بیست نکته مهم خرید مسکن

خرید خانه میتواند یکی از مهم ترین تصمیم های زندگی افراد به حساب می‌آید...
انتشار: 1399/08/10
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
بیست نکته مهم خرید مسکن

 

نکته‌هایی که باید برای خرید مسکن به آن‌ها توجه کنید:

خرید خانه می‌تواند یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های زندگی افراد باشد. به دلیل هزینه‌های زیاد آن، ممکن است برای هر فرد یک‌بار در طول زندگی رخ دهد. از طرفی خرید خانه، ممکن است ترسناک به نظر برسد چراکه روی آینده‌ی مالی شما تأثیر خواهد گذاشت و انتخاب درست می‌تواند خیالتان را بابت مسکن به‌عنوان یکی از نیازهای مهم برطرف سازد.

برای خرید یک‌خانه مناسب رعایت یکسری از قواعد الزامی است که می‌تواند باعث رضایت و آسایش خاطر بلندمدت شما شود. از سویی دیگر نادیده گرفتن این نکات می‌تواند شما را در کوتاه‌ترین زمان پشیمان کند. اگر شما هم به دنبال خرید خانه هستید بهتر است پیش از هر اقدامی در ادامه این متن همراه ما باشید.

 

 

نکات مهم در خرید خانه:

 

1- خانه‌های مجاور اتوبان‌ها و خیابان‌های اصلی با مشکل آلودگی صوتی مواجه‌اند. در هنگام بازدید از ملک توجه داشته باشید که خیابان، محله، کوچه و ساختمان شلوغ نباشد.

 

تصویر خانه‌های مجاور اتوبان‌ها و خیابان‌های اصلی

2- بهتر است درب ورودی واحدها در هر طبقه، روبروی هم نباشد. درصورتی‌که هنگام خرید خانه به این مورد توجه نکنید حریم خصوصی خود را به خطر خواهید انداخت.

3- معماری داخلی واحد (نورگیری، سرویس، اتاق‌خواب، آشپزخانه، هال، پذیرایی و...) به‌قدری پراهمیت است که بهتر است در این مورد با یک کارشناس مشورت کنید. وجود نور طبیعی کافی درون یک‌خانه یک مزیت است که می‌تواند علاوه بر تزریق انرژی مثبت به ساکنین، در مصرف برق صرفه‌جویی نماید. معمولاً ساختمان‌های جنوبی نورگیری بهتری دارند. برای ارزیابی بهتر این مورد بهتر است هنگام روز از ساختمان بازدید نمایید. نکته مهم دیگر توجه به نورگیر بودن آشپزخانه است زیرا خانم‌های خانه‌دار زمان زیادی را در آن سپری می‌کنند و در صورت نورگیر بودن آشپزخانه احساس بهتری هنگام کار خواهند داشت.

 

تصویر نمای داخلی ساختمان

 

4- غالباً هر چه طبقه واحد بالاتر باشد بهتر است. البته طبقه آخر توصیه نمی‌شود زیرا در برابر گرما و سرما آسیب‌پذیرتر است. طبقه اول به دلیل رفت‌وآمد شلوغ‌تر بوده و امنیت پایین‌تری نیز نسبت به سایر طبقات دارد.

5- موقعیت پارکینگ خودرو بسیار مهم است. در هنگام بازدید در نظر داشته باشید که پارکینگ مسقف به دلیل حفظ خودروی شما از آفتاب، باران یا برف ارجحیت دارد‌. همچنین دقت داشته باشید که پارکینگ شما به‌صورت مزاحم نباشد.

6- هر چه شیب ورودی پارکینگ کمتر باشد بهتر است.

7- بازدید از واحد را در دو زمان متفاوت ازنظر نور (شب و روز) انجام دهید.

 

نمای آشپزخانه

 

8- وجود بالکن یکی از مواردی است که روزبه‌روز، بیشتر به اهمیت آن پی خواهید برد. درصورتی‌که بالکن در کنار آشپزخانه باشد می‌تواند برای پخت‌وپز بسیار مفید باشد. می‌توان از بالکن به‌عنوان گلخانه، کمد یا انباری کوچک استفاده کرد.

9- انباری یکی از امتیازات یک خانه مسکونی است.

10- نمای ساختمان اولین چیزی است که به چشم می‌آید. نمای ساختمان می‌بایست دوام و زیبایی را با هم داشته باشد.

 

تصویر نمای یک ساختمان

 

11- به کیفیت و فشار آب توجه کنید. همچنین توجه کنید که حتماً کنتور آب و برق و گاز به‌صورت مجزا باشند. اگر کنتورها جدا نبود حتماً از مدیر ساختمان یا مشاور املاک در خصوص نحوه محاسبه هزینه‌ها بپرسید.

12- به کیفیت سیم‌کشی و لوله‌کشی آب و گاز توجه کنید.

13- عایق ساختمان‌ (رطوبتی، حرارتی و صوتی) بسیار مهم است.

14- به حجم تراکم و ترافیک محل توجه نمایید.

15- سن ساختمان، مهم است.

16- هر چه تعداد واحدها در هر طبقه کمتر باشد، بهتر است.

17- هر چه عرض کوچه بیشتر باشد بهتر است.

18- همسایگی با مدارس، ساختمان‌های دولتی، کلانتری‌ها، ساختمان پزشکان، مجتمع‌های تجاری، نهادها، شرکت‌ها، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و... یک عیب مهم برای واحد مسکونی است.

19- خرید مسکن در برج‌ها و شهرک‌های مسکونی، معایب و محاسن خاص خود را دارد و بستگی به ذائقه و خواسته‌های خریدار دارد.

20- وضعیت مشاعات یک ساختمان، نشان‌دهنده فرهنگ ساکنین آن ساختمان است.

پیدا کردن یک ساختمان ایده‌آل همراه با آپشن‌های موردنظر شما می‌تواند بسیار طاقت‌فرسا و خسته‌کننده باشد. احتمال دارد مجبور ‌شوید هفته‌ها یا ماه‌ها به محله‌های مختلف رفته و از خانه‌های متفاوت بازدید نمایید. ممکن است در اثر این بازدیدها و فشاری که برای معامله یک خانه به شما وارد می‌شود نتوانید شرایط را به‌خوبی ارزیابی نمایید. این امر ممکن است درنهایت شما را با ضرر سنگینی مواجه نماید؛ بنابراین توصیه می‌شود در قدم آخر حتماً از یک کارشناس مشورت بخواهید.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد اخبار مسکن به صفحه اخبار آهنگر راجعه نمایید.

 

تگ ها آهن
نظرات
احمد جوادی
یکشنبه 30 خرداد 1400
کدوم طبقه ساختمون برای خرید بهتره؟
مدیر سایت
یکشنبه 30 خرداد 1400
معمولا طبقات بالا به جز طبقه آخر بهتر هستند.
احسان محمدی
شنبه 25 اردیبهشت 1400
سن ساختمان چقدر باشه مناسبه؟
مدیر سایت
شنبه 25 اردیبهشت 1400
ساختمانهایی که نوساز هستند شرایط بهتری دارند اما به دلیل نوساز بودن قیمت بالایی دارند. اما اگر بتوانید ساختمانی با سن 3 الی 4 سال پیدا کنید شرایط مناسبتری خواهد داشت زیرا علاوه بر گذراندن افت قیمت، هنوز دچار استهلاک نشده است.
رضا صابونی
دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
کاش می شد یک تحقیق هم در مورد همسایه ها کرد. یکی از مشکلات اصلی، فرهنگ آپارتمان نشینیه.
مدیر سایت
دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
این یکی از معضلاتیه که قبل از خرید به سختی میشه فهمید. می‌تونید از مدیر ساختمون قبلش یه تحقیقی بکنید. 
ارسال نظر جدید