منتظر ورود پهبادها به عرصه ساختمان‌سازی باشید!

4 مزیت استفاده از پهباد در صنعت ساختمان‌سازی
انتشار: 1399/07/20
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
منتظر ورود پهبادها به عرصه ساختمان‌سازی باشید!

لورا وارلی، به نمایندگی از پیمانکاران مستقر در انگلستان، توضیح می‌دهد که چرا به‌زودی شاهد حضور پهبادها در اطراف پروژه‌های ساختمانی خود خواهید بود.

پهباد، هواپیمایی بدون سرنشین است که از راه دور به‌وسیله تبلت، گوشی هوشمند یا رایانه توسط یک اپراتور انسانی کنترل می‌شود. در ابتدا پهبادها را تنها در عملیات نظامی به کار می‌بردند؛ اما در حال حاضر استفاده از آن‌ها در بسیاری زمینه‌ها در حال گسترش بوده و یکی از محبوب‌ترین موارد کاربرد این هواپیماهای بدون سرنشین، ضبط تصاویر و ویدئوهای هوایی است‌. امروزه نمونه‌های نسبتاً ارزان از این هواپیماهای بدون سرنشین در بازار موجودند که به کاربرانی با حداقل دانش در این زمینه اجازه می‌دهد تا ویدئو و تصاویر را با کیفیت بالا ثبت و ذخیره کنند.

با پیشرفت تکنولوژی استفاده از فناوری‌های نوین در ساختمان‌سازی رواج بیشتری یافته است. در این میان پهباد نیز به‌عنوان یک فناوری نوظهور مدتی است در بخش‌های مختلف صنعت ساخت‌وساز کاربرد دارد.

 

تصویر پهپاد

 

مزایای استفاده از پهباد در ساختمان‌سازی

استفاده از پهبادها می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای کسب‌وکار شما باشد. ظهور فناوری هواپیماهای بدون سرنشین سبب تحول در بسیاری از جوانب زندگی انسان شده است. به‌طور مثال در حال حاضر یوتیوب و اینستاگرام پر از فیلم‌های مکان‌های باورنکردنی است که شاید هرگز نمی‌توانستیم از نزدیک آن‌ها را ببینیم. همچنین یک پهباد می‌تواند سفارش پیتزای شمارا بدون نیاز به تعامل انسانی جلوی درب منزل شما تحویل دهد؛ اما پهبادها قادرند کارهای بزرگ‌تر و مهم‌تری را نیز انجام دهند. برخی از صنایع به‌آرامی به کاربرد این پهبادها در تجارت خود پی برده و آرام‌آرام آن را به کار گرفته‌اند. در ساختمان‌سازی، پهبادها به روش‌های مختلفی برای افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله خواهیم دید که استفاده از این وسیله چه مزایایی برای صنعت ساختمان‌سازی دارد.

 

1-پهباد هزینه عکس‌برداری هوایی ساختمان را کاهش می‌دهد

هرگاه در پروژه‌های ساختمانی به عکس‌های هوایی نیاز باشد می‌توان برای کم کردن هزینه عکس‌های هوایی سنتی از پهباد کمک گرفت. گاهی برای گزارش پیشرفت پروژه یا بازاریابی برای آن، مدیران یک پروژه ساختمانی مجبورند برای تصویربرداری هوایی از بالگرد یا هواپیمای سبک استفاده کنند که نه‌تنها گران است، بلکه وقت‌گیر نیز هست؛ زیرا برای گرفتن عکس از هواپیما به هماهنگی با یک عکاس نیز نیاز خواهد بود؛ اما می‌توانید با خرید یک پهباد در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

همچنین یک پهباد را می‌توانید در پروژه‌های مختلف استفاده نمایید. در حال حاضر بعضی از پهبادها امکان نقشه‌برداری از مدل‌های سه‌بعدی را نیز دارند و برای ردیابی پیشرفت یک پروژه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. پهبادها فرآیند نقشه‌برداری را بسیار ساده‌تر کرده‌اند. همچنین استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین خطاهای انسانی موجود در روند کار را کاهش داده و اطلاعات لازم را در زمانی بسیار کم‌تر از روش‌های معمول تهیه می‌کنند. پهبادها علاوه بر دید کلی از محل پروژه ساختمانی، با صرف کمترین نیروی انسانی، زمان و هزینه، جزئیات بیشتر و دقیق‌تری را نیز از این زمین به شما می‌دهند.

 

2-دستیابی به مناطق غیرقابل‌دسترس ساختمان با پهباد

گاهی اوقات، شما در حال کار بر روی پروژه‌ای هستید که دسترسی به آن سخت است و ممکن است برای دستیابی به اطلاعات این مناطق دچار مشکل شوید. به‌عنوان‌مثال، اگر ساختمانی در شرایط ناپایدار قرار داشته باشد، به دلیل خطرات احتمالی شما نمی‌توانید برای ارزیابی وضعیت آن، کارگران خود را به آنجا بفرستید. در چنین شرایطی، یک هواپیمای بدون سرنشین وسیله‌ای ایده آل برای ارزیابی خواهد بود. آن‌ها کوچک هستند و به‌هیچ‌وجه باعث ریزش ناگهانی ساختمان نمی‌شوند؛ زیرا برای ارزیابی نیازی به فرود روی سطوح ساختمان وجود ندارد. این دوربین می‌تواند همه‌ مناطقی را که مدیر پروژه باید ببیند، بدون اینکه کارکنانش را در معرض خطر قرار دهد، ضبط و منتقل کند.

اگر می‌‌خواهید از مشکلات موجود در حین بازرسی جلوگیری کنید می‌توانید از یک پهباد مجهز به دوربین ضبط‌کننده ویدیویی استفاده کنید تا هر گوشه و کنار و هر شکافی از محل موردنظر را بدون هیچ محدودیتی به‌جای شما سرکشی و بازدید کند. می‌توان از پهبادها برای بازرسی پل‌ها، تونل‌ها و دیگر سازه‌هایی که امکان دسترسی به آن‌ها سخت است استفاده نمود.

 

3-ایمنی بیشتر پروژه‌های ساختمانی با استفاده از پهباد

مهم نیست که پرسنل شما چقدر مراقب باشند، بدون انجام نظارت درست بر خطرات احتمالی اتفاقات ناخوشایند ممکن است رخ دهند. استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین می‌تواند به کاهش این رخدادها کمک کند؛ زیرا می‌توان از آن‌ها برای ایمن‌سازی و ردیابی خطرات و مشکلاتی مانند آزبست یا نشت استفاده کرد.

شرکت ایمنی جهانی Total Safety قبلاً هواپیماهای بدون سرنشین را برای این منظور به کار گرفته است. آن‌ها پهبادهایی را به کار گرفتند تا نقاط داغ و خطرناک را بازرسی کنند. این در حالی بود که تا قبل از آن برای بازرسی این نقاط باید فرآیند برای چند ساعت یا حتی چند روز خاموش می‌شد تا یک انسان بتواند برای بازرسی وارد آن منطقه شود. این نه‌تنها می‌تواند ایمنی کارکنان را بهبود ببخشد، بلکه برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و زمان نیز بسیار مؤثر است. همچنین استفاده از پهبادها برای ارزیابی مشکلات ایمنی یک ساختمان می‌تواند از اعزام کارکنان به بخش خاصی از پروژه جلوگیری کرده و از وقوع حادثه پیشگیری کند.

 

4-استفاده از پهباد روابط شما با مشتریانتان را ‌بهبود می‌بخشد

مشتری‌های پروژه‌های ساختمان‌سازی، به‌ویژه افرادی که در خارج از کشور ساکن‌اند یا به هر دلیلی از محل پروژه دور هستند و امکان بازرسی حضوری از پروژه را ندارند، می‌خواهند به‌طور مرتب در مورد پیشرفت پروژه موردنظرشان اطلاع یابند. هرچه جزئیات و شواهد بیشتری برای ارائه به آن‌ها داشته باشید، نظر آن‌ها نسبت به شما و عملکردتان بهتر خواهد بود. شما می‌توانید برای آن‌ها، گزارش‌های پیشرفت پروژه را همراه با تصاویر، فیلم‌ها و نقشه‌های سه‌بعدی بفرستید تا رضایت بیشتری داشته و به مشتریان دائمی شما تبدیل شوند. برای آماده کردن این گزارش‌ها می‌توانید از یک پهباد استفاده کنید.

حتی در مورد مشتریانی که امکان بازدید حضوری از پروژه را دارند نیز ارائه گزارش‌های کامل و با جزئیات می‌تواند از رفت‌وآمد بی‌مورد آن‌ها به محل پروژه جلوگیری کند و شما می‌توانید با تمرکز بیشتری به اجرای پروژه بپردازید.

بعلاوه، برخی از تصاویری که با یک پهباد از پروژه خود ثبت می‌کنید می‌تواند برای تبلیغ بیشتر شرکت ساختمانی شما استفاده شود. این واقعیت که شما از هواپیماهای بدون سرنشین در پروژه خود استفاده می‌کنید نشان می‌دهد که شما از هر پیشرفت فنی که برای مشتریان شما سودمند است پیروی کرده و باعث می‌شود در بین رقبای خود در مکان بالاتری قرار بگیرید.

همچنین می‌توانید توسط یک پهباد عکس‌ها و فیلم‌های هوایی گرفته و ویدئویی از تغییراتی که قرار است در طول پروژه شما در آن زمین رخ دهد بسازید و با نمایش ویدیوهای خود بر روی وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی شرکت به تبلیغ و بازاریابی پروژه‌های خود بپردازید.

 

تصویر ناظر پروژه ساختمان سازی

 

5-استفاده از پهباد برای سقف سازی

اخیراً مهندسان دانشگاه میشیگان از نوع خاصی پهباد رونمایی کرده‌اند که می‌تواند قطعات مختلف سقف را نصب نماید. جالب است بدانید در این میان نیروهای انسانی هیچ نقشی نداشته و صفر تا صد این کار ازجمله شناسایی، حمل، قرار دادن قطعه در محل موردنظر و نصب آن به‌صورت خودکار صورت می‌گیرد. البته هنوز عملکرد این پهباد بسیار کندتر از نیروی انسانی بوده و دانشمندان در تلاش‌اند که این فناوری را پیشرفت دهند.

 

الزامات قانونی برای استفاده از پهباد در پروژه ساختمانی

اگر شرکت ساختمانی هستید که قصد استفاده از این فناوری را در پروژه‌های خود دارید، قبل از شروع پروژه، باید درخواست اجازه استفاده از پهباد را به سازمان هواپیمایی کشوری بدهید. شما همچنین باید تصمیم بگیرید که چه کسی قرار است پهباد را کنترل کند؛ زیرا این فرد باید یک تست پرواز را گذرانده تا نشان دهد که تئوری هواپیمایی را درک می‌کند. مهم است که این فرد از قوانین حفظ حریم خصوصی نیز آگاه بوده و بداند یک پهباد در کدام مناطق اجازه پرواز دارد.

 در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

• هواپیماهای بدون سرنشین فقط باید برای مقاصد مشخص استفاده شوند، به‌عنوان‌مثال: بررسی خسارت ساختمانی.

• ضبط تصاویر نباید درجایی صورت گیرد که تصاویر افراد ضبط شود.

• هنگام کار فیلم‌برداری باید به کارمندان و بازدیدکنندگان سایت اطلاع داده شود.

• شما نمی‌توانید از یک پهباد برای نظارت کارمندان استفاده کنید.

• همواره باید موارد ایمنی در کنترل هواپیماهای بدون سرنشین در نظر گرفته شود.

• کلیه تصاویر و فیلم‌های ضبط‌شده باید به‌طور ایمن ذخیره شوند.

 

تصویر استفاده از پهباد در پروژه های ساختمان‌سازی

 

نتیجه‌گیری

خرید پهباد به سرمایه‌گذاری احتیاج دارد، بنابراین معمولاً در مواقعی استفاده می‌شود که بتوان صرفه‌جویی قابل قبولی را در زمان و هزینه داشته و بتوان محل پروژه ساختمانی را به مکان ایمن‌تری برای کار تبدیل کرد. در حال حاضر پهبادها به دلایل مختلفی در صنعت ساختمان به کار می‌روند و کاربردهای آن‌ها روزبه‌روز افزایش می‌یابد. پهبادها می‌توانند به بالا رفتن سرعت پروژه کمک کنند زیرا با استفاده از آن‌ها نیاز به برخی محاسبات دستی از بین می‌رود. قابلیت پهبادها به حدی است که ارزش‌ آن‌ها مساوی با قطعات مهم ساختمانی مانند میلگرد و تیرآهن برای ساخت یک سازه عنوان شده است.

چیزی که مشخص است در آینده نیز بخش‌های مهم‌تری از پروژه‌های کلان ساختمانی به عهده این هواپیماهای بدون سرنشین خواهد بود و استفاده از فناوری‌های جدید دیگر یک انتخاب نبوده و به‌آرامی به یک ضرورت در آینده‌ای نه‌چندان دور تبدیل خواهد شد.

 

تگ ها آهن
نظرات
احسان شهیدی
دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
چرا تا الان استقبال زیادی از پهباد تو ساختمان سازی نشده؟
مدیر سایت
دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
هزینه اولیه تهیه پهباد کمی زیاد است و به همین دلیل به نظر ساختمانسازان استفاده از این تکنولوژی چندان به صرفه نیست. البته اگر به ارزش افزوده استفاده از این تکنولوژی نگاهی بیاندازند قطعا متقاعد میشوند که از پهبادها در ساخت و ساز استفاده کنند.
ارسال نظر جدید