هزینه ساخت هر متر مربع سوله در سال 1402 چقدر است؟

با ما همراه باشید تا در مورد هزینه ساخت هر متر مربع سوله در سال 1402 صحبت کرده و بیان کنیم که چه عواملی می‌توانند هزینه ساخت این سازه‌ها را افزایش یا کاهش دهند؟
انتشار: 1402/04/24
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
هزینه ساخت هر متر مربع سوله در سال 1402 چقدر است؟

سوله سازه بزرگی است که از آن به منظور ایجاد محیط‌های صنعتی، ذخیره و نگهداری کالاها، نگهداری از مواد اولیه و... استفاده می‌شود. این دسته از سازه‌ها به صورت دائم یا موقتی قابل ساخت و نصب بوده و کاربردهای گوناگونی دارد. به دلیل کاربردهای متنوعی که این دسته از سازه‌ها دارند، شاهد اجرا آن در بخش‌های مختلفی هستیم. در این بین افرادی که قصد ساخت و اجرا سازه دارند این سوال مهم را مطرح می‌کنند که هزینه ساخت هر متر مربع سوله چقدر است؟ به منظور بررسی این مسئله با ما همراه باشید تا در مورد هزینه ساخت هر متر مربع سوله در سال 1402 صحبت کرده و بیان کنیم که چه عواملی می‌توانند هزینه ساخت این سازه‌ها را افزایش یا کاهش دهند؟

 

روند ساخت سوله

به منظور بررسی هزینه ساخت هر متر مربع سوله، نیاز است تا دید کاملی در مورد روند ساخت این دسته از سازه‌ها داشته باشید. در ادامه با مراحل اجرا ساخت سوله و عوامل موثر بر هزینه ساخت هر متر مربع سوله صحبت خواهیم کرد:

دریافت مجوز

در گام اول برای ساخت و اجرا سوله باید مجوزهای لازم را دریافت کنید. بر این اساس که قصد دارید تا از سوله خود برای انجام چه کاری استفاده کنید، نیاز است تا از وزارت خانه‌های مربوطه اقدام به دریافت مجوز کنید. بخشی از هزینه‌های شما مربوط به طی کردن مراحل اداری و دریافت این مجوزها است. همچنین در صورتی که سوله خود را در شهرک‌های صنعتی ایجاد کنید، در این مجموعه‌ها زیر ساخت‌هایی چون برق، گاز، آب، تلفن، فاضلاب و... تامین شده اما باید هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کنید تا بتوانید از این زیر ساخت‌ها نیز استفاده کنید.

خرید زمین برای اجرا سوله

پس از دریافت مجوزهای لازم، نیاز است تا به منظور اجرا سوله، اقدام به خرید زمین مناسب کنید. بخشی از هزینه ساخت هر متر مربع سوله در سال 1402 مربوط به خرید زمین است. بر اساس این که در چه مکانی به دنبال خرید زمین هستید، قیمت هر متر مربع زمین تعیین می‌شود.

پیشنهاد ما این است که برای خرید زمین به سراغ شهرک‌های صنعتی بروید چرا که در این مجموعه‌ها امکانات و زیرساخت‌های مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود تا بتوانید با کمترین چالش اقدام به نصب سوله کرده و فرآیندهای مورد نظر خود را در این سازه‌ها انجام دهید.

هزینه مربوط به طراحی سوله

هزینه ساخت سوله در سال 1402

 

برای اجرا سوله نیاز است تا طراحی و محاسبات دقیقی انجام شود. در صورتی که فرآیند طراحی سوله به بهترین شکل ممکن صورت گیرد، با انجام این کار می‌توانید در مصرف فولاد در سازه سوله صرفه جویی کرده و همچنین سازه ای به وجود بیاورید که مقاومت و استحکام قابل توجهی در برابر برف، باد، زلزله و نیروهای وارده به سازه داشته باشد.

برای رسیدن به این هدف نیاز است تا فرآیند طراحی سوله را به شرکت‌ها و مهندسین متخصص و با تجربه بسپارید. البته برای انجام این کار نیاز است تا بخشی از بودجه خود را برای طراحی سازه در نظر بگیرید. پیشنهاد ما این است که در این مرحله به دنبال صرفه جویی در هزینه‌ها نباشید، چرا که اگر این مرحله را به بهترین شکل ممکن انجام دهید، می‌توانید در آینده و در طی فرآیند ساخت به شکل قابل توجهی در هزینه ساخت هر متر مربع سوله صرفه جویی کرده و از این طریق هزینه‌های خود را کاهش دهید. هزینه طراحی هر مترمربع سوله برای زیربنای کل کارگاه و یا ساختمان با در نظر گرفتن هزینه‌های مربوط به سازمان نظام مهندسی، در حدود ۳۰ هزار تومان است.

اجرای فونداسیون

پس از طراحی سازه و تایید آن، باید وارد فرآیند عملیاتی شوید. اولین گام خاک برداری و اجرای فوندانسیون سوله است. به منظور اجرای فوندانسیون باید عواملی چون شرایط جغرافیایی و میزان فشاری که به سوله وارد می‌شود را حتما در نظر بگیرید.

بخش قابل توجهی از هزینه ساخت هر متر مربع سوله در سال 1402 مربوط به اجرای فوندانسیون است. انجام عملیات پی کنی، اجرای سنگ لاشه، آرماتوربندی و بتن ریزی به منظور تکمیل فونداسیون سوله، در حدود ۷۰۰ هزار تومان برای هر متر مربع هزینه دارد. البته در مدل‌های سوله سبک خرپایی، به خاطر این که پایداری سازه بیشتر است، هزینه فونداسیون افزایش پیدا می‌کند.

ساخت سوله

در گام بعدی نیاز است تا اقدام به ساخت اجزا سوله کنید. در این مرحله نیاز است تا از مصالح مختلف استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین مصالحی که در این بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد، ورق‌های فولادی است. در صورتی که در این مرحله از ورق کیفیت پایین و غیر استاندارد استفاده کنید، شاید هزینه‌های شما کاهش پیدا کند اما جوش پذیری ورق‌ها پایین بوده و با مشکلاتی چون شکنندگی و ترک برداشتن ورق‌های فولادی مواجه خواهید شد. همچنین سازه نهایی تولید شده استحکام و مقاومت کافی نخواهد داشت و سوله ایجاد شده در برابر عواملی چون تنش، خمش، کرنش و بار و نیروهای وارده ناشی از برف و باد و بارهای مرده و... با مشکل مواجه خواهد شد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که برای اجرا و ساخت سوله به سراغ مصالح درجه یک و با کیفیت آمده تا بتوانید سازه مقاومی را ایجاد کنید.

یکی از مواردی که به منظور تخمین هزینه ساخت هر متر مربع سوله در این مرحله باید به آن توجه داشته باشید، میزان مصرف و قیمت آهن است. به صورت تقریبی برای ساخت هر مترمربع سوله سبک خرپایی نیاز است تا ۲۵ تا ۳۵ کیلوگرم آهن مورد استفاده قرار گیرد. با در نظر گرفتن قیمت ورق به صورت تقریبی می‌توان گفت که برای ساخت هر متر مربع سوله سبک نیاز است ۹۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان هزینه کنید. همچنین قیمت آهن آلات مصرفی برای سوله‌های تیر ورقی بین ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا 2 میلیون تومان خواهد بود. در کنار هزینه‌های خرید این مصالح نیز بخشی از هزینه ساخت هر متر مربع سوله در سال 1402 مربوط به دستمزد کارگران است.

حمل اجزای سوله

به دلیل شرایطی که سوله‌ها دارند، فرآیند ساخت آن‌ها در محیط‌های دیگر انجام شده و سپس اجزای مختلف سوله به محل نصب انتقال داده می‌شود. در این مرحله نیز باید اقدام به پرداخت هزینه برای حمل و نقل اجزای سوله کنید. پس از انتقال اجزای سوله به زمین سوله، ستون‌های سوله در زمین نصب شده و قطعات سوله نیز اجرا می‌شوند.

ساخت ساختمان سوله

در گام بعدی، پس از نصب اسکلت سوله، نیاز است تا فرآیند نصب سقف سوله و جرثقیل‌های سقفی صورت گیرد.

آماده سازی امکانات

برای این که بتوانید سازه خود را به بهترین شکل ممکن تکمیل کنید، نیاز است تا امکانات و تجهیزات سوله را آماده سازی کنید. این امکانات شامل آب، برق، تلفن و... می‌شود. همچنین نصب تجهیزات گرمایشی و سرمایشی نیز می‌تواند هزینه ساخت هر متر مربع سوله را افزایش دهد. پس از آماده سازی امکانات، در نهایت می‌توانید اقدام به بهره برداری از سازه کنید.

هزینه ساخت هر متر مربع سوله

 

عوامل تاثیر گذار بر روی هزینه ساخت هر متر مربع سوله

پس از بررسی روند ساخت سوله، حال نیاز است تا شما را با عوامل موثر بر روی هزینه ساخت هر متر مربع سوله در سال 1402 آشنا کنیم:

نوع کاربری سوله

بر اساس نوع کاربری سوله، نیاز است تا از مصالح خاصی در سوله استفاده کرده و یا امکانات مشخصی را برای سوله خود آماده کنید. در واقع بر اساس نوع کاربری مدنظرتان هزینه ساخت سوله ممکن است دستخوش تغییر شود.

نوسانات قیمت آهن و فولاد

نوسانات مصالحی چون قیمت آهن، فولاد و... نیز از دیگر عواملی هستند که می‌توانند بر روی هزینه ساخت هر متر مربع سوله به صورت مستقیم تاثیر بگذارند. همچنین افزایش قیمت ارز نیز می‌تواند بر روی هزینه این دسته از محصولات اثر بگذارد و آن را افزایش یا کاهش دهد.

در صورتی که قصد دارید تا انواع آهن آلات را با قیمت مناسب خریداری کنید، می‌توانید از طریق مجموعه آهنگر اقدام به خرید انواع مصالح کنید. مجموعه آهنگر تلاش کرده تا با قیمت مناسب میلگرد، آهن و... را به فروش برساند. برای بررسی قیمت میلگرد، آهن و... در هر روز می‌توانید سری به وب سایت آهنگر بزنید. همچنین برای خرید و دریافت مشاوره از مجموعه آهنگر با شماره 02143000023 تماس بگیرید.

محل احداث سوله

از دیگر عوامل تاثیر گذار در هزینه ساخت سوله، محل احداث سازه است. به هر میزان که محل احداث سوله از کارخانه تولید سوله فاصله داشته باشد، هزینه‌های جا به جایی سازه افزایش پیدا می‌کند.

همچنین جنس و میزان تراکم خاک محل ساخت سوله نیز می‌تواند بر روی هزینه شما تاثیر بگذارد. در صورتی که اقدام به ساخت سازه در مناطق شیب دار باشد، قیمت هر متر مربع سوله افزایش پیدا می‌کند. اگر محل اجرا سوله بر روی خاک‌های سست باشد نیز باید در گام اول اقدام به مقاوم سازی خاک کنید که این مسئله باعث افزایش هزینه ساخت می‌شود.

متراژ و مساحت سوله

به هر میزانی که سوله شما ابعاد و ارتفاع بیشتری داشته باشد، به همان اندازه باید مبالغ بالاتری را صرف ساخت سوله کنید. در واقع با افزایش مساحت سوله میزان استفاده از متریال مصرفی افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت نهایی ساخت سوله نیز بالاتر می‌رود.

 

جدول برآورد هزینه ساخت هر متر مربع سوله در سال 1402

به صورت تقریبی اگر بخواهیم به بررسی هزینه ساخت هر متر مربع سوله بر اساس نوع سوله بپردازیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

شرح

سوله سبک تمام خرپایی

سوله سبک نیمه خرپایی

سوله صنعتی تیر ورقی

خرید زمین

متغیر بر اساس شرایط زمین

متغیر بر اساس شرایط زمین

متغیر بر اساس شرایط زمین

طراحی نقشه

مطابق تعرفه نظام مهندسی

مطابق تعرفه نظام مهندسی

مطابق تعرفه نظام مهندسی

اجرای پی کنی تا فونداسیون

۷۰۰.۰۰۰ تومان

۷۰۰.۰۰۰ تومان

۷۰۰.۰۰۰ تومان

ساخت و نصب سازه فلزی

۱.۳۰۰.۰۰۰ تومان

۱.۸۰۰.۰۰۰ تومان

۲.۶۰۰.۰۰۰ تومان

پوشش سقف

۵۰۰.۰۰۰ تومان

۵۰۰.۰۰۰ تومان

۵۰۰.۰۰۰ تومان

دیوار چینی با بلوک سیمانی

۲۰۰.۰۰۰ تومان

۲۰۰.۰۰۰ تومان

۲۰۰.۰۰۰ تومان

کف سازی، سیمان کاری و نما

۳۰۰.۰۰۰ تومان

۳۰۰.۰۰۰ تومان

۳۰۰.۰۰۰ تومان

ساختمان نیم طبقه

امکان اجرا ندارد

۶۰۰.۰۰۰ تومان

۶۰۰.۰۰۰ تومان

هزینه ترانس برق و انشعابات برق، گاز و تاسیسات برقی

۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان

۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان

۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان

سایر هزینه‌ها جهت تکمیل

۹۰۰.۰۰۰ تومان

۹۰۰.۰۰۰ تومان

۹۰۰.۰۰۰ تومان

هزینه نهایی ساخت سوله

۴.۹۰۰.۰۰۰ تومان

۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان

۶.۸۰۰.۰۰۰ تومان

 

حرف آخر

در این مطلب از وب سایت آهنگر شما را با هزینه ساخت سوله آشنا کرده و در مورد عوامل موثر بر روی قیمت نهایی ساخت سوله صحبت کردیم. بررسی موارد گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید به صورت تقریبی هزینه ساخت هر متر مربع سوله در سال 1402 را تخمین بزنید.

ارسال نظر جدید