ورق سیاه St37 و St52 چه فرقی با هم دارند؟ + ویدیو

با ورق ST52 وزن سازه‌تان را کاهش دهید
انتشار: 1399/09/09
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
ورق سیاه St37 و St52 چه فرقی با هم دارند؟ + ویدیو

فولاد St37 و فولاد St52،  دو نوع فولاد پرکاربرد هستند که در صنایع مختلف ازجمله ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند. ورق سیاه از از این 2 نوع فولاد آلیاژی تهیه می‌شود.

جالب است بدانید طبق استاندارد آلمانی DIN 17006، حرف St نشانگر فولاد ساختمانی ساده بوده و اعدادی که پس‌ازاین حروف می‌آید، ضریبی از حداقل استحکام کششی فولاد است. درواقع برای به دست آوردن حداقل استحکام کششی این ورق‌ها کافی است این عدد را در 9.81 ضرب کرد. در ادامه برای پاسخ به این سؤال که «تفاوت ورق سیاه St37 و St52 در چیست» به توضیح درباره دسته‌بندی‌های فولاد، ورق‌ سیاهSt37  و St52، مشخصات و تفاوت‌هایشان خواهیم پرداخت.

اگر از علاقه‌مندان به حوزه آهن و فولاد هستید و تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آورید، به صفحه راهنمای خرید آهن و فولاد آهنگر سر بزنید.

 

 

معرفی دسته‌بندی‌های فولاد

دسته‌بندی های فولاد می‌تواند ازلحاظ روش تولید، روش پوشش‌دهی، شکل، فرایند دی‌اکسید، ریزساختار، استحکام فیزیکی، عملیات حرارتی و ... متفاوت باشد؛ اما دسته‌بندی بر اساس ترکیبات مهم‌ترین طبقه‌بندی موجود است.

 

طبق دسته‌بندی موسسه آهن و فولاد آمریکا (AISI) براساس ترکیبات، فولاد به 4 دسته فولاد کربنی، فولاد آلیاژی، فولاد ضدزنگ و فولاد ابزار طبقه‌بندی می‌شود.

 

فولاد کربنی

فولاد کربنی خود به 3 دسته فولاد سبک (کم‌کربن)، فولاد کربن متوسط و فولاد کربن بالا تقسیم می‌شود.

 

فولاد آلیاژی

فولاد آلیاژی هم فولادی است که غیراز کربن، مقادیر کمی از یک یا چند عنصر آلیاژی مانند منگنز، سیلیکون، نیکل، تیتانیوم، مس، کروم و آلومینیوم است که خواص آن‌ها به ترکیباتشان بستگی دارد.

 

فولاد ضد زنگ

فولاد ضدزنگ، فولادی با عنصر آلیاژی کروم است که خود شامل 4 دسته آستینتی، فریتی، مارنزیتی و داپلکس است.

 

فولاد ابزار

فولاد ابزار نیز دارای مقادیر مختلف تنگستن، مولیبدن، کبالت و وانادیم بوده که آن را در برابر حرارت مقاوم می‌کند. فولاد سخت‌کاری شده در آب (گرید W)، فولاد سخت‌کاری شده در روغن (گرید O)،  فولاد نوع D، فولاد مقاوم در برابر ضربه (نوع S)، فولاد سرد کار (نوع C) و فولاد گرم کار (نوع H) 6 گروه اصلی فولاد ابزار محسوب می‌شوند.

 

فولاد کیفی

از دیگر دسته‌بندی‌های فولاد می‌توان به طبقه‌بندی کیفی هم اشاره نمود. از این نظر فولاد به سه درجه 1، 2 و 3 طبقه‌بندی می‌گردد؛ که فولاد درجه‌یک از کیفیت پایین‌تری برخوردار بوده و برای کارهای معمولی استفاده می‌شود. فولاد درجه 2 برای کارهای مهم و فولاد درجه 3 که خلوص بالاتری دارد برای موارد خاص که قابلیت جوشکاری بالا احتیاج باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

فولادSt37 و St52 چیست؟

فولاد در صنایع مختلفی به‌عنوان ماده اولیه به کار می‌رود. فولاد آلیاژی از آهن و دیگر عناصر تشکیل‌شده که خواص مکانیکی و شیمیایی آن بر اساس ترکیبات آن مشخص می‌گردد. از معروف‌ترین فولادهای آلیاژی مورد استفاده در صنعت می‌توان به فولادSt37 و St52 اشاره کرد؛ بنابراین شناخت تفاوت‌های فولاد St37 و St52 برای صنعتگران بسیار مهم است.

 

فولاد St37 چیست؟

شاید بخواهید بدانید فولاد St37 چیست، در پاسخ به این سؤال باید گفت این ورق جزو فولادهای آلیاژی محسوب می‌شود که ازنظر سختی و نرمی معمولی است. درواقع هرچه عدد بعد از St که مخفف کلمه Steel است کمتر باشد، فولاد نرم‌تری بوده و کربن کمتری خواهد داشت. ورق سیاه St37 در ساخت مقاطع فولادی مانند پروفیل و ناودانی به کار می‌رود.

ترکیبات شیمیایی متداول فولاد St37به ترتیب زیر است:

 

ترکیب شیمیایی متداول فولاد   St37

آهن

نیکل

منگنز

سیلسیوم

فسفر

گوگرد

کروم

کربن

پایه

0.008

0.35-0.65

0.17-0.37

0.035

0.04

0.15

0.07-0.14

 

 

فولاد St52 چیست؟

فولادSt52  به‌عنوان فولادهای مقاوم و کم آلیاژ شناخته می‌شود که با افزودن مقادیر کمی از مس، نیکل و منگنز به فولادهای کم‌کربن تولید می‌گردد.

فولاد سیاه St52 برای ساخت مقاطعی مانند چهارپهلو، تسمه، ساخت پل، جرثقیل، ریل، شاسی ماشین‌آلات سنگین و قطعات صنعتی استفاده می‌شود.

ترکیبات فولاد St52 در جدول زیر آورده شده است:

 

ترکیب شیمیایی متداول فولاد   St52

آهن

نیکل

منگنز

سیلسیوم

فسفر

گوگرد

کروم

کربن

مولیبدن

پایه

1.8-2.2

1.4-1.6

0.3-0.55

0.025

0.015

0.03

0.07-0.2

0.08

 

 

 

روش تولید ورق سیاه

ورق سیاه از مهم‌ترین محصولات صنعت فولاد است؛ زیرا ماده اولیه بسیاری از صنایع پایین و بالادستی به شمار می‌رود.

 

برای تولید این محصول ابتدا تختال به‌عنوان ماده اولیه ورق سیاه در کوره پیش گرم حرارت دیده و سپس در مرحله پوسته‌شویی لایه اکسیدی تشکیل‌شده روی آن از بین می‌رود. در مرحله بعد تختال‌ها با عبور از غلتک‌های مخصوص به ابعاد موردنظر می‌رسند.

همان‌طور که گفته شد ورق سیاه طی نورد گرم و در دمایی بالاتر از 1200 درجه سانتی‌گراد تولید می‌شود و به همین دلیل ظاهر تیره‌‌ای دارد. ورق سیاه به دلیل استحکام بالا و قیمت مناسب یک ماده اولیه پرکاربرد در بسیاری از صنایع بالادستی و پائین‌دستی است و در بازار آن را به نام «ورق آهنی» نیز می‌شناسند.

امکان تولید ورق‌های سیاه در ضخامت‌های 1.5 تا 100 میلی‌متر وجود دارد؛ اما تقاضا برای ضخامت‌های 2 و 2.5 میلی‌متر بیشتر بوده و به همین دلیل کارخانه‌های بسیاری تنها این ضخامت را در سبد محصولات خود دارند.

یکی از عوامل مؤثر بر قیمت ورق سیاه ضخامت است که هرچه کمتر باشد قیمت و انعطاف‌پذیری ورق بالاتر خواهد بود.

ورق سیاه را به شکل رولی، فابریک و برشی در بازار عرضه می‌شوند. بهتر است بدانید ورق‌های سیاه رولی نسبت به نوع فابریک ارزان‌تر هستند و عرض ورق‌های سیاه رولی موجود در بازار 1، 1.25، 1.5 و 2 متر است.

 

مشخصات ورق سیاه St37 و St52

ورق‌های سیاه جزو ورق‌های سیاه پرکاربرد در بازارند که به 2 صورت رول و شیت در بازار عرضه می‌شوند. در ادامه به بررسی مشخصات ورق سیاه St37 و St52می‌پردازیم:

 

 

مشخصات ورق St37

ورق سیاه St37 دارای کربن کمی بوده و به همین دلیل شکل‌پذیری و جوش‌پذیری بالایی دارد. این ورق در اندازه‌های ۶*۱.۵، ۶*۲، ۲*۱۲، ۲*۱ و ۲.۵*۱.۲۵ با ضخامتی بین ۱.۸ تا ۱۰۰ میلی‌متر در بازار موجود است. برند فولاد مبارکه در ورق‌های St37 معمولاً با قیمت بالاتری نسبت به سایر ورق‌ها عرضه می‌شوند.

 

قیمت روز ورق سیاه فولاد مبارکه

 

 ورق St52 چیست؟

اگر بخواهید بدانید ورق St52 چیست باید در ابتدا خواص مکانیکی ورق st52 را بدانید. ورق St52 به دلیل داشتن مقادیری از سیلیسیم و منگنز مقاومت بالایی در برابر پیچش و خمش داشته و علاوه بر خاصیت ارتجاعی، تحمل وزن بالایی هم دارد. قابلیت جوش‌پذیری و ماشین‌کاری از دیگر ویژگی‌های این ورق محسوب می‌شود. این فولاد نسبت به فولادSt37  درصد کربن بیشتری داشته و بنابراین استحکام بالاتر و انعطاف‌پذیری کمتری دارد. یکی از نکات قابل‌توجه در مورد این ورق یکسان بودن استحکام کششی و فشاری آن است.

ابعاد یکی دیگر از مسائل مهم در بررسی مشخصات ورق سیاهSt52  است که این ورق در ابعاد ۱۵۰۰*۶۰۰۰ میلی‌متر و ۲۰۰۰*۶۰۰۰ میلی‌متر تولید می‌شود.

 

تصویر ورق سیاه در کارخانه

 

تفاوت ورق سیاه St37 و St52

در مورد تفاوت ورق سیاه St37 و St52 باید گفت ورق St52 به دلیل کربن بیشتر، قابلیت شکل‌پذیری کمتری از ورق St37 دارد. البته از سوی دیگر همین کربن بیشتر باعث استحکام بالاتر ورق St52 شده است. ازنظر قیمتی هم باید گفت قیمت ورقSt37  و St52 تقریباً برابر است.

نکته جالب‌توجه این است که شما می‌توانید در صورت امکان با استفاده از ورق St52 به‌جای ورق St37، وزن فولاد مصرفی سازه خود را کاهش دهید.

ازلحاظ کاربرد هم ورق St37 یا ورق سیاه معمولی پرمصرف‌ترین ورق سیاه بازار بوده که بیشتر در صنعت ساخت‌وساز و ورق سیاه St52 بیشتر در صنایع بزرگ کاربرد دارند. اگر سؤالات بیشتری دارید می‌توانید با شماره 02143000024 تماس گرفته و با کارشناسان ما درباره قیمت ورق و سایر مسائل فنی ارتباط بگیرید.

تگ ها آهن
نظرات
سجاد محسنی
چهارشنبه 20 مرداد 1400
کدام ورق انعطاف پذیری بیشتری دارد؟
مدیر سایت
چهارشنبه 20 مرداد 1400
ورق St 52 به دلیل میزان کربن بیشتر انعطاف پذیری کمتری دارد.
محسن توسلی
سه شنبه 8 تیر 1400
کدام ورق در ساختمانسازی کاربرد بیشتری دارد؟
مدیر سایت
سه شنبه 8 تیر 1400
ورق St37  در ساختمانسازی کاربرد بیشتری دارد.
محمد ساجدی
دوشنبه 10 خرداد 1400
کدوم ورق شکل پذیری بالاتری داره؟
مدیر سایت
دوشنبه 10 خرداد 1400
ورق ST37 شکل پذیری بالاتری دارد.
ارسال نظر جدید