قیمت میلگرد در سال 1401 چگونه خواهد بود؟

پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1401
انتشار: 1401/04/20
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
قیمت میلگرد در سال 1401 چگونه خواهد بود؟

 

افزایش قیمت میلگرد از ابتدای سال تاکنون نگران‌کننده بوده است و فعالان حوزه ساخت‌وساز در مورد صبر کردن برای کاهش قیمت آن یا خرید در حال حاضر، سردرگم هستند. اگر شما هم دچار این سردرگمی شده‌اید یا در مورد صعودی یا نزولی بودن قیمت میلگرد در سال جاری کنجکاو هستید، این مقاله را از دست ندهید، چرا که در آن در مورد عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد و پیش‌بینی رفتار قیمتی این مقطع فولادی تا پایان سال، بحث شده است:

 

چرا پیش‌بینی قیمت میلگرد اهمیت دارد؟

میلگرد پرمصرف‌ترین مقطع فولادی در ساختمان‌سازی است و تغییرات قیمت آن، تأثیر زیادی روی قیمت ساختمان و هزینه ساخت‌وساز خواهد داشت. اهمیت قیمت میلگرد زمانی مشخص می‌شود که بدانید از فرازوفرودهای قیمتی و میزان عرضه و تقاضا برای آن، در تحلیل وضعیت بازار آهن و فولاد استفاده می‌شود.

البته علت این که میلگرد به مهم‌ترین مقطع فولادی تبدیل شده، به افزایش قیمت آهن در سال‌های اخیر بازمی‌گردد. فرازوفرودهای بازار آهن‌آلات همواره در جهت افزایش قیمت بوده و همین موضوع باعث شده که بیشتر سازندگان، به سراغ سازه بتنی بروند، چرا که این نوع سازه در مقایسه با سازه فولادی، به میزان آهن کمتری نیاز دارد. این در حالی است که ساخت سازه بتنی به مراتب بیشتر از سازه فولادی طول می‌کشد و به همین دلیل، بازگشت سرمایه در پروژه‌های دارای سازه بتنی، دیرتر اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، ساخت هر طبقه از این نوع سازه، یک ماه طول می‌کشد. چرا که گیرایی کامل بتن به یک ماه زمان نیاز دارد و قبل از این مدت نمی‌توان روی آن فشار ایجاد کرد.

 

قیمت میلگرد در سایزهای مختلف

 

پیش‌بینی قیمت میلگرد در سال 1401 به چه عواملی بستگی دارد؟

با توجه به تعیین‌کننده بودن قیمت میلگرد و حساسیت‌ها در مورد آن، عوامل مؤثر بر آن نیز متعدد است. این عوامل به دو دسته موقت و دائم تقسیم‌بندی می‌شوند. به عنوان مثال، قیمت دلار، قیمت مواد اولیه، میزان عرضه و تقاضا و ... همواره بر قیمت میلگرد تأثیر می‌گذارند، اما عواملی مثل جنگ روسیه و اوکراین، در دسته عوامل موقتی قرار می‌گیرند. در ادامه، با تمامی این عوامل آشنا می‌شوید:

 

1 قیمت دلار:

قیمت دلار در کشور ما دارای چند نرخ است که دلار نیمایی و دلار آزاد، مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. دلار نیمایی همان دلار معاملاتی و حواله است و به علت حضور آن در فرمول قیمت‌گذاری بورس کالا، تأثیر مستقیمی بر قیمت میلگرد دارد. نوسانات قیمت دلار آزاد نیز بر قیمت تمامی کالاها تأثیر می‌گذارد و هیچ‌گاه نمی‌توان آن را نادیده گرفت. سیاست خارجی و سیاست‌های انقباضی دولت، منجر به نوسان در قیمت دلار آزاد می‌شود.

 

2 قیمت مواد اولیه:

سنگ‌آهن و شمش فولادی، ماده اولیه ساخت میلگرد محسوب می‌شوند و طبیعی است که تغییرات قیمتی آن‌ها، بر قیمت میلگرد اثر بگذارد. قیمت‌گذاری میلگرد در بورس کالا، بر اساس میزان عرضه و تقاضا و قیمت شمش فولادی انجام می‌شود. قیمت شمش فولادی نیز به قیمت آن در بازار جهانی و منطقه CIS بستگی دارد که خود این عامل نیز از عواملی مثل بحران‌های جهانی مثل جنگ روسیه و اوکراین و میزان عرضه و تقاضا، تأثیر می‌پذیرد.

 

3 میزان عرضه و تقاضا:

همان‌طور که در بالا خواندید، فرمول قیمت‌گذاری میلگرد در بورس کالا به میزان عرضه و تقاضای آن در هفته گذشته بستگی دارد. اگر میزان تقاضا بیشتر باشد، معمولاً سقف قیمت میلگرد در هفته آینده افزایش می‌یابد و برعکس این رابطه نیز صادق است. میزان عرضه و تقاضا نیز بنا به فصل و قدرت خرید مصرف‌کننده تغییر می‌کند.

 

4 قیمت نفت و انرژی

قیمت نفت و برق بر قیمت میلگرد تأثیر مستقیم دارد و معمولاً کوره‌های ذوب شمش در کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد نیز با استفاده از سوخت فسیلی یا انرژی برق کار می‌کنند. این تأثیر تا آنجا است که بحران تأمین انرژی در فصول گرم و سرد سال گذشته و قطعی گاز و برق در این فصول، منجر به افزایش ناگهانی قیمت میلگرد در سال 1400 شد.

 

 

5 سیاست‌های اقتصادی دولت

بروس کالا مرجع اصلی قیمت‌گذاری در حوزه آهن‌آلات است و از آنجایی که این مرجع قیمت‌گذاری توسط وزارت سمت اداره می‌شود، سیاست‌های اقتصادی دولت تأثیر مستقیمی روی قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی خواهد داشت. این سیاست‌ها در دو حوزه تعیین فرمول قیمت‌گذاری و صادرات اعمال می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است کاهش تقاضای دوره‌ای در بازار داخلی منجر به کاهش عوارض صادرات میلگرد شود و در مقابل، به دلیل افزایش تقاضای داخلی نیز قوانین سختگیرانه‌ای برای صادرات میلگرد وضع خواهد شد.

 

6 عوامل خارجی: برجام و جنگ روسیه و اوکراین

جنگ روسیه و اوکراین، علاوه بر این که منجر به اختلال در صادرات زغال‌سنگ و سایر مواد اولیه موردنیاز برای تولید فولاد در جهان شده، انتقال انرژی از این دو کشور به اروپا را نیز با مشکل مواجه کرده و همین موضوع، منجر به ایجاد بحران انرژی در صنایع آهن و فولاد اروپا شده و تولیدات آن‌ها را کاهش داده است. این کاهش تولید، منجر به افزایش تقاضای فولاد در کشورهای اروپایی و افزایش قیمت جهانی فولاد شده است.

این جنگ در به تأخیر افتادن توافق نهایی برای برجام نیز مؤثر بوده است. توافقی که در صورت به ثمر رسیدن، می‌تواند قیمت دلار و تورم را کاهش دهد و منجر به کاهش قیمت‌ها و افزایش تقاضا در بازار آهن و فولاد داخل شود.

 

یندیل میلگرد

 

قیمت میلگرد در سال 1401 افزایشی خواهد بود یا کاهشی؟

با توجه به قطعی برق سه‌ماهه کارخانه‌های فولادی در سال جاری، یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد، در جهات افزایش آن عمل خواهد کرد. البته ممکن است سیاست‌های دستوری دولت در برهه‌ای منجر به کنترل و کاهش قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی شود، اما این کاهش قیمت موقتی خواهد بود. ادامه دامپینگ قیمت فولاد در منطقه CIS توسط روسیه و امضای قرار برجام، تنها عواملی هستند که می‌توانند ترمز افزایش قیمت میلگرد را بکشند.

واردات فولاد از روسیه به دلیل تحریم‌های بین‌المللی ناشی از جنگ، ممنوع شده و این کشور بخشی از تولیدات فولاد خود را با قیمت پایین‌تر در بازار سیاه عرضه می‌کند یا آن را به چین می‌فروشد. این اتفاق، منجر به افزایش تقاضا برای محصولات فولادی این کشور شده و میزان تقاضا برای مقاطع فولادی سایر کشورهای هم حوزه مثل ایران را کاهش داده است.

در مورد برجام هم باید گفت که تا اینجای سال، اخبار خوبی در مورد آن به گوش نمی‌رسد و هر چقدر امضای آن به تأخیر بیفتد، رفع تحریم‌ها نیز ادامه خواهد یافت و قیمت دلار نیز سیر صعودی خود را حفظ خواهد کرد، اتفاقی که منجر به افزایش قیمت میلگرد می‌شود.

 

کاربرد میلگرد در فونداسیون

 

اگر قصد دارید تا در حال حاضر میلگرد باکیفیت را با قیمت مناسب بخرید، می‌توانید به وب‌سایت آهنگر مراجعه کنید و از میان تنوع بالای برندها و سایزهای موجود در آن، میلگرد موردنیاز خود را انتخاب کنید. برای کسب مشاوره در مورد زمان مناسب برای خرید میلگرد نیز می‌توانید با کارشناسان فروش آهنگر تماس بگیرید.

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

به دلیل افزایش قیمت میلگرد، علاقه به ساخت سازه های بتنی بیشتر شده، چرا که این نوع سازه در مقایسه با سازه فولادی، به میزان آهن کمتری نیاز دارد.

پاسخ :

عوامل موثر بر قیمت میلگرد شامل: قیمت دلار، قیمت مواد اولیه، میزان عرضه و تقاضا، قیمت نفت و انرژی، سیاست‌های اقتصادی دولت و عوامل خارجی می‌شود.

ارسال نظر جدید