جدول نقطه ذوب فلزات-نقطه ذوب مس، آهن، روی و نیکل +PDF

چرا دانستن نقطه ذوب‌آهن اهمیت دارد؟
انتشار: 1401/06/12
اخبار بروزرسانی: 1402/07/25
جدول نقطه ذوب فلزات-نقطه ذوب مس، آهن، روی و نیکل +PDF

 

فلزات عموماً عناصری سخت هستند که فرم دهی به آن‌ها بدون کمک حرارت، ممکن نیست. برخی از فلزات در حرارت بالا دچار تغییر شکل می‌شوند و خواص مکانیکی و شیمیایی آن‌ها تغییر می‌کند. دانستن نقطه ذوب فلزات مثل دمای ذوب‌ آهن و نقطه ذوب مس به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را تا حدی حرارت بدهید که کارایی و خواص آن‌ها حفظ شود. در این مقاله با تعریف نقطه ذوب فلزات و جدول نقطه ذوب فلزات آشنا می‌شوید و در انتهای مقاله می‌توانید جدول دمای ذوب مس و دیگر فلزات pdf را دانلود کنید.

 

 

نقطه ذوب فلز یعنی چه و چرا اهمیت دارد؟

دمای ذوب فلز، دمایی است که در آن، شکل فلز تغییر می‌کند و از جامد به مایع تبدیل می‌شود. نقطه ذوب فلزات، سرآغاز تبدیل‌شدن آن‌ها به مایع است و برای این‌که فلز کاملاً ذوب شود، باید دما را بالا ببرید. اضافه کردن دما، دمای کلی را بالا نمی‌برد، بلکه گرمای اضافه، تنها دمای فلز مایع را افزایش می‌دهد.

مهم‌ترین دلیل اهمیت دمای ذوب مس و دیگر فلزات مانند آهن، انتخاب نحوه شکل‌دهی و فرم دادن آن‌ها است. این موضوع به شما کمک می‌کند تا بدانید که برای فرم دهی به یک فلز، به چه میزان انرژی و زمان نیاز دارید. همچنین خواص شیمیایی و مکانیکی برخی از فلزات در دماهای خاصی تغییر می‌کند و دانستن این موضوع، به درک میزان انعطاف‌پذیری آن فلز کمک خواهد کرد.

 

قیمت انواع آهن آلات

 

دانستن دمای ذوب‌ آهن باعث می‌شود که در کارخانه‌های نورد، دمای کوره‌های ذوب شمش متناسب با ترکیب شیمیایی آن‌ها تنظیم شود و علاوه بر حفظ کیفیت محصول نهایی، انرژی هدر نرود. از طرف دیگر، دانستن نقطه ذوب آهن و فلزات دیگر باعث می‌شود که بتوان کوره‌های مناسب برای ذوب و فرم دهی آهن و  فلزات مختلف را ساخت. به عنوان مثال اگر دمای ذوب مواد به‌کاررفته در کوره ذوب‌ آهن از خود آهن کمتر باشد، این کوره کارایی لازم را نخواهد داشت.

 

نقطه ذوب فلزات

 

بالاترین نقطه ذوب فلزات چقدر است؟+ جدول نقطه ذوب فلزات

در میان فلزات پرکاربرد، فلز تنگستن بیشترین دمای ذوب را در اختیار دارد. دمای ذوب این فلز 3400 درجه سانتی‌گراد است و در حال حاضر، رکورد بالاترین نقطه ذوب را در اختیار دارد. البته به تازگی محققان آمریکایی موفق به پیش‌بینی ماده‌ای با نقطه ذوب 7000 درجه سانتی‌گراد شده‌اند که دمای ذوب آن، با دمای سطح خورشید برابر است. این ماده از ترکیب هافنیوم، نیتروژن و اکسیژن به دست می‌آید.

جدول زیر دمای ذوب فلزات مهم و پرکاربرد را نشان می‌دهد:

 

ردیف

نام فلز

دمای ذوب

سانتی‌گراد (C)

فارنهایت (F)

1

مس

1084

1983

2

طلا

1063

1945

3

چدن

1204

2200

4

سرب

328

622

5

مولیبدن

2620

4748

6

نیکل

1453

2647

7

پلاتین

1770

3218

8

نقره

961

1762

9

فولاد کربنی

1540-1425

2800-2597

10

فولاد ضدزنگ

1530

2875-2500

11

تیتانیوم

1670

3038

12

تنگستن

3400

6152

13

روی

420

787

14

آلومینیوم

660

1220

15

برنج

930

1710

16

کروم

1860

3380

17

آهن

1538

2800

         

جدول نقطه ذوب فلزات

در جدول بالا علاوه بر فلزات، دمای ذوب برخی از آلیاژها مثل فولاد کربنی و فولاد ضدزنگ نیز قید شده است. این آلیاژها ترکیبی از آهن، کربن، کروم، نیکل و غیره هستند که دمای ذوب‌ آن‌ها، با فلزات پایه و سازنده آن‌ها متفاوت است. ترکیب فلزات با یکدیگر، دمای ذوب آن‌ها را تغییر می‌دهد و همان‌طور که می‌بینید، کم یا زیادشدن برخی از عناصر در ساختار فولاد کربنی، باعث می‌شود که نقطه ذوب آن از دمای ذوب‌ آهن کمتر شود.

 

دمای ذوب آهن

 

دمای ذوب‌ آهن چقدر است؟

با وجود این‌که آهن فراوان‌ترین عنصر در کره زمین است تا همین چند قرن گذشته، کاربرد چندانی در زندگی بشر نداشت و نحوه استخراج آن از سنگ آهن ناشناخته بود. پس از کشف روش استخراج این فلز از سنگ بازالت، استفاده از آن به شکل گسترده‌ای افزایش یافت، به نحوی که امروزه زندگی بدون آن را نمی‌توان تصور کرد.

همان‌طور که در جدول بالا دیدید، نقطه ذوب‌ آهن 1538 درجه سانتی‌گراد یا 2800 درجه فارنهایت است و همین موضوع باعث می‌شود که عملیات شکل‌دهی و ساخت محصولات مختلف از آن، به کوره‌های مخصوص نیاز داشته باشد. برای بالا بردن خواص مکانیکی و استقامت آهن، برخی از عناصر را به آن می‌افزایند تا تبدیل به فولاد شود. همانند آهن، خواص مکانیکی و شیمیایی فولاد نیز با حرارت دادن تغییر می‌کند. به همین دلیل، حرارت دادن برخی مقاطع فولادی مثل میلگرد را اصلاً توصیه نمی‌کنند، چراکه منجر به شکسته شدن آن پس از سرد شدن می‌شود و با توجه به قیمت میلگرد، باید تا جای ممکن از این کار پرهیز کنید.

 

 


نقطه ذوب فولاد چقدر است؟

فولاد کربنی مهم‌ترین آلیاژ آهن در جهان است و کاربردهای زیادی در صنعت و ساختمان‌سازی دارد. با این وجود، این آلیاژ مقاومت پایینی در برابر رطوبت و آتش‌سوزی دارد و اگر درجه حرارت محیط از دمای ذوب آن (1420 درجه سانتی‌گراد) بالاتر برود، امکان دفرمه شده آن وجود دارد. به همین دلیل، در برخی از محیط‌ها از فولاد ضدزنگ به جای فولاد کربنی استفاده می‌شود. وجود بعضی از عناصر در این نوع فولاد، باعث می‌شود که دمای ذوب آن تا 1530 درجه بالا برود. همچنین وجود این ناخالاصی‌ها باعث می‌شود که دمای ذوب فولاد از دمای ذوب آهن کمتر باشد. 

 

نقطه ذوب مس چقدر است؟

مس یک عنصر فلزی است که با علامت اختصاری Cu شناخته می‌شود. این عنصر قابلیت فرم دهی و شکل‌پذیری بالایی دارد و دمای ذوب مس 1084 درجه سانتی‌گراد یا 1983 درجه سانتی‌گراد است که به‌مراتب از نقطه ذوب آهن کمتر است و به همین دلیل در جاهایی که به مقاومت بالا و انعطاف‌پذیری زیاد نیاز باشد، از مس استفاده می‌کنند. البته هنگام در نظر گرفتن دمای ذوب مس، باید به قیمت آن نیز توجه کرد که به‌مراتب از آهن و فولاد بیشتر است.

 

ذوب فلزات

 

اگر قصد خرید مقاطع فولادی با کیفیت را دارید، می‌توانید به سایت آهنگر مراجعه کنید. تنوع مقاطع فولادی به لحاظ سایز و برند، در این سایت زیاد بوده و همچنین قیمت‌های آن به‌روز و منصفانه است. در صورت ثبت و نهایی کردن سفارش در یک روز، آهنگر بار شما را در همان روز ارسال می‌کند و بسته به محل استقرار پروژه شما، بین یک تا هفت روز به دستتان می‌رسد. برای دانلود جدول نقطه ذوب فلزات pdf نیز می‌توانید به انتهای همین مقاله مراجعه کنید.

تگ ها آهن
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

نقطه ذوب‌آهن حدود 1538 درجه سانتی‌گراد است.

پاسخ :

نقطه ذوب استیل یا فولاد ضدزنگ، حدود 1530 درجه سانتی‌گراد است.

ارسال نظر جدید