جدول وزن پروفیل پنجره UPVC +ابعاد و لیست تولیدکنندگان در ایران

مشخصات پروفیل UPVC با کیفیت چیست؟
انتشار: 1400/08/05
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
جدول وزن پروفیل پنجره UPVC +ابعاد و لیست تولیدکنندگان در ایران

 

پروفیل UPVC بیش از 50 سال است که در صنعت ساخت درب و پنجره، تبدیل به رقیبی جدی برای پروفیل‌های آهنی و فولادی شده است. در این مقاله علاوه بر آشنایی با انواع پروفیل UPVC و نحوه تولید آن‌ها، با جدول وزن پروفیل upvc و نحوه محاسبه وزن پنجره upvc نیز آشنا خواهید شد. با استفاده از پروفیل یو پی وی سی، می‌توانید تا بخش زیادی در هزینه‌های اصلی و جانبی خود صرفه‌جویی کنید. اگر می‌خواهید بدانید وزن پروفیل در هر متر  چقدر است و با لیست تولید کنندگان پروفیل upvc در ایران آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید.

 

 

پروفیل UPVC چیست؟

پلی وینیل کلراید، ماده اصلی ساخت پنجره‌های یو پی‌وی‌سی است که 85 درصد ساختار آن را تشکیل می‌دهد. پلی وینیل کلراید یا همان PVC نوعی پلاستیک پرکاربرد است که سالانه 50 درصد تولید کل آن در جهان، در صنعت ساختمان‌سازی و به منظور ساخت درب و پنجره به کار می‌رود. UPVC، یکی از پلیمرهای فرعی این ماده پرکاربرد، محسوب می‌شود.

پروفیل معمول‌ترین شکل ماده UPVC در ساختمان‌سازی است که در سال‌های اخیر توانسته جانشینی قابل اعتماد برای چوب، آهن و آلومینیوم باشد.

 

پروفیل UPVC چیست؟

 

پروفیل UPVC چند نوع دارد؟+ابعاد پروفیل پنجره upvc

همان‌طور که در بالا اشاره شد، پروفیل UPVC نوعی پروفیل درب و پنجره است که بر اساس شکل ظاهری و نوع کاربرد، دسته‌بندی می‌شود.

 

انواع پروفیل upvc

 

انواع پروفیل UPVC بر اساس شکل ظاهری و ابعاد پروفیل پنجره upvc:

•    پروفیل UPVC سه محفظه‌ای: این نوع پروفیل دارای 3 کانال، ضخامت 3 میلی‌متر در دیواره اصلی و عرض 70 میلی‌متری است.
•    پروفیل UPVC پنج محفظه‌ای: ضخامت دیواره اصلی و عرض این نوع پروفیل با نوع سه محفظه‌ای یکی بوده و 5 کانال دارد.

انواع پروفیل UPVC بر اساس کاربرد:

•    پروفیل فریم
•    پروفیل میانی
•    پروفیل ساش یا بازشو
•    پروفیل پنل
•    پروفیل زهوار

 

پروفیل لنگه دری نیز ممکن است از جنس UPVC ساخته شود. یکی از برترین تولیدکنندگان پروفیل لنگه دری، کارخانه فولاد علویجه است.

 

قیمت پروفیل علوجیه

 

پروفیل UPVC چه کاربردهایی دارد؟

احتمالاً از دسته‌بندی انواع پروفیل UPVC متوجه شده‌اید که کاربردهای عمومی پروفیل UPVC چیست. این نوع پروفیل علاوه برساخت درب و پنجره، در کناره استخرها، نمای ساختمان، ساخت دیوار پوششی و سقف کاذب، به کار می‌رود.
نوع سه محفظه‌ای پروفیل UPVC در تعویض پنجره‌های قدیمی با پنجره‌های جدید آن هم بدون تخریب ساختمان، کاربرد دارد. نوع پنج محفظه‌ای نیز بیشتر در ساختمان‌های بلند که میزان فشار وارده بیشتر است، کاربرد دارد.
اصلی‌ترین دلیل برای کاربرد پروفیل UPVC در ساختمان‌سازی، مقاومت بالای آن در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی است.

 

کاربرد پروفیل UPVC

 

نحوه تولید پروفیل UPVC چگونه است؟

پروفیل UPVC در 2 مرحله انجام می‌شود. مرحله اول شامل میکس مواد اولیه بوده و مرحله دوم اکسترود مواد نام دارد.

 

مرحله میکس مواد اولیه:

در این مرحله، مواد اولیه در میکسر با یکدیگر مخلوط می‌شوند. ضایعات بازیافتی یو پی‌وی‌سی، ماده اصلی ساخت این نوع پروفیل است که این ضایعات می‌تواند در داخل کارخانه یا خارج از آن تولید شود. پس از مخلوط کردن، مواد اولیه به منظور از بین بردن الکتریسیته ساکن و هم‌دما شدن با محیط، وارد نوعی مخزن شده و به مدت 16 تا 24 ساعت در آن باقی می‌ماند.
پس از طی کردن مدت‌زمان لازم، مواد موجود در مخزن با عبور از نوعی چرخ‌دنده حلزونی، به خمیری یکدست تبدیل شده و به سمت اکسترودر هدایت می‌شود.

 

مرحله اکستروژن:

دستگاه اکسترودر با حرکت دورانی خود، مواد اولیه را به سمت قالب می‌فرستد. دمای این قالب‌ها حدود 200 درجه سانتی‌گراد بوده و عبور خمیر اکسترود شده از میان آن‌ها، منجر به تولید پروفیل UPVC در اشکال و ابعاد موردنظر، می‌شود. ازآنجایی‌که پس از خروج از قالب، امکان تغییر شکل پروفیل وجود دارد، آن را از یک حمام آب خنک عبور می‌دهند تا شکل آن تثبیت شود.
برای افزایش مقاومت پروفیل UPVC در برابر رطوبت، ممکن است سطح آن را با فلز روی بپوشانند و آن را به اصطلاح «گالوانیزه» کنند.

برای آشنایی با روش تولید سایر انواع پروفیل، راهنمای خرید پروفیل را مطالعه کنید.

 

پروفیل UPVC بر اساس چه استانداردهایی تولید می‌شود؟

اکثر تولیدکنندگان پروفیل UPVC باکیفیت، از استانداردهای داخلی و خارجی برای ساخت محصولات خود استفاده می‌کنند. استاندارد رال آلمان، مهم‌ترین استاندارد پروفیل UPVC به شمار می‌رود. این استاندارد مقررات سخت‌گیرانه‌ای داشته و اخذ گواهینامه آن منوط به همگام‌سازی روش تولید، تجهیزات و آزمایش‌های پس از ساخت شرکت سازنده با استانداردهای شرکت KFP آلمان است. بخشی از این استانداردها را در لیست زیر می‌بینید:

•    DIN EN ISO 1183-1 مربوط به تراکم
•    DIN EN ISO 306 مربوط به درجه حرارت نرم‌کننده
•    DIN EN ISO 179-1 مربوط به مقاومت در برابر ضربه
•    DIN EN ISO 178 & 527-1 & 527-2 مربوط به مدول الاستیک
•    DIN EN ISO 53381-1 & 182-3 مربوط به دما سنجی

 

تمامی پروفیل‌های UPVC تولید داخل، باید مطابق با موازین استاندارد ملی INSO 12291 تولید شوند.
 

استاندارد پروفیل UPVC


با لیست تولید کنندگان پروفیل upvc در ایران آشنا شوید

برای انتخاب بهترین تولیدکننده پروفیل UPVC، باید علاوه بر کیفیت محصولات، به استانداردهای اخذ شده، گواهینامه فنی و میزان گارانتی نیز دقت نمایید. لیست تولیدکنندگان پروفیل UPVC در ایران به شرح زیر است:

•    ویستا بست
•    هافمن
•    وین تک
•    ویتا نوا

 

برای تشخیص پروفیل UPVC اصل از نوع بی‌کیفیت آن، به موارد زیر دقت کنید:

•    رنگ پروفیل خریداری‌شده نباید به‌مرور زمان تغییر کند و باید کاملاً منطبق با استاندارد ISO 7724/3 باشد.
•    در تولید آن باید از ورق گالوانیزه استفاده شده باشد. در غیر این صورت، پروفیل UPVC به‌راحتی تغییر شکل داده و خم می‌شود.
•    پس از نصب، تعویض یراق‌آلات باید دارای محدودیت باشد، چون محل پیچ کردن برخی یراق‌آلات با دیگری تفاوت دارد.

 

وزن پروفیل UPVC چگونه محاسبه می‌شود؟+جدول وزن پروفیل upvc

برای محاسبه وزن پروفیل UPVC می‌توان از فرمول زیر استفاده نمود:

 

1000/[طول*عرض*ضخامت*چگالی آهن]= وزن پروفیل UPVC

 

در فرمول بالا، طول و عرض پروفیل UPVC باید در واحد سانتی‌متر و ضخامت آن بایستی در واحد میلی‌متر درج شود. همچنین چگالی آهن، عدد ثابت 8 است.


برای مشاهده جدول اشتال پروفیل، اینجا کلیک کنید.

 

همانند قیمت پروفیل آهن، مهم‌ترین عامل مؤثر در قیمت پروفیل UPVC نیز جنس، ضخامت و کارخانه تولیدکننده آن است. به عنوان مثال، وزن برخی از انواع پروفیل UPVC کارخانه ویستا بست، به شرح زیر است:
 

وزن هر متر پروفیل UPVC کارخانه ویستا بست

ردیف

نوع پروفیل UPVC

سازنده

وزن هر متر (کیلوگرم)

1

فریم 5 کاناله

ویستا بست

1.56

2

فریم سری 60 یا 3 کاناله

1.24

3

مولین 3 کاناله

1.35

4

مولین 5 کاناله

1.57

5

بازشو 3 کاناله

1.39

6

بازشو 5 کاناله

1.56

7

زهوار 2 جداره

0.2

 

وزن پنجره upvc چگونه محاسبه می‌شود؟

آشنایی با نحوه محاسبه وزن پروفیل upvc و جدول وزن پروفیل upvc به شما کمک می‌کند تا وزن پنجره upvc را به‌راحتی محاسبه کند. برای محاسبه وزن هر مترمربع پنجره upvc باید وزن دقیق فریم upvc پنجره را بدانید که بسته به تعداد کانال‌های پروفیل upvc مورد استفاده، بین 1.24 تا 1.57 کیلوگرم وزن دارد. وزن هر متر زهوار نیز 0.2 کیلوگرم است که باید به این دو فاکتور، وزن ورق گالوانیزه مورد استفاده، یراق‌آلات و شیشه را نیز اضافه کنید.

ورق گالوانیزه برای افزایش استحکام به پنجره upvc اضافه می‌شود و برای این کاربرد، آن را به شکل پروفیل u در می‌آورند. وزن هر مترمربع از این پروفیل با ضخامت 2 میلی‌متر، حدود 2 کیلوگرم است. وزن هر میل شیشه در واحد مترمربع نیز 2.5 کیلوگرم است. بنابراین، وزن پنجره upvc به تعداد جداره‌ها، ضخامت شیشه و ... نیز بستگی دارد.

 

مزایای پروفیل UPVC چیست؟

پروفیل UPVC علاوه بر مقاومت در برابر رطوبت و دوام بالا، دارای مزایای زیر است:

•    قابلیت شستشوی آسان
•    تحمل فشار زیاد
•    نصب آسان
•    عدم نیاز به ترمیم و رنگ‌کاری مجدد
•    عایق سازی در برابر صدا
•    صرفه‌جویی در مصرف انرژی
•    تنوع در رنگ‌بندی

 

ازآنجایی‌که برای افزایش استحکام انواع پروفیل UPVC، در ساخت آن‌ها از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود، قیمت این نوع پروفیل به قیمت آهن آلات بستگی دارد. همچنین وزن پروفیل upvc بسته به ترکیب نوع ماده سازنده متفاوت است. با خواندن این مقاله و آگاهی از لیست تولید کنندگان پروفیل upvc در ایران به همراه  وزن هر متر مربع پنجره upvc، می‌توانید با خیال راحت اقدام به خرید آن کنید.


 

مسعود تاجیک
- نویسنده
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

برخی شکل‌ها و فرم‌های خیلی خاص قابل تولید نبوده و چنانچه این امکان وجود داشته باشد قیمت پروفیل UPVC بسیار بالا می‌رود.

پاسخ :

پروفیل UPVC که در پنجره ها مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند چوب عالیق حرارت است. بابراین مانع ورود و خروج دما به بیرون و داخل می‌شود.

ارسال نظر جدید