هزینه ساخت خانه در سال 1401 چقدر است؟

با عوامل مؤثر بر هزینه ساخت خانه در سال جاری آشنا شوید.
انتشار: 1401/08/07
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
هزینه ساخت خانه در سال 1401 چقدر است؟

 

در سال‌های اخیر هیچ‌گاه هزینه ساخت خانه ثابت نبوده است، چراکه قیمت زمین و مصالح ساختمانی مختلف مثل آهن‌آلات، دائم نوسان داشته و همواره افزایشی بوده است. در این مقاله، به هزینه ساخت خانه در سال 1401 پرداخته‌شده و عوامل مؤثر بر قیمت ساخت هر مترمربع ساختمان در سال ۱۴۰۱ نیز بررسی شده‌اند. اگر می‌خواهید بدانید هزینه ساخت یک واحد 80 متری در سال ۱۴۰۱ و هزینه ساخت خانه در روستا سال ۱۴۰۱ چقدر است، این مقاله را از دست ندهید.

 

 

قیمت ساخت هر مترمربع ساختمان در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

هزینه ساخت خانه به‌شدت به قیمت زمین و محل ساخت بستگی دارد. همین موضوع باعث می‌شود که هزینه ساخت یک واحد 80 متری در سال 1401 در یک شهر بزرگ مثل تهران، با هزینه ساخت یک واحد به‌مراتب بزرگ‌تر در شهرهای کوچک‌تر، برابر باشد. علاوه بر قیمت زمین، قیمت ساخت هر مترمربع ساختمان در سال 1401 به موارد زیر نیز وابسته است

  •  هزینه کسب جواز و سایر مجوزهای قانونی
  •  قیمت تمام‌شده اسکلت ساختمان
  • قیمت مصالح
  • هزینه ساخت نما
  • هزینه دکوراسیون داخلی
  •  تعداد طبقات

لازم به ذکر است که مؤثرترین عامل در هزینه مصالح، قیمت مقاطع فولادی مختلف مثل قیمت میلگرد است.

 

ساخت هر مترمربع ساختمان

 

هزینه ساخت یک واحد 80 متری در سال ۱۴۰۱ چقدر تمام می‌شود؟

برای شهرهای بزرگ، یک واحد 80 متری بزرگ محسوب می‌شود و برای شهرهای کوچک‌تر احتمالاً اندازه آن معمولی است، چراکه در شهرهای بزرگ برای کاهش هزینه ساخت خانه و در نتیجه پایین آوردن قیمت خانه و افزایش تقاضا، متراژ را پایین می‌آورند. هزینه ساخت خانه هر ساله توسط سازمان نظام‌مهندسی کشور اعلام می‌شود و بر اساس اعلام این سازمان، هزینه ساخت یک واحد 80 متری در سال 1401، بین 6.237.000 تومان تا 11.054.000 تومان به ازای هر مترمربع است. دلیل این اختلاف قیمت، تعداد طبقات است که در لیست اعلامی سازمان نظام‌مهندسی برای هزینه ساخت خانه، بین 1 تا 16 طبقه ذکر شده است.

 

 

هزینه ساخت خانه در روستا سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

قیمت زمین در روستا معمولاً از شهرها کمتر است و به همین دلیل و بر اساس اعلام معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن، هزینه ساخت خانه در روستا سال 1401 به ازای هر مترمربع، چیزی بین 4.5 تا 5 میلیون تومان است. مثلاً هزینه ساخت یک واحد 60 متری در روستا، حدود 500 میلیون تومان می‌شود.

 

ساخت خانه در روستا

 

قیمت آهن آلات مهم‌ترین عامل مؤثر بر هزینه ساخت خانه در سال 1401 است. اگر قصد ساخت‌وساز در شهر یا روستا را دارید و می‌خواهید بدانید قیمت ساخت هر مترمربع ساختمان در سال ۱۴۰۱ و هزینه ساخت خانه در روستا سال ۱۴۰۱ چقدر است، می‌توانید به سایت آهنگر مراجعه کنید و قیمت مقاطع فولادی موردنیازتان را از آنجا استعلام بگیرید. برای دانستن هزینه ساخت یک واحد 80 متری در سال ۱۴۰۱ نیز می‌توانید با کارشناسان فروش آهنگر مشورت کنید.

 

راهنمای کار با ابزار آنلاین متره
اینکه میزان آهن مصرفی در ساختمان چقدر است، هزینه اصلی ساخت پروژه را تعیین می‌کند.در این ویدئو به شما یاد داده ایم که چونه میزان میلگرد مورد نیاز ساختمانتان را تخمین بزنید.
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

در سال 1401 ساخت خانه در روستا بین 4.5 تا 5 میلیون نفر به ازای هر متر هزینه می‌برد.   

پاسخ :

بر اساس اعلام سازمان نظام مهندسی کشور، هزینه ساخت هر مترمربع ساختمان در سال 141، بین 6.237.000 تومان تا 11.054.000 تومان است.

ارسال نظر جدید