بازار قوطی پروفیل اردیبهشت 1400 را چگونه گذراند؟

تحلیل وضعیت بازار قوطی پروفیل در اردیبهشت‌ماه 1400
انتشار: 1400/03/02
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
بازار قوطی پروفیل اردیبهشت 1400 را چگونه گذراند؟

 

اردیبهشت 1400 ماه چندان خوبی برای بازار آهن و فولاد و به‌خصوص قوطی پروفیل نبود. قیمت این مقطع فولادی نسبت به سال قبل و حتی فروردین 1400، افزایش محسوسی داشت، اما برخلاف همیشه، افزایش قیمت به معنای افزایش تقاضا نبود.

 

 

چرا بازار قوطی پروفیل در اردیبهشت 1400 کم رونق بود؟

دلایل عدم رونق در بازار قوطی پروفیل را می‌توان به سه دسته عمده تقسیم کرد:

 

1. دلایل سیاسی:

بسیاری از فعالان حوزه ساخت و ساز از آغاز سال جاری، در انتظار روشن شدن تکلیف برجام و نتایج انتخاب ریاست جمهوری و اثر آن‌ها بر بازار هستند. این انتظار را می‌توان دلیل اصلی کاهش تقاضا در بازار قوطی پروفیل دانست.

 

2. افزایش قیمت جهانی فولاد

از ابتدای سال و با ورود کشورهای تأثیرگذار بازار جهانی فولاد به شرایط عادی پس از کرونا، قیمت جهانی فولاد به دلیل رونق گرفتن مجدد داد و ستد در این بازار، افزایش یافت. بسیاری از تولیدکنندگان داخلی متأثر از این رویداد، سعی در نزدیک کردن قیمت محصولات خود به قیمت جهانی داشتند که این افزایش قیمت از نظر بازار داخلی که سیگنال‌های مثبت برجام و کاهش نرخ ارز را دریافت می‌کرد، منطقی نبود.

 

3. افزایش قیمت ورق سیاه

برای بسیاری از تولیدکنندگان قوطی پروفیل، ورق سیاه به‌عنوان ماده اولیه محسوب می‌شود. قیمت این مقطع فولادی از ابتدای سال با شیب زیادی بالا رفت، به نحوی که قیمت ورق سیاه در پایان فروردین 16.4 درصد نسبت به پایان سال 1399، افزایش یافته بود. این موضوع نیز یکی از دلایل بالا بردن قیمت قوطی پروفیل توسط تولیدکنندگان آن بود که به علت سیگنال‌های اقتصادی مثبت داخلی، با رکود در بازار مواجه شد.

 

قیمت قوطی پروفیل

 

نوسانات قیمت قوطی پروفیل در اردیبهشت 1400 چگونه بود؟

گرچه با شروع اردیبهشت قیمت قوطی پروفیل آهن چند پله‌ای افزایش داشت اما در سرتاسر ماه چندان تغییر نکرد. برای مثال، قیمت قوطی پروفیل کیان پرشیا اردیبهشت 1400 را با قیمت 24.000 تومان آغاز کرد و در سرتاسر ماه پیرامون این قیمت، نوسانی اندک داشت. وضعیت برای قیمت قوطی پروفیل حداد گستر هم مشابه بود، قیمت این محصول هم گرچه در ابتدای اردیبهشت کمی بالا رفت اما در سرتاسر ماه از کانال 23000 تومان خارج نشد.

نمودارهای زیر، نوسانات قیمت پروفیل حداد گستر و کیان پرشیا در اردیبهشت 1400 را نشان می‌دهد:

 

 

 

تغییرات قیمت قوطی پروفیل کیان پرشیا در اردیبهشت 1400

نمودار تغییرات قیمت قوطی 40*40 کیان پرشیا در اردیبهشت 1400

 

تغییرات قیمت قوطی پروفیل حداد گستر در اردیبهشت 1400

نمودار تغییرات قیمت قوطی 40*40 فولاد گستر حداد در اردیبهشت 1400

 

در خرداد 1400 وضعیت قیمت پروفیل چگونه خواهد بود؟

در ماه آینده هم احتمالاً دلایلی که در ابتدای این مقاله خواندید، بر قیمت قوطی پروفیل اثرگذار خواهد بود. البته این امید وجود دارد که افزایش نسبی تقاضا در اواخر اردیبهشت، بازار را در خردادماه از رکود خراج کند. همچنین اقدامات چین در راستای کاهش قیمت در زنجیره تأمین فولاد داخلی خود، احتمالاً روند افزایش قیمت جهانی فولاد را کند کرده یا متوقف خواهد نمود.

 

با وجود نوسانات کم بازار، باز هم به شما توصیه می‌کنیم پیش از خرید قوطی پروفیل، تحلیل بازار قوطی پروفیل در ایران را مطالعه کنید تا با سنجیدن همه جوانب، اقدام به خرید کنید.

 

مسعود تاجیک
- نویسنده
ارسال نظر جدید