تیرچه چیست و چه کاربردی دارد؟ +انواع تیرچه

به‌طور خلاصه تیرچه یک قطعه‌ای به شکل مثلث و در برخی موارد چهاروجهی و از پیش‌ساخته است.
انتشار: 1400/08/06
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
تیرچه چیست و چه کاربردی دارد؟ +انواع تیرچه

 

به نظر شما تیرچه چیست؟ به‌طور خلاصه تیرچه یک قطعه‌ای به شکل مثلث و در برخی موارد چهاروجهی و از پیش‌ساخته است. از تیرچه در سقف و کف سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. با قرارگیری بلوک‌ها روی تیرچه به عنوان قالب بتن پوششی، ظاهر آن شکل حرف T انگلیسی را می‌گیرد. کاربرد تیرچه علاوه بر سقف و کف سازه‌ها، در بخش‌های دیگر نیز به چشم می‌خورد که بر اساس انواع تیرچه مختلف است. تیرچه‌ها در هنگام حمل‌ونقل و اجرای سقف و همچنین پس از خودگیری بتن سقف و جمع‌آوری شمع‌ها تحت‌فشار قرار می‌گیرند. از تیرچه به عنوان ستون برای افزایش استحکام در چوب‌بست سقف هم استفاده می‌شود که معمولاً از جنس بتن یا فولاد است. تیرچه بتنی و تیرچه فلزی از مهم‌ترین نوع تیرچه در ساخت و ساز هستند. امروزه استفاده از تیرچه در سقف‌های بتنی رواج بسیاری دارد.

 

 

مراحل بارگذاری تیرچه‌ها

بارگذاری تیرچه‌ها در 3 مرحله صورت می‌گیرد که شامل مراحل زیر می‌شود:
1-    تیرچه بار ناشی از وزن خود را در مرحله اول تحمل می‌کند.
2-    در مرحله دوم نیز تیرچه بار مرده ناشی از اجزای سقف مثل وزن تیرچه، بلوک‌ها و بارهایی که هنگام اجرا بین تکیه‌گاه‌های موقت مثل شمع بندی ایجاد می‌شود را تحمل خواهد کرد.
3-    هنگام خروج تکیه‌گاه موقت، تیرچه به عنوان یک عضو کششی بارهای هنگام بهره‌برداری را تحمل می‌کند.

 

انواع تیرچه

1.    تیرچه بتنی
2.    تیرچه پیش‌ساخته خرپایی
3.    تیرچه پیش‌ساخته پیش‌تنیده
4.    تیرچه‌های با قالب سفالی (تیرچه فوندوله دار)
5.     تیرچه‌های فلزی با جان باز (تیرچه کرومیت)

 

تیرچه بتنی

 

تیرچه بتنی چیست؟

تیرچه بتنی همان‌طور که از نام آن پیداست، از بتن و میلگرد در 2 نوع تیرچه خرپایی و تیرچه پیش‌تنیده یا پیش‌ساخته تشکیل شده است. تیرچه‌های بتنی در سقف‌هایی که بارهای قائم، یک لنگر به صورت خمشی ایجاد کرده‌اند و هنگامی که بتن موجود در زیر تار خنثی دچار کشش می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل استفاده از آن هم استحکام تیرچه، مقاوم نبودن بتن در برابر نیروی کششی و مناسب بودن قیمت تیرچه در نوع بتنی آن است

 

تیرچه بتنی 1 تا 4/5 متر

 

تیرچه پیش‌ساخته خرپایی چیست؟

این نوع تیرچه از پاشنه بتنی و خرپای فولادی متشکل شده که دارای 2 نوع با قالب ماندگار و بدون قالب ماندگار است. خرپا نیز یک شبکه پیش‌ساخته متشکل از میلگرد، آرماتورهای عرضی و کششی است که به وسیله جوش به یکدیگر متصل می‌شوند و مقاومت لازم جهت حمل و اجرا را تأمین می‌کنند.

 

تیرچه پیش‌ساخته پیش‌تنیده

از آنجایی که تیرچه پیش‌تنیده از قبل ساخته می‌شود، امکان تولید آن فقط در کارخانه‌هایی که مجهز به ماشین‌آلات ساخت آن هستند، وجود دارد. این نوع تیرچه از مفتول‌های فولادی به منظور مقاومت در برابر کشش ساخته می‌شود. در مراحل تولید این نوع تیرچه، مفتول‌های فولادی به وسیله جک‌ها قبل از بتن‌ریزی کشیده می‌شود و بعد از اینکه از خشک شدن بتن مطمئن شدند، مفتول‌ها را آزاد می‌کنند. این عمل باعث افزایش مقاومت تیرچه در برابر ترک‌خوردگی و فشار می‌شود.

 

تیرچه فوندوله دار چیست و چگونه تولید می‌شود؟

تیرچه‌های با قالب سفالی یا تیرچه فوندوله دار از 2 بال فوقانی در بال تحتانی و میلگرد 8 الی 16 ساخته می‌شوند. نحوه اجرای آن نیز بدین صورت است که اطراف میلگردهای اصلی تیرچه را در بلوک‌های فندوله سفالی قرار می‌دهند و سپس در آن بتن می‌ریزند، پس از بتن‌ریزی نیز خرپا را از قالب خارج می‌کنند و منتظر می‌مانند تا خشک شود.

 

تیرچه کرومیت چیست؟

بال تحتانی تیرچه فلزی یا همان تیرچه کرومیت، تسمه‌ای فولادی با عرض 8 سانتی‌متر به بالاست که به عنوان یک عضو کششی، بارها و فشارهای وارد شده را تحمل می‌کند. در اجرای این نوع تیرچه، عضوهای کششی و فشاری را به وسیله میلگردهای مورب متصل می‌کنند تا مقاومت خرپا افزایش یابد. بال فوقانی تیرچه کرومیت از یک تسمه به همراه 2 میلگرد و بال تحتانی آن از یک تسمه ساخته شده است.
طراحی، محاسبه و اجرای تیرچه فلزی، بر اساس ضوابط انجمن تیرچه انجام می‌شود که هنگام اجرای آن نیازی به اجرای عملیات شمع بندی وجود ندارد. این نوع تیرچه‌ها توانایی مقاومت در برابر بار و فشار مستقیم را دارند که این امر موجب شده تا مهندسان در ساختمان‌هایی که ارتفاع زیادی داشته و نیاز به عملیات شمع بندی دارد، به دلیل مناسب بودن قیمت تیرچه کرومیت از آن استفاده کنند تا هم هزینه‌های پروژه را کاهش دهند و در عین حال سازه‌ای باکیفیت و مقاوم را به اتمام برسانند.

 

تیرچه بلوک

 

معایب و مزایای سقف تیرچه بلوک چیست؟

مزایای سقف تیرچه و بلوک بسیار گسترده است که در ادامه به شرح مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

•    عدم نیاز به نیروی کار متخصص
•    سرعت نصب بالاتر به دلیل پیش‌ساخته بودن
•    کاهش میزان لرزش سقف
•    میزان مصرف بتن کمتر
•    هزینه کمتر به دلیل تولید داخلی
•    عایق صدا
•    مقاومت بالا در برابر نیروهای افقی مانند زلزله و باد
•    جابه‌جایی آسان به دلیل وزن کم

 

 

و اما این محصول نیز مانند تمامی محصولات دیگر، معایبی هم به همراه دارد. زنگ‌زدگی و افت کیفیت به علت قرار گرفتن در معرض رطوبت، صرف هزینه برای محافظت از رطوبت در عضو کششی، انبساط و انقباض به دلیل افزایش یا کاهش شدید دما و به دنبال آن شکستگی جوش‌ها، از معایب تیرچه است.

 

مزایا و معایب تیرچه بلوک

 

نحوه نصب تیرچه به چه صورت است؟

تیرچه‌ها معمولاً بعد از ساخت دیوار هر طبقه از ساختمان نصب می‌شوند که اگر سازه‌ای دیوارهای پایه داشته باشد، تیرچه‌های اولین طبقه در ورودی دیوارهای پایه نصب می‌شوند.

 

تیرچه بتنی

 

شما به عنوان یک فعال در زمینه ساخت و ساز یا یک مهندس تازه‌کار، در این مقاله آموختید تیرچه چیست و کاربرد تیرچه در کجاست. برای انتخاب بین انواع تیرچه می‌بایست ابتدا قیمت اهن الات را بررسی کنید و سپس اطلاعات خود را در زمینه خرید آن افزایش دهید. آهنگر به شما پیشنهاد می‌کند تا با مطالعه راهنمای خرید تیرچه تمامی نکات موردنظر خود را بررسی کنید و سپس به صفحه محصولات آن بروید تا تجربه انتخابی آگاهانه را کسب کنید.
 

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آهنگر. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
تگ ها آهن
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

در تولید تیرچه معمولاً از میلگردهای ساده و آجدار کارخانه‌های مطرح بازار استفاده می‌شود تا کیفیت تضمین شود.

پاسخ :

در تولید تیرچه‌های فلزی از فولاد با استاندارد ملی 1600 استفاده می‌شود.

ارسال نظر جدید