هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

هزینه ساخت خانه ویلایی به چه عواملی بستگی دارد و چگونه محاسبه می‌شود؟
انتشار: 1401/10/07
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟


اگر از جمله افرادی هستید که معتقدند اگر هر چیزی را خودشان بسازند هزینه آن برایشان به‌صرفه‌تر تمام می‌شود و وسوسه شده‌اید که خودتان برای ساخت ویلای موردنظرتان آستین بالا بزنید، این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله با انواع خانه ویلایی، عوامل اثرگذار بر هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱ و نحوه محاسبه این هزینه آشنا می‌شوید.

 

 

خانه ویلایی چیست و چه انواعی دارد؟

در کشور ما ویلا به خانه‌ای گفته می‌شود که معمولاً در یک طبقه ساخته می‌شود و تمامی امکانات آن متعلق به یک واحد است. همچنین ویلا معمولاً دارای حیات و گاهی اوقات هم استخر است. به خانه ویلایی خانه دربستی یا مستقل هم گفته می‌شود.

به‌تازگی ساخت انواع دیگری از ویلا در شهرهای شمالی و ییلاقی باب شده که اغلب آن‌ها دارای متراژی بین 80 تا 180 متر هستند. برای محاسبه هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱، باید ابتدا با انواع خانه ویلایی آشنا شوید:

 

ویلای فلت:

ویلای فلت رایج‌ترین نوع ویلا در ایران است. منظور از ویلای فلت همان ویلای یک طبقه است که تمامی امکانات آن در همان یک طبقه قرار دارد. عواملی مثل نقشه، منطقه و متریال مورد استفاده بر قیمت ویلای فلت تأثیرگذار است.

 

ویلای نیم پیلوت:

این ویلا با نام ویلای 1.5 طبقه نیز شناخته می‌شود و نیم‌طبقه آن، دارای ارتفاع و متراژ بیشتر از ارتفاع و متراژ طبقه اول است. معمولاً از نیم‌طبقه ویلای نیم پیلوت برای ساخت اتاق‌خواب و یک سرویس بهداشتی دیگر استفاده می‌شود. تعداد پله‌ها و مصالح به‌کاررفته از ویلای نیم پیلوت به‌مراتب کمتر از ویلای دوبلکس است که این موضوع، مهم‌ترین مزیت آن محسوب می‌شود.

 

ویلای دوبلکس:

پس از ویلای فلت، پرکاربردترین نوع ویلا در شمال ویلای دوبلکس است. همان‌طور که از نام آن می‌توانید حدس بزنید، این ویلا در دو طبقه ساخته می‌شود و طبقه دوم آن تمامی امکانات طبقه اول به جز آشپزخانه را دارا است. ساخت ویلا به‌صورت دوبلکس، امکان به وجود آوردن چشم‌انداز رو به دریا یا جنگل را با استفاده از ارتفاع به وجود می‌آورد.

 

ویلای تریبلکس:

ویلای تریبلکس لاکچری‌ترین نوع ویلا است و تمامی امکانات هر سه طبقه آن به یک مالک تعلق دارد. ویلای تریبلکس معمولاً دارای آسانسور است که این موضوع، هزینه ساخت آن را بالا می‌برد. ساخت این نوع ویلا در برخی از شهرهای شمالی ایران رواج زیادی دارد.

 

سخات ویلا

 

مهم ترین عوامل مؤثر بر هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱

هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱ به عوامل متعددی بستگی دارد که بسیاری از این عوامل تأثیرگذار، بین خانه ویلایی و سایر انواع ساختمان نیز اشتراک دارند. در ادامه، با مهم‌ترین عوامل مؤثر بر هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱ آشنا می‌شوید:

 

هزینه جواز ساخت‌وساز:

برای ساخت هر نوع ملکی ابتدا باید جواز ساخت‌وساز آن را کسب کنید. برای دریافت جواز باید علاوه بر مدارک شناسایی و اطلاعات مالک و سازنده، نقشه ویلا را نیز به شهرداری منطقه ارائه کنید. برای این‌که نقشه به تائید شهرداری برسد، باید الزامات طراحی مربوط به محل احداث ویلا را رعایت کرده باشید. هزینه ساخت جواز ساخت ویلای یک طبقه با استفاده از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

 

{قیمت منطقه‌ای*(تعداد پارکینگ تأمین‌شده*۲۰)}-ضریب*(مساحت ناخالص زیربنا)= هزینه جواز ساخت یک ساختمان مسکونی یک طبقه

 

در فرمول بالا منظور از مساحت ناخالص، مساحت تمامی بناهای موجود در ویلا (پارکینگ، حیات انبار و ...) است. ضریب نیز با استفاده از جدول زیر محاسبه می‌شود:

جدول محاسبه ضریب هزینه صدور جواز

ضریب

سطح زیربنا

۵%

تا ۶۰ مترمربع

۱۰%

تا ۱۰۰مترمربع

۱۸%

تا ۱۵۰مترمربع

۳۰%

تا ۲۰۰ مترمربع

۴۵%

تا ۳۰۰ مترمربع

۶۵%

تا ۴۰۰ مترمربع

۹۰%

تا ۵۰۰ مترمربع

۱۲۰%

تا ۶۰۰ مترمربع به بالا

 

قیمت زمین:

اگر تاکنون قیمت زمین در شهرهای شمالی را پرسیده باشید، می‌دانید که علاوه بر شهر تا شهر، قیمت زمین در برخی از مناطق یک شهر نیز با یکدیگر تفاوت دارد. نزدیک بودن به جنگل، دریا و داشتن دسترسی به امکانات شهری، از عوامل مؤثر بر قیمت زمین ویلا هستند.

 

قیمت مصالح:

آهن‌آلات از جمله مهم‌ترین مصالح ساختمانی هستند و قیمت آن‌ها بخش بزرگی از هزینه مصالح را پوشش می‌دهد. میزان آهن‌آلات مورد نیاز برای ساخت انواع مختلف سازه متفاوت است، اما به‌صورت متوسط برای ساخت هر مترمربع از ویلا، به 50 کیلوگرم میلگرد نیاز دارید. به عنوان مثال برای محاسبه هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱، باید عدد 100 را ضرب در 50 کنید تا به وزن کل میلگرد مورد نیاز که 5 تن است برسید و سپس عدد 5000 را ضرب در قیمت روز میلگرد به ازای هر کیلو کنید.

 

هزینه طراحی داخلی

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱، هزینه طراحی آن است. اگر بخواهید ویلایی با طراحی مدرن و اختصاصی داشته باشید، باید علاوه بر هزینه ساخت، هزینه زیادی را برای طراحی نقشه و دکوراسیون داخلی آن بپردازید.

 

هزینه ساخت باغ و استخر

اضافه کردن امکاناتی مثل باغ و استخر به ویلا، هم منجر به آسایش و رفاه خودتان می‌شود و هم برای ملک شما ارزش‌افزوده ایجاد می‌کند. این ارزش‌افزوده باعث می‌شود که در آینده بتوانید ویلای خود را با قیمت بالاتری نسبت به ویلاهای معمولی بفروشید.

 

ساخت باغ و استخر

 

هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱ چگونه محاسبه می‌شود؟

جدول زیر، حداقل هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱ به تفکیک هر نوع ویلا را نشان می‌دهد:

 

هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱ به تفکیک نوع ویلا

نوع ویلا

هزینه ساخت هر متر (میلیون تومان)

فلت

4

نیم پیلوت

6

دوبلکس

8

تریبلکس

10

 

البته اعداد بالا مربوط به ارزان‌ترین نوع مصالح می‌شود و درصورتی‌که بخواهید مصالح باکیفیت به کار ببرید یا برخی از امکانات مثل آسانسور را به ویلا اضافه کنید، هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱ بالا می‌رود. همچنین حداقل هزینه ساخت هر مترمربع ویلا در مناطق شیب‌دار و مناطقی که انتقال مصالح به آن‌ها دشواری دارد، 0.5 درصد بیشتر است. همچنین هزینه زمین و جواز در این جدول منظور نشده است.

 

ساخت ویلا خانگی

 

برای برآورد هزینه آهن‌آلات موردنیاز و تخمین هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱، می‌توانید به سایت آهنگر مراجعه کنید. آهنگر یک فروشگاه آنلاین است که می‌توانید تمامی انواع آهن‌آلات مورد نیاز برای پروژه‌تان را در آن پیدا کنید. قیمت آهن در این سایت منصفانه و نزدیک به قیمت درب کارخانه است. همچنین اصالت و کیفیت تمامی مقاطع فولادی موجود در آن توسط واحد کنترل کیفیت آهنگر تضمین می‌شود.

 

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

هزینه جواز، قیمت زمین، قیمت مصالح و آهن‌آلات، هزینه طراحی و هزینه افزودن استخر و باغ، از جمله عوامل مؤثر بر هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱ هستند. 

پاسخ :

بسته به نوع ویلا، هزینه ساخت خانه ویلایی ۱۰۰ متری در سال ۱۴۰۱  به ازای هر متر بین 4 تا 10 میلیون تومان است.

ارسال نظر جدید