تفاوت تیرآهن اصفهان، اهواز، فایکو و بناب چیست؟

بررسی و مقایسه تفاوت تیرآهن اصفهان، اهواز، فایکو و بناب
انتشار: 1400/12/22
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
تفاوت تیرآهن اصفهان، اهواز، فایکو و بناب چیست؟

 

تیرآهن یک عضو مهم در ساخت سازه‌های آهنی و اسکلت آن‌ها به شمار می‌رود؛ امروزه کارخانه‌های بسیاری مشغول تولید تیرآهن برای مصرف‌کنندگان حوزه ساخت و ساز هستند که با توجه به انواع مختلف تیرآهن، هر کدام ممکن است برخی از انواع تیرآهن را تولید کنند. شما به عنوان مهندس یک ساختمان هنگام خرید تیرآهن باید بدانید کیفیت تیرآهن هر کارخانه در چه سطحی بوده یا مشخصات تیرآهن هر کارخانه به چه صورت است تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. برای این امر، بهتر است ابتدا کمی با ماهیت این کارخانه‌ها آشنا شوید و سپس با در نظر گرفتن قیمت تیرآهن، پروژه خود را آغاز کنید.

 

 

مقایسه 4 کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، اهواز، فایکو و ظفر بناب

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در کشور، در سال 1344 احداث و سرانجام در سال 1351 به بهره‌برداری رسید که محصولات بسیار زیادی علاوه بر تیرآهن تولید می‌کند. ظرفیت کل تولید محصولات فولادی در این کارخانه، به صورت سالانه 2 میلیون تن است.

همچنین کارخانه فولاد کوثر اهواز یکی از زیر مجموعه‌های گروه ملی صنعتی فولاد ایران است که در سال 1381 به بهره‌برداری رسید. این کارخانه در شهر اهواز و شهرستان خرمشهر قرار دارد. ظرفیت تولید سالانه این کارخانه 550 هزار تن در سال است.

کارخانه فولادسازی فایکو یا همان فولاد البرز ایرانیان در سال 1393 در استان مازندران با هدف تولید 1.5 میلیون تن فولاد در سال راه‌اندازی شد که محصولات آن علاوه بر تیرآهن، شامل انواع ناودانی نیز می‌شود.

 

تیرآهن ذوب آهن

 

همچنین قدمت کارخانه تولید فولاد ظفر بناب نیز به حدود 14 سال پیش باز می‌گردد؛ یعنی سال 1386. این کارخانه در نزدیکی شهر بناب در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و هم‌اکنون دارای ظرفیت تولید 300 هزار تن در سال است. اگر قصد خرید تیرآهن ظفر بناب را دارید، ابتدا بهتر است قیمت تیرآهن بناب را در نظر بگیرید و توجه داشته باشید که تیرآهن‌های بناب معمولاً به صورت کیلویی و شاخه‌ای قیمت‌گذاری می‌شوند.

 

هر کارخانه چه تیرآهنی تولید می‌کند؟

تیرآهن‌ها بر اساس استاندارد به 4 گروه ipe یا معمولی، ipb یا هاش، ipn یا بال شیب‌دار و cnp یا همان لانه زنبوری تقسیم می‌شوند. کارخانه فایکو تنها تیرآهن‌های ipe و ipn، کارخانه ذوب‌آهن اصفهان تیرآهن ipe در سایز 12 الی 30 و تیرآهن ipb و کارخانه اهواز نیز تیرآهن‌های نوع inp و ipe را تولید می‌کند. کارخانه ظفر بناب هم تیرآهن‌های IPE و INP را در سایزهای 12 الی 27 تولید می‌کند که در حال حاضر تنها تیرآهن‌های سایزهای 14 و 20 آن در بازار موجود است.

 

قیمت تیرآهن هاش (IPB)

 

تیرآهن اهواز

 

وزن تیرآهن‌های تیرآهن اصفهان، اهواز، فایکو و بناب چقدر است؟

وزن تیرآهن مهم‌ترین عاملی است که در قیمت و کیفیت آن تأثیرگذار است. قیمت تیرآهن هر کارخانه بر اساس وزن آن اعلام می‌شود و با توجه به این موضوع، شما باید وزن تیرآهن کارخانه‌های مختلف را بدانید تا بتوانید قیمت آن را محاسبه کنید. به عنوان مثال قیمت تیرآهن اصفهان بر اساس وزن آن، هم به صورت شاخه‌ای و هم به صورت کیلویی اعلام می‌شود.

 

 

وزن تیرآهن کارخانه ذوب‌آهن اصفهان

در جدول زیر می‌توانید وزن تیرآهن اصفهان را ببینید:

 

جدول وزنی تیرآهن اصفهان (Kg/m)

سایز

12

14

16

18

20

22

24

27

30

وزن هر شاخه 12 متری (Kg)

125

155

190

226

269

315

369

434

507

 

 

جدول وزن تیرآهن فایکو

با توجه به جدول زیر می‌توانید با اطلاع از وزن تیرآهن‌های فایکو، قیمت تیرآهن فایکو را محاسبه کنید:

 

جدول وزنی تیرآهن فایکو

سایز

14

16

18

20

22

24

وزن هر شاخه 12 متری (Kg)

130

170

210

225

300

350

 

 

وزن تیرآهن بناب چقدر است؟

در ادامه با جدول وزن تیرآهن بناب در 2 سایز مختلف آن آشنا شوید:

 

جدول وزنی تیرآهن بناب

سایز

14

20

وزن هر شاخه 12 متری (Kg)

125

240

 

آشنایی با جدول وزن تیرآهن اهواز

وزن تیرآهن اهواز نیز از مهم‌ترین عامل مؤثر در قیمت آن است که قیمت تیرآهن اهواز معمولاً به صورت کیلویی اعلام می‌شود.

 

جدول وزنی تیرآهن اهواز

سایز

14

16

18

وزن هر شاخه 12 متری (Kg)

133

180

225

 

مهم‌ترین تفاوت تیرآهن اصفهان و اهواز چیست؟

مهم‌ترین تفاوت میان این تیرآهن‌ها مخصوصاً تیرآهن اصفهان و اهواز، در آلیاژهای استفاده شده در تولید آن‌ها است.

 

تیرآهن فایکو

 

در آخر می‌توان نتیجه گرفت که مهم‌ترین تفاوت میان تیرآهن هر کارخانه، وزن آن است. در متن بالا آموختید که تیرآهن‌های هر کارخانه با دیگری ازنظر سایز، وزن و محل تولید چه تفاوتی دارد؛ بنابراین هنگام خرید، با در نظر گرفتن موارد بالا می‌توانید با دید بازتری تیرآهن‌های موردنیاز خود را با توجه به قیمت آن، انتخاب کنید.

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آهنگر. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

علامت اختصاری تیرآهن فایکو FAICO است.

پاسخ :

نشانه تیرآهن ذوب‌آهن یا در اصل عامت اختصاری تیرآهن اصفهان ESCO است.

ارسال نظر جدید