همه چیز درباره راه اندازی شغل آهن فروشی + سرمایه اولیه

با نحوه محاسبه حداقل سرمایه برای آهن فروشی و پیش‌نیازهای این شغل آشنا شوید
انتشار: 1401/09/27
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
همه چیز درباره راه اندازی شغل آهن فروشی + سرمایه اولیه

 

آیا آهن‌فروش‌ها هم مثل پزشکان پولدار هستند؟ آیا با آهن فروشی می‌توان یک‌شبه پولدار شد و سرمایه اولیه برای آهن فروشی ناچیز است؟ هیچ‌کس نمی‌تواند به این سؤالات پاسخ دقیقی بدهد و تمامی پاسخ‌های موجود هم در حد شایعه هستند. این شغل وسوسه کننده، چالش‌های زیادی دارد که تنها یکی از آن‌ها بالا بودن حداقل سرمایه برای آهن فروشی است. برای اطلاع از پاسخ این سؤالات به‌صورت دقیق‌تر، این مقاله را بخوانید، چراکه همه چیز درباره راه اندازی شغل آهن فروشی را در آن برایتان شرح داده‌ایم:

 

 

سرمایه اولیه برای آهن فروشی چقدر است؟

پیش از آن‌که بدانید سرمایه اولیه برای آهن فروشی چقدر است، باید ابتدا با عوامل مؤثر بر تعیین حداقل سرمایه برای آهن فروشی آشنا شوید. این عوامل عبارت‌اند از:

 

متراژ محل کسب

مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده در متراژ محل کسب، این است که شما از اول ابعاد کسب‌وکار خود را چقدر در نظر بگیرید. پیش از خرید یا اجاره این مکان، به این نکته توجه کنید که اگر موفق شوید احتمال بزرگ‌تر شدن کسب‌وکار شما وجود دارد و در صورت امکان، سعی کنید مکان مورد نظر را کمی بزرگ‌تر انتخاب کنید. البته آنلاین یا آفلاین بودن کسب‌وکار شما نیز تأثیر زیادی در انتخاب محل کسب و انبار دارد.

با این حال بسیاری معتقدند که حداقل فضای لازم برای راه اندازی شغل آهن فروشی 500 متر است و این مکان علاوه بر نزدیک بودن به مشتریان بالقوه و تأمین‌کنندگان شما، باید در محلی باشد که دسترسی به آن آسان بوده و فضای لازم را برای پر کردن وانت، تریلی و ... داشته باشد. هزینه خرید یا اجازه چنین مکانی، بخش بزرگی از سرمایه اولیه برای آهن فروشی را مشخص می‌کند.

 

هزینه تجهیزات، قفسه‌بندی و ...

احتمالاً می‌دانید که مقاطع فولادی مختلف مثل میلگرد را نباید مستقیماً روی زمین قرار دهید و با توجه به قیمت میلگرد امروز، اهمیت مراقبت از آن بیشتر از قبل هم شده است. برای جلوگیری از زنگ زدن مقاطع فولادی، باید قفسه‌بندی انجام دهید و هر مقطع فولادی را بر اساس نوع، سایز و ... نیز تفکیک کنید تا بتوانید کار مشتری را سریعاً راه بیندازید. همچنین انبار و محل کسب شما باید تهویه مناسبی داشته باشد و مجهز به جرثقیل سقفی و لیفتراک باشد.

لوازم موردنیاز شما تنها محدود به قفسه‌بندی و تجهیزات اداری نمی‌شود. اگر هزینه خرید یک یا چند دستگاه وانت یا نیسان را در حداقل سرمایه برای آهن فروشی لحاظ کنید، می‌توانید نسبت به رقبای خود برتری داشته باشید و علاوه بر جلوگیری از سرگردانی مشتری پس از خرید، سود حمل‌ونقل آهن‌آلات نیز به جیب خودتان می‌رود.

 

هزینه مواد اولیه

سود آهن فروشی به ازای هر شاخه یا هر کیلوگرم ناچیز است و اگر بخواهید سرمایه اولیه خود را در مدت کوتاهی برگردانید و درآمد ماهانه مناسبی داشته باشید، باید قدرت تأمین آهن‌آلات برای پروژه‌های بزرگ و کوچک را داشته باشید. اکثر مسئولان خرید پروژه‌های عمرانی، آهن‌آلات را به‌صورت بندیل یا ظرفیتی می‌خرند و اگر به قیمت تیرآهن و سایر مقاطع فولادی در حال حاضر نگاهی بیندازید، حدود هزینه مواد اولیه و سرمایه اولیه برای آهن فروشی دستتان می‌آید.

همچنین اطلاع از ابعاد هر شاخه از مقاطع فولادی و تعداد هر کدام در هر بندیل، دید خوبی در مورد حداقل فضای موردنیاز برای کارتان به شما می‌دهد.

 

دستمزد پرسنل

احتمالاً اگر دید اندکی در مورد این شغل داشته باشید می‌دانید که مقاطع فولادی اصلاً سبک نیستند و احتمالاً تنهایی نمی‌توانید بارهای چند تنی را سوار تریلی و وانت کنید. به جز کارگر انبار، داشتن حسابدار و انباردار از ملزومات کار آهن فروشی است و دستمزد آن‌ها میزان سرمایه اولیه برای آهن فروشی را بالا می‌برد. برخی از افراد خبره این حوزه، معتقدند که تعداد پرسنل موردنیاز برای شروع کار آهن فروشی، بین 10 تا 15 نفر است.

 

برای راه اندازی آهن فروشی باید از کجا شروع کنید؟

فراهم کردن سرمایه اولیه برای آهن فروشی، همه چیز نیست. برای شروع این کار به دانش فنی نیاز دارید و باید کمی هم از علم اقتصاد سر در بیاورید؛ یعنی تحلیل بازار بلد باشید و بتوانید رفتار بازار را پیش‌بینی کنید. همچنین باید دائم گوش‌به‌زنگ اخبار باشید و با توجه به نوسانات قیمت آهن، به‌موقع بخرید و بفروشید تا سود کنید. اگر این پیش‌نیازها را ندارید، باید شخصی یا اشخاصی را همراه خود کنید که این موارد را بلد باشد و همه چیز درباره راه اندازی شغل آهن فروشی را بداند.

برای گرفتن جواز آهن فروشی به مدارک زیر نیاز دارید:

 •   اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 •  اصل و کپی کارت هوشمند ملی
 •  اصل و کپی کارت پایان خدمت
 •  کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • 12 قطعه عکس سه در چهار
 •  تکمیل فرم‌های اتحادیه
 •   گواهی اثبات عدم سوءپیشینه
 •  گواهی اثبات عدم اعتیاد
 • اصل و کپی اجاره‌نامه یا سند مالکیت
 •   تأییدیه اداره اماکن نیروی انتظامی
   

پس از اجاره و تجهیز محل کسب و گرفتن جواز، باید به فکر تأمین مواد اولیه و استخدام پرسنل باشید. برای تأمین مواد اولیه می‌توانید از طریق درب کارخانه، بورس کالا یا بنگاه‌های آهن اقدام کنید که دو روش اول برای آن‌هایی که اول راه هستند چندان آسان نیست و باید با کم کردن سود خود و خرید عمده از بنگاه آهن، کم‌کم جای پای خود را در بازار آهن و فولاد سفت کنند. به موازات تأمین مقاطع فولادی، باید به فکر برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه یعنی پروژه‌های ساختمانی، پیمانکاران، سازندگان تیرچه و ... باشید.

 

مزایا و معایب شغل آهن فروشی چیست؟

آهن فروشی می‌تواند سود زیادی را نصیب شما کند و اگر هوشمندانه عمل کنید، حتی ممکن است سرمایه اولیه برای آهن فروشی در مدت کوتاهی باز گردد. با این حال این شغل دردسرها و مزایا و معایبی هم دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید:

 

مزایای شغل آهن فروشی

1.   سود بالا در خریدوفروش‌های عمده

2.  وجود تقاضای همیشگی برای مقاطع فولادی

3.  ثبات ارزش آهن

4.  ریسک نگهداری پایین مقاطع فولادی

5.  تنوع بالای تأمین‌کنندگان

 

معایب شغل آهن فروشی

1.   نیاز به سرمایه اولیه زیاد

2.  نیاز به فضای بزرگ برای انبار

3.  ساعات کار طولانی

4.  ریسک و زحمت زیاد

5.  سرمایه در گردش بالا

 

به منظور تخمین حداقل سرمایه برای آهن فروشی، می‌توانید سری به سایت آهنگر بزنید و با مشاهده قیمت پروفیل و سایر مقاطع فولادی، هزینه خرید مقاطع فولادی موردنیازتان را تخمین بزنید. همان‌طور که گفتیم آهن فروشی شغل پر ریسکی است و به شما توصیه می‌کنیم تا زمانی که همه چیز درباره راه اندازی شغل آهن فروشی را نمی‌دانید و سرمایه اولیه برای آهن فروشی را به دست نیاورده‌اید، وارد این حرفه نشوید.

 

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

برای گرفتن جواز کسب آهن فروشی باید علاوه بر مدارک شناسایی، گواهی سوءپیشینه و عدم اعتیاد نیز داشته باشید و موافقت اتحادیه و اماکن را نیز کسب کنید.

پاسخ :

وسعت محل کسب، هزینه مقاطع فولادی، هزینه پرسنل، تجهیزات و ... از جمله عوامل مؤثر بر تعیین حداقل سرمایه برای آهن فروشی هستند.

نظرات
محمد نامداری
یکشنبه 12 شهریور 1402
درود بر شما . ملک رو دارم اما ساخته نیست . شروع در زمینه پروفیل های سبک یا نبشی چطوره
کیارش رگنی سنگریزه
سه شنبه 7 شهریور 1402
خرید اهن الات اهن فروشی زدم زمین دارم تابلوشم نصب کردم مهندس معمارم ولی تا حالا کار نکردم خریدمو چموری باید بزنم نیاز مبرم به مشاوره دارم
مدیر سایت
سه شنبه 7 شهریور 1402
سلام و درود
کارشناسان ما بزودی با شما تماس خواهند گرفت و مشاوره لازم را به شما ارائه خواهند داد
مصطفی فلاحی
پنجشنبه 14 اردیبهشت 1402
من میخوام بدونم برای نبشی قوطی چقد سرمایه اولیه میخوام
ارسال نظر جدید