معرفی بهترین کارخانه های میلگرد در مرکز کشور

میلگرد کدام‌یک از کارخانه‌های مستقر در مرکز کشور بهتر است؟
انتشار: 1401/04/28
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
معرفی بهترین کارخانه های میلگرد در مرکز کشور

یکی از راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های پروژه‌های ساختمانی، شناخت بهترین تولیدکنندگان میلگرد در نزدیکی پروژه و خرید میلگرد از درب کارخانه است. این کار باعث می‌شود که علاوه بر حفظ کیفیت سازه، هزینه حمل‌ونقل میلگرد کاهش پیدا کند. این مقاله، به معرفی بهترین تولیدکنندگان میلگرد در مرکز کشور اختصاص دارد و اگر پروژه شما در این منطقه قرار دارد، آن را از دست ندهید.

 

ذوب آهن اصفهان، قدیمی ترین تولیدکننده میلگرد در ایران

ذوب‌آهن اصفهان قدیمی‌ترین تولیدکننده میلگرد در ایران و یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های فولادی است که قدمت آن به دهه 50 شمسی باز می‌گردد و از آن زمان تاکنون، میلگردهای آن را در بازار با نام میلگرد اصفهان می‌شناسند. این مجتمع عظیم صنعتی به‌نوعی قلب تپنده فولاد کشور محسوب می‌شود و تقریباً تمامی محصولات زنجیره فولاد را تولید و صادر می‌کند. به همین دلیل، بسیاری از کارخانه‌های فولادی و صنایع پایین‌دستی به تولیدات ذوب‌آهن وابسته هستند. در حال حاضر سبد مقاطع فولادی این کارخانه شامل میلگرد، تیرآهن، ریل و ... می‌شود.

ظرفیت تولید این کارخانه، بیش از 600.000 تن در سال است و قیمت میلگرد اصفهان نیز با وجود نزدیک بودن وزن آن به جدول اشتال و کیفیت بالا، کاملاً مقرون‌به‌صرفه است. این میلگرد، تنها در گرید A3 تولید می‌شود.

این کارخانه در نزدیکی شهر اصفهان قرار دارد و خرید میلگرد آن از درب کارخانه برای پروژه‌های مستقر در اکثر مناطق کشور مقرون‌به‌صرفه است، چرا که ذوب‌آهن اصفهان به شاهراه‌های اصلی کشور دسترسی دارد.

 

میلگرد اصفهان

 

فولاد بافق یزد، نخستین پروژه مشترک چادرملو و توسعه معادن و فلزات

کارخانه میلگرد بافق یزد نخستین پروژه نورد مشترک شرکت‌های صنعتی و معدنی چادرملو و توسعه معادن و فلزات است که بخشی از طرح فولاد بافق به شمار می‌رود. همانند ذوب‌آهن اصفهان، این مجتمع صنعتی نیز قرار است در زمینه زنجیره تأمین فولاد خودکفا باشد. چرا که در مجاورت معادن سنگ‌آهن مرکزی ایران و چغارت تأسیس شده است.

راه‌اندازی کارخانه میلگرد بافق نزدیک به چهار سال زمان برده و نخستین میلگردهای آن، در سال 1394 وارد بازار شدند. فولاد بافق با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا، میلگرد آجدار را با ظرفیت 550.000 تن در سال تولید می‌کند. میلگرد بافق، تنها در گرید A3 تولید می‌شود و از باکیفیت‌ترین و سنگین‌ترین میلگردهای موجود در بازار به شمار می‌رود. به همین دلیل، قیمت میلگرد بافق از قیمت سایر میلگردهای موجود در بازار کمی بالاتر است.

خرید این میلگرد از درب کارخانه، برای پروژه‌های موجود در استان‌های مرکزی و شرقی ایران، مقرون‌به‌صرفه است.

 

میلگرد بافق

 

سرمد ابرکوه یزد، دومین پروژه مشترک چادرملو و توسعه معادن و فلزات

­صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه یزد، یکی از جوان‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در ایران است که در سال 1391 توسط شرکت‌های صنعتی و معدنی چادرملو و توسعه معادن و فلزات تأسیس و در سال 1395 راه‌اندازی شده است. این کارخانه در حال حاضر تنها میلگرد آجدار گرید A3 تولید می‌کند.

ظرفیت تولید میلگرد کارخانه ابرکوه یزد 450.000 تن در سال است. کیفیت میلگرد این کارخانه به دلیل استفاده از تکنولوژی شرکت STG ایتالیا در ساخت آن، مثال‌زدنی است. همچنین وزن میلگرد این کارخانه به بخش بالایی بازه وزنی جدول اشتال نزدیک است. به همین دلیل، قیمت میلگرد ابرکوه شما را از خرید آن منصرف نخواهد کرد.

این کارخانه در جاده ابرکوه به یزد قرار دارد و به همین دلیل، خرید میلگرد آن برای پروژه‌های مستقر در شرق و مرکز کشور، مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

 

کویر کاشان: تولیدکننده میلگرد سنگین

کارخانه کویر کاشان یکی دیگر از تولیدکنندگان میلگرد است که در قطب مرکزی تولید میلگرد ایران یعنی استان اصفهان، قرار دارد. سفید فراب کویر در سال 1379 تأسیس و در سال 1386 مشغول به کار شده است. این کارخانه با استفاده از تکنولوژی آلمانی اقدام به تولید 350.000 تن میلگرد در سال می‌کند و تمامی گریدهای میلگرد ساده و آجدار در سبد محصولات آن قرار دارد. همچنین این کارخانه میلگرد را به دو شکل شاخه‌ای و کلاف تولید می‌کند.

کویر کاشان از معدود تولیدکنندگان میلگرد A4 در کشور است و این موضوع در کنار وزن بالای میلگردهای آن، برگ برنده کارخانه کویر کاشان به شمار می‌رود. با این اوصاف، قیمت میلگرد کویر کاملاً مقرون‌به‌صرفه است.

این کارخانه در نزدیکی شهر کاشان قرار دارد و خرید میلگرد آن برای پروژه‌های مستقر در استان تهران، به‌صرفه است.

 

میلگرد کویر کاشان

 

آریا ذوب، نزدیک‌ترین تولیدکننده میلگرد به استان تهران

از میان تمامی کارخانه‌های موجود در این لیست، کارخانه فولاد آریا ذوب از همه به استان تهران نزدیک‌تر است. این کارخانه در سال 1383 تأسیس شده و در شهرک صنعتی اشتهارد (استان البرز) قرار دارد. این کارخانه از معدود تولیدکنندگان میلگرد است که هر 2 نوع ساده و آجدار آن را تولید می‌کند. البته میلگرد آجدار A2 آریا ذوب تنها در سایز 19 و میلگرد A3 آن در سایزهای 8 تا 20 میلی‌متری تولید می‌شود.

میلگرد این کارخانه با ظرفیت 350.000 تن در سال تولید می‌شود و قیمت میلگرد آریا ذوب، در رده‌های متوسط و رو به پایین بازار قرار دارد.

 

کارخانه احرامیان یزد، یکی دیگر از تولیدکنندگان قدیمی میلگرد

فولاد یزد یا همان احرامیان از جمله تولیدکنندگان قدیمی فولاد است که فاصله میان تأسیس و راه‌اندازی آن بسیاری طولانی است. این کارخانه در سال 1359 تأسیس شد اما نتوانست تا سال 1375 محصولات خود را وارد بازار کند. تا سال‌ها تنها محصول این کارخانه، میلگرد بود.

در حال حاضر فولاد یزد توانسته زنجیره تأمین فولاد را تکمیل کند و بیش از 12 نوع محصول که شامل فولاد خام نیز می‌شود را در سبد محصولاتش قرار داده است. میلگرد آجدار این کارخانه در دو نوع کلاف و شاخه و در سایزهای 8 تا 32 میلی‌متری تولید می‌شود.

این کارخانه در جاده یزد به تفت قرار دارد و قیمت میلگرد یزد احرامیان درب کارخانه برای پروژه‌های شرق و مرکز کشور، مقرون‌به‌صرفه است.

 

اگر پروژه شما در استان‌های مرکزی کشور قرار دارد و قصد خرید میلگرد از درب کارخانه را دارید، می‌توانید برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات فنی بیشتر، با کارشناسان آهنگر تماس بگیرید. قیمت میلگرد در سایت آهنگر مقرون‌به‌صرفه است و کیفیت تمامی میلگردهای آن توسط واحد کنترل کیفیت آهنگر، تضمین می‌شود. همچنین در صورتی که ثبت سفارش میلگرد را در ساعات اداری انجام دهید، بارتان در همان روز ارسال می‌شود.

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

کارخانه آریا ذوب نزدیکترین تولیدکننده میلگرد به تهران است که در استان البرز و شهرک صنعتی اشتهارد قرار دارد.
 

پاسخ :

اگر پروژه شما در استان یزد قرار دارد، خرید میلگرد از درب کارخانه‌های سرمد ابرکوه، بافق یزد و احرامیان، برای شما به‌صرفه خواهد بود.
 

ارسال نظر جدید