پیش ‌بینی قیمت میلگرد در سال 1402؛ الآن بخرید یا صبر کنید؟

قیمت میلگرد در سال 1402 افزایشی است یا کاهشی؟
انتشار: 1401/12/20
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
پیش ‌بینی قیمت میلگرد در سال 1402؛ الآن بخرید یا صبر کنید؟

 

هر کسی که در ابتدای زمستان سال جاری قصد ساخت‌وساز داشت و تصور می‌کرد به دلیل سردی هوا قیمت میلگرد کاهشی می‌شود، به شدت از صبر کردن برای خرید این مقطع فولادی پشیمان شد؛ چون قیمت دلار به طرز بی‌سابقه‌ای بالا رفت و قیمت میلگرد و بسیاری از کالاهای دیگر را هم با خود بالا برد. اگر نمی‌خواهید در شروع سال جدید تجربه این افراد را تکرار کنید، این مقاله را بخوانید و ببینید که پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402 از افزایشی بودن آن خبر می‌دهد یا خیر.

 

7 دلیل برای این‌که میلگرد در سال آینده گران‌تر می شود

متأسفانه دلایل محکم و قطعی زیر نشان می‌دهد که در مورد پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402، فقط باید به سناریوی افزایش قیمت‌ها فکر کنیم و خودمان را برای گرانی‌های عجیب‌وغریب آماده کنیم.

 

سنت: گرم تر شدن هوا و افزایش تقاضا

بر اساس یک قانون طلایی و سنتی، هم‌زمان با گرم‌تر شدن هوا میزان تقاضا برای میلگرد و سایر مقاطع فولادی افزایش پیدا می‌کند. دلیل آن هم مشخص است، اکثر پروژه‌های ساختمانی بودجه یا رغبت کافی برای تأمین روشنایی و گرمایش در هوای سرد را ندارند و در زمستان کار اکثر پروژه‌های ساختمانی پیش از غروب آفتاب متوقف می‌شود. به همین ترتیب، در روزهای بلند بهار و تابستان حجم کارهای ساختمانی افزایش پیدا می‌کند و این موضوع به معنای افزایش پروژه‌ها و تقاضا است.

 

تجربه: تا به حال قیمت هیچ کالایی به گذشته برنگشته است

ارزانی‌های مقطعی در هر بازاری همیشه وجود داشته، اما آیا تابه‌حال دیده‌اید که قیمت کالایی به یک سال قبل خود برگردد؟ این قاعده در مورد قیمت میلگرد هم صدق می‌کند. درست است که دولت هر چند وقت یک‌بار دست به تنظیم بازار می‌زند و سیاست قیمت‌گذاری دستوری را در پیش می‌گیرد، اما بالاخره هزار و یک عاملی که فقط چندتای آن‌ها را در این مقاله می‌خوانید، قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی را بالا می‌برند و به همین دلیل پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402 هم بر مدار صعود می‌چرخد.

کافی است عبارت تغییرات قیمت آهن را از دهه 80 تا الآن را در گوگل جستجو کنید تا با نمودار همیشه صعودی آن مواجه شوید.

 

کاهش قیمت میلگرد

 

بودجه بندی سال آینده، افزایش مالیات و ...

همین چند وقت پیش بود که دولت لایحه بودجه سال 1402 را تحویل مجلس داد و با افشای بندهای آن، انتقادها آغاز شد. میزان دریافت مالیات از بخش خصوصی در این بودجه افزایش‌یافته و از آنجایی‌که بیشتر تولیدکنندگان میلگرد در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند، این موضوع به معنی افزایش هزینه‌های جاری آن‌ها است و به همین دلیل آن‌ها چاره‌ای جز افزایش قیمت‌ها ندارند.

البته تعداد کارخانه‌های خصوصی-دولتی تولیدکننده میلگرد هم کم نیست و این کارخانه‌ها هم در چنین مواقعی ترجیح می‌دهند خود را در دسته کارخانه‌های خصوصی قرار دهند. این موضوع باعث می‌شود که پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402 صعودی باشد.

 

احتمال گرانی بنزین، زلزله 10 ریشتری!

افزایش نرخ تورم در سال 1401 از هر زمان دیگری بیشتر بود و در چند دوره زمانی شاهد افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها بودیم. به عقیده اقتصاددانان با وجود نرخ تورم فعلی طبیعی نیست که قیمت بنزین در همان حد سال 1398 باقی بماند. گرچه دولت اصرار دارد که قیمت بنزین ثابت باقی می‌ماند، اما بالاخره زمانی می‌رسد که چاره‌ای جز افزایش قیمت آن نخواهد داشت و در آن زمان باید شاهد زلزله 10 ریشتری در اقتصاد کشور باشیم. از قدیم افزایش قیمت بنزین همیشه منجر به افزایش قیمت همه کالاها شده و بالا رفتن هزینه حمل‌ونقل قطعاً قیمت میلگرد را بالا خواهد برد.

اگر قیمت بنزین افزایش پیدا کند، پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402 از آن چیزی‌که فکر می‌کنیم افزایشی‌تر خواهد بود.

 

گرانی میلگرد

 

کشمکش های برجام و احتمال افزایش مجدد دلار

مثل همه‌ سال‌های اخیر، برجام یکی از عوامل مؤثر بر پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402 هم هست. یکی از عوامل مؤثر بر افزایش قیمت دلار در اواخر سال جاری، به بن‌بست رسیدن برجام بود و برای احیای آن در سال جدید هم دورنمای روشنی وجود ندارد. قیمت دلار در سال جدید یک‌بار رکورد 60 هزار تومان را زده و تجربه ثابت کرده وقتی قیمت دلار یک‌بار عددی را رد می‌کند، احتمال بازگشت مجدد آن به این عدد همیشه وجود دارد.

افزایش قیمت دلار در سال گذشته منجر به رسیدن قیمت میلگرد به بالای 20 هزار تومان شد و بازگشت مجدد آن به رکورد قبلی و رکوردشکنی‌های جدید آن می‌تواند منجر به رکوردشکنی مجدد قیمت میلگرد شود.

 

قطعی مجدد برق و گاز، یک سنت جدید

در صورتی‌که دولت در سال جدید هم مجدداً برق و گاز صنایع مختلف را قطع کند، این موضوع را به یک سنت 3 ساله تبدیل خواهد کرد. البته با وجود بحران آبی فعلی و تجربه مشکلات تأمین گاز در زمستان گذشته، این اتفاق چندان دور از ذهن نیست و باید منتظر تأثیر این موضوع روی پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402 باشیم. قطعی برق در ابتدای سال، در کنار افزایش احتمالی قیمت بنزین و دلار می‌تواند شوک بزرگی را به بازار میلگرد وارد کند و باعث شود قیمت‌هایی را ببینیم که هیچ‌وقت در تصورمان هم نمی‌گنجیدند.

 

تاثیر گاز بر قیمت میلگرد

 

رکود مسکن در سال قبل، زمینه ساز افزایش قیمت در سال بعد

افزایش قیمت آهن‌آلات در سال‌های اخیر باعث شده بود که بازار مسکن دچار رکود شود، اما در سال جاری قیمت مسکن یک موج افزایشی بی‌سابقه داشت و این موضوع باعث شد در سمت تقاضا ترس حاکم شود و تعادل این بازار بر هم بخورد. این عدم تعادل و پیشی گرفتن میزان تقاضا از عرضه به دلیل ساخت‌وساز کم در سال‌های اخیر، قیمت مسکن را افزایشی خواهد کرد. این در حالی است که پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402 حاکی از افزایشی بودن قیمت این مقطع فولادی است و افزایش قیمت مسکن می‌تواند این سناریو را تقویت کند.

 

احتیاط شرط عقل است!

درست است که دلایل بالا همگی نشان‌دهنده افزایش قیمت میلگرد در سال آینده هستند و عقل حکم می‌کند که تا دیر نشده دست بجنبانید و میلگرد بخرید، اما احتیاط هم شرط عقل است و اگر برای ساخت‌وساز در کوتاه‌مدت برنامه‌ریزی کرده‌اید، بهتر است صبر کنید و در ارزانی‌های مقطعی میلگرد بخرید.

برای کشف این ارزانی‌های مقطعی، باید تحلیل تکنیکال و بنیادین بلد باشید و حواستان دائم به اخبار باشد. البته یک راه جایگزین و راحت‌تر هم وجود دارد. می‌توانید از ابزار هوش مصنوعی آهنگر استفاده کنید و با آن قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی مهم در 5 روز آینده را پیش بینی کنید. درصورتی‌که پیش‌ بینی قیمت میلگرد در سال 1402 با این ابزار از کاهشی بودن آن حکایت داشت، می‌توانید این مقطع فولادی را به قیمت درب کارخانه از آهنگر بخرید و سود کنید.

 

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

عوامل مختلفی مثل احتمال افزایش مجدد قیمت دلار، قطعی برق و ... نشان‌دهنده احتمال افزایش قیمت میلگرد در سال آینده است.

پاسخ :

احتمال افزایش قیمت میلگرد در اواخر فصل بهار و هم‌زمان با بلندتر شدن روزها همیشه وجود دارد.

ارسال نظر جدید