گزارش وضعیت بازار آهن در هفته اول اسفند 99

بلاتکلیفی بازار فولاد در سایه بازگشت امریکا به برجام
انتشار: 1399/12/09
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
گزارش وضعیت بازار آهن در هفته اول اسفند 99

هفته اول اسفند 99 نسبت به زمان مشابه در سال‌های گذشته با شرایط کاملاً متفاوتی سپری شد. با توجه به قیمت‌ها می‌توان گفت که در این هفته بازار هفته با ثباتی را پشت سر گذاشته است و قیمت اغلب مقاطع فولادی با افزایش یا کاهش حداقلی همراه بود؛ اما به نظر می‌رسد این ثبات تنها به دلیل بلاتکلیفی خریداران است.

 

بازار هفته اول اسفندماه 99 را با بلاتکلیفی گذراند

یکی از مهم‌ترین دلایل ثبات بازار در هفته اول اسفندماه 99 را می‌توان بلاتکلیفی بازار ناشی از کاهش تقاضا دانست. همواره در این موقع از سال، تجار به دنبال حفظ ارزش نقدینگی خود در برابر تورم‌های سال جدید بوده و تقاضای بالایی را در بازار ایجاد می‌کردند. همین امر سبب می‌شد تا اغلب بازارها در اسفندماه با افزایش قیمت مواجه شوند؛ اما اگر بورس کالا را به‌عنوان یک شاخص در نظر بگیریم باید گفت در حال حاضر تقاضای بازار بسیار کم و تنها از سوی مصرف‌کنندگان نهایی است.

 

حال باید دید این بلاتکلیفی چه دلایلی دارد؟

چیزی که در حال حاضر به نظر می‌رسد، این بلاتکلیفی فراتر از مسائل اقتصادی بوده و ریشه اصلی آن به شرایط سیاسی باز می‌گردد. وقتی بایدن به‌عنوان نماینده دموکرات‌ها کرسی ریاست جمهوری امریکا را از آن خود کرد، احتمال بازگشت امریکا به برجام بیشتر شد.

اغلب کارشناسان معتقدند اگر این اتفاق رخ دهد شرایط اقتصادی ایران بسیار تغییر خواهد کرد و به همین دلیل در هفته گذشته اغلب تجار در انتظار این بازگشت و نتایج مثبت آن بودند. این دیدگاه سبب شده که این روزها بازار ارز با هر اظهارنظری نوسان کند و در ادامه روی بازارهای دیگر نیز تأثیر بگذارد.

 

تغییرات قیمت دلار در هفته اول اسفند 99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار 1: تغییرات قیمت دلار در هفته اول اسفند 99

تغییرات قیمت دلار نیمایی در هفته اول اسفند 99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار 2:تغییرات قیمت دلار نیمایی در هفته اول اسفند 99

 

تغییرات قیمت یورو در هفته اول اسفند 99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار 3: تغییرات قیمت یورو در هفته اول اسفند 99

مورد دیگری که می‌تواند عامل این بلاتکلیفی باشد، شایعات مربوط به آزادسازی منابع ارزی ایران در کشورهای دیگر است. البته این اخبار هر بار از منابع ناموثق اعلام و پس از مدتی توسط مسئولان تکذیب می‌شوند.

 

در هفته گذشته چه اتفاقاتی در بورس کالا اتفاق افتاد؟

می‌توان گفت اوضاع فولاد در بورس کالا طی هفته گذشته شرایط مثبتی داشت. حال دلیل این روند مثبت چه بوده است؟

به نظر می‌رسد بالاخره در هفته گذشته شیوه‌نامه جدید فولادی کنار گذاشته و به تجربه‌ی ناموفق دیگری در حوزه سیاست‌گذاری و اجرا برای کنترل بازار تبدیل شد. در هفته‌های گذشته اصرار بر اجرای این شیوه‌نامه سبب شده بود که واقع‌گرایی در تعیین نرخ پایه صورت نگیرد و میزان تقاضا با وجود عرضه بسیار کم بود.

اما در هفته گذشته ورق برگشت و قیمت پایه میلگرد و شمش در بورس کالا به ترتیب بر اساس 97 و 95 درصد قیمت میانگین موزون معامله شده در هفته گذشته‌اش تعیین شد. این کار باعث شد قیمت پایه فولاد به قیمت ارز آزاد، ارز نیمایی و قیمت جهانی فولاد وابسته نباشد که می‌تواند خبر خوشی برای بورس کالا به‌حساب بیاید. درواقع شورای رقابت با سیاست‌گذاری جدید توانست اوضاع معاملات بورس در هفته گذشته را بهبود ببخشد.

می‌توان این بهبود را به‌خوبی در بررسی میزان معاملات میلگرد و شمش فولادی دید. در هفته گذشته حدود نیمی از 102 هزار تن میلگرد عرضه شده در بورس کالا (52 هزار تن)، با قیمت 12190 تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده مورد معامله قرار گرفت. از سوی دیگر 102 هزار تن شمش نیز با قیمت 11230 تومان معامله شد. اگر به دنبال خرید میلگرد هستید به نظر می‌رسد در حال حاضر شرایط فراهم است اما مطالعه تحلیل جامع بازار میلگرد را فراموش نکنید. همچنین برای خواندن تحلیل‌های بیشتر، به تحلیل ماهانه بازار آهن و فولاد مراجعه کنید.

 

در ادامه به بررسی تغییرات قیمت انواع مقاطع فولادی در بازار آزاد می‌پردازیم.

 

تغییرات قیمت میلگرد در هفته اول اسفندماه 99

در هفته‌ای که گذشت قیمت میلگرد برندهای مختلف در بازار آزاد در همان کانال 12 هزار و یا 13 هزار تومان باقی ماند. تغییرات قیمت میلگرد بناب و میلگرد اصفهان سایز 20 در نمودارهای زیر نمایش داده شده‌اند:

 

قیمت میلگرد ظفر بناب در هفته اول اسفند 99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار 4: قیمت میلگرد ظفر بناب در هفته اول اسفند 99

تغییرات قیمت میلگرد اصفهان در هفته اول اسفند 99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار 5: تغییرات قیمت میلگرد اصفهان در هفته اول اسفند 99

تغییرات قیمت تیرآهن در هفته اول اسفند 99

بازار تیرآهن نیز در هفته اول اسفند شرایط با ثباتی را سپری کرد. به‌طور مثال قیمت تیرآهن 16 اصفهان با 50 تومان کاهش به قیمت 13600 تومان در روز پنجشنبه 7 اسفندماه 99 رسید.

 

تغییرات قیمت تیرآهن اصفهان در هفته اول اسفند 99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار 6: تغییرات قیمت تیرآهن اصفهان در هفته اول اسفند 99

تغییرات قیمت نبشی در هفته اول اسفند 99

قیمت نبشی نیز در این هفته با کاهش همراه بود. قیمت نبشی آریان فولاد سایز 3 در روز شنبه 13550 تومان بود که با 250 تومان کاهش به قیمت 13300 تومان در روز پنجشنبه رسید.

 

 تغییرات قیمت نبشی آریان در هفته اول اسفند 99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار 7: تغییرات قیمت نبشی آریان در هفته اول اسفند 99

 

تغییرات قیمت پروفیل در هفته اول اسفند 99

تغییرات قیمت پروفیل گستر حداد سایز 40*40 با ضخامت 2 میلی‌متر در هفته اول اسفند در نمودار 8 نمایش داده شده است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید قیمت این محصول با کاهش 450 تومانی در طول هفته مواجه شده است.

 

تغییرات قیمت پروفیل حداد در هفته اول اسفند 99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمودار 8: تغییرات قیمت پروفیل حداد در هفته اول اسفند 99

 

هفته آینده روند قیمت‌ محصولات فولادی صعودی است یا نزولی؟

با توجه به نزدیکی به پایان سال پیش‌بینی می‌کنیم که رفته‌رفته تقاضا در بازار فولاد بیشتر شود. از طرفی برخی کارخانه‌ها مانند ذوب‌آهن تحویل محصولات خود در سال 99 را متوقف کرده‌اند که همین امر باعث کاهش عرضه در بازار خواهد شد. به نظر می‌رسد این دلایل در کنار بالا رفتن تنش‌های سیاسی بین ایران و امریکا سبب خواهد شد که قیمت مقاطع فولادی در هفته جاری با افزایش نسبی همراه باشد.

 

ندا حیدری
- نویسنده
ارسال نظر جدید