گزارش وضعیت بازار آهن در هفته اول بهمن‌ 99

نگاهی به بازار ارز و روند صعودی یا نزولی بودن قیمت‌ محصولات فولادی در هفته‌ای که گذشت
انتشار: 1399/11/04
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
گزارش وضعیت بازار آهن در هفته اول بهمن‌ 99

 

در هفته‌ای که گذشت، شاهد نوسانات اندکی در قیمت دلار آزاد بودیم. با شروع هفته قیمت دلار آزاد 23.100 تومان و علی‌رغم کاهش در اواسط هفته، در روز پنجشنبه، دوم بهمن‌ماه مجدداً به کانال 23.000 تومان بازگشت. این در حالی است که قیمت دلار نیمایی شاهد روندی نزولی بود و در انتهای هفته روی عدد 22.923 تومان ثابت باقی ماند:

 

  • نرخ دلار آزاد در هفته اول بهمن 99

روند قیمت دلار آزاد

 

قیمت یورو هم روندی مشابه دلار آزاد را طی کرد و علی‌رغم کاهش در اواسط هفته، روز پنجشنبه مجدداً به کانال 28.000 تومان بازگشت.

 

  • قیمت یورو در هفته اول بهمن 99

دلار نیمایی

 

این تغییرات نسبی ارز در هفته گذشته، روی بازار آهن‌ هم اثر گذاشت. در ادامه با تحلیل بازار آهن و فولاد و پیش بینی روند قیمت‌ها در هفته دوم بهمن همراهمان باشید:

 

 

1. تحلیل بازار تیرآهن در هفته اول بهمن 99

در هفته‌ای که گذشت، کاهش نسبی قیمت ارز، تغییرات سیاسی در ایالات‌متحده، کاهش تقاضا در بورس کالا و کاهش قیمت شمش فولادی، موجب کاهش نسبی قیمت تیرآهن شد. به عنوان مثال، قیمت تیرآهن IPE سایز 16 ذوب‌آهن اصفهان، حدود 200 تومان کاهش پیدا کرد.

 

  • روند قیمت تیرآهن 16 ذوب آهن

تغییرات قیمت تیرآهن

 

 

2. تحلیل بازار میلگرد در هفته دوم بهمن 99

میلگرد هم به عنوان یکی از حیاتی‌ترین مقاطع فولادی همانند تیرآهن، از تغییرات قیمت بی‌نصیب نبود. قیمت میلگرد ذوب‌آهن حدود 600 تومان کاهش یافت؛ در حالی که کارخانه‌ ظفربناب که از جمله تولیدکنندگان به نام میلگرد آجدار است، حدود 100 تومان به قیمت میلگردهای آجدارش افزود.

 

  • تغییرات قیمت میلگرد آجدار 20 ذوب‌آهن

تغییرات قیمت میلگرد آجدار 20 ذوب‌آهن

 

  • تغییرات قیمت میلگرد آجدار 20 ظفر بناب

تغییرات قیمت میلگرد آجدار 20 ذوب‌آهن

 

 

3. تغییرات قیمت نبشی

قیمت نبشی نیز در هفته گذشته مانند تیرآهن و میلگرد، روند نزولی داشت؛ به عنوان مثال، قیمت نبشی سایز 3 آریان فولاد، حدود 600 تومان کاهش یافت.

 

تغییرات قیمت نبشی 3 کارخانه آریان فولاد

 

 

4. تحلیل بازار قوطی و پروفیل در هفته گذشته

در هفته گذشته شیب کاهش قیمت پروفیل نسبت به سایر مقاطع فولادی تندتر بود. قیمت قوطی سایز 40*40 فولاد گستر حداد، با کاهش 1200 تومانی مواجه شد.

 

  • تغییرات قیمت قوطی سایز 40*40 کارخانه‌ فولاد گستر حداد

تغییرات قیمت قوطی سایز 40*40 کارخانه‌ای فولاد گستر حداد

 

 

هفته آینده روند قیمت‌ محصولات فولادی صعودی است یا نزولی؟

در هفته ‌آینده هر دو احتمال افزایش یا کاهش قیمت مقاطع فولادی وجود دارد:

 

1.کاهش قیمت مقاطع فولادی:

با توجه به شیوه‌نامه فولادی بورس کالا، در صورت تداوم کاهش تقاضا به زیر 50 درصد، قیمت پایه مقاطع فولادی 5 درصد کاهش می‌یابد. در صورت اجرای این قانون، شاهد کاهش اندک قیمت مقاطع فولادی خواهیم بود؛ چرا که قیمت ارز نیمایی همچنان بالاست و قیمت مقاطع فولادی صادراتی نیز بالا محاسبه می‌شود.

همچنین تأثیرات تغییرات سیاسی آمریکا به احتمال زیاد همچنان ادامه خواهد داشت؛ به عنوان مثال لغو بخشی از تحریم‌ها می‌تواند منجر به کاهش قیمت ارز و به تبع آن، کاهش قیمت مقاطع فولادی شود. در صورتی که شایعات مبنی بر کاهش قیمت دلار تا 18.000 تومان حقیقت پیدا کند، شاهد افت شدید قیمت مقاطع فولادی خواهیم بود.

 

2.افزایش قیمت مقاطع فولادی

در صورتی که تغییرات سیاسی آمریکا در کوتاه‌مدت پیامد مثبتی برای ایران نداشته باشد، شاهد افزایش قیمت ارز و مقاطع فولادی خواهیم بود. برای مثال، احتمال افزایش قیمت میلگرد تا 13.000 تومان وجود دارد.

با توجه به سناریوهای بالا، به شما توصیه می‌کنیم که پیش از خرید مقاطع فولادی در هفته‌ پیش رو از کارشناسان فروش آهنگر در خصوص وضعیت قیمت‌ها و زمان مناسب خرید مشورت بگیرید. همچنین می توانید تحلیل‌های ماهانه بازار آهن و فولاد را از صفحه تحلیل ماهانه بازار آهن و فولاد مطالعه کنید. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازار میلگرد و همچنین اطلاع از وضعیت قیمت ارز و بازار آهن در هفته‌های دیگر، راهنمای جامع بازار میلگرد را مطالعه کنید. 

نظرات
صدرا شوکتی
یکشنبه 12 اردیبهشت 1400
آمدن رییس جمهور جدید آمریکا و بازگشت به برجام، تاثیر زیادی روی قیمت ها میذاره.
مدیر سایت
یکشنبه 12 اردیبهشت 1400
امیدواریم توافق برجام صورت بگیره تا تاثیر مثبت اون رو ببینیم. 
ارسال نظر جدید