بازار میلگرد فروردین 1400 را چگونه گذراند؟

افزایش قیمت میلگرد در فروردین 1400 با وجود کاهش نرخ ارز
انتشار: 1400/02/04
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
بازار میلگرد فروردین 1400 را چگونه گذراند؟

قیمت ارز همواره بر قیمت مقاطع فولادی تأثیرگذار بوده است اما در فروردین‌ماه شاهد روند متفاوتی بودیم. در یک ماه اخیر باوجود کاهش قیمت دلار، قیمت آهن نه‌تنها کاهش چندانی به خود ندید که حتی با افزایش قیمت روبرو شد.

در یک نگاه می‌توان گفت از اواخر اسفند تا همین حالا قیمت میلگرد با افزایش 8 درصدی مواجه بوده و از میانگین قیمت 12900 به 13900 تومان رسیده است.
در این میان میلگرد 20 ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان یکی از پر تقاضاترین مقطع فولادی در روز 14 فروردین‌ماه با قیمت 12950 تومان فروخته شد و در روز 31 فروردین‌ماه به نرخ 13700 تومان رسید. در ادامه نمودار تغییرات قیمت میلگرد اصفهان را طی فروردین‌ماه می‌بینید:

 

تغییرات قیمت میلگرد ذوب فروردین 1400

تغییرات قیمت میلگرد اصفهان در فروردین‌ماه 1400

 

میلگرد ظفر بناب نیز شرایط مشابهی را در فروردین‌ماه 1400 داشت. باوجوداینکه طی ماه گذشته میلگرد 20 بناب توانست خود را همچنان در کانال 13000 تومان نگاه دارد اما در بازه 14 تا 31 فروردین‌ماه با 400 تومان افزایش همراه بود. در نمودار زیر جزئیات تغییرات قیمت این محصول آورده شده است:
 

تغییرات قیمت میلگرد ظفر فروردین 1400

تغییرات قیمت میلگرد ظفر بناب در فروردین‌ماه 1400

 

چرا باوجود ثبات بازارهای موازی قیمت میلگرد بالا می‌رود؟

مهم‌ترین عامل شرایط کنونی را می‌توان در افزایش قیمت جهانی فولاد دانست. پس از توزیع واکسن کرونا برخی کشورها کم‌کم به شرایط عادی برگشته و به همین دلیل انتظار می‌رود تقاضای مقاطع فولادی بالا رود که خواه‌ناخواه همین امر هم موجب افزایش قیمت شده است.

 

در حال حاضر شرایط تقاضا در بازار چگونه است؟

درگذشته اغلب با افزایش قیمت مقاطع فولادی تقاضا برای این محصولات نیز زیاد می‌شد اما نکته جالب‌توجه این است که در حال حاضر باوجود افزایش قیمت‌ها تقاضایی در بازار وجود ندارد.

 

دلیل بلاتکلیفی بازار آهن و فولاد چیست؟

ازآنجایی‌که که در حال حاضر قیمت میلگرد نسبت به سال‌های قبل بسیار بالاتر رفته، تنها افرادی اقدام به خرید می‌کنند که به نیاز قطعی می‌رسند. امری که با شرایط بازار کاملاً قابل پیش‌بینی بوده و عاقلانه است.

 

تأثیر بورس کالا بر بازار میلگرد چگونه بوده است؟

این روزها خرید مقاطعی مانند میلگرد بیشتر از طریق بورس کالا صورت می‌پذیرد. در هفته‌های گذشته نرخ معامله میلگرد نزدیک به قیمت پایه بوده است که نشان‌دهنده کم بودن تقاضا برای این محصول است.
نکته مهم دیگری که در حال حاضر وجود دارد مهندسی عجیب عرضه سبد شرکت‌های حاضر در بورس کالاست. درواقع طی هفته‌های اخیر سایزهایی با طول کوتاه در سبد عرضه میلگرد شرکت‌های مختلف قرار گرفته که مشتری ندارد و درنهایت سبب می‌شود معامله زیادی برای میلگرد در بورس کالا صورت نگیرد.
همچنین در حال حاضر به دلیل تغییر شیوه قیمت‌گذاری میلگرد در بورس کالا شاهد هستیم که هر هفته نرخ پایه عرضه میلگرد افزایش می‌یابد که قطعاً این روند برای خریداران چندان جالب به نظر نمی‌رسد.

 

پیش‌بینی بازار میلگرد در اردیبهشت 1400

با توجه به قیمت عرضه شمش فولادی (12880) در بورس کالا و مقایسه آن با قیمت عرضه میلگرد (13430 تومان) در هفته آخر فروردین نشان می‌دهد که امکان افزایش میلگرد وجود خواهد داشت. البته باید دید شرایط تقاضا به چه صورت خواهد بود.
درهرصورت باید در انتظار شرایط چند هفته آینده و شاید ماه‌های آتی بازار آهن بود. می‌توانید در صفحه تحلیل جامع بازار میلگرد اخبار این مقطع فولادی را پیگیر باشید.

 

ندا حیدری
- نویسنده
ارسال نظر جدید