وزن میلگرد اردبیل چقدر است؟+آشنایی با مهم‌ترین مشخصات میلگرد اردبیل

با مشخصات فنی و وزن میلگرد اردبیل آشنا شوید.
انتشار: 1401/06/01
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
وزن میلگرد اردبیل چقدر است؟+آشنایی با مهم‌ترین مشخصات میلگرد اردبیل

 

اگر پروژه شما در شمال و شمال غرب کشور قرار دارد و به دنبال کارخانه‌ای در این مناطق هستید که میلگرد با کیفیت و ارزان تولید کند، این مقاله مخصوص شما است. چرا که در آن به معرفی کامل میلگرد اردبیل پرداخته‌ایم و با استفاده از جدول وزنی موجود در آن، می‌توانید وزن میلگرد 16 استان اردبیل و وزن میلگرد 14 استان اردبیل را با وزن میلگرد سایر کارخانه‌های نزدیک به آن مقایسه کنید.

 

 

با کارخانه ذوب‌آهن اردبیل بیشتر آشنا شوید

کارخانه ذوب‌آهن اردبیل یا همان مجتمع فولاد مهیار، احتمالاً تنها تولیدکننده میلگرد شناخته‌شده در استان اردبیل است که در شهرک صنعتی نوده این استان قرار دارد. این مجتمع صنعتی که در سال 1384 تأسیس شده، قادر به تولید میلگرد آجدار، تیرآهن، نبشی، تسمه و شمش فولادی است و از آن جایی که قرار بود دارای زنجیره تأمین فولاد اختصاصی خود باشد، از اول با نام ذوب‌آهن اردبیل شروع به کار کرد؛ اما در حال حاضر، تنها میلگرد آجدار تولید می‌کند و سابقه تولید ورق سیاه، ورق گالوانیزه و لوله را نیز در کارنامه خود دارد.

از میان پنج فاز تولیدی، در حال حاضر تنها یک فاز این کارخانه با ظرفیت تولید 400.000 تن میلگرد در سال، فعالیت می‌کند. همچنین مسائل اقتصادی باعث شده بود که این کارخانه از سال 93 تا 96 تعطیل شود. این در حالی است که برای رساندن این مجتمع به فاز بهره‌برداری، حدود 400 میلیارد ریال هزینه شده است. اگر پروژه شما در شمال و شمال غرب کشور قرار دارد، خرید میلگرد اردبیل از درب کارخانه برای شما مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

 

وزن میلگرد اردبیل

 

وزن میلگرد 16 استان اردبیل + سایر سایزهای میلگرد ذوب‌آهن اردبیل

از نظر وزنی، میلگرد 16 استان اردبیل یکی از استانداردترین میلگردهای موجود در بازار است. چرا که وزن این میلگرد به بخش بالایی بازه وزنی جدول اشتال نزدیک است و به همین دلیل، می‌توان آن را از سنگین‌وزن‌ترین میلگردهای موجود در بازار دانست. با این وجود، اگر به لیست قیمت میلگرد مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که قیمت این میلگرد به ازای هر کیلو، به مراتب از کارخانه‌های رقیب و نزدیک به آن مثل ظفر بناب، آناهیتا، امیرکبیر و ... کمتر است.

در جدول زیر، وزن میلگرد 16 استان اردبیل و وزن میلگرد 14 استان اردبیل با وزن میلگرد اصفهان به عنوان باکیفیت‌ترین و استانداردترین میلگرد بازار و همچنین وزن جدول اشتال، مقایسه شده است:

 

مقایسه وزن میلگرد 16 استان اردبیل با میلگرد ذوب‌آهن و جدول اشتال

سایز میلگرد (mm)

وزن یک شاخه میلگرد (Kg)

میلگرد اردبیل

میلگرد اصفهان

جدول اشتال

10

7.5

7.4

7.5

12

9

11

10.7

14

14.5

15

14.6

16

18.5

19

18.9

 

جدول بالا نشان‌دهنده این است که احتمالاً قیمت میلگرد اردبیل به ازای هر شاخه در برخی از سایزها مثل سایز 12، ارزان‌تر از میلگرد اصفهان است و با خرید این سایز، تعداد شاخه‌های بیشتری به ازای هر بندیل و بار میلگرد، به دستتان می‌رسد.

 

وزن میلگرد 14 استان اردبیل چه تأثیری در قیمت آن دارد؟

همان‌طور که در جدول بالا دیدید، وزن میلگرد 14 استان اردبیل به بخش بالایی بازه وزنی جدول اشتال نزدیک است و از آن جایی که میلگرد اردبیل از جمله میلگردهای ارزان‌قیمت بازار محسوب می‌شود، احتمالاً قیمت میلگرد 14 این کارخانه به قیمت میلگرد کارخانه‌هایی مثل سیرجان، آرین و ... نزدیک است.

البته این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که وقتی میلگرد سنگین می‌خرید، تعداد شاخه‌هایی که به دستتان می‌رسد کمتر از زمانی است که میلگرد سبک‌بار خریده‌اید.

 

 

میلگرد اردبیل چند نوع دارد؟

در حال حاضر میلگرد اردبیل در دو گرید A2 و A3 و تنها در سایزهای 10 تا 16 میلی‌متری تولید می‌شود. میلگردهای سایز 10 و 12 این کارخانه، در هر 2 گرید A2 و A3 در بازار موجود هستند و این موضوع باعث می‌شود که پروژه‌های مستقر در نزدیکی این کارخانه، با خیال آسوده‌تری از آن میلگرد بخرند.

گرید بندی بالا، برگرفته از استاندارد روسی GOST است و هنوز به عنوان متداول‌ترین روش دسته‌بندی میلگرد در بازار محسوب می‌شود. بر اساس این استاندارد، میلگرد فولادی در گریدهای A1، A2، A3 و A4 تولید می‌شود که تفاوت این گریدها، به شکل ظاهری، ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی آن‌ها باز می‌گردد.

برای آشنایی بیشتر با مشخصات فنی میلگردها، مقاله «استاندارد میلگرد در ایران» را بخوانید.

 

میلگرد اردبیل

 

میلگرد اردبیل با استفاده از کدام استانداردها تولید می‌شود؟

میلگرد اردبیل نیز همانند تمامی میلگردهای تولید داخل، باید با استفاده از استاندارد ملی ISIRI 3132 ساخته شده و تحت آزمون‌های فنی قرار بگیرد. البته این کارخانه مدعی است که میلگردهای آن با استاندارد DIN 2394 آلمان نیز مطابقت دارند. برای اطمینان از صحت این ادعا، می‌توانید برگه آنالیز فنی میلگرد اردبیل را هنگام خرید درخواست کنید و مطمئن شوید که میلگردی با کیفیت و منطبق با استانداردهای جهانی را خریداری کرده‌اید.
 

انواع میلگرد اردبیل

 

تشخیص اصالت میلگرد اردبیل چگونه ممکن است؟

برای تشخیص اصالت میلگرد اردبیل، باید به علائم اختصاری حک‌شده روی آن دقت کنید. بر اساس استاندارد میل تولید میلگرد، کلیه تولیدکنندگان این مقطع فولادی، باید یک سری علائم اختصاری را روی بدنه میلگردهای خود به‌صورت برجسته حک کنند. در این علائم، نام کارخانه سازنده به‌صورت اختصاری به کار رفته و با کدهای مربوط به روش تولید و گرید میلگرد، تکمیل می‌شود. تشخیص اصالت میلگرد اردبیل از طریق توجه به علائم MIM-CT امکان‌پذیر است.

 

قیمت میلگرد اردبیل

 

برای خرید میلگرد اردبیل اصل، می‌توانید به صفحه قیمت میلگرد سایت آهنگر مراجعه کنید. ثبت سفارش برای این میلگرد هم از طریق این صفحه و هم از طریق تماس تلفنی با کارشناسان فروش آهنگر امکان‌پذیر است. همچنین می‌توانید وزن میلگرد 16 استان اردبیل و وزن میلگرد 14 استان اردبیل را از آن‌ها بپرسید. کیفیت میلگردهای ارسالی از انبار آهنگر از طریق بازرسی‌های فنی واحد کنترل کیفیت آن، تضمین می‌شود و خیال شما را از بابت انطباق بار با سفارش ثبت‌شده و کیفیت آن، راحت می‌کند.

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

.میلگرد مهیار اردبیل در دسته میلگردهای ارزان بازار قرار دارد و می‌توانید آن را با قیمتی کمتر از میلگرد بناب، میلگرد آناهیتا و میلگرد امیرکبیر بخرید.

پاسخ :

وزن میلگرد 16 استان اردبیل به ازای هر شاخه، نزدیک به 18.5 کیلوگرم بوده و به وزن میلگرد اصفهان و بخش بالایی بازه وزنی جدول اشتال، نزدیک است.

ارسال نظر جدید