کاربرد و مشخصات ورق گالوالوم چیست؟ آشنایی با ورق آلوزینک

آشنایی با صفر تا صد ورق گالوالوم
انتشار: 1400/10/19
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
کاربرد و مشخصات ورق گالوالوم چیست؟ آشنایی با ورق آلوزینک

 

ورق فولادی، یکی از انواع مقاطعی است که امروزه در اکثر صنایع کاربرد داشته و انواع مختلفی هم دارد. یکی از این ورق‌ها، ورق سیاه است که با انواع پوشش‌های مختلف آن را به ورق‌های دیگر تبدیل می‌کنند. یکی از محصولات ورق سیاه، ورق گالوالوم یا ورق آلوزینک است که از پوشش دهی ورق سیاه با عنصر روی یا همان Zinc تولید می‌شود. اما اینکه ورق آلوزینک چیست و کاربرد ورق گالوالوم در کجاست را در ادامه این متن به همراه مشخصات ورق گالوالوم، مشاهده خواهید کرد.

 

 

ورق آلوزینک چیست؟

اضافه شدن عناصری مثل 43.5 درصد روی، 55 درصد آلومینیوم و 1.5 درصد سیلیسیم به ورق سیاه، منجر به تولید ورق آلوزینک می‌شود. همان‌طور که کمی قبل هم گفته شد، این ورق با نام‌های گالوالوم (Galvalume)، آلوزینک (Aluzinc) و زینک آلوم نیز (Zincalume) در بازار شناخته می‌شود. هدف از تولید ورق گالوانیزه، برطرف کردن برخی از مشکلات ورق سیاه مثل فرسایش و خوردگی است. همچنین روش تولید ورق گالوالوم شباهت زیادی به نحوه تولید ورق گالوانیزه دارد. آیا می‌دانید ورق گالوانیزه چگونه ساخته می شود؟ مطالعه مقاله مربوط به تولید ورق گالوانیزه به شما کمک خواهد کرد تا تفاوت های آن با ورق گالوالوم را بهتر متوجه شوید.

 

ورق آلوزینک


تفاوت ورق گالوالوم و گالوانیزه چیست؟

گاهی به دلیل مناسب نبودن مراحل گالوانیزاسیون، ممکن است سطح ورق گالوانیزه به راحتی خراش بردارد که مسلماً این عمل، پروژه و عوامل آن را به دردسر می‌اندازد. اما ورق گالوالوم پوششی مناسب از آلومینیوم و آلیاژ روی دارد و پس از شستشو، مقاومت بیشتری نسبت به ورق گالوانیزه از خود نشان می‌دهد. همچنین ترکیب این مواد در ورق آلوزینک باعث می‌شود یک لایه چند میکرونی با سطحی زیبا و نقره‌ای رنگ روی آن به وجود بیاید. همچنین روی و آلومینیوم باعث می‌شوند تا در محیط‌هایی که شرایط زنگ زدگی و خوردگی فراهم است، به جای آهن، عنصر روی از بین برود و آهن سالم بماند که با توجه به قیمت آهن در این روزها، استفاده از ورق آلوزینک منطقی به نظر می رسد. ترکیب عناصر Al و Zn باعث شده تا ورق آلوزینک خواص بسیار زیادی نسبت به ورق گالوانیزه پیدا کند.

حال که با تفاوت ورق گالوانیزه و گالوالوم آشنا شدید، خوب است بدانید که ورق آلوزینک نیز، مانند ورق گالوانیزه دارای انواع مختلف رنگی و فرم دار است. همچنین برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

 

ورق گالوالوم

 

با انواع ورق آلوزینک آشنا شوید

ورق آلوزینک دارای انواع مختلفی است که این انواع عبارت‌اند از:

1.    کلاف مسطح
2.    شیت مسطح
3.    ورق فرم دار
4.    کلاف نواری

 

ضخامت ورق گالوالوم

 

بررسی مهمترین مشخصات فنی و ابعاد ورق آلوزینک

استانداردهایی که در تولید ورق گالوالوم از آن استفاده می‌شوند شامل: INSO 18863، JIS 3321، ASTM 792 و EN 10215 می‌شود. اگر قصد مقایسه استانداردهای ورق گالوالوم با گالوانیزه را دارید، می‌بایست مطلب جدول استاندارد ورق گالوانیزه را نیز مطالعه کنید.

لازم به ذکر است ضخامت ورق آلوزینک از 0.4 میلی‌متر به بالا و عرض استاندارد آن 1.5 متر است.

 

انواع ورق‌های گالوالوم، هرکدام دارای مشخصات متفاوتی هستند که در جدول زیر مشخصاتی مثل: میزان ضخامت، میزان قطر داخلی و وزن ورق آلوزینک گرد آوری شده است؛ البته لازم به ذکر است 2 نوع ورق فرم دار و کلاف نواری آلوزینک به دلیل نوع ظاهر و عرضه آنها، ممکن است همه این موارد را نداشته باشند. همچنین برای اطلاع از وزن ورق سیاه و مقایسه آن با وزن ورق گالوالوم می‌توانید به مقاله مربوط آن مراجعه کنید.

 

مشخصات انواع ورق گالوالوم

انواع/مشخصات

کلاف ورق گالوالوم

کلاف نوار بری شده

ورق فرم دار

شیت مسطح

ذوزنقه

سینوسی

عرض (میلی‌متر)

720 الی 1280

32 الی 1270

930 الی 1185

773 الی 885

450 الی 1280

میزان ضخامت (میلی‌متر)

0.18 الی 1.5

0.30 الی 1.5

0.35 الی 135

0.35 الی 135

0.18 الی 1.5

وزن (کیلوگرم)

40 الی 180

19000

-

-

-

میزان قطر داخلی (میلی‌متر)

508

-

-

-

-

طول ورق (میلی‌متر)

-

-

1500 الی 14000

1500 الی 14000

550 الی 6000

 

توجه داشته باشید که روش محاسبه وزن ورق گالوالوم شبیه به محاسبه وزن ورق گالوانیزه است.

 

روش تولید ورق آلوزینک به چه صورت است؟

مراحل تولید ورق آلوزینک به شرح ذیل است:

1.    کاهش ضخامت ورق سیاه با استفاده از نورد سرد
2.    چربی زدایی و شستشوی ورق
3.    ورود به کوره‌های آنیل و اتمسفر محافظ
4.    عبور از حمام مذاب
5.    ترکیب با آلومینیوم، روی و سیلیسیم به عنوان یک پوشش
6.    انجام عملیات کروماته برای جلوگیری از شوره زدن ورق

 

 

از آنجایی که ماده اولیه تولید ورق آلوزینک، ورق سیاه است، بنابراین قیمت ورق سیاه می‌تواند تأثیر مستقیمی روی قیمت ورق گالوالوم بگذارد. 

 

آشنایی با ویژگی های ورق آلوزینک

در کنار تمامی مواردی چون مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی که راجع به ورق گالوالوم گفتیم، این ورق دارای ویژگی‌های دیگری چون قابلیت فرم پذیری و انعطاف بالا، رنگ‌پذیری مناسب، مقاوم در برابر دما، نور و انعکاس و همچنین طول عمر بسیار بالا است. همچنین وجود قابلیت جوشکاری در این ورق، باعث شده تا تبدیل به یک گزینه بسیار مناسب برای مهندسان و طراحان شود. تنوع نوع رنگی این ورق بسیار بالا بوده و ضخامت لایه رنگی که روی این ورق اعمال می‌شود شامل یک لایه ۲۵ میکرونی پلی استر و یک لایه ۷ میکرونی پرایمر است.

 

پوشش رویه ورق آلوزینک

 

12 کاربرد ورق گالوالوم

کاربرد ورق آلوزینک شباهت زیادی به کاربرد ورق سیاه داشته و در عین حال تنوع زیادی دارد که مهم‌ترین آن ها، در محیط‌های خورنده است. در ادامه به توضیح 12 مورد از کاربردهای ورق گالوالوم خواهیم پرداخت:

•    اجزای ماشین (اگزوز)
•    پوشش کف کانکس
•    لوازم‌خانگی ( آبگرم کن و ساخت یخچال)
•    سیلو سازی
•    ساختمان سازی (اسکلت ساختمان، سقف و پروفیل درب و پنجره)
•    ساخت تابلوی برق
•    تولید لوله و اتصالات
•    کابینت سازی
•    ساندویچ پانل در ساختمان سازی
•    صنایع برودتی و گرمایشی
•    تولید سیم و کابل
•    ساخت تابلوهای آموزشی و راهنمایی و رانندگی

 

کاربرد ورق گالوالوم

 

برترین کارخانه های تولید کننده ورق گالوالوم در ایران

از آنجایی که تولی داخلی جوابگوی میزان تقاضا نیست، ورق گالوالوم خارجی نیز در بازار موجود است. اما به نظر شما چند کارخانه تولید کننده در ایران ورق آلوزینک تولید می‌کنند؟ معمولاً هر تولید کننده ورق گالوانیزه، ورق‌ آلوزینک نیز تولید می‌کند. امروزه 2 شرکت صنایع هفت الماس و فولاد تاراز چهارمحال مشهورترین تولیدکنندگان ورق گالوالوم در ایران هستند که شرکت صنایع هفت الماس به عنوان نخستین و بزرگ‌ترین تولیدکننده ورق‌های گالوالوم با ظرفیت سالانه 150 الی 200 هزار تن است.

 

ورق گالوالوم رنگی

 

در این متن آموختید که ورق آلوزینک یک ورق گالوانیزه تقویت شده است که خواص و مقاومت آن در برابر خوردگی و دیگر عوامل فرسایشی، افزایش پیداکرده است. همچنین دریافتید که مشخصات ورق گالوالوم چیست و کاربرد ورق گالوالوم در صنایع مختلفی دیده می‌شود. حال می‌توانید با خیال آسوده‌تری پروژه خود را آغاز کنید.

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آهنگر. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

مهم‌ترین ویژگی‌های ورق آلوزینک شامل: مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی، قابلیت فرم پذیری و انعطاف بالا، رنگ‌پذیری مناسب، مقاوم در برابر دما، نور و انعکاس، طول عمر بسیار بالا و قابلیت جوشکاری می‌شود.

پاسخ :

ورق گالوالوم دارای پوششی مناسب از آلومینیوم و آلیاژ روی است.

ارسال نظر جدید