لوله های صنعتی؛ کاربرد و ویژگی‌ها + ویدئو

لوله های صنعتی در صنعت ساختمان کاربرد بسیاری دارند و دارای انواع مختلف ، کاربرد و ویژگی های گوناگونی هستند که در این مقاله به آن ها می پردازیم.
انتشار: 1399/09/02
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
لوله های صنعتی؛ کاربرد و ویژگی‌ها + ویدئو

 

لوله‌های صنعتی در جنس‌های چدن، مس، فولاد و ... ساخته می‌شوند. لوله‌های فولادی به دلیل اینکه از ترکیب آهن و کربن و نیز در برخی مواقع در ترکیب با درصد کمی فلزات دیگر نظیر نیکل، کروم، آلومینیوم و ... تهیه می‌شود، علاوه بر استحکام زیاد در برابر حرارت و گرما نیز مقاوم است که همین امر باعث کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف شده است.

 

 

انواع لوله صنعتی

لوله‌های صنعتی خانواده بزرگی از لوله‌ها هستند که در صنعت ساختمان و سایر صنایع، کاربردهای گوناگونی دارند. این لوله‌ها با متریال مختلف در قطر و ضخامت و طول‌های متنوع و با شکل‌های متفاوت سطح مقطع تولید می‌شوند. موارد مصرف آن‌ها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، ماشین‌سازی، سیستم‌های ابزار دقیق و انتقال حرارت، انتقال آب، کارهای عمرانی و شهرسازی، ساخت انواع سازه‌ها، پل‌سازی، تأسیسات ساختمانی و... است. انواع لوله‌های صنعتی در سه دسته لوله‌های درزدار، لوله‌های بدون درز و سایر لوله‌ها دسته‌بندی شده‌اند که در ادامه به شرح هریک از آیتم‌ها می‌پردازیم.

 

1. لوله درزدار

 • لوله درز مستقیم
 • لوله درز مستقیم صنعتی
 • لوله درز مستقیم تست آب
 • لوله درز مستقیم گاز خانگی
 • لوله درز مستقیم گاز API
 • لوله جدار چاه
 • لوله جدار چاه، لوله سایز بالا (اسپیرال)
 • لوله درز مستقیم کالوپ
 • لوله داربستی

 

لوله درزدار

 

2. لوله بدون درز

 

لوله بدون درز

 

3. سایر لوله‌ها

 • لوله آلومینیوم
 • لوله استنلس استیل صنعتی
 • لوله استنلس استیل دکوراتیو
 • لوله استنلس استیل صنایع غذایی
 • لوله گالوانیزه
 • لوله پلی‌اتیلن
 • لوله مسی
 • لوله چدنی
 • لوله برنجی
 • لوله سربی
 • لوله سیمانی و سیمانی آزبستی
 • لوله سفالی

 

کاربردهای لوله صنعتی

همان‌طور که گفته شد به‌طور عمده لوله‌های صنعتی فولادی به دودسته کلی درزدار و بدون درز طبقه‌بندی می‌گردند که لوله‌های درزدار در مواردی مانند انتقال مایعات و ساخت سازه‌های فلزی بکار رفته و از لوله‌های فولادی بدون درز برای ساخت مخازن تحت‌فشار بالا، تأسیسات پالایشگاه‌های نفتی و گازی و نیروگاه و صنایع گازی استفاده می‌شود. با توجه به اینکه لوله در صنایع کاربرد دارد، ارتباط مستقیم با جان افراد دارد. بنابراین قبل از اقدام به استارت پروژه بهتر است با راهنمای خرید لوله فولادی آشنا باشید تا پروژه خود را به نحو احسن به اتمام برسانید.

 

 

لوله درزدار چیست؟

در این بخش قصد داریم تا شما را با تمامی انواع لوله‌های درزدار آشنا کنیم:

 

لوله‌هایی با در ز مستقیم  

درواقع از شکل دادن ورق‌های فولادی باضخامت‌های متفاوت تولیدشده‌اند. ورق‌ها پس از برشکاری و عبور از غلتک‌های نورد به شکل استوانه درآمده و سپس محل درز آن‌ها به روش‌های مختلف جوشکاری می‌شود. این لوله‌ها به دلیل وجود درز و عملیات جوشکاری، از مقاومت کمتری نسبت به نوع بدون درز برخوردا رند. لوله درز مستقیم در صنایع مختلف و همچنین در ساختمان به‌عنوان لوله‌های آب، لوله‌های شوفاژ، گاز خانگی و گاز API و لوله داربستی به کار می‌رود. لوله گاز API درواقع لوله‌های گاز توکار قابل‌استفاده در مصارف خانگی بوده که تحت استاندارد بین‌المللی موسسه نفت امریکا American Petroleum Institute هستند که به‌اختصار API نامیده می‌شوند

 

لوله س یاه

یکی از ان واع لوله درز مستقیم، لوله سیاه است که از ورق نورد گرم باضخامت 2 میلی‌متر به بالا تولید می‌شود و دارای سختی و مقاومت بالا و جوش‌پذیری خوبی است. این لوله‌ها در لوله‌کشی تأسیسات حرارت مرکزی و تهویه مطبوع، انتقال گاز شهری برای مصارف خانگی، ساخت داربست، حصار و حفاظ و انواع جک به کار می‌روند.


لوله سیاه

 

لوله‌های جدارچاهی

یکی دیگر از انواع لوله فولادی درزدار لوله‌های جدارچاهی هستند که در دو نوع شیاردار و بدون شیار در قطر و ضخامت‌های متفاوت تولید می‌شوند. این لوله‌ها باهدف جلوگیری از آبدهی و ریزش دیواره در چاه‌های خاکی عمیق استفاده می‌شود و باعث افزایش عمر مفید چاه می‌شود.

 

 

لوله‌های جدارچاهی

 

لوله اسپیرال

نوع دیگری از خانواده لوله‌های درز مستقیم معروف به لوله اسپیرال هستند که در سایزهای خیلی بزرگ و باضخامت‌های مختلف تولید می‌شود. نام اسپیرال به خاطر نوع نورد و جوشکاری مارپیچی بر روی این لوله‌ها گذاشته شده است. جوش آن‌ها در مقابل فشار سیالات و سایر نیروهای وارده از استحکام بالایی برخوردار است، لذا از آن‌ها در خطوط انتقال نفت و گاز و سیالات با فشار بالا استفاده می‌شود. از مزایای این لوله‌ها می‌توان به‌ظاهر زیبا، نصب و اتصال آسان و سریع، آب‌بندی آسان، تولید در زمان و هزینه کمتر نسبت به انواع لوله‌های درز مستقیم و قابلیت استفاده در صنایع مختلف و انواع سازه‌ها را نام برد.

 

لوله اسپیرال

 

لوله کالوپ

شرکت کالوپ نیز یکی از کارخانه‌های بزرگ تولیدکننده انواع لوله‌های فولادی درز مستقیم برای مصارف آب‌رسانی و صنایع نفت و گاز است.
 

دسته دوم انواع لوله، لوله‌های بدون درز

لوله‌های بدون درز یا (seam less pipe) لوله‌هایی هستند که در ساخت آن‌ها هیچ‌گونه درز یا جوشی وجود ندارد، بنابراین از مقاومت بسیار بالایی نسبت به نوع درزدار برخوردارند. این لوله‌ها در کارخانه به روش اِکستِرود تولید می‌شوند، یعنی به‌صورت قالبی مستقیماً از شمش فولادی به شکل لوله بدون درز تبدیل می‌شوند. از این لوله‌ها در مواردی که درجه حرارت و فشار سیال عبوری بالا باشد، استفاده می‌شود. در ایران لوله‌های بدون درز تا سایز 24 اینچ تولید می‌شود ولی لوله‌های وارداتی بدون درز تا سایز 42 اینچ نیز وجود دارد.

 

لوله مانیسمان

مانیسمان نام یک برند از لوله‌های بدون درز است که اولین بار لوله‌های بدون درز با این برند وارد بازار شدند و ازآن‌پس به این نام شهرت پیدا کردند. مانیسمان درواقع نام برادران آلمانی بود که در سال 1880 برای اولین بار روشی برای تولید لوله‌های بدون درز معرفی کردند. امروزه لوله‌های مانیسمان کاربرد وسیعی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی دارند.

 

لوله مانیسمان

 

لوله گوشت دار

نوع دیگری از لوله‌های بدون درز معروف به لوله گوشت دار صنعتی است. جنس این لوله‌ها از فولاد باضخامت بالا است و برای لوله‌کشی مواد نفتی، سیالات و گازها با حرارت و فشار زیاد و جابجایی آن‌ها در مسافت‌های مختلف به کار می‌رود. به خاطر جنس محکم آلیاژ و ضخامت بالای آن در شرایط سخت محیطی، مقاومت بالایی دارند.


لوله گوشت دار

 

دسته سوم، سایر لوله‌های پرکاربرد در صنعت

لوله‌های دیگری نیز وجود دارد که جزو دسته‌های درزدار و بدون درز قرار نمی‌گیرند که در ادامه این متن به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

لوله آلومینیوم

لوله‌های آلومینیومی یکی از آلیاژهای استیل است و مهم‌ترین ویژگی آن‌ها وزن سبک آن‌ها و مقاومت نسبت به خوردگی است. از دیگر مزایای آن‌ها خم‌پذیری، استحکام، خوش‌تراش بودن و قابلیت جوشکاری است. این لوله‌ها در لوازم‌خانگی، تأسیسات حرارتی و برودتی ساختمان، صنایع شیمیایی، لوله‌کشی زمین‌های کشاورزی، ساخت کویل‌ها و رساندن هوای خشک به کار می‌رود. لوله آلومینیومی برحسب کاربرد آن در سایزها، ضخامت‌ها و آلیاژهای گوناگونی تولید می‌شود.


لوله آلومینیوم

 

لوله استنلس استیل (ضدزنگ)

لوله استنلس استیل یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین لوله‌های صنعتی است که از جنس فولاد با روکش کروم ساخته شده است. این لایه کروم باعث افزایش مقاومت آهن نسبت به گرما، رطوبت و ضربه می‌شود و لوله استنلس استیل یک لوله ضدزنگ، ضد خوردگی و ضدضربه بشمار می‌آید.
 

انواع لوله‌های استنلس استیل

درزدار

بدون درز

 

لوله استنلس استیل در صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنعت نفت و گاز، تولید برق، پزشکی، خودروسازی، ساختمان‌سازی و لوله‌کشی فاضلاب حاوی مواد اسیدی غلیظ آزمایشگاه‌ها کاربرد دارد. همچنین نوعی لوله بنام لوله استنلس استیل دکوراتیو وجود دارد که در گروه لوله‌های تزیینی قرار می‌گیرد و معمولاً در ساخت نرده‌ها، حفاظ‌ها و سازه‌های تزیینی بکار می‌رود.

 

 

لوله گالوانیزه

دسته دیگری از لوله‌های صنعتی، لوله‌های گالوانیزه هستند که شامل دو نوع لوله گالوانیزه فولادی و لوله گالوانیزه آهنی می‌شود. در این لوله‌ها پس از شکل دادن ورق و جوش آن، لوله با روکش روی پوشانده شده و به‌اصطلاح گالوانیزه می‌شود. لوله گالوانیزه فولادی از فولاد نرم تولیدشده و در برابر اسیدها و زنگ‌زدگی مقاوم است و معمولاً برای لوله‌کشی آب سرد و گرم مصرفی، فاضلاب و تخلیه لوازم بهداشتی کوچک و لوله‌های تهویه استفاده می‌شوند. لوله گالوانیزه آهنی نیز از آهن سفید نورد شده تولید می‌شود و رنگ تیره و خاکستری دارد و در دو وزن سبک و متوسط تولید می‌شود.


مقاومت لوله گالوانیزه آهنی از لوله گالوانیزه فولادی بیشتر است. لوله‌های گالوانیزه گرم بدون درز نیز به دو روش اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در بالاترین کیفیت تولیدشده و در صنایع مادر به کار می‌روند. لوله‌های گالوانیزه در شاخه‌های 6 متری دو سر رزوه شده تا قطر دهانه 8 اینچ تولید می‌شوند. این لوله‌ها در بازار معمولاً بر اساس نمره شناسایی می‌شوند. NPS یا قطر اسمی نیز پارامتریست که برای لوله‌های گالوانیزه استفاده می‌شود. 


در لوله‌های با سایز 12 اینچ و کمتر از آن، قطر اسمی عددی کمتر از قطر خارجی لوله و بیشتر از قطر داخلی آن است، اما در لوله‌های با سایز 14 اینچ و بالاتر، قطر اسمی برابر با قطر خارجی لوله است. مثلاً NPS16 معرف لوله‌ای با قطر خارجی 16 اینچ است. برای اتصال لوله‌های گالوانیزه امکان جوشکاری دو سر لوله وجود ندارد، زیرا از سوختن روکش روی دود سمی تولید می‌شود، لذا نحوه اتصال لوله‌های گالوانیزه توسط دنده پیچی انجام می‌شود و سپس محل اتصال آب‌بندی می‌شود.

عملیات آب‌بندی لوله‌های گالوانیزه به سه روش مختلف انجام می‌شود:


• استفاده از مواد لَزِج کننده 
• استفاده از خمیر آب‌بندی و الیاف کنف
• روش نوارتفلون 

اولین روش استفاده از مواد لَزِج کننده مانند سرب قرمز، سرب سفید، تریکات گرافیکی با روغن یا گریس در قسمت رزوه شده است که مانع از اکسید شدن و نشت آب در محل اتصال می‌شود. روش دیگر استفاده از خمیر آب‌بندی و الیاف کنف است که با پر کردن فضاهای خالی، اتصال را به‌خوبی آب‌بندی می‌کند. آخرین روش نوارتفلون است که دارای مزایای پر کردن یکنواخت فضای خالی، پوشش سطح حدیده شده، حفاظت از لوله و تمیزی سطح کار است؛ اما به علت گران بودن مواد فقط در قطرهای کم و لوله‌کشی‌های روکار استفاده می‌شود.


لوله گالوانیزه

 

لوله پلاستیکی

لوله‌های پلاستیکی معمولاً در تأسیسات آب و فاضلاب، زه کشی و انتقال آب و گاز و محلول‌های اسیدی و شیمیایی کاربرد دارند. این لوله‌ها دارای انواع مختلف PVC پلی وینیل کلراید،PE پلی اتیلن، ABS اکریلو نیتریل، بوتادین و استیرن،PP پلی پروپیلن،CPVC کلرینیتر پلی وینیل کلراید، PB پلی بوتیلن هستند.

 

لوله مسی

لوله‌های مسی دارای مقاومت بالایی هستند و در سیستم‌های آب‌رسانی، تاسیساتی، تهویه مطبوع برای لوله‌کشی مسیر ماده مبرد و در ساخت کویل‌ها به کار می‌روند. در استاندارد لوله‌های مسی دارای دو نوع K,L,M و DWD است که این حروف ضخامت لوله‌های مسی را نشان می‌دهد. نوع K,L,M خود به دودسته سخت و نرم تقسیم می‌شود و نوع DWD مخصوص درین است. 


لوله مسی

 

لوله چدنی

لوله‌های چدنی ازنظر مقدار آلیاژ، شکل و طول لوله و نوع کاربرد به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. لوله‌های چدنی قابل‌استفاده در سیستم فاضلاب به دودسته بوشن دار دارای سر توپی و بدون بوشن دارای سر تخت تقسیم می‌شوند.


لوله چدنی

 

لوله‌های برنجی

قابل‌استفاده در لوله‌کشی تأسیسات گازی و شیمیایی و گاهی تبرید است.

 

لوله‌های سربی

در لوله‌کشی تأسیسات فاضلاب حاوی اسیدهای غلیظ کاربرد دارد.

 

لوله‌های سیمانی

در لوله‌کشی آب و فاضلاب در زیرزمین مصرف می‌شود و لوله‌های سیمانی آزبستی نیز در لوله‌کشی تأسیسات فاضلاب و گاهی هوای با فشار کم استفاده می‌شود.


لوله‌های سیمانی

 

لوله‌های سفالی

در لوله‌کشی فاضلاب حاوی مواد اسیدی و تخلیه گاز چاه فاضلاب به کار می‌رود. 
 

لوله‌های سفالی

 

برای استعلام قیمت لوله و همچنین قیمت لوله صنعتی در قطر و سایزهای مختلف لطفاً با شماره تلفن  02143000023 تماس حاصل فرمایید.

برای خرید «لوله فولادی صنعتی» این نکات را فراموش نکنید!
این ویدیو راهنمای خرید لوله فولادی برای شماست. اینکه این لوله چه کاربردهایی دارد، در چه سایزهایی موجود است و کدام کارخانه‌ها لوله فولادی تولید می‌کنند را در ویدیو ببینید.
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

 انواع لوله‌های صنعتی در سه دسته لوله‌های درزدار، لوله‌های بدون درز و سایر لوله‌ها دسته‌بندی شده‌اند.

پاسخ :

 موارد مصرف آن‌ها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، ماشین‌سازی، سیستم‌های ابزار دقیق و انتقال حرارت، انتقال آب، کارهای عمرانی و شهرسازی، ساخت انواع سازه‌ها، پل‌سازی، تأسیسات ساختمانی و... است.

پاسخ :

لوله‌های فولادی به دلیل اینکه از ترکیب آهن و کربن و نیز در برخی مواقع در ترکیب با درصد کمی فلزات دیگر نظیر نیکل، کروم، آلومینیوم و ... تهیه می‌شود، علاوه بر استحکام زیاد در برابر حرارت و گرما نیز مقاوم است که همین امر باعث کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف شده است.

نظرات
شهرام رضایی
دوشنبه 11 اردیبهشت 1402
سلام واسه لوله چدنی گالوانیزه بجای تیر برق میشه استفاده کرد یه راهنمایی کنین ممنون میشم وزن خالصش چقدر میشه البته متراژ ۱۲ متری میخواستم ممنون
شروین شفیع
چهارشنبه 20 مرداد 1400
لوله اسپیرال جزو کدوم دسته از لوله هاست؟
مدیر سایت
چهارشنبه 20 مرداد 1400
لوله اسپیرال در دسته لوله های درزدار قرار میگیره. 
احسان توکلی
سه شنبه 8 تیر 1400
لوله مانیسمان جزو کدام دسته از لوله ها قرار دارد؟
مدیر سایت
سه شنبه 8 تیر 1400
لوله مانیسمان جزو لوله های بدون درز محسوب میشود.
ارسال نظر جدید