مهم‌ترین تأثیرات انتخابات ریاست جمهوری 1400 بر قیمت آهن

آیا می‌توان به کاهش قیمت آهن و فولاد بعد از انتخابات 1400 امیدوار بود؟
انتشار: 1400/03/24
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
مهم‌ترین تأثیرات انتخابات ریاست جمهوری 1400 بر قیمت آهن

 

در کشور ما اغلب اتفاقات سیاسی بر بازارهای اقتصادی تأثیر مستقیم داشته‌اند. حالا که 7 کاندیدای ریاست جمهوری (آقایان رئیسی، همتی، رضایی، مهرعلیزاده، جلیلی، زاکانی و قاضی‌زاده هاشمی) مشخص شده‌اند و مناظره‌های انتخاباتی نیز برگزار شده همه در انتظار نتیجه انتخابات 1400 در روز جمعه 28 خردادماه هستند.

طبق روند معمول پیش‌بینی تمامی بازارهای اقتصادی ایران به نوسانات قیمت ارز در کشور بستگی دارد و قیمت دلار را می‌توان مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد در نظر گرفت. این روزها اما بازار ارز در آرامش نسبی است و نوسانات کمی آن‌هم به‌سوی کاهش قیمت را تجربه می‌کند.

نوسانات ارز یکی از عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد در بازار ایران است. قیمت کلیه محصولات فولادی و ساختمانی، ازجمله قیمت میلگرد آجدار تابع نوسانات ارزی به‌خصوص دلار است.

بنابراین باید دید نتیجه انتخابات چه تأثیری بر قیمت میلگرد، پروفیل، تیرآهن و دیگر مقاطع فولادی خواهد داشت. اگر شما هم بخشی از اموال خود را در این بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اید یا قصد خرید این مقاطع فولادی را دارید در 5 دقیقه آینده با ما همراه باشید تا به شما بگوییم سیگنال‌های اقتصادی چه پیش‌بینی برای بازار آهن و فولاد دارند.

 

 

انتخابات ریاست جمهوری تا چه اندازه در بازار آهن و فولاد تأثیر می‌گذارد؟

با توجه به شرایط موجود به نظر نمی‌رسد انتخابات ریاست جمهوری در 28 خردادماه تأثیر زیادی بر بازار آهن و فولاد بگذارد؛ اما بااین‌حال بهتر است در این خصوص هم بررسی‌های لازم را انجام دهید تا بتوانید باوجود تورم ارزش سرمایه خود را حفظ کنید.

 

بازار آهن و فولاد در انتظار نتایج انتخابات

در چند هفته‌ی گذشته بازار آهن و فولاد در رکود به سر می‌برد و می‌توان گفت شرایط خوبی را پشت سر نمی‌گذارد. ازآنجایی‌که ممکن است با مشخص شدن نتیجه انتخابات روند مذاکرات هم سمت‌وسوی خاصی به خود بگیرد، باید منتظر تحولاتی در بازار ارز و قیمت تیرآهن، پروفیل و میلگرد در بازار بود. به همین دلیل انتخابات باعث کاهش تقاضا در بازار شده است. میزان تقاضا و عرضه، نوسانات نرخ ارز، برند تولیدکننده و قیمت مواد اولیه در تعیین قیمت روز تیرآهن تأثیر مستقیم دارد.

 

احتمال کاهش قیمت‌ها بعد از انتخابات

با توجه به روندی که مناظرات و تبلیغات کاندیداها تاکنون پیش برده‌اند درصورتی‌که این بار اصولگرایان پیروز میدان شوند احتمالاً با روی کار آمدن دولت جدید شاهد فشار حداکثری بر بازارهای اقتصادی برای کاهش و کنترل قیمت‌ها خواهیم بود. دقیقاً همین امر سبب شده تا بسیاری از خریداران در بازار دست نگه دارند تا شاید قیمت‌ها بعد از انتخابات کاهش یابد.

 

احتمال کاهش قیمت‌ها بعد از انتخابات

 

اوضاع بازار مسکن پس از انتخابات چگونه پیش خواهد رفت؟

به دلیل وجود تحریم‌ها و تنش‌های سیاسی موجود، دولت فعلی علاقه‌ی چندانی به انجام توسعه‌های عمرانی مانند احداث مسکن مهر نداشت؛ اما باوجود شعارهایی که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می‌دهند، به نظر می‌رسد هر یک که بر سر کار بیایند به سمت توسعه‌های عمرانی رفته و به پروژه‌های ملی در این حوزه سرعت ببخشند.

احتمالاً دولت جدید قسمتی از بودجه خود را در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کند و ازاین‌جهت می‌توان به افزایش تقاضا در بازار امیدوار بود.

 

آیا مبارزه با فساد می‌تواند به آرامش بازار آهن و فولاد کمک کند؟

یکی از نامزدهای انتخاباتی مهم این دوره آقای رئیسی است که سابقه طولانی در قوه قضاییه دارند و احتمالاً در صورت برد ایشان، بحث مبارزه با فساد در دستور کار دولت بعدی قرار خواهد گرفت.

در حوزه فولاد رانت‌های بسیاری وجود دارد و باید دید در این خصوص چه اقداماتی را صورت می‌دهند و این اقدامات تا چه اندازه مثبت خواهند بود.

 

تحلیل تأثیر انتخابات بر بازار ارز و اثرگذاری آن بر بازار فولاد

در حال حاضر هم‌زمان با نزدیک شدن به تاریخ انتخابات، جنب‌وجوش‌هایی نیز در مذاکرات وین در حال رخ دادن است که باید دید مجموع این اتفاقات چه نتیجه‌ای بر بازار ارز می‌گذارد؟

البته اغلب کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند با توجه به‌احتمال لغو تحریم​‌ها و خروج کشور از لیست سیاه و مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری،​ شرایط به نفع کاهش نرخ ارز و درنتیجه کاهش قیمت‌ها در بازارهای موازی است.

اما باید در نظر داشت که از ابتدای سال تاکنون به دلیل زمزمه‌هایی که در مورد بازگشت امریکا به برجام وجود داشت، شاهد کاهش قیمت ارز در بازار بودیم. به همین دلیل خریداران در بازار آهن و فولاد نیز انتظار کاهش قیمت‌ها را داشتند اما به دلیل افزایش قیمت جهانی فولاد، قیمت مقاطع فولادی با شرایط دیگری مواجه شدند.

به‌طور مثال رشد قیمت میلگرد از ابتدای سال تا تاریخ 20 خرداد بیش از 2000 تومان بوده است. در نمودار زیر میانگین تغییرات قیمت میلگرد 20 اصفهان در سال 1400 نمایش داده شده است:

 

 

قیمت تیرآهن هم روند مشابهی داشته و به‌طور میانگین در 3 ماهه اخیر بیش از 1900 تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. در نمودار زیر تغییرات قیمت تیرآهن 16 ذوب را مشاهده می‌کنید:

 

قیمت روز تیرآهن اصفهان

 

 

در نمودار زیر می‌توانید تغییرات قیمت پروفیل در سه‌ماهه ابتدایی سال 1400 را مشاهده کنید. همان‌طور که مشخص است قیمت پروفیل 20*20*2 کیان پرشیا 1900 تومان افزایش قیمت داشته است.

 

 

البته وزن و کیفیت انواع پروفیل کارخانه‌های فولاد کشور نسبت به هم متفاوت است؛ لذا این امر باعث تفاوت در قیمت قوطی و پروفیل کارخانه‌های تولیدکننده نسبت به هم می‌شود.

به‌هرحال باید دید نتیجه انتخابات چه می‌شود؟ چه تأثیری بر نرخ ارز دارد؟ و در صورت کاهش قیمت دلار، قیمت مقاطع فولادی هم تحت تأثیر قرار می‌گیرند یا نه؟

شما می‌توانید برای مشاهده قیمت روز انواع مقاطع فولادی به سایت https://ahangar.com مراجعه کنید.

 

 

تأثیر برنامه‌های دولت جدید در بازار آهن و فولاد

قیمت مقاطع فولادی همواره به تصمیمات دولتی وابسته بوده است. به‌خصوص در سال‌های اخیر که دولت تلاش کرده با تصویب انواع مصوبه‌ها بازار آهن و فولاد را کنترل کند.

بنابراین قطعاً هر جناح و فردی به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران انتخاب شود برنامه‌هایی برای کنترل شرایط بازار فولاد خواهد داشت. امری که تاکنون هیچ‌یک به خطور خاص در مورد آن صحبت نکرده‌اند اما می‌توان با توجه به صحبت‌های نامزدهای انتخابات رویکرد هریک را در این زمینه حدس زد.

 

نظر نامزدهای ریاست جمهوری 1400 درباره فولاد

در میان تمام نامزدهای حاضر در انتخابات ریاست جمهوری تاکنون تنها محسن رضایی مستقیماً درباره فولاد اظهارنظر کرده و صحبت‌های او نیز بیشتر به‌صورت انتقاد از شرایط موجود بوده است تا ارائه برنامه و راهکار در حوزه فولاد.

وی درباره بازار فولاد گفت: «کار اشتباهی که این دولت انجام داد، این بود که فولاد را در بورس کالا عرضه کرد تا در این حوزه رقابت شکل بگیرد، اما تعداد اندکی از افراد میزان کالای عرضه‌شده را خریداری می‌کنند و بیرون از بورس با قیمت بالاتری می‌فروشند». محسن رضایی صحبت‌های خود را با این جمله ادامه داد: «این مشکل یک قصه دردناک بازار ایران است و باید به داد اقتصاد ایران رسید».

در این میان می‌توان از سخنان و اقدامات سید ابراهیم رئیسی و عبدالناصر همتی در مسئولیت‌های قبلی آن‌ها هم نتیجه گرفت که احتمالاً صنعت فولاد برایشان مهم خواهد بود.

 

متأسفانه در حال حاضر باوجود التهابات انتخاباتی و نزدیک شدن به‌روزهای پایانی دولت کنونی نظارت قیمتی صحیح بر بازار آهن صورت نمی‌گیرد که می‌تواند باعث افزایش قیمت‌ها شود. با توجه به کاهش تقاضا می‌توان گفت بازار به‌نوعی دچار رکود تورمی شده است که می‌تواند آینده صنعت فولاد را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

در حال حاضر باوجود صحبت‌های نامزدهای ریاست جمهوری 1400 به نظر می‌رسد بازار آهن هم مانند دیگر بازارهای اقتصادی کشور باید در انتظار تغییر باشد که می‌تواند از یکسو با رشد بیشتر قیمت‌ها و از سوی دیگر شکستن حباب تورم همراه باشد. به‌هرحال باید دید در 28 خرداد و پس‌ازآن چه سرنوشتی در انتظار قیمت مقاطع فولادی است.

 

 

اگر قصد خرید مقاطع فولادی دارید، می‌توانید با قرار دادن نام و شماره تماس‌تان در بخش زیر، اطلاعات لازم را از کارشناسان فروش آهنگر دریافت کنید. آن‌ها در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت:

 

ندا حیدری
- نویسنده
نظرات
محسن بابایی
پنجشنبه 27 خرداد 1400
ممنون از مقاله خوبتون ایکاش حداقل این مسئولین محترم یکاری برای قیمت آهن و فولاد و مسکن و... بکنند
مرتضی رحیمی
چهارشنبه 26 خرداد 1400
والا بنظر من که هیچ تغییری نمیکنه و احتمالا گرون ترم میشه
موسوی
چهارشنبه 26 خرداد 1400
سلام ممنون از مقاله خوب تون والا ما هم منتظریم تا قیمت آهن بیاد پایین تر ... کاش هرکسی میشه فقط بتونه قیمت رو کاهش بده.
ارسال نظر جدید