معرفی 6 کارخانه برتر تولیدکننده لوله داربست در ایران

با مهم‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده لوله داربست و موقعیت جغرافیایی آن‌ها آشنایی دارید؟
انتشار: 1400/08/26
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
معرفی 6 کارخانه برتر تولیدکننده لوله داربست در ایران

 

انتخاب بهترین مورد از بین لیست بلند کارخانه‌های تولیدکننده مقاطع فولادی در ایران، یکی از چالش‌های بزرگی است که ممکن است هنگام خرید هر نوع مقطع فولادی، برای شما به وجود بیاید. لوله داربستی نیز از جمله مقاطعی است که تنوع تولیدکنندگان آن در ایران کم نیست و نمی‌توان با اطمینان گفت که بهترین لوله داربست را کدام کارخانه تولید می‌کند. در ادامه این مقاله، شما را با 6 تولیدکننده لوله داربست در ایران آشنا می‌کنیم:

 


 لوله داربست چیست؟

لوله داربست یا لوله داربستی، نوعی لوله سیاه است که معمولاً به صورت درزدار تولید می‌شود و همانند هر مقطع فولادی دیگری، ممکن است از آلیاژهای مختلف فولاد و در سایزهای مختلفی ساخته شود. همچنین این مقطع فولادی ممکن است در دو نوع سبک و سنگین تولید شود که سبک یا سنگین بودن، کاربرد آن را تغییر می‌دهد.
واژه داربست نیز به سازه‌ای اطلاق می‌شود که معمولاً روی نمای ساختمان نصب می‌شود و امکان دسترسی به نقاط مرتفع را فراهم می‌کند. از نظر شکل ظاهری و نوع ساختار، داربست‌ها به انواع چکشی ستاره‌ای، مثلثی، چکشی کاسه‌ای، معلق و پایه‌دار تقسیم می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با این مقطع فولادی، می‌توانید به مقاله «لوله داربست چیست» مراجعه کنید.

 

معرفی 6 کارخانه تولیدکننده لوله داربست

 

 با 6 کارخانه تولیدکننده لوله داربست در ایران آشنا شوید

در ایران کارخانه‌های متعددی لوله داربستی تولید می‌کنند که کیفیت محصول آن‌ها به نوع ورقی که برای تولید لوله از آن استفاده می‌کنند، بستگی دارد. همچنین نوع ورق سیاهی که به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود، قیمت لوله داربستی این کارخانه‌ها را تعیین می‌کند. بهترین لوله داربست معمولاً با استفاده از ورق سیاه کارخانه فولاد مبارکه تولید می‌شود. در ادامه، لیست مهم‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده لوله داربست را می‌بینید:

 

گروه صنعتی تهران شرق:

شرکت نورد لوله و پروفیل تهران‌شرق از بزرگ‌ترین کارخانه‌های لوله فولادی در ایران است که در سال 1380 با هدف تولید لوله و قوطی پروفیل راه‌اندازی شد. نخستین کارخانه این مجموعه در منطقه خاتون‌آباد پاک دشت قرار داشت و پس از چند سال به ‌منظور افزایش ظرفیت تولید تا 700 هزار تن در سال، یک کارخانه دیگر را در شهرک صنعتی عباس‌آباد راه‌اندازی کردند.
این کارخانه در حال حاضر علاوه بر لوله داربستی با ضخامت 2 و 2.5 میلی‌متر، انواع لوله فولادی را در سایزهای 19 تا 168.3 میلی‌متر و ضخامت‌های 1 تا 10 میلی‌متر تولید می‌کند.

 

جهان پروفیل پارس:

گروه صنعتی جهان پروفیل پارس یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان قوطی پروفیل و لوله در کشور است که در سال 1361 تأسیس شده و سالانه 476.000 تن از این مقاطع فولادی را تولید می‌کند. این کارخانه در استان تهران و اتوبان تهران-ساوه قرار دارد.
این کارخانه علاوه بر تولید لوله داربستی سبک، متوسط و سنگین در ضخامت‌های 2 و 2.5 میلی‌متری، انواع لوله فولادی درزدار را در سایزهای 8 تا 150 میلی‌متر و ضخامت 1.8 تا 5.4 میلی‌متر تولید می‌کند.

 

 فولاد علویجه:

شرکت تعاونی فولاد علویجه در سال 1374 با هدف تولید انواع پروفیل باز و بسته و لوله‌های درزدار، آغاز به کار کرد. این کارخانه در نزدیکی علویجه در استان اصفهان قرار دارد و نزدیکی به کارخانه فولاد مبارکه باعث شده تا این کارخانه ورق سیاه موردنیاز خود را با قیمت مناسب‌تری تهیه کند و قیمت قوطی پروفیل و لوله علویجه در مقایسه با سایر رقبا مناسب‌تر باشد.
این کارخانه انواع لوله صنعتی، قوطی و پروفیل را با ظرفیت 200.000 تن در سال تولید می‌کند. انواع لوله داربستی فولاد علویجه سایز 48 میلی‌متر و ضخامت 2 تا 4 میلی‌متری وارد بازار می‌شود.

 

تولیدکننده بهترین لوله داربست

 

گروه صنعتی سپاهان:

لوله پروفیل فولادی سپاهان در جاده اصفهان- نایین واقع ‌شده و با تأسیس در سال 1352، شاید قدیمی‌ترین کارخانه تولیدکننده لوله داربست در بین کارخانه‌هایی باشد که معرفی کرده‌ایم. محصولات این کارخانه شامل انواع لوله فولادی درزدار، انواع قوطی پروفیل و ورق سیاه می‌شود که آن‌ها را با ظرفیت سالانه 420.000 تن تولید می‌کند.
لوله داربستی سپاهان در سایز 48.3 و ضخامت 0.9 تا 4 میلی‌متر تولید می‌شود.

 

 صنایع فولاد هیربد زرندیه:

هیربد زرندیه از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوله و پروفیل به شمار می‌رود که فاصله زیادی با شهر تهران ندارد. این کارخانه در جاده تهران-ساوه و شهرک صنعتی مامونیه قرار دارد و در سال 1388 تأسیس شده است.
هیربد زرندیه از معدود تولیدکنندگان لوله و پروفیل است که میلگرد آجدار نیز تولید می‌کند. مجموع ظرفیت تولید میلگرد، لوله و پروفیل این کارخانه به 2.000.000 تن در سال می‌رسد.

 

 کارخانه لوله و پروفیل صابری:

قدمت کارخانه لوله و پروفیل صابری به بیش از 20 سال می‌رسد. این کارخانه با هدف تولید انواع قوطی پروفیل و لوله فولادی درزدار در سال 1378 تأسیس شده و ظرفیت تولید آن 500.000 تن در سال است.
همانند اکثر تولیدکنندگان لوله داربست در ایران، لوله و پروفیل صابری لوله‌های داربستی خود را در سایز 48.3 و ضخامت 1 تا 4 میلی‌متر تولید می‌کند.

 

 

محل قرارگیری کارخانه‌های تولیدکننده لوله داربست

 

 خرید لوله داربستی از کدام کارخانه به‌صرفه‌تر است؟

اگر پروژه شما در تهران قرار دارد، خرید از کارخانه‌های تهران شرق، صابری، جهان پروفیل پارس و هیربد زرندیه برای شما به‌صرفه‌تر است. همچنین خرید لوله داربستی از این کارخانه‌ها برای پروژه‌های شمال و شرق کشور نیز منطقی به نظر می‌رسد. برای مناطق غربی کشور، خرید از کارخانه‌های جهان پروفیل پارس و هیربد مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود.
اگر پروژه شما در مرکز یا جنوب قرار دارد، می‌توانید لوله داربستی موردنیاز خود را از کارخانه‌های فولاد علویجه و گروه صنعتی سپاهان تأمین کنید. همچنین می‌توانید از آهنگر بخواهید که لوله فولادی موردنیازتان را از درب کارخانه برایتان تأمین کند. با مراجعه به صفحه قیمت آهن و بخش مربوط به لوله و اتصالات در نوار بالای صفحه، می‌توانید قیمت روز انواع لوله فولادی تولید شده توسط کارخانه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید و از بین آن‌ها بهترین را انتخاب کنید.


به غیر از این 6 تولیدکننده لوله داربست، کارخانه‌های دیگری نیز در کشورمان لوله داربستی تولید می‌کنند که شما با توجه به موقعیت جغرافیایی پروژه‌تان، می‌توانید هر کدام از آن‌ها را برای خرید بهترین لوله داربست انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات در مورد سایر انواع لوله فولادی نیز از مقاله «راهنمای خرید لوله فولادی» کمک بگیرید.
 

مسعود تاجیک
- نویسنده
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

اگر پروژه شما در تهران قرار دارد، خرید از کارخانه‌های تهران شرق، صابری، جهان پروفیل پارس و هیربد زرندیه برای شما به‌صرفه‌تر است. 

پاسخ :

این کارخانه در نزدیکی علویجه در استان اصفهان قرار دارد.

پاسخ :

نخستین کارخانه این مجموعه در منطقه خاتون‌آباد پاک دشت قرار داشت و پس از چند سال، یک کارخانه دیگر را در شهرک صنعتی عباس‌آباد راه‌اندازی کردند.

ارسال نظر جدید