هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402

در این مطلب از سایت آهنگر قصد داریم تا در مورد هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402 اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.
انتشار: 1402/03/24
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402

امروزه با توجه به نوسانات قیمت در بازارهای مختلف، یکی از چالش‌های که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، نحوه محاسبه هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402 است. افرادی که قصد دارند تا ساختمان‌هایی در تعداد طبقات مختلف را بسازند، باید بتوانند ارزیابی کنند که با توجه به متراژ و تعداد طبقات باید میانگین چقدر بودجه را برای طی کردن مراحل ساخت در نظر بگیرند؟ در همین راستا در این مطلب از سایت آهنگر قصد داریم تا در مورد هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402 اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

هزینه ساخت ساختمان در سال 1402 بر اساس تعداد طبقات

بی شک بودجه‌ای که برای ساختمان‌سازی باید در نظر بگیرید، به عوامل گوناگونی وابسته است. یکی از مهم‌ترین عوامل، تعداد طبقات ساختمان است. در همین راستا در ادامه بر اساس تعداد طبقات در مورد هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402 صحبت خواهیم کرد.

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان‌های 1 و 2 طبقه 

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد برای آن که بتوانید ساختمان‌های 1 و یا 2 طبقه بسازید، برای انجام این کار باید میانگین 9 میلیون و 300 هزار تومان برای ساخت هر متر مربع در نظر بگیرید. برای آن که با مشکل خاصی مواجه نشوید، پیشنهاد ما این است که بودجه خود را برای ساخت هر متر مربع ساختمان‌های یک و دو طبقه بین 9 تا 10 میلیون تومان در نظر بگیرید.

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان‌های 3 تا 5 طبقه 

یکی از رایج‌ترین ساختمان‌هایی که امروزه در سراسر کشور شاهد ساخت آن هستیم و بسیاری از مهندسین به دلایل مختلف به سراغ آن می‌روند، ساختمان‌های 3 تا 5 طبقه هستند. به منظور بررسی و ارزیابی هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان‌هایی با تعداد طبقات بین 3 تا 5 باید به این نکته اشاره کرد که معمولاً هزینه‌های شما برای ساخت هر متر مربع 10 میلیون و 900 هزار تومان خواهد شد. البته عوامل مختلفی که بر روی هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402 تاثیر گذار هستند، می‌توانند هزینه شما را بین 10 تا 12 میلیون تومان تغییر دهند.

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان‌های 6 و 7 طبقه 

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان‌های 6 و 7 طبقه 

هزینه ساخت هر متر مربع 

در شهرهای بزرگ، برای آن که بتوان جمعیت بیشتری را اسکان داد، شاهد ساخت ساختمان‌هایی با تعداد 6 و یا 7 طبقه هستیم. برای آن که بتوان چنین ساختمان‌هایی ایجاد نمود، نیاز است تا برای هر متر مربع آن به صورت میانگین 12 میلیون و 500 هزار تومان هزینه کرد. اگر قصد ساخت چنین ساختمان‌هایی دارید، بهتر است تا برای پیش بینی بهتر، بازه بین 12 میلیون تا 13 میلیون را برای ساخت هر متر مربع در نظر بگیرید.

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان‌های 8 تا 10 طبقه 

یکی دیگر از انواع ساختمان‌هایی که می‌توان ایجاد کرد، ساختمان‌هایی هستند که بین 8 تا 10 طبقه دارند. بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که برای ایجاد هر متر مربع از چنین ساختمان‌هایی، نیاز است تا مبلغی در حدود 14 میلیون تومان را در نظر بگیرید.

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان‌های 11 و 12 طبقه 

با افزایش تعداد طبقات ساختمان، هزینه ساخت هر متر مربع نیز افزایش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی اگر قصد دارید تا ساختمانی بسازید که 11 و 12 طبقه دارد، باید میانگین 15 میلیون و 600 هزار تومان هزینه کنید. به واسطه آن که هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402 به پارامترهای مختلفی وابسته بوده و در کشور همواره شاهد نوسانات قیمت هستیم، به همین دلیل بهتر است تا این مبلغ را بین 14 تا 16 میلیون تومان در نظر بگیرید.

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان‌های 13 تا 15 طبقه 

ساختمان‌هایی که بین 13 تا 15 طبقه دارند، به صورتی هستند که برای ساخت هر متر مربع آن‌ها نیاز است تا تقریباً 17 میلیون و 700 هزار تومان بودجه در نظر بگیرید. این هزینه می‌تواند با توجه به عوامل مختلف بین 17 تا 18 میلیون تومان متغیر باشد.

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان‌های 16 طبقه به بالا

آخرین مدل از ساختمان‌هایی که می‌توان ایجاد کرد، ساختمان‌هایی هستند که بالای 16 طبقه دارند. بی شک نمی‌توان به صورت دقیق گفت که هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان‌های 16 طبقه به بالا چقدر است، چرا که با افزایش تعداد طبقات، به یک نسبت تقریباً مشخصی هزینه‌های شما بیشتر می‌شود. با این حال، بهتر است تا برای ساخت هر متر مربع از این دسته از ساختمان‌ها، 18 میلیون و 700 هزار تومان بودجه در نظر بگیرید. در بخش‌های بعدی در مورد نقش تعداد طبقات در هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402 صحبت خواهیم کرد.

تاثیر تعداد طبقات بر روی هزینه ساختمان

نقش تعداد طبقات بر روی هزینه ساخت ساختمان 

نقش تعداد طبقات بر روی هزینه ساخت ساختمان 

برای ساختمان سازی باید به این موضوع توجه داشته باشید که هر چه تعداد طبقات افزایش پیدا کند، هزینه‌های ساخت و ساز شما به ازای هر متر مربع بیشتر خواهد بود. البته با افزایش تعداد طبقات هزینه‌های مربوط به سفت کاری و نازک کاری کاهش پیدا می‌کند اما با بالاتر رفتن تعداد طبقات ساختمان، شما مجبور هستید تا مبلغ قابل توجهی را به عنوان هزینه مربوط به تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی و هزینه‌های پنهان پرداخت کنید.

در واقع برای ایجاد ساختمان‌هایی که تعداد طبقات بالایی دارند، باید تمهیدات مختلفی نظیر آسانسورهای سریع السیر، پمپ‌های آب قوی، تاسیسات تهویه، مدل‌های خاص روشنایی و نورپردازی، مسیرهای فرار و مقاوم در برابر آتش سوز و... را در نظر گرفت.

همچنین به دلیل آن که هزینه‌های مثل ساخت و بر پا کردن تجهیزات در ارتفاع زیاد، بالا بردن مصالح، جا به جایی کارگران به سطوح بالا و... در این دسته از خانه‌ها بیشتر است، به همین خاطر هزینه نهایی شما نیز افزایش پیدا می‌کند.

عوامل موثر بر روی هزینه ساخت ساختمان‌ها

برای آن که بتوانید بودجه مورد نیاز خود برای ساختمان سازی را در نظر بگیرید، باید دید کاملی در مورد عوامل موثر بر روی هزینه ساخت ساختمان‌ها داشته باشید. از مهم‌ترین این عوامل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قیمت زمین
  • هزینه‌های مربوط به جواز ساخت
  • هزینه اسکلت ساختمان
  • مقدار و قیمت میلگرد مصرفی 
  • مقدار و قیمت آهن مصرفی 
  • مقدار پروفیل مصرفی 
  • هزینه‌های مربوط به خرید متریال و مصالح
  • هزینه نمای ساختمان
  • هزینه نمای داخلی
  • هزینه‌های جانبی و پیش بینی نشده

فرمول محاسبه هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402

فرمول محاسبه هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402

فرمول محاسبه هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان 

برای آن که بتوانید به صورت دقیق اقدام به محاسبه هزینه‌های ساخت ساختمان کنید، در گام اول باید زیربنا ساختمان را محاسبه کنید. به منظور محاسبه دقیق این پارامتر باید در گام اول مساحت زیربنا هر سقف را محاسبه کنید. از آن جایی که در برخی از ساختمان‌ها، ممکن است با افزایش تعداد طبقات اجازه پیشروی به معبر را داشته باشید، مساحت زیربنا سقف در طبقات بالایی بیشتر خواهد شد. پس از محاسبه زیربنا هر سقف باید آن را در تعداد طبقاتی که قصد ساخت دارید، ضرب کنید:

زیربنا یک سقف * تعداد طبقات = زیربنا کل

پس از محاسبه زیربنا کل باید دو تا پارامتر قیمت هر مترمربع زمین و هزینه ساخت هر مترمربع زیربنا را مشخص کنید. قیمت هر مترمربع زمین پارامتری است که مشخص می‌کند که برای خرید زمین در محل مورد نظرتان باید چقدر هزینه پرداخت کنید. هزینه ساخت هر مترمربع زیربنا نیز پارامتری است که در این مطلب به آن پرداختیم و در واقع بیانگر بودجه ای است که برای ساخت ساختمان باید در نظر بگیرید. از طریق فرمول‌های زیر می‌توانید اقدام به محاسبه هزینه کنید:

زیربنا کل * قیمت هر متر مربع زمین = هزینه خرید کل زمین

زیربنا کل * هزینه ساخت هر مترمربع زیربنا = هزینه ساخت کل ساختمان

هزینه خرید زمین + هزینه ساخت ساختمان = کل هزینه ساخت ساختمان

با استفاده از این فرمول‌ها، می‌توانید به صورت تقریباً دقیق اقدام به محاسبه هزینه ساخت ساختمان در سال 1402 کرده و از این طریق دید بهتری در مورد بودجه مورد نیازتان برای ساخت به دست بیاورید.

جمع بندی

در این مطلب از وب سایت آهنگر، شما را با هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402 آشنا کرده و بیان کردیم که چه عواملی بر روی این هزینه موثر هستند و به صورت میانگین برای ساخت هر طبقه ساختمان، باید چقدر هزینه کنید. در انتها نیز شما را با فرمول‌هایی آشنا کردیم که با کمک آن‌ها می‌توانید هزینه کل ساخت ساختمانتان را به دست بیاورید.

 

ارسال نظر جدید