همه آنچه باید درباره بازار آهن مکان بدانیم

بازار آهن مکان، به‌ عنوان یکی از بزرگ ترین بازارهای عرضه کننده انواع محصولات آهن و فولاد در کشور، چه خدماتی به خریداران عرضه می‌کند؟
انتشار: 1402/08/19
اخبار بروزرسانی: 1402/08/22
همه آنچه باید درباره بازار آهن مکان بدانیم

بعضی نام‌ها آن‌قدر بزرگ و شناخته شده‌اند که نام‌های دیگر را زیر سایه‌ی خود می‌برند و اذهان عمومی، نام‌ کوچک‌تر را تنها در کنار نام بزرگ‌تر به‌یاد می‌آورند و یا اصلا جز نام بزرگ، نام دیگری را به‌یاد نمی‌آورند؛ داستان بازار آهن مکان، در جوار بازار آهن شادآباد از این قرار است؛ بسیاری گمان می‌کنند آهن مکان همان شادآباد است، در صورتی که با همه‌ی تشابهات صنفی و حتی هم‌جواری جغرافیایی، واقعیت ماجرا چیز دیگری‌ست؛ بازار آهن مکان، درعین‌حالی که بسیاری ویژگی‌های مشترک با شادآباد دارد، هویت مستقل خودش را هم دارد. در این مقاله آهنگر به بررسی ویژگی‌های مستقل بازار آهن مکان می‌پردازیم.

خوانندگانی که علاقه دارند درباره بازار شادآباد اطلاعات بیشتری کسب کنند و درجریان برخی از ویژگی‌های مشترک این دو بازار قرار بگیرند، می‌توانند مقاله‌ی مربوط به این بازار را در بلاگ آهنگر مطالعه کنند.

 

تاریخچه و جغرافیای بازار آهن مکان

بازار آهن مکان و شادآباد هم‌جوارند، موقعیت جغرافیایی‌شان کمابیش نزدیک به‌هم است؛ اما موقعیت مکانی دقیق بازار آهن مکان در بزرگراه آزادگان، جنب پل صنیع‌خانی واقع شده است. به راحتی با ماشین شخصی می‌توان از طریق بزرگراه آزادگان به این بازار رسید و همچنین از آن‌جا به نقطه‌های دیگری از شهر، راه پیدا کرد.

 

بازار آهن مکان چه بخش‌هایی دارد؟

بازار آهن ‌مکان گرچه به گستردگی بازار آهن شادآباد نیست و از بخش‌های چندان زیادی تشکیل نشده، اما به دلیل قدمت و سابقه‌ی طولانی که در فروش آهن‌آلات دارد، کارخانه‌ها و شرکت‌های بسیاری در این بازار دفتر فروش دارند و محصولات‌شان را عرضه می‌کنند. مقاطع مهمی نظیر پروفیل‌های فولادی، انواع ورق سیاه، تجهیزات و ابزارآلات ساختمانی و صنعتی و... .

 

چرا باید از بازار آهن‌ مکان خرید کنیم؟

برخی از محصولات آهن و فولاد، به صورت جامع‌‌تر و با تنوع بیشتری نسبت به بازارهای مشابه در بازار آهن مکان عرضه می‌شوند، برای مثال ورق آهن سیاه از جمله محصولات پر تقاضا در این بازار است. حضور فروشنده‌های حرفه‌ای باعث شده تا در آهن مکان، امکان بیشتری برای بررسی محصولات شرکت‌های مختلف به وجود بیاید. از وجود خیابان‌های عریض در بازار آهن مکان هم نباید غافل شد که امکان توقف راحت‌تر و بیشتری به مشتریانش می‌دهد و نسبت به شادآباد، خرید از آهن مکان را امکان‌پذیرتر می‌کند.

ساعت کاری بازار آهن مکان

فروشگاه‌های واقع شده در بازار آهن مکان، از ساعت کاری مشخصی تبعیت می‌کنند و مانند اهالی بازار آهن شادآباد، از شنبه تا چهارشنبه از حدود ساعت 8 صبح تا 5 بعدازظهر و پنجشنبه‌ها از ساعت 9 صبح تا 2 بعدازظهر، برای ارائه‌ی خدمات حاضرند، اما این ساعت کاری، بنابر برخی از ضرورت‌های بازار ممکن است در برخی روزها، بیشتر یا کمتر شود.

 

چگونه خود را به بازار آهن مکان برسانیم؟

به دلیل همجواری دو بازار آهن مکان و بازار آهن شادآباد، برای رسیدن به آهن مکان می‌‌توان از مسیرهای ورود به شادآباد هم استفاده کرد، اما دو راه بهتر و دقیق‌تر برای رسیدن به بازار آهن مکان از قرارند:

  • با اتومبیل شخصی: اتوبان آزادگان، جنب پل صنیع‌خانی.
  • با مترو: پس از خروج از ایستگاه متروی علی آباد، باید سوار اتوبوس‌های صنیع‌خانی غربی شده و روبه‌روی ایستگاه بازار بزرگ آهن مکان پیاده شوید.

به‌ویژه در دسترسی مورد اول (با اتومبیل شخصی)، بازار آهن مکان امکان راحتی برای حمل‌ونقل محصولات فولادی به مشتریانش می‌دهد.

 

برای خرید، بازار آهن مکان را انتخاب کنیم یا بازار آهن شادآباد؟

حالا که اطلاعات جامعی درباره‌ی هر دو بازار آهن شادآباد در مقاله‌ی قبلی و درباره‌ی بازار آهن مکان در این مقاله، به دست آورده‌ایم، به نظر خرید از کدام یک از این بازارها، مناسب‌تر است؟ واقعیت این است که نمی‌توان پاسخی قطعی به این پرسش داد، هر دوی این بازارها، کاربردی و مفیدند و درعین‌حال، هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند، با این‌حال برخی از تفاوت‌های عمده‌ی آهن مکان و شادآباد را باهم مرور می‌کنیم:

  • بازار آهن شادآباد، از بازار آهن مکان قدمت بیشتری دارد و تنوع جغرافیایی در شادآباد، حتی برای گردش و تفریح و استفاده از امکان‌های دیگر مجاورش، نسبت به آهن مکان بیشتر است.
  • رفت‌وآمد و توقف ماشین‌های سنگین در شادآباد، به دلیل خیابان‌های باریک امکان‌پذیری کمتری نسبت به بازار آهن مکان با توجه به خیابان‌های گسترده‌اش دارد.
  • درست به دلیل داشتن خیابان‌های عریض در آهن مکان، در این بازار فضای کافی برای پارک ماشین‌های شخصی و رجوع راحت مشتریان به فروشگاه‌ها فراهم است.
  • محصولاتی نظیر انواع لوله‌ها و استیل‌ها در آهن مکان دیریابند، در صورتی که این مقاطع در شادآباد، تنوع و قیمت‌های گوناگونی دارند. اما دسترسی به انواع تسمه در آهن مکان بیشتر است.
  • در هر دو بازار آهن مکان و بازار آهن شادآباد، به دلیل حضور و فعالیت چشمگیر شرکت‌های مختلف تولیدی، قیمت‌ها بسیار به‌صرفه و رقابتی است و این ویژگی، در هر دو بازار مشترک است.

 

چرا خرید آنلاین از آهنگر؟

در مقاله‌ای که خواندید تاریخچه، ویژگی‌ها و امکان‌های خرید از بازارآهن مکان و نیز تفاوت‌هایی که بازار آهن شادآباد دارد را باهم مرور کردیم، اما باید درنظر داشت که به‌هرصورت، با تمام مزایایی که این بازارهای بزرگ دارند، باز هم خریدار، خریدی سنتی را در آن‌ها تجربه می‌کند و با توجه به گرفتاری‌های زندگی امروز شهری و کمبود وقت، چندان دیگر چنین نوعی از خرید، به‌صرفه به نظر نمی‌رسد.

امروزه دیگر خریدار می‌تواند با خرید آنلاین، از مجموعه‌هایی نظیر آهنگر که در تنوع محصول و قیمت‌، گزینه‌های گوناگون و کاملا اقتصادی را عرضه می‌کند، تجربه‌ی راحت‌تر و سریع‌تری از خرید را تجربه کند.

به‌ویژه در اوج نوسان‌های قیمتی و عدم ثبات ارزی کشور، امکان خرید بدون دردسر از محل کار و یا حتی خانه،‌ با مشاوره‌ی رایگان حرفه‌ای‌ترین کارشناسان بازار آهن و فولاد در مجموعه‌ی آهنگر، برای هر خریداری فرصتی کم‌نظیر است.

ارسال نظر جدید