قیمت و خرید تیرآهن، میلگرد و پروفیل در تهران

تهران یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان مقاطع فولادی ساختمانی ایران است
انتشار: 1399/09/25
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
قیمت و خرید تیرآهن، میلگرد و پروفیل در تهران

 

شهر تهران  پرجمعیت‌ترین شهر کشور و پایتخت ایران است. جالب است بدانید در حال حاضر تهران پرجمعیت‌ترین شهر غرب آسیا، سومین شهر پرجمعیت خاورمیانه و بیست‌و‌چهارمین شهر پرجمعیت در جهان است. شاید بتوان با توجه به جمعیت و شرایط اقلیمی، ادعا کرد تهران بیشترین آمار ساخت‌وساز کشور را به خود اختصاص می‌دهد؛ بنابراین مصرف فولاد هم به‌تناسب در این شهر بالا است. حال باید دید سازندگان تهرانی برای خرید تیرآهن، میلگرد و پروفیل چه انتخاب‌هایی دارند و بهترین گزینه برایشان چه خواهد بود. برای پاسخ به این سؤال علاوه بر دانستن موقعیت جغرافیایی شهر، اطلاع از کارخانه‌های تیرآهن، میلگرد و پروفیل و آمار ساخت‌وساز تهران الزامی است. با دانستن این اطلاعات می‌توان مقایسه‌ای بین کارخانه‌های موجود انجام داد و بهترین انتخاب را برگزید. اگر شما هم از سازندگان تهرانی هستید با ما همراه باشید. اگر جزو علاقه‌مندان حوزه آهن و فولاد هستید و تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آورید، سری به صفحه راهنمای خرید آهن و فولاد آهنگر بزنید.

 

 

موقعیت جغرافیایی تهران

استان تهران در تقسیمات کشوری به 16 شهرستان و 32 بخش تقسیم می‌شود. شهر تهران نیز به ۲۲ منطقه و ۱۱۲ ناحیه تقسیم شده‌.  این استان با بیش از ۱۳ میلیون جمعیت، ۱۹ درصد جمعیت کل کشور را در خود جای داده ‌است.

 

استان تهران از شمال با استان مازندران، از جنوب با استان قم، از جنوب غربی با استان مرکزی، از غرب با استان البرز و از شرق با استان سمنان مجاور است.

 

موقعیت جغرافیایی تهران برای خرید میلگرد

 

کارخانه های آهن و فولاد تهران و شهرهای اطراف

استان تهران یکی از قطب‌های اصلی قوطی و پروفیل در کشور است و بیشتر کارخانه‌های فولادی واقع در این استان مربوط به تولید این محصول هستند. البته به دلیل موقعیت جغرافیایی که تهران دارد، انتقال مقاطع فولادی از دیگر شهرها نیز با سهولت انجام می‌شود. در ادامه به معرفی کارخانه‌های فولادی تهران خواهیم پرداخت:

 

1. کارخانه فولاد شمس تهران

کارخانه فولاد شمس تهران در سال 91 با هدف تولید میلگردهای صنعتی ساده و ساختمانی آجدار با ظرفیت سالانه 150 هزار تن آغاز به فعالیت نمود. میلگردهای این کارخانه در گریدهای A1، A2 و A3 و در سایزهای 8 تا 32 تولید می‌شدند که در حال حاضر از تنوع آن‌ها کاسته شده است. در بازار میلگردهای این کارخانه را با نام‌ میلگرد سپهر، میلگرد شمس و میلگرد تهران نیز می‌شناسند.

 

2. شرکت لوله و پروفیل کیهان

شرکت لوله و پروفیل کیهان در سال ۱۳۷۰ به‌منظور تأمین نیازهای بخش لوله و پروفیل در شهر تهران آغاز به کار کرد. انواع لوله‌های آب‌رسانی، گاردریل، پروفیل ساختمانی مخصوص درب و پنجره، لوله‌های مخصوص انتقال گاز، قوطی پروفیل‌هایی در اشکال متنوع و لوله‌های سیاه و سفید و صنعتی جزو سبد محصولات این کارخانه محسوب می‌شوند.

 

کارخانه لوله و پروفیل کیهان

 

3. شرکت لوله و پروفیل سپنتا تهران

شرکت لوله و پروفیل سپنتا در اوایل دهه ۴۰ با هدف تأمین نیاز روز لوله‌های فولادی در تهران به بهره‌برداری رسید. لوله سیاه با سایز ۱.۲ الی ۶ اینچ، لوله گالوانیزه در دو گرید سبک و سنگین مطابق با استاندارد ISIRI 3765، لوله مبلی، قوطی مبلی، انواع قوطی پروفیل، لوله شوفاژی با سایز ۱.۲ تا ۲ اینچ و لوله مخصوص گازرسانی ازجمله محصولات این کارخانه هستند.

 

4. شرکت کیان پرشیا

شرکت کیان پرشیا در سال ۱۳۸۰ با هدف ساخت انواع لوله‌های فولادی، قوطی و پروفیل مربع و مستطیل شکل و مقاطع باز در استان تهران تأسیس شد. انواع لوله کیان پرشیا به‌صورت درز مستقیم و موازی و بر اساس استاندارد AWWA C200 آمریکا تولید می‌شوند. از محصولات کارخانه کیان پرشیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • انواع لوله‌های اسپیرال در سایزهای ۴۰۰ تا ۲۵۰۰ میلی‌متر
  • انواع لوله‌های فولادی  به قطر  ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلی‌متر
  • انواع پروفیل‌های ساختمانی مخصوص درب و پنجره به قطر ۳ تا ۳.۸
  • انواع لوله فولادی مخصوص آب‌رسانی و انتقال گاز
  • انواع مقاطع باز
  • انواع قوطی با اشکال مربع و مستطیل

 

کارخانه کیان پرشیا

کارخانه کیان پرشیا

 

5. شرکت جهان پروفیل پارس

کارخانه جهان پروفیل پارس در سال 1361 به‌منظور تولید لوله، قوطی، پروفیل و قطعات صنعتی در تهران مشغول فعالیت شد. در حال حاضر این کارخانه پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی با سایز 20*20*2 تا 120*120*4، ورقه‌ای سیاه، لوله‌های داربستی و پروفیل‌های درب و پنجره تولید می‌کند.

 

6. کارخانه فولاد تهران

کارخانه فولاد تهران در سال 1373 با نام تجاری «جویا نورد فولاد تهران» به‌منظور تولید انواع مقاطع فولادی از قبیل میلگرد، نبشی و ناودانی در 20 کیلومتری شهر تهران آغاز به کار کرد. امروزه این کارخانه نبشی با سایز 3 تا 10، ناودانی با سایز 6 تا 10 و سپری در سایزهای 2 تا 14 میلی‌متر تولید می‌کند.

 

7. شرکت پروفیل صدرا تهران

شرکت پروفیل تهران صدرا در سال 1381 در شهرک صنعتی شمس‌آباد با ظرفیت تولید سالانه 180 هزار تن در سال آغاز به فعالیت کرد. انواع لوله‌های صنعتی و داربستی، انواع قوطی پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی و انواع پروفیل درب و پنجره و مقاطع باز در سبد محصولات کارخانه پروفیل صدرا وجود دارد.

 

کارخانه صدرا پروفیل

 

8. شرکت لوله و پروفیل صابری

کارخانه نورد لوله و پروفیل صابری در سال 1387 به‌منظور تولید انواع لوله و اتصالات در عباس‌آباد تهران تأسیس شد. در حال حاضر این کارخانه به تولید چهارچوب‌های فلزی و پروفیل ساختمانی مخصوص درب و پنجره بر اساس استانداردهای 7337 و 7336، لوله‌های درز جوش صنعتی و ساختمانی، قوطی و پروفیل‌های فولادی، لوله‌های انتقال گاز، لوله‌های گالوانیزه، گاردریل، نبشی، سپری و کلاف مشغول است.

 

9. شرکت فولاد سپهر ایرانیان

کارخانه فولاد سپهر ایرانیان در سال 88 با هدف تولید انواع میلگرد و نبشی فولادی در سایزهای مختلف در تهران تأسیس شد. در حال حاضر میلگرد فولاد سپهر ایرانیان در سایزهای محدودی و نبشی در سایزهای 3 تا 8 میلی‌متر تولید و در بازار عرضه می‌شود.

 

کارخانه فولاد سپهر ایرانیان

 

10. شرکت لوله‌سازی تهران شرق

کارخانه نورد لوله و پروفیل تهران شرق در سال 1380 با هدف تولید انواع لوله‌های صنعتی و ساختمانی، لوله و پروفیل در اشکال متنوع و اسکلت‌هایی از پیش‌ساخته برای مصارف عمرانی تأسیس شد. انواع مقاطع باز، پروفیل‌های مخصوص درب و پنجره با نام‌های 507، 508 و 509، انواع پروفیل در اشکال مربع و مستطیل در ضخامت‌های 5 الی 10 و انواع لوله‌های صنعتی و ساختمانی از ضخامت 1 الی 10 ازجمله محصولات این کارخانه هستند.

 

11. پروفیل صنعت ماهان

کارخانه پروفیل صنعت ماهان در سال 1389 جهت تولید انواع لوله و پروفیل، تیرآهن و نبشی و ناودانی در شهرک صنعتی جنت‌آباد تهران تأسیس شد. ناودانی سایزهای 8 تا 18 و نبشی با سایزهای 3 تا 8، انواع لوله، پروفیل و تیرآهن جزو سبد محصولات این کارخانه بود که در حال حاضر از تنوع محصولات کمتری برخوردار است.

 

پروفیل صنعت ماهان

 

آمار ساخت و ساز در تهران چه ارتباطی با مصرف فولاد در این شهر دارد؟

در حال حاضر باوجود تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا، ساخت‌وساز در سراسر جهان بسیار کاهش یافته است. طبق آمار از آغاز سال ۱۳۹۹ تا پایان مردادماه در شهرداری تهران تعداد ۲ هزار و ۸۸۲ مورد پروانه ساختمانی صادرشده که کاهش ۲۸ درصدی را تجربه نموده است. متراژ ساخت‌وساز در پنج ماه اول امسال نیز با کاهش حدود ۲۱ درصدی همراه بوده.

با این شرایط و طبق این آمارها مشخص است که میزان ساخت‌وساز به‌شدت کم شده و درنتیجه مقاطع فولادی کمتری نسبت به سال‌های گذشته مصرف خواهد شد. البته درنهایت تهران به‌عنوان یک کلان‌شهر یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان مقاطع فولادی ساختمانی در ایران است.

 

مقایسه انواع مقاطع فولادی برای خریداران تهرانی

در خرید تیرآهن، میلگرد و پروفیل باید 3 فاکتور موقعیت جغرافیایی، وزن و قیمت را در نظر بگیرید. در انتخاب مقاطعی مانند میلگرد و تیرآهن در نظر داشته باشید که هرچه وزن آن‌ها بالاتر و به جدول اشتال نزدیک‌تر باشد، کیفیت بهتری خواهند داشت. در حال حاضر کارخانه‌های میلگرد تهران از تنوع سایزی بالایی برخوردار نیستند. در جدول زیر وزن میلگرد کارخانه‌های مختلف واقع در تهران با وزن میلگرد ذوب‌آهن و وزن میلگرد ظفر بناب مقایسه شده است:

 

وزن میلگرد کارخانه‌های مختلف (کیلوگرم)

نام کارخانه

وزن هر سایز میلگرد

8

10

12

14

16

18

20

ذوب‌آهن اصفهان

4.74

7.3

10.6

14.5

18.96

24

29.64

ظفر بناب

4.2

6.2

10.2

13.6

17.3

22.1

28

سپهر ایرانیان

4.7

-

11

-

-

-

-

شمس تهران

-

-

9.5-10

-

-

-

-

 

همان‌طور که از جدول بالا مشخص است، وزن میلگرد شمس و میلگرد سپهر ایرانیان بالا بوده و تقریباً با وزن میلگرد ذوب‌آهن برابری می‌کنند. البته باوجوداینکه سایزهای موجود میلگردهای کارخانه‌های تهران بسیار محدود است، معمولاً خریداران چاره‌ای جز تهیه محصولات موردنیاز خود از شهرهای دیگر ندارند.

در مورد تیرآهن نیز کارخانه فعالی در حوزه تولید این محصول در تهران وجود ندارد و خریداران مجبورند تیرآهن موردنیاز خود را از برندهای موجود در شهرهای دیگر استفاده کنند. تنوع پروفیل در تهران بسیار زیاد است و ازنظر وزنی نیز تفاوت چندانی وجود ندارد؛ زیرا پروفیل‌های موجود با ورقی به ضخامت مشخص تولید می‌شوند که درنهایت وزن یکسانی خواهند داشت. قیمت پروفیل نیز تا حدودی وابسته به اعتبار و شهرت برند تولیدکننده و تمیزی پروفیل تولید شده دارد.

 

پیشنهاد آهنگر برای خرید تیرآهن، میلگرد و پروفیل از تهران

درنهایت شرکت آهنگر به خریداران تیرآهن، میلگرد و پروفیل در شهر تهران پیشنهاد می‌کند:

 

خرید میلگرد در تهران

 

استان تهران به‌عنوان پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر ایران یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان فولاد در کشور به شمار می‌رود. سازندگان بسیاری در حوزه ساخت‌وساز مشغول به فعالیت هستند که به دنبال بهترین گزینه‌ها در خرید مقاطع فولادی می‌گردند. برای خرید تیرآهن و میلگرد گزینه خاصی در تهران وجود ندارد و بهتر است سازندگان از استان‌های مجاور این مقاطع را تهیه نمایند اما در مورد خرید پروفیل تهران یکی از قطب‌های تولیدی کشور بوده و خریداران گزینه‌های بسیاری دارند.

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

وزن میلگرد 14 ذوب آهن اصفهان حدود 14.5 کیلوگرم بوده که برای خریداران تهرانی که به دنبال یک میلگرد باکیفیت با وزن و قیمت مناسب هستند، بهترین گزینه است.

پاسخ :

کارخانه فولاد شمس تهران، در شهرک صنعتی شمس آباد قرار دارد که بهترین گزینه برای خرید فولاد برای پروژه‌های داخل تهران است.

نظرات
محمد کاسبی
چهارشنبه 16 تیر 1400
آیا در تهران کارخانه تیرآهن وجود داره؟
مدیر سایت
چهارشنبه 16 تیر 1400
خیر متاسفانه در تهران کارخانه فولادی تولیدکننده تیرآهن وجود ندارد.
ستار بهمنی
شنبه 22 خرداد 1400
پروفیل تهران شرق رو توصیه می کنید؟
مدیر سایت
شنبه 22 خرداد 1400
اگر پروژه تون تهران یا نزدیک گرمسار هست، پروفیل تهران شرق هم گزینه خوبیه. 
خسرو آرام پرور
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400
کارخانه ذوب آهن جنس جورتری داره یا کویر؟
مدیر سایت
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400
کارخانه کویر کاشان تنوع و جوری جنس بالاتری نسبت به ذوب آهن دارد.
ارسال نظر جدید