پروفیل سی چیست؟ + جدول وزن پروفیل C و کاربردهای آن

پروفیل‌ها از دسته مقاطع فولادی پرکاربرد در امر ساخت درب و پنجره، لوله و غیره هستند.
انتشار: 1400/07/15
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
پروفیل سی چیست؟ + جدول وزن پروفیل C و کاربردهای آن

 

پروفیل‌ها از دسته مقاطع فولادی پرکاربرد در امر ساخت درب و پنجره، لوله و غیره هستند. به‌طور خلاصه به مقاطع فولادی توخالی پروفیل میگویند. پروفیل‌ها دارای انواع مختلف وکاربردهای متفاوتی نیز هستند؛ همچنین سطح مقطع آن ها اشکال ظاهر متفاوتی دارد. یکی از انواع پروفیل، پروفیل c است. برای پاسخ به سؤال «پروفیل c چیست؟» و اطلاع از کاربرد پروفیل c، در ادامه این متن ما را همراهی کنید.

 

 

پروفیل c چیست؟

پروفیل‌ها دارای 2 نوع باز و بسته هستند که نوع c و نوع پروفیل زد نیز در زیر مجموعه این مقطع فولادی قرار دارد. پروفیل c که در دسته پروفیل‌های باز قرار می گیرد، در ساخت سقف‌های سبک صنعتی و دیوارها کاربرد دارد. علت نام‌گذاری پروفیل سی، ظاهر آن بوده که شبیه به حرف انگلیسی c است. پروفیل سی دارای دولبه فلنج یا همان حلقه مدور آهنی است؛ همچنین ارتفاع و پهنای قسمت‌های مختلف پروفیل سی پرلین، اطلاعات مفیدی به مهندسان می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانند مشخصات کلی و وزن پروفیل سی را به دست آورند. در غیر اینصورت مهندسان می‌توانند با مطالعه مطلب محاسبه وزن قوطی 2*2 شش متری به راحتی وزن پروفیل خریداری شده خود را محاسبه کنند.

 

 

انواع پروفیل

به‌طور کلی پروفیل از نظر شکل ظاهری دارای 2 نوع باز و بسته است که کاربردهای آن در پوشش و استحکام سقف، استفاده در صنعت خودروسازی، فونداسیون و دیوارهای برشی، ساخت انواع قاب اطراف در، پنجره و چارچوب‌ها و در ساخت انواع کرکره‌های فروشگاه‌ها یا مغازه‌های کوچک و بزرگ به چشم می‌خورد.

 

پروفیل سی

 

تسمه، نبشی، ناودانی، میلگرد، آبرو یک‌طرفه، آبرو دوطرفه، پروفیل زد و همچنین پروفیل سی پرلین (C) در دسته پروفیل باز و لوله و قوطی نیز در دسته پروفیل‌های بسته قرار دارند.

پروفیل‌ها از نظر کاربرد، دارای دو نوع ساختمانی و صنعتی هستند؛ پروفیل صنعتی دارای انواع مختلفی چون قوطی مبلی، گالوانیزه، پروفیل آلومینیوم و غیره است.

در این میان به پروفیل مبلی پروفیل سبک نیز می‌گویند. از پروفیل سبک در در صنایع و تولیداتی از قبیل مبلمان و صندلی، اگزوز، کانکس و کانتینر، دوچرخه سازی و لوازم خانگی به دلیل قیمت مناسب استفاده می‌کنند. برای اطلاع از قیمت پروفیل سبک به سایت آهنگر سر بزنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره قوطی پروفیل سبک یا مبلی، مقاله قوطی پروفیل مبلی چیست را مطالعه کنید.

 

قیمت روز پروفیل صنعتی سبک و سنگین

 

کاربرد پروفیل c چیست؟

مهم‌ترین کاربرد پروفیل سی پرلین، در ساخت سازه‌های نه‌چندان بزرگ است. از پروفیل سی پرلین در سه قسمت زیر استفاده می‌شود:

•    دیوارهای غیر باربر
•    سقف‌ها یا پوشش‌های سبک صنعتی یا نیمه صنعتی
•    ستون و دیوار سازه‌ها

 

انواع پروفیل سی

 

دیوارهای غیر باربر

در ساختمان‌ها، دیوارهایی که تیرها روی آن‌ها قرار داردند و وزن بیشتری را تحمل می‌کنند، دیوارهای غیر باربر نام دارند که در ساخت آن‌ها از پروفیل سی استفاده می‌شود.

 

سقف‌ها یا پوشش‌های سبک صنعتی یا نیمه صنعتی

برای استحکام هرچه بیشتر سقف‌های شیب‌ داری که در سوله‌های صنعتی، کارگاه‌ها و کارخانه‌های کوچک استفاده می‌شود، از پروفیل c استفاده می‌کنند. 

 

ستون و دیوار سازه‌ها

در بالابردن استحکام بیشتر ستون‌هایی که فاصله زیادی از یکدیگر دارند و همچنین افزایش مقاومت دیوارها، از پروفیل سی پرلین استفاده می‌کنند. همچنین اتصال پروفیل سی در هر محلی از سازه، به‌وسیله پیچ‌های متعدد به نبشی و ورق‌ها، صورت می‌گیرد.

 

ابعاد پروفیل سی + جدول وزن پروفیل سی پرلین

پروفیل سی دارای ضخامت و ابعاد بسیار مختلفی است. رایج‌ترین پروفیل‌های سی در شاخه‌هایی به طول 6 متر و ضخامت 2، 2.5، 3 و 4 میلی‌متر تولید می‌شود که ابعاد آن معمولاً برحسب ارتفاع بیان می‌شود. ارتفاع این محصول نیز معمولاً بین 160 الی 240 میلی‌متر است. وزن پروفیل c هم معمولاً بین 23 الی 55 کیلوگرم است.

جدول وزن پروفیل سی به شرح ذیل است:

 

ارتفاع

ارتفاع فلنج پایینی

ارتفاع فلنج بالایی

ضخامت (میلی‌متر)

وزن (کیلوگرم)

60

33

15

2

2.16

60

33

15

2.5

2.59

80

40

15

2

2.74

80

40

15

2.5

3.34

80

40

15

3.5

3.92

100

40

15

2

3.05

100

40

15

2.5

3.74

100

40

15

3

4.39

120

40

15

2.5

4.13

120

40

15

3

4.86

140

40

15

2.5

5.33

140

40

15

3

5.90

 

نحوه تولید پروفیل سی چگونه است؟

پروفیل سی نیز همانند دیگر محصولات فولادی، در ابعاد و اندازه‌های متنوع توسط کارخانه‌های متفاوت تولید می‌شود. کارخانه‌های زیادی امروزه مشغول تولید پروفیل هستند که قبلاً در مقاله‌ای دیگر به‌طور کامل 9 کارخانه تولیدکننده پروفیل در ایران را موردبررسی قرار دادیم. وجه اشتراک بین تمامی این کارخانه‌ها، استفاده از ورق گالوانیزه برای جلوگیری از خوردگی وزنگ‌زدگی در تولید پروفیل سی پرلین است. در خط تولید پروفیل سی پرلین ورق گالوانیزه را برش داده و آن را وارد دستگاه فرمینگ می‌کنند.

 

ضخامت پروفیل سی

 

تولیدکنندگان پروفیل سی بر اساس یک سری استانداردها این محصول را تولید می‌کنند که در کنار آن جدول استاندارد مقاطع فولادی را نیز نشر می‌دهند. در ادامه، جدول استاندارد پروفیل سی برای شما گردآوری شده است:

 

جدول استاندارد و وزن پروفیل سی در ضخامت‌ها و ابعاد مختلف

ضخامت (میلی‌متر)

وزن (کیلوگرم)

طول (متر)

ارتفاع (میلی‌متر)

3

23

6

160

3

45

6

180

3

48

6

200

3

51

6

220

3

55

6

240

 

حال که با مفهوم «پروفیل c چیست» آشنا شدید، از کاربرد پروفیل c مطلع شدید و همچنین مشخصات فنی پروفیل c را دانستید، برای خرید آن می‌توانید با مراجعه به صفحه محصولات وب‌سایت آهنگر از قیمت پروفیل نیز باخبر شوید و یا با یک تماس ساده با کارشناسان ما، قیمت آهن را با دیگر فروشندگان آهن مقایسه کنید. لازمه خرید آگاهانه پروفیل نیز مطالعه مطلب راهنمای خرید پروفیل است.

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

اصلی‌ترین کاربرد پروفیل سی استفاده از آن برای پوشش سقف یا دیوار است.

پاسخ :

بین تیرچه سی پرلین و پروفیل سی تفاوتی ندارد و تیرچه سی پرلین نام دیگر پروفیل سی است.

ارسال نظر جدید