اصطلاح میلگرد نرمال در بازار آهن به چه معناست؟

اگر برایتان این سؤال به وجود آمده است که میلگرد نرمال چیست؟ یا مشخصات میلگرد نرمال در چه دسته‌ای قرار می‌گیرد، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.
انتشار: 1400/08/02
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
اصطلاح میلگرد نرمال در بازار آهن به چه معناست؟

 

اگر سری به بازار آهن زده باشید یا از مصرف‌کنندگان میلگرد باشید، مسلماً اصطلاح میلگرد نرمال به گوشتان خورده است؛ اما باید بگوییم که برخلاف نام این محصول، میلگرد نرمال کاربردی کاملاً متفاوت دارد. اگر برایتان این سؤال به وجود آمده است که میلگرد نرمال چیست؟ یا مشخصات میلگرد نرمال در چه دسته‌ای قرار می‌گیرد، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. در این مطلب قصد داریم تا انواع میلگرد نرمال و مشخصات آن را با شما مورد بررسی قرار دهیم، اما بهتر است در ابتدا با مفهوم میلگرد و کاربرد آن آشنا شوید.

 

 

میلگرد چیست؟

میلگرد از فولاد ساخته می‌شود که اهمیت آن در افزایش استحکام بتن سازه است. هنگامی که نیروی کششی یا وزن بسیار بالا به بتن وارد شود، ممکن است بتن دچار ترک‌خوردگی یا فروریختگی شود که در این مرحله، میلگرد از این مشکلات جلوگیری می‌کند. میلگرد دارای 2 نوع ساده و آجدار است که ممکن است به‌جای نام میلگرد ساده یا میلگرد آجدار، نام‌های A1, A2, A3, A4 به گوشتان بخورد؛ اما به نظر شما فرق میلگردهای A1،A2،A3 و A4 در چیست؟

 

میلگرد نرمال چیست

 

فرق میلگردهای A1،A2، A3 و A4

میلگرد ساده یا همان A1 دارای سطحی صاف و میلگردهای آجدار یا همان A2, A3, A4 دارای آج‌ هستند. به‌عنوان مثال میلگرد A2 دارای آج مارپیچ، میلگرد A3 دارای آج جناغی و میلگرد A4 دارای آج نوع دوکی یا به بیان دیگر آج مرکب است. اگر قصد خرید میلگرد را دارید، باید با راهنمای خرید میلگرد نیز به‌طور کامل آشنا شوید. آشنایی با عوامل مؤثر روی قیمت میلگرد می‌تواند شما را به سمت انتخابی آگاهانه سوق دهد.

 

میلگرد نرمال

 

برای خرید میلگرد مناسب با نیازهای پروژه‌تان، می‌بایست با پارامترهایی چون روش تولید میلگرد، کاربرد میلگرد در ساختمان‌سازی، استانداردهای میلگرد در ایران، چگونگی آزمایش‌ میلگرد، وزن میلگرد، تعداد شاخه‌های میلگرد در هر بندیل، هزینه حمل میلگرد و علامت اختصاری روی میلگردها آشنا باشید که در مقاله راهنمای جامع خرید میلگرد، تمامی راه‌های گذر از فراز و نشیب‌های خرید میلگرد را برای شما فراهم کرده‌ایم.

 

مشخصات میلگرد نرمال

 

میلگرد نرمال چیست؟

از انواع میلگرد بیشتر در ساخت اسکلت و بخش بتن‌ریزی ساختمان با توجه به نوع و سایز مناسبش برای پروژه، استفاده می‌شود. معمولاً از میلگرد در سایزهای استاندارد 6 و 12 متری استفاده می‌شود و کارخانه‌های تولیدکننده نیز با همین طول میلگردهایشان را تولید می‌کنند؛ اما در برخی شرایط ممکن است مهندسان به میلگردی کمتر از 12 متر نیاز داشته باشند؛ در این شرایط، بریدن میلگرد استاندارد ممکن است دور ریز زیادی را به همراه داشته باشد و هزینه‌های پروژه را افزایش دهد.

 

مهم‌ترین ویژگی میلگرد نرمال، طول کمتر از 12 متر آن است که بیشتر در مصارف خاص از آن استفاده می‌کنند.


مسلماً باوجود نوسانات قیمت آهن و افزایش روزبه‌روز آن، برش زدن میلگرد کار عاقلانه‌ای نخواهد بود؛ به همین دلیل تولیدکنندگان میلگرد، برای جلوگیری از افزایش هزینه‌های اضافی در پروژه، اقدام به تولید میلگردهایی با طول کمتر از 12 متر (تا 11.9 متر) کردند تا از مشکل دورریزهای میلگرد، جلوگیری شود. درنتیجه میلگرد نرمال به میلگردی میگویند که با طول 1 متر تا 11.9 متر تولید می‌شود اما سایز آن تفاوتی با دیگر میلگردها ندارد و از سایز 8 میلی‌متر به بالا عرضه می‌شود.

 

 

مشخصات میلگرد نرمال

سؤال بعدی که درباره این محصول پیش می‌آید، نوع مشخصات میلگرد نرمال است. در جدول زیر این مشخصات برای شما فراهم شده است:

 

نوع میلگرد

نوع آج

حداقل تنش تسلیم (مگا پاسکال)

حداقل مقاومت کششی (مگا پاسکال)

A2

340

340

500

A3

400

400

600

A4

500

500

650

 

کاربرد میلگرد نرمال در کجاست؟

از میلگرد نرمال در بتن‌ریزی کف، افزایش مقاومت سازه، تقویت فونداسیون، استفاده به‌عنوان میلگرد حرارتی و صنایع فنر سازی استفاده می‌شود. لازم به ذکر است، با توجه به کاربرد زیاد این نوع از میلگرد، وزن میلگرد نرمال از عوامل بسیار مؤثر روی قیمت این نوع میلگرد است. کارخانه‌های زیادی مشغول تولید میلگرد در انواع مختلف آن هستند که کارخانه فولاد آذربایجان (میانه) و کارخانه ذوب آهن اصفهان از محبوب‌ترین این کارخانه‌هاست. قیمت میلگرد میانه به دلیل مناسب بودن، توانسته خریداران زیادی به سمت خود جذب کند.

 

قیمت میلگرد ذوب آهن

 

حال که پاسخ سؤال میلگرد نرمال چیست را یافتید و با کاربرد و انواع میلگرد نرمال آشنا شدید، به‌راحتی می‌توانید پروژه خود را استارت بزنید و با اطلاع از مشخصات میلگرد نرمال، محصول موردنظر خود را در سایزهای مختلف و متناسب با نیازتان، خریداری کنید. راهنمای خرید میلگرد در این زمینه می‌تواند کمک چشم‌گیری به شما کند.
 

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آهنگر. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

تولید میلگرد نرمال کاملا مشابه با نحوه ساخت میلگردهای دیگر است.

پاسخ :

میلگرد نرماتل به میلگردی گفته می‌شود که طبق سفارش مشتری در طول 1 الی 11.9 متری تولید می‌شود.

ارسال نظر جدید