میلگرد کمرکش چیست؟

در این مطلب از وب سایت آهنگر قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که میلگرد کمرکش چیست و چه مزایا و کاربردی دارد.
انتشار: 1402/05/04
اخبار بروزرسانی: 1402/08/22
میلگرد کمرکش چیست؟

یکی از مصالح بسیار مهمی که در صنعت ساختمان سازی به شکل گسترده ای از آن استفاده می‌شود، میلگرد است. امروزه شاهد تولید انواع مختلفی از میلگردها هستیم و شما می‌توانید بر اساس نیاز خود اقدام به خرید محصول مناسب کرده و از آن استفاده کنید.

به صورت کلی اما وظیفه ای که میلگرد دارد، کمک به تقویت سازه است. در واقع نصب و استفاده از میلگرد باعث می‌شود تا فشار وارد بر ساختمان توسط آن جذب شده و سازه به بهترین شکل ممکن تقویت شود.

همچنین مزیت دیگری که استفاده از میلگرد دارد، کمک به سایر اجزای ساختمان مثل بتن است. در واقع میلگرد باعث می‌شود تا فشار وارده به ساختمان توسط میلگرد تحمل شده و استحکام سازه به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

یکی از انواع میلگردی که می‌توانید اقدام به خرید و استفاده از آن در ساختمانی که قصد ساخت آن را دارید کنید، میلگرد کمرکش است. در همین راستا در این مطلب از وب سایت آهنگر قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که میلگرد کمرکش چیست و چه مزایا و کاربردی دارد.

 

معرفی میلگرد کمرکش

به منظور پاسخ به این سوال که میلگرد کمرکش چیست باید در وهله اول به این موضوع بپردازیم که عوامل مختلفی ممکن است ایمنی سازه شما را با مشکل مواجه کند. در واقع بروز حوادث و مشکلاتی چون زلزله، سیل، طوفان و... می‌تواند چالش‌های بسیار زیادی را برای ایمنی ساختمان شما ایجاد ‌کند. در چنین شرایطی نیاز است تا اسکلت ساختمان در برابر این عوامل مقاومت کافی داشته باشد. در صورتی که قصد دارید تا به این هدف دست پیدا کنید، نیاز است تا از برخی تجهیزات و قطعات برای افزایش استحکام ساختمان استفاده کنید. در بسیاری از سازه‌ها برای رسیدن به این هدف از بتن استفاده می‌شود. البته عیب بزرگی که بتن دارد و به همین دلیل مهندسین سازه برای افزایش استحکام ساختمان از میلگرد کمرکش استفاده می‌کنند، عدم مقاومت کششی در این دسته از محصولات است.

در واقع بر خلاف بتن، میلگردهای کمرکش در برابر هر گونه فشار وارد بر ساختمان انعطاف پذیری بالایی داشته و می‌توانید با خیال آسوده از آن استفاده کنید. در واقع این دسته از میلگردها به شکلی هستند که اجازه نمی‌دهند تا فشارهای وارده بر ساختمان باعث شکستگی کل سازه شود. به این دسته از میلگردها، آرماتورهای کششی نیز می‌گویند.

 انواع میلگرد کمرکش

 

انواع میلگرد کمرکش

در صورتی که قصد دارید تا اقدام به خرید این دسته از میلگردها کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که میلگردهای کمرکش از نظر فیزیکی و ظاهری به دو نوع زیر طبقه بندی می‌شوند:

 • میلگردهای کمرکش ساده
 • میلگردهای کمرکش آجدار

به منظور معرفی این دسته از محصولات باید گفت که میلگردهای کمرکش آجدار از نظر فیزیکی به شکلی هستند که بر روی آن برجستگی و فرو رفتگی‌های زیادی وجود دارد. این فرو رفتگی‌ها باعث می‌شود تا میلگرد با بتن سطح تماس بیشتری داشته به بهترین شکل ممکن به یکدیگر وصل شوند. هنگامی که میزان سطح اتصال بین بتن و میلگرد افزایش پیدا می‌کند، به همان اندازه مقاومت کششی این دسته از محصولات افزایش پیدا می‌کند.

کاربرد میلگرد کمرکش

پس از پاسخ به این سوال که میلگرد کمرکش چیست باید گفت این دسته از میلگردها در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند. در این بین مهم‌ترین کاربرد میلگرد کمرکش در صنعت ساختمان سازی است. همان طوری که بیان کردیم، اصلی‌ترین کاربرد این میلگردها، افزایش مقاومت و توان کششی ساختمان است.

همچنین از این دسته از میلگردها به منظور ساخت انواع سازه‌هایی مثل سدها، پل‌ها و ساختمان‌های چند طبقه و پروژه‌های بزرگ نیز استفاده می‌شود. در صورتی که در سازه‌ها به شکل اصولی از میلگرد کمرکش استفاده شود این موضوع باعث بیشتر شدن استحکام و مقاومت کششی سازه خواهد شد.

یکی دیگر از کاربردهای میلگرد کمرکش، قرار دادن آن در میانه دیوارهای برشی ساختمان است. در واقع این دسته از محصولات که به آن میلگرد کمرکش دیوار برشی نیز می‌گویند باعث می‌شود تا بارهای جانبی که به دیوار وارد می‌شود به بهترین شکل تحمل شده و مقاومت دیوار برشی در کل سازه بیشتر شود.

از دیگر کاربردهای این محصول، استفاده از آن به عنوان میلگرد کمرکش تیر است. در واقع تیرها یکی از مهم‌ترین اجزا مورد استفاده در سازه‌ها هستند. مهم ترین هدف نصب تیرهای حاوی میلگردهای کمرکش در ساختمان‌ها جلوگیری از کمانش سازه است.

به صورت کلی در ساختمان سازی، در ستون‌هایی که ارتفاع بالایی دارند و لاغرتر نیز هستند، احتمال کمانش ستون افزایش پیدا می‌کند، در چنین شرایطی از تیرهایی استفاده می‌شود که در آن میلگردهای کمرکش قرار گرفته است.

 

خواص میلگرد کمرکش

 

خواص میلگرد کمرکش چیست

میلگرد کمرکش خواص و ویژگی‌های مختلفی دارد. از مهم‌ترین خواص این دسته از محصولات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت بالا در برابر لرزش
 • مقاومت بالا در برابر فشارهای جانبی
 • قابلیت ساخت به طول دلخواه
 • مقاومت در برابر خوردگی

در واقع به صورت کلی میلگردهای کمرکش به شکلی هستند که می‌توانند توان کششی بتن را به شکل قابل توجهی افزایش دهند. این میلگرد در برابر فشار خم نشده و در برابر بارهای کششی، هیچ گونه کمانشی نیز پیدا می‌کنند.

قیمت میلگرد کمرکش

یکی از سوالات مهمی که مشتریان به منظور خرید میلگرد کمرکش دیوار برشی و میلگرد کمرکش تیر مطرح می‌کنند این است که قیمت این دسته از محصولات چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که عوامل مختلفی قیمت میلگرد امروز را تعیین می‌کند. از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع و کیفیت فولاد مورد استفاده
 • نوع گرید محصول
 • قطر و طول میلگرد
 • میزان عرضه و تقاضا بازار
 • شرایط بازار
 • قیمت ارز

از آن جایی که میلگرد کمرکش یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در ساختمان سازی و صنایع است، قیمت این دسته از محصولات در کنار قیمت آهن تاثیر مستقیمی بر روی هزینه ساخت سازه دارد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که برای خرید این میلگردها از طریق یک مجموعه معتبر اقدام کنید.

یکی از برترین مجموعه‌های فعال در این حوزه، وب سایت آهنگر است. این مجموعه در حوزه فروش آهن آلات، میلگرد و... فعال بوده و شما می‌توانید با قیمت اقتصادی و مقرون به صرفه از این مجموعه اقدام به خرید میلگرد کمرکش کنید.

درصورتی که نیاز دارید تا این محصول را خریداری کنید، می‌توانید با شماره 02143000023 تماس بگیرید و از با کمک کارشناسان این مجموعه اقدام به خرید انواع میلگرد کمرکش کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت میلگرد امروز می‌توانید از طریق سایت آهنگر به این هدف دست پیدا کنید.

حرف آخر

در این مطلب از وب سایت آهنگر به این سوال پاسخ دادیم که میلگرد کمرکش چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که میلگرد کمرکش نوعی مقطع فولادی است که با استفاده از آن می‌توانید اقدام به مقاوم سازی سازه‌ها کنید. در صورتی که میلگرد کمرکش با کیفیت و درجه یک را خریداری کرده و از این میلگرد به درستی در سازه استفاده کنید، می‌توانید مقاومت ساختمان را به شکل فوق العاده ای افزایش دهید.

ارسال نظر جدید