هزینه ساخت خانه در روستا 1402چقدر است؟

در این مقاله از وب سایت آهنگر قصد داریم تا در این زمینه اطلاعات جامع و کاملی در مورد هزینه ساخت خانه‌های روستایی به شما ارائه دهیم
انتشار: 1402/03/29
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
هزینه ساخت خانه در روستا  1402چقدر است؟

به دلایل مختلفی چون چالش‌های زندگی شهری، هزینه بالا زندگی در کلان شهرها، قیمت بالا خرید زمین در شهرها، هزینه بالا ساخت خانه در محیط‌های شهری و... امروزه بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند یا به صورت کامل به روستاها بازگردند و یا حداقل یک خانه در محیط روستایی داشته باشند تا در تعطیلات برای استراحت و ریلکس کردند به روستاهای خود برگردند. 

در این بین افرادی که قصد دارند تا اقدام به ساخت خانه در روستا کنند، یکی از سوالات مهمی که مطرح می‌کنند این است که هزینه ساخت خانه در روستا 1402 چقدر است؟ در این مقاله از وب سایت آهنگر قصد داریم تا در این زمینه اطلاعات جامع و کاملی در مورد هزینه ساخت خانه‌های روستایی به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

تفاوت ساخت خانه روستایی با ساخت خانه در شهر 

تفاوت ساخت خانه روستایی و شهری

 

به منظور بررسی هزینه ساخت خانه در روستا 1402 نیاز است تا در مورد تفاوت بین ساخت خانه‌های روستایی با خانه‌ در محیط‌های شهری صحبت کنیم. به صورت کلی به دلایلی که در ادامه در مورد آن صحبت می‌کنیم، هزینه ساخت مسکن در محیط‌های روستایی بسیار ارزان‌تر از محیط‌های شهری است.

مهم‌ترین عاملی که باعث این مسئله شده، پایین بودن هزینه خرید زمین در روستا است. در واقع به دلیل آن که در شهرها امکانات شهری گسترده ای وجود دارد، قیمت خرید زمین بسیار بالاتر از محیط‌های روستایی است. به همین خاطر اگر برای ساخت خانه به سراغ محیط‌های روستایی بروید، می‌توانید با مبلغ بسیار کمی، متراژ بالایی زمین خریداری کرده و برای ساخت و ساز اقدام کنید.

 البته اگر برای ساخت در روستا به سراغ محیط‌هایی بروید که توریستی بوده و به مناظر طبیعی چون دریا، کوه، جنگل و... نزدیک هستند، بی شک هزینه‌های خرید زمین در این محیط افزایش پیدا کرده و حتی ممکن است در برخی از روستاها، به خصوص در بخش‌های شمالی کشور که شاهد شرایط آب و هوایی مساعدی هستیم، حتی قیمت زمین روستایی از قیمت زمین در برخی از شهرها بیشتر شود.

در این بین یکی از چالش‌هایی که فرآیند ساخت خانه روستایی دارد، هزینه مربوط به خرید و حمل مصالح است. به صورت کلی به هر میزانی که روستایی که قصد ساخت خانه در آن را دارید، در منطقه ای دور افتاده بوده و راه‌های ارتباطی نامطلوب داشته باشد، بی شک باید هزینه بالایی را برای حمل و نقل مصالح ساختمانی پرداخت کنید. البته هزینه خرید مصالح برای شما فرقی نداشته و تنها هزینه جا به جایی این مصالح تغییر پیدا می‌کند. به عنوان مثال قیمت آهن، قیمت شن و ماسه، قیمت میلگرد و... هیچ تفاوتی برای شما نخواهد داشت اما برای این که پس از خرید بتوانید آن‌ها را به محیط‌های روستایی انتقال دهید، نیاز است تا بیشتر از بودجه خود را برای این کار در نظر بگیرید. یکی از سوالات مهمی که افراد مطرح می‌کنند این است که چگونه می‌توان هزینه خرید مصالح برای ساخت خانه‌های روستایی را کاهش دهیم؟ 

مجموعه ای که برای خرید مصالح به سراغ آن می‌روید نقش مهمی در قیمت مصالح دارد. در صورتی که برای خرید آهن، ملیگرد و سایر آهن آلات به سراغ فروشگاه آهنگر بیایید، می‌توانید این مصالح را با قیمت پایین‌تری خریداری کنید. درصورتی که نیاز دارید تا از مجموعه آهنگر این دسته از مصالح را خریداری کنید، می‌توانید با شماره 02143000023 تماس بگیرید.

در این بین اما هزینه دستمزد کارگران در روستاها کمتر از دستمزد کارگران ساختمانی در شهرها بوده و شما می‌توانید با پرداخت هزینه کمتری در این زمینه، اقدام به استخدام کارگران ساختمانی کنید. تفاوتی بین هزینه نقشه ساختمان، مهندس ناظر، پیمانکار و... برای ساخت خانه در محیط‌های روستایی با محیط‌های شهری وجود ندارد. همچنین انجام عملیات‌های ساختمانی چون سفت کاری، نازک کاری، گود برداری، پی ریزی، اجرای فضای سبز و... نیز در صورتی که به صورت اصولی و استاندارد صورت گیرد، از نظر قیمت تفاوتی با انجام این عملیات های ساختمانی در محیط‌های شهری ندارد.

آخرین موضوعی که به منظور مقایسه تفاوت ساخت خانه روستایی با ساخت خانه در شهر باید به آن توجه داشته باشید، پرداخت هزینه‌های مربوط به جواز ساخت خانه است. در صورتی که قصد دارید تا جواز ساخت خانه روستایی را دریافت کنید، به نسبت محیط‌های شهری هزینه‌های شما پایین‌تر خواهد بود. 

 

هزینه ساخت خانه در روستا سال 1402 چقدر است؟

هزینه ساخت خانه روستایی در سال 1402

پس از بررسی تفاوت بین ساخت خانه در روستا و شهر، حال نیاز است تا در مورد هزینه ساخت و ساز در روستاها صحبت کنیم. برای این که بتوانید در محیط‌های روستایی، یک واحد مسکونی یک طبقه بسازید، به صورت میانگین باید متری 6 تا 8 میلیون تومان هزینه کنید. البته اگر قصد دارید تا خانه خود را به صورت چند طبقه بسازید و یا امکانات مختلفی را به شکل متفاوت به خانه خود اضافه کنید، این هزینه ممکن است افزایش چشمگیری پیدا کند.

البته نباید از این موضوع غافل شد که دولت برای تشویق مردم برای خانه سازی در محیط‌های روستایی، وام‌های مسکن روستایی را در نظر گرفته است. شما می‌توانید با استفاده از این وام‌ها، بخشی از هزینه‌های ساخت خانه را از این طریق دریافت کنید و به مرور این هزینه‌های را پرداخت کنید.

 

وام مسکن روستایی چیست؟

در صورتی که قصد دارید تا در محیط‌های روستایی خانه بسازید و از خدمات وام مسکن روستایی استفاده کنید باید گفت که بر اساس دستورالعمل‌های پرداخت تسهیلات مسکن روستایی، دولت به منظور حمایت از افرادی که قصد دارند تا در چنین محیط‌هایی خانه ایجاد کنند، در سال 1402، برای ساخت هر واحد مسکونی تسهیلات 200 میلیون تومانی را در نظر گرفته است. نکته مهمی که باید بدانید این است که مدت زمان بازپرداخت وام مسکن روستایی به 20 سال افزایش پیدا کرده است و شما باید با نرخ 5 درصد اقدام به بازپرداخت این وام کنید.

به منظور دریافت وام و کمک هزینه ساخت خانه در روستا نیز باید مراحل زیر را طی کنید:

  • مراجعه به بنیاد مسکن 
  • ارائه پروانه ساخت
  • دریافت معرفی نامه از بنیاد مسکن
  • تحویل معرفی نامه به بانک
  • طی کردن مراحل اداری و بانکی
  • پرداخت وام مسکن روستایی به متقاضی در چند مرحله

در صورتی که واجد شرایط باشید، می‌توانید با طی کردن این مراحل اقدام به دریافت وام مسکن روستایی کرده و از این وام‌ها برای ساخت و ساز استفاده کنید.

 

حرف آخر

در این مطلب از وب سایت آهنگر نگاهی به هزینه ساخت خانه در روستا 1402 انداخته و بیان کردیم که اگر قصد دارید تا در محیط‌های روستایی اقدام به ساخت خانه کنید، نیاز است تا به چه نکاتی توجه داشته باشید. بررسی موارد گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید با دانش کافی نسبت به هزینه‌های ساخت خانه در محیط‌های روستایی، برای ساخت و ساز در چنین محیط‌هایی اقدام کنید.

 

ارسال نظر جدید