25

49.5

47

46.2

28

55.7

58

58

32

74

75.7

75

 

جدول بالا نشان می‌دهد که میلگرد اروند تنها در چند سایز محدود از میلگرد اصفهان و وزن جدول اشتال سبک‌تر است و بیشتر سایزهای آن دارای وزنی نزدیک یا حتی بیشتر از میلگرد اصفهان هستند. با وجود ارزان‌تر بودن قیمت میلگرد اروند به ازای هر کیلو، خرید آن نیز از خرید میلگرد اصفهان مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

 

میلگرد اروند خرمشهر در چه انواعی تولید می‌شود؟

میلگرد آجدار کارخانه فولاد اروند، تنها در گرید A3 تولید می‌شود اما سایزهای آن تقریباً کامل است و شامل سایزهای 12 تا 32 میلی‌متر می‌شود. علاوه بر میلگرد آجدار شاخه‌ای، این کارخانه میلگرد آجدار کلاف نیز تولید می‌کند که کلاف آجدار آن نیز در سایزهای 5.5 تا 16 میلی‌متر در بازار موجود است.

تقسیم‌بندی میلگردها به دسته‌های A1، A2، A3 و A4 بر اساس استاندارد روسی GOST 5781 انجام می‌شود. با وجود این‌که دهه‌ها از اجرای استاندارد ملی INSO 3132 در کارخانه‌های فولادی می‌گذرد، همچنان در بازار از گریدبندی روسی برای نام‌گذاری انواع میلگرد استفاده می‌شود. تفاوت این گریدها، در خواص شیمیایی، مکانیکی و شکل ظاهری آن‌ها است و بر همین اساس، میلگرد اروند دارای آج جناغی یا هفت و هشتی است.

با مطالعه مقاله «استاندارد میلگرد در ایران» می‌توانید با موازین استانداردهای مختلف میلگرد آشنا شوید.

 

میلگرد اروند

 

کدام استانداردها در ساخت میلگرد اروند به کار می‌رود؟

علاوه بر استاندارد ملی INSO 3132، کارخانه فولاد اروند مدعی است که میلگردهای آن با استاندارد آمریکایی ASTM 615 نیز مطابقت دارند. بر اساس این استانداردها، میلگرد کاوه اروند در دسته میلگردهای خشک با تغییر شکل پلاستیکی 14 درصدی قرار می‌گیرد. همچنین تنش جاری و گسیختگی این میلگرد به ترتیب 4000 و 6000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

برای اطمینان از منطبق بودن میلگرد اروند با استانداردهای بالا، می‌توانید برگه آنالیز فنی آن را از کارخانه درخواست کنید.

 

قیمت میلگرد

 

چگونه می‌توانید میلگرد اروند اصل را تشخیص دهید؟

هر کارخانه تولیدکننده میلگرد در ایران، دارای یک نام اختصاری به لاتین است که آن را روی بدنه تمامی میلگردهای خود حک می‌کند. این نام اختصاری با حروف مربوط به روش تولید و گرید میلگرد همراه می‌شود و با دانستن آن‌ها، می‌توانید اصالت میلگرد هر کارخانه را تشخیص دهید. درج این علائم اختصاری، در استاندارد ملی تولید میلگرد اجباری اعلام شده است.

برای تشخیص اصالت میلگرد اروند خرمشهر، به علائم ARVAND-CT حک‌شده روی آن توجه کنید.

 

با مراجعه به سایت آهنگر می‌توانید میلگرد اروند اصل را با قیمت منصفانه و به‌روز تهیه کنید. همچنین در صفحه قیمت میلگرد این سایت می‌توانید قیمت میلگرد کارخانه‌های مختلف را ببینید و قیمت و وزن آن‌ها را با قیمت و وزن میلگرد اروند خرمشهر مقایسه کنید. ثبت سفارش نیز از طریق همین صفحه یا تماس با کارشناسان فروش آهنگر امکان‌پذیر است.

 

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

وزن میلگرد 14 اروند نزدیک به 18.7 کیلوگرم بوده و به وزن میلگرد اصفهان و جدول اشتال، بسیار نزدیک است.

پاسخ :

قیمت میلگرد اروند اهواز به وزن میلگرد اروند بستگی دارد، اما معمولاً این میلگرد در دسته میلگردهای ارزان‌قیمت قرار دارد.

ارسال نظر جدید