مقایسه میلگرد شاهین بناب با میانه، اصفهان و ظفر بناب

میلگرد شاهین بناب با میانه، اصفهان و ظفر بناب چه تفاوتی دارد؟
انتشار: 1400/11/17
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
مقایسه میلگرد شاهین بناب با میانه، اصفهان و ظفر بناب

 

کارخانه‌های ذوب‌آهن اصفهان، شاهین بناب، میانه تبریز و ظفر بناب از دسته تولیدکنندگانی هستند که بین خریداران محبوبیت بسیاری دارند. اما ممکن است شما به عنوان یک خریدار یا مهندسی که به تازگی وارد این حوزه شده‌اید، هنگام انتخاب بین میلگرد میانه، میلگرد بناب، میلگرد اصفهان و میلگرد شاهین بناب، دچار تردید شوید؛ بنابراین ما در این مقاله قصد داریم تا محصول مشترک بین این 4 کارخانه، یعنی میلگرد را مورد بررسی قرار دهیم تا به شما در خریدی آگاهانه‌تر کمک کنیم. 

 

 

آشنایی با کارخانه بناب، اصفهان، میانه و شاهین بناب

اولین گام برای انتخاب میلگرد یک کارخانه، تخمین فاصله کارخانه تا محل پروژه شما است. در این بخش با موقعیت جغرافیایی و مهم‌ترین مشخصات هر کدام از کارخانه‌های ذوب‌آهن، ظفر بناب، میانه و شاهین بناب آشنا می‌شوید. 

 

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان؛ بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در ایران

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان یکی از اولین تولیدکنندگان فولاد در ایران بوده و در دسته بزرگ‌ترین و مشهورترین آن‌ها نیز قرار دارد. این کارخانه در سال 1346 شمسی در جنوب غربی استان اصفهان تأسیس شد. محصولات این کارخانه شامل: انواع تیرآهن بال نیم پهن، بال‌پهن موازی (H)، بال باریک شیب‌دار (IPN)، انواع میلگرد ساده و آجدار شاخه‌ای و کلافی و مفتول، انواع نبشی، انواع ناودانی، شمش ساختمانی، انواع چهار پهلو و ریل می‌شود. چنانچه محل پروژه شما در نزدیکی استان اصفهان یا اطراف آن قرار دارد، می‌توانید محصولات فولادی خود را از این کارخانه خریداری کنید و کمترین هزینه حمل را بپردازید. ظرفیت تولیدی فولاد این کارخانه به صورت سالانه، حدود 2 میلیون تن است.

 

کارخانه میانه در کجا قرار دارد؟

کارخانه میانه در استان آذربایجان و در نزدیکی شهر تبریز قرار دارد که در سال 1376 تأسیس شد. کارخانه فولاد آذربایجان (میانه) امروزه مشغول تولید محصولاتی چون: میلگرد ساده و آجدار، نبشی و ناودانی و تسمه است. اگر پروژه شما در شمال غربی کشور در حال انجام است، محصولات فولادی خود را می‌توانید از این کارخانه تهیه نمایید. این کارخانه توانایی تولید 550 هزار تن فولاد در سال را دارد.

 

کارخانه فولاد آذر بایجان میانه

 

آشنایی با کارخانه ظفر بناب

کارخانه ظفر بناب نیز در دسته کارخانه‌های تأسیس شده در استان آذربایجان شرقی است که در سال 1386 احداث شد. این کارخانه امروزه مشغول تولید محصولاتی چون میلگرد و تیرآهن است و ظرفیت تولید سالانه آن به 500 هزار تن می‎رسد که 300 هزار تن آن به میلگرد اختصاص دارد. درصورتی که قصد خرید میلگردهای این کارخانه را دارید ابتدا قیمت میلگرد بناب را بررسی کنید و سپس اقدام به خرید کنید؛ چراکه این کارخانه سعی دارد همواره قیمت میلگردهای خود را در رده مناسب نگه دارد.

 

با کارخانه شاهین بناب چقدر آشنایی دارید؟

کارخانه شاهین بناب در سال 1383 در شهرک صنعتی بناب واقع در آذربایجان شرقی تأسیس شد؛ این کارخانه امروزه میلگرد آجدار، انواع تیرآهن، نبشی، ناودانی و شمش فولادی تولید می‌کند تا به نحوی بتواند بخشی از نیاز فولاد کشور را تأمین کند. ظرفیت تولیدی این کارخانه حدود 520 هزار تن در سال است.

حال که کمی با تاریخچه، محل تأسیس و محصولات این کارخانه‌ها آشنا شدید، وقت آن است که به مقایسه میلگردهای این کارخانه‌ها بپردازیم.

 

میلگرد شاهین بناب

 

هر کارخانه چه سایز و گرید میلگردی تولید می‌کنند؟

میلگردها بر اساس استاندارد روسی (Gost) دارای 4 نوع a1, a2, a3 و a4 هستند که هرکدام کاربرد متفاوت خود را دارند. هنگام خرید میلگرد شما ابتدا می‌بایست نیاز خود را بررسی کرده و سپس یکی از این گریدها را انتخاب کنید؛ بنابراین باید بدانید که هر کارخانه چه گرید و سایز میلگردی را تولید می‌کند.

 

میلگردهای کارخانه ذوب‌آهن اصفهان

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان میلگردهای خود را در 2 نوع ساده و آجدار تولید می‌کند که میلگردهای ساده آن دارای سایز 10 الی 50 و میلگردهای آجدار آن دارای سایز 8 الی 36 هستند.

 

میلگرد کارخانه اصفهان

 

کارخانه میانه میلگردهای خود را در چه سایزی تولید می‌کند؟

کارخانه فولاد آذربایجان نیز میلگردهای ساده خود را در سایز 14 الی 50 و میلگردهای آجدار با آج نوع 400 را در سایزهای 10 الی 32 تولید می‌کند. اگر قصد خرید و استفاده میلگرد آذربایجان را دارید، ابتدا باید از قیمت میلگرد میانه مطلع باشید و سپس اقدام به شروع پروژه و خرید میلگرد کنید.

 

بررسی سایز میلگردهای ظفر بناب

کارخانه ظفر بناب میلگردهای آجدار گرید A2 خود را در سایزهای 8 تا 10 و میلگردهای آجدار گرید A3 خود را در سایز 8 الی 32 تولید می‌کند.

 

میلگرد کارخانه ظفر بناب

 

گرید و سایز میلگردهای شاهین بناب به چه صورت است؟

شاهین بناب نیز گرید و سایز میلگردهای خود را در استانداردترین حالت خود، یعنی گرید A2 و A3 و سایزهای 8 الی 32 تولید می‌کند که شما با توجه به نیاز خود و پروژه‌تان می‌توانید نوع آن را مشخص و خریداری کنید. 

 

مقایسه استانداردهای میلگرد میانه، بناب، شاهین بناب و اصفهان

تمامی این کارخانه‌ها میلگردهای خود را بر اساس استاندارد روسی دسته‌بندی می‌کنند؛ اما استانداردهایی که یک کارخانه از آن برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند تنها به نوع روسی ختم نمی‌شود. در ادامه با استانداردهای استفاده شده در تولید میلگردهای هر کارخانه آشنا می‌شوید:

 

استاندارد میلگرد ذوب‌آهن

کارخانه ذوب‌آهن علاوه بر استاندارد Gost روسی، از استاندارد DIN آلمان نیز استفاده می‌کند.

 

استاندارد میلگرد میانه

•    استاندارد ملی به شماره 3132
•    استاندارد DIN اروپا 
•    استاندارد ASTM آمریکا

 

استانداردهای میلگرد ظفر بناب

•    استاندارد DIN اروپا
•    استاندارد ASTM آمریکا
•    استاندارد ملی ایران

 

استانداردهای میلگرد شاهین بناب

•    استاندارد اروپایی BS 4449 برای میلگردهای ترمکس
•    استاندارد بین‌المللی ISO 6935-2
•    استاندارد آلمانی DIN488

 

علامت اختصاری میلگرد میانه، بناب، شاهین بناب و اصفهان چیست؟

هر کارخانه برای مجزا کردن محصولات و میلگردهای خود، روی هر شاخه از میلگردهای تولیدی‌اش، یک علامت اختصاری مخصوص حک می‌کند که نشان‌دهنده اصل بودن آن است. این علامت اختصاری ممکن است شامل نام کارخانه، آج میلگرد و در برخی مواقع سایز میلگرد شود. در ادامه شما را با علامت اختصاری میلگرد این 4 تولیدکننده آشنا خواهیم کرد:

 

 

علامت اختصاری میلگرد ذوب‌آهن چیست؟

از آنجایی که میلگرد اصفهان به روش آلیاژسازی و خنک کاری تولید می‌شود، علامت اختصاری روی آن ESCO CU است. پس هنگام انتخاب میلگردهای این کارخانه، برای تشخیص اصل بودن آن، علاوه بر قیمت میلگرد اصفهان می‌بایست به وزن و علامت اختصاری میلگرد ذوب‌آهن نیز توجه کنید.

 

علامت اختصاری میلگرد اصفهان

 

آشنایی با علامت اختصاری میلگرد میانه

میلگردهای این کارخانه نیز به روش ترمکس تولید می‌شود و علامت حک شده روی آن‌ها 2 حرف F انگلیسی است که رو به روی هم قرار گرفته‌اند.

 

علامت اختصاری میلگرد میانه

 

علامت اختصاری میلگرد بناب

برای تشخیص میلگردهای کارخانه ظفر بناب کافی است تا به علامت اختصاری حک شده روی آن توجه کنید؛ علامت اختصاری میلگرد ظفر ZN CT است.

 

علامت اختصاری میلگرد بناب

 

علامت اختصاری میلگرد شاهین بناب چیست؟

میلگردهای شاهین بناب با علامت یا مشخصه BS-CT در بازار عرضه می‌‎شوند.

 

علامت اختصاری میلگرد شاهین بناب

 

مقایسه وزن میلگرد شاهین بناب با میانه، اصفهان و ظفر بناب

وزن میلگرد یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر روی قیمت آن است؛ بنابراین شما به عنوان یک مصرف‌کننده باید قبل از خرید، وزن میلگرد موردنظرتان را بدانید. در جدول زیر سعی کردیم به مقایسه وزن میلگردهای این 4 کارخانه بپردازیم:

مقایسه وزن میلگرد کارخانه‌های ذوب‌آهن، ظفر، شاهین بناب و میانه

گرید میلگرد

سایز میلگرد

میلگرد ذوب‌آهن اصفهان

میلگرد فولاد میانه

میلگرد شاهین بناب

میلگرد ظفر بناب

A2

8

-

-

4.4

4.2

10

7.39

-

7.07

6.2

A3

10

-

7.4

-

-

12

11

11

10.19

10.2

14

15

14.5

13.18

13.6

16

19

19

18.29

17.3

18

24

24

23.16

22.1

20

32

29.5

28.6

28

22

36

36

34.5

35.5

25

47

46.5

44.75

45.9

28

58

58

56.1

56

32

76

76

73.05

76

 

علاوه بر وزن، قیمت آهن و قیمت جهانی میلگرد نیز می‌توانند روی قیمت میلگرد شاهین بناب یا میلگرد تمامی کارخانه‌های ایرانی تأثیر مستقیمی داشته باشد؛ بنابراین هنگام خرید میلگرد یک کارخانه و مقایسه آن با میلگرد سایر تولیدکنندگان باید وزن، کیفیت، سایز، گرید و قیمت آن را در نظر داشته باشید و برای تشخیص اصل بودن آن، به علامت اختصاری روی میلگرد توجه کرده و وزن آن را با جدول وزنی ارائه شده توسط کارخانه، مقایسه کنید.
 در این متن نیز سعی کردیم تا مقایسه میلگرد شاهین بناب با میانه، اصفهان و ظفر بناب را در ساده‌ترین روش ممکن برای شما شرح دهیم تا هنگام خرید میلگرد یکی از این کارخانه‌ها، اطلاعات کافی و در عین حال مفیدی داشته باشید.
 

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آهنگر. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

استاندارد میلگرد اصفهان علاوه بر Gost روسی، از استاندارد DIN آلمان نیز استفاده می‌کند.

پاسخ :

کارخانه شاهین بناب میلگردهای خود را در گرید A2 و A3 و سایزهای 8 الی 32 تولید می‌کند.

نظرات
جباری
چهارشنبه 19 بهمن 1401
نوشته هاتون کامل بود.
ارسال نظر جدید