چسب کاشت میلگرد چیست؟ انواع آن

در این مطلب از سایت آهنگر قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که چسب کاشت میلگرد چیست؟ به منظور پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.
انتشار: 1402/05/21
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
چسب کاشت میلگرد چیست؟ انواع آن

در صنعت ساختمان سازی شاهد استفاده از عنوان مختلفی از چسب‌ها هستیم که هر یک از آن‌ها کاربرد خاصی داشته و در بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از انواع چسب‌هایی که در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد، چسب کاشت میلگرد است. در همین راستا در این مطلب از سایت آهنگر قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که چسب کاشت میلگرد چیست؟ به منظور پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

چسب کاشت میلگرد چیست؟

در پاسخ به این سوال که چسب کاشت میلگرد چیست باید گفت که این مدل از چسب‌ها که از آن با نام چسب کاشت آرماتور نیز یاد می‌شود، نوعی چسب است که برای اتصال میلگردهای فولادی با بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این نوع چسب مزایا بسیار زیادی داشته و این موضوع باعث افزایش محبوبیت آن شده است.

موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که چسب کاشت میلگرد از دو بخش تشکیل شده است که یک بخش مایع و یک بخش جامد را شامل می‌شود. در قسمت مایع این چسب معمولاً یک رزین اپوکسی یا پلی اورتان مورد استفاده قرار گرفته و در بخش جامد از یک پرکننده استفاده می‌شود. این دو جزء قبل از استفاده مخلوط شده و سپس برای اتصال میلگرد به بتن از آن استفاده می‌شود.

به صورت کلی چسب کاشت میلگرد یک فناوری مدرن است که استفاده از آن مزایا بسیار زیادی نسبت به روش‌های سنتی کاشت میلگرد دارد.

 

ویژگی‌های چسب کاشت میلگرد

چسب کاشت میلگرد دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی است که آن را از روش‌های سنتی اتصال میلگرد به بتن متمایز می‌کند. اگر بخواهیم شما را با ویژگی‌های انواع چسب کاشت میلگرد آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت بالا در برابر فشار و حرارت

این دسته از چسب‌ها به خاطر داشتن مقاومت بالا در برابر فشار و حرارت، برای کاربردهای صنعتی و ساختمانی گزینه مناسبی است.

مقاومت در برابر خوردگی و خوردگی

چسب کاشت میلگرد مقاومت قابل توجهی در برابر خوردگی دارد و این ویژگی باعث می‌شود تا بتوان از این نوع چسب در محیط‌های خشک و مرطوب استفاده کرد.

قابلیت چسبندگی به سطوح مختلف

ویژگی مهمی که این چسب دارد آن است که می‌توان آن را به سطوح مختلفی از جمله فلز، چوب، پلاستیک و غیره چسباند و سپس میلگردها را به آن متصل کرد.

پر کردن شکاف‌ها و فضاهای خالی

چسب کاشت میلگرد به خاطر داشتن قابلیت پر کردن شکاف‌ها و فضاهای خالی، می‌تواند در تعمیرات و بازسازی‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

قابلیت تحمل بارهای سنگین

به دلیل مقاومت بالا چسب کاشت میلگرد، در برابر فشار و حرارت مقاومت بالایی داشته و می‌تواند به بهترین شکل ممکن بارهای سنگین را تحمل کند.

استفاده آسان

چسب کاشت میلگرد به شکلی تولید شده است که استفاده از آن آسان و سریع بوده و بعد از مخلوط کردن دو قسمت چسب، می‌توانید آن را به سرعت به میلگرد چسباند.

 کاربردهای چسب کاشت میلگرد

 

کاربردهای چسب کاشت میلگرد

میل‌گردهایی که در فرآیند بتن ریزی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند نیاز است تا فیکس شده و به بهترین شکل ممکن به بتن بچسبد. در چنین شرایطی می‌توانید از چسب کاشت میلگرد استفاده کرده و با کمک این چسب‌ها، از طریق فیکس کردن میلگرد به افزایش مقاومت سازه کمک کنید.

یکی دیگر از کاربردهای میلگرد زمانی است که مرحله بتن ریزی سازه تمام شده و بتن‌ها استحکام کافی را برای تحمل بار ساختمان ندارند. در چنین شرایطی نیاز است تا در بتن‌های موجود در پایه ساختمان، میلگرد نصب شود تا مقاومت آن افزایش پیدا کند. در چنین شرایطی نیز می‌توانید از چسب کاشت میلگرد استفاده کنید.

نصب نرده، قفسه یا سایر قطعات به بدنه اصلی سازه، انکراژ اتصالاتی چون پروفیل یا ستون‌های فولادی به بتن، وصل کردن قسمت‌های بتنی بهم، پر کردن فضاهای خالی بین دیوارها و نمای ساختمان و... از دیگر کاربردهای چسب کاشت میلگرد است. همچنین از این نوع چسب برای اتصال میلگردهای فولادی در انواع سازه‌هایی چون پل‌ها و سدها استفاده می‌شود.

نکته جالبی که باید به آن توجه داشته باشید این است که کاربرد این نوع چسب تنها مختص به صنعت ساختمان سازی نبوده و در صنایع دیگری نیز استفاده می‌شود. در صنایع دریایی برای تعمیر و بازسازی کشتی‌ها و قایق‌ها، از این چسب‌ها استفاده می‌شود. در صنایع هوا فضا برای تعمیر و بازسازی فضاپیماها و موشک‌ها، در صنایع نفت و گاز و در صنایع دفاعی و امنیتی نیز از این دسته از چسب‌ها کمک می‌گیرند.

 

مزایای استفاده از چسب کاشت آرماتور

استفاده از چسب کاشت آرماتور مزایا بسیار زیادی دارد که باعث محبوبیت این نوع چسب شده است. اگر بخواهیم شما را با مزایا استفاده از این چسب‌ها آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش سرعت نصب و راحتی فرآیند نصب

چسب کاشت میلگرد به نسبت روش‌های سنتی می‌تواند به شما کمک کند تا به سرعت و به راحتی اقدام به اتصال میلگرد به بتن کرده و از این طریق زمان و هزینه ساخت را به شکل قابل توجهی کاهش دهید.

کاهش آسیب دیدگی به بتن

چسب کاشت میلگرد به نحوی تولید شده است که در هنگام استفاده به بتن آسیب کمتری وارد می‌کند. این در حالی است که در روش‌های سنتی کاشت میلگرد، آسیب قابل توجهی به بتن وارد می‌شد. در چنین شرایطی استفاده از این نوع چسب باعث می‌شود تا عمر سازه به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

بهبود چسبندگی میلگرد به بتن

چسب کاشت میلگرد به صورتی است که می‌تواند میزان چسبندگی میلگرد به بتن را به نسبت روش‌های سنتی بهبود بخشیده و از این طریق مقاومت سازه را در برابر بار به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

افزایش مقاومت بتن در برابر ترک خوردگی

چسب کاشت میلگرد می‌تواند مقاومت بتن را در برابر ترک خوردگی افزایش داده و از این طریق می‌تواند عمر سازه را بیشتر کند.

مقرون به صرفه بودن

استفاده از چسب کاشت آرماتور در مقایسه با روش‌های سنتی مانند جوشکاری، هزینه کمتری دارد. در واقع برخلاف روش جوشکاری، برای استفاده از این نوع چسب نیازی به تجهیزات پر هزینه جوشکاری نخواهید داشت.

همچنین برای کاهش هزینه‌های ساختمان سازی نیازی است تا به سراغ مجموعه‌هایی بیایید که به شما اجازه می‌دهند تا قیمت آهن و قیمت میلگرد را مشاهده کرده و به صورت شفاف این دسته از محصولات را خریداری کنید. یکی از برترین مجموعه‌های فعال در این حوزه، فروشگاه آهنگر است. مجموعه آهنگر فعال در حوزه فروش آهن آلات مثل میلگرد و... است و در صورتی که نیاز به این دسته از محصولات دارید، می‌توانید با شماره 02143000023 تماس بگیرید.

قابلیت چسبندگی به سطوح مختلف

چسب کاشت آرماتور می‌تواند به سطوح مختلفی مثل فلز، بتن و آجر چسبیده و آرماتورها را به آن‌ها متصل کند.

کاهش وزن

استفاده از چسب کاشت آرماتور باعث کاهش وزن سازه‌ها خواهد شد. این در حالی است که استفاده از روش‌های سنتی باعث بیشتر شدن وزن سازه می‌شود.

 انواع چسب کاشت میلگرد

 

انواع چسب کاشت میلگرد

اگر به دنبال خرید چسب کاشت میلگرد هستید، باید به این نکته توجه داشته باشید که در بازار شاهد انواع چسب کاشت میلگرد هستیم. اگر بخواهیم شما را با انواع چسب کاشت میلگرد آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چسب کاشت میلگرد کپسولی

یکی از انواع چسب کاشت میلگرد، چسب کپسولی است. این محصول جز خانواده رزین‌های پلی  استر و اپوکسی وینیل استر است. این مدل از انواع چسب کاشت میلگرد به شکل دو جزئی ارائه می‌شود.

این مدل از چسب‌ها برای بولت‌های مخصوص سر مهره دار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مدل، چسب‌های کاشت داخل کپسول‌هایی شفاف و شیشه ای قرار می‌گیرد. این کپسول‌ها در اندازه و حجم‌های مختلف قابل خریداری است. این مدل از چسب‌ها باید پس از شکستن جداره شیشه ای مورد استفاده قرار گیرد.

چسب کاشت میلگرد کارتریجی

چسب‌های کاشت کارتریجی برای کاشت میلگرد در سطح‌های بتنی، چوبی و سنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل از چسب‌های کاشت میلگرد نیز دو جزئی بوده و بر پایه رزین اپوکسی یا پلی استر یا وینیل استر و جز دوم سخت کننده پلی آمین است.

از بین انواع چسب کاشت میلگرد، نوع کارتریجی بهتر از بقیه بوده و سهولت اجرایی بالایی دارد. همچنین کیفیت این مدل از چسب‌ها بیشتر است ولی برای خرید آن نیاز است تا مبلغ بالاتری پرداخت کنید.

چسب کاشت میلگرد حجمی

چسب کاشت میلگرد حجمی معمولاً به شکل دو یا سه جزئی است. مدل سه جزئی آن بدون حلال بر پایه رزین اپوکسی بیسفنولA ، هاردنر بتن و پلی آمید بوده و از آن برای کاشت آرماتور و بولت‌ها در بتن مسلح استفاده می‌شود. این مدل چسب، چسبندگی بسیار بالایی در سطوح بتنی داشته و استفاده از آن مقاومت بالا کششی و خمشی به وجود می‌آورد.

 

روش استفاده از چسب کاشت میلگرد

در صورتی که قصد دارید تا از چسب کاشت میلگرد استفاده کنید، نیاز است تا مراحل زیر را طی کنید:

آماده سازی سطح

در گام اول برای استفاده از انواع چسب کاشت میلگرد، نیاز است تا سطحی که می‌خواهید میلگرد را به آن چسبانید، آماده کنید. برای این کار، باید سطح تمیز و خشک بوده و هرگونه چربی، گرد و غبار، روغن و مواد دیگر از روی آن حذف شود. سپس باید در سطوح مورد نظر سوراخی برابر با قطر میلگرد و عمقی برابر با طول میلگرد ایجاد کنید.

آماده سازی چسب

پس از آماده سازی سطح، باید چسب کاشت میلگرد را آماده کنید. برای انجام این کار نیاز است تا چسب را براساس دستورالعمل تولید کننده آماده کنید.

استفاده از چسب

پس از آماده سازی چسب، باید آن را روی میلگرد مورد نظر و همچنین سطحی که می‌خواهید میلگرد را به آن چسبانید، بریزید. بهتر است تا چسب را به صورت یکنواخت بر روی سطح ریخته و سپس میلگرد را روی آن قرار دهید.

 پس از قرار دادن میلگرد روی چسب، برای ایجاد چسبندگی بهتر نیاز است تا میلگرد را به مدت چند دقیقه در جای خود نگه دارید. با انجام این کار چسب به همراه فشار ملایمی روی میلگرد قرار گرفته و از این طریق باعث چسبندگی بیشتر می‌شود.

پس از ایجاد چسبندگی، باید صبر کنیم تا چسب به طور کامل خشک شود. زمان خشک شدن چسب بسته به نوع چسب و شرایط محیطی متفاوت است و باید به دستورالعمل تولید کننده چسب کاشت میلگرد توجه داشته باشید.

مزایا و معایب چسب کاشت میلگرد

استفاده از چسب کاشت میلگرد مزایا و معایب مختلفی دارد. اگر بخواهیم شما را با مزایا و معایب استفاده از این چسب‌ها آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایا استفاده از چسب کاشت میلگرد

از مهم‌ترین مزایا استفاده از چسب کاشت میلگرد می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

سرعت و سهولت نصب

چسب کاشت میلگرد می‌تواند به سرعت و به راحتی نصب شده و از این طریق می‌تواند زمان و هزینه ساخت را کاهش دهد.

کاهش آسیب به بتن

چسب کاشت میلگرد می‌تواند به بتن آسیب کمتری وارد کرده و با انجام این کار عمر سازه ایجاد شده را افزایش دهد.

بهبود چسبندگی میلگرد به بتن

استفاده از چسب کاشت میلگرد باعث افزایش چسبندگی میلگرد به بتن شده و از این طریق مقاومت سازه را در برابر بار افزایش می‌دهد.

کاهش نیاز به نیروی انسانی

با استفاده از چسب کاشت میلگرد، نیاز به نیروی انسانی برای انجام فرایندهایی چون جوشکاری و یا پیچ و مهره کردن میلگردها کاهش پیدا کرده و انجام این کار به افزایش سرعت و کاهش هزینه‌های تولید کمک می‌کند.

معایب استفاده از چسب کاشت میلگرد

استفاده از چسب کاشت میلگرد در کنار تمامی مزایایی که دارد، دارای معایب خاصی است. اگر بخواهیم شما را با معایب این مدل از چسب‌ها آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

محدودیت در اندازه میلگرد

چسب کاشت میلگرد برای استفاده با میلگردهای بزرگ مناسب نبوده و در واقع این چسب‌ها برای میل‌گردهایی مناسب است که در اندازه کوچک هستند.

نیاز به آموزش

استفاده از چسب کاشت میلگرد نیاز به آموزش دارد و باید توسط یک متخصص انجام شود.

آسیب زا بودن برای سلامتی

استفاده از چسب کاشت میلگرد ممکن است برای افرادی که در ارتباط مستقیم با آن قرار می‌گیرند، خطراتی برای سلامتی آن‌ها ایجاد کند.

حساسیت به شرایط محیطی

در برخی شرایط محیطی مانند رطوبت و دمای بالا، کارایی چسب کاشت میلگرد کاهش می‌یابد.

جمع بندی

در این مطلب از سایت آهنگر به این سوال پاسخ دادیم که چسب کاشت میلگرد چیست؟ بررسی موارد گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا دانش کافی نسبت به انواع چسب کاشت میلگرد داشته و به بهترین شکل ممکن از این دسته از چسب‌ها در سازه‌هایی که قصد ساخت آن را دارید، استفاده کنید.

ارسال نظر جدید