قیمت میلگرد در بورس کالا را چگونه متوجه شویم؟

چگونه قیمت میلگرد از طریق بورس کالا تعیین می‌شود؟ به منظور پاسخ به این سوال با ما در وب سایت آهنگر همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.
انتشار: 1402/04/10
اخبار بروزرسانی: 1402/08/22
قیمت میلگرد در بورس کالا را چگونه متوجه شویم؟

 

 

به منظور شفاف سازی در قیمت گذاری کالا، شاهد ایجاد بازار بورس کالا در داخل کشور هستیم. یکی از محصولاتی که می‌توانید در بازار بورس کالا خریداری کنید، میلگرد و آهن است. شما می‌توانید این دسته از محصولات را در بخش کالاهای صنعتی و معدنی و در گروه فولاد بر اساس مقاطع طولی میلگرد از طریق بازار بورس کالا و با شفافیت قابل توجهی تهیه کنید.

در این بین، یکی از سوالات مهمی که همواره از سوی خریداران این دسته از محصولات پرسیده می‌شود این است که چگونه قیمت میلگرد از طریق بورس کالا تعیین می‌شود؟ به منظور پاسخ به این سوال با ما در وب سایت آهنگر همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

اهمیت بررسی قیمت میلگرد در بورس کالا

به صورت کلی، عرضه انواع میلگرد در بورس کالا باعث شده تا شما بتوانید با شفافیت قابل توجهی، قیمت میلگرد را به صورت روزانه مشاهده کرده و به صورت اینترنتی، اقدام به خرید این دسته از محصولات کنید. در واقع به خاطر قیمت گذاری شفاف است که بسیاری از افرادی که حتی قصد ندارند تا از طریق بورس کالا میلگرد خریداری کنند، برای این که دید مناسبی نسبت به قیمت آهن و میلگرد داشته باشند، به سراغ بورس کالا آمده و از این طریق، قیمت این دسته از محصولات را رصد می‌کنند.

 

نحوه قیمت گذاری میلگرد در بورس کالا

میلگرد در بورس کالا

 

پیش از آن که بخواهیم در مورد چگونگی بررسی قیمت میلگرد در بورس کالا صحبت کنیم، نیاز است تا نگاهی به فرآیند قیمت گذاری میلگرد انداخته و در این زمینه صحبت کنیم. ساختار بازار بورس کالا به شکلی است که محصولاتی که در آن عرضه می‌شود، مثل میلگرد و آهن بر اساس میزان عرضه و تقاضا قیمت گذاری می‌شوند.

بورس کالا به شکلی است که نرخ پایه ای برای این دسته از محصولات تعیین شده و در هر روز در بازه ریالی و درصدی مشخصی امکان نوسان قیمت و انجام معاملات وجود دارد. این یعنی حداقل و حداکثر قیمت میلگرد در هر روز تعیین می‌شود. در بازار بورس، اگر میزان میلگرد مورد تقاضا بیشتر از عرضه کارخانه‌ها باشد، بین مشتریان رقابتی ایجاد می‌شود تا در نهایت براساس تقاضا و قیمت مدنظر مشتریان، بازار به تعادل رسیده و میلگرد در قیمت خاصی تعیین شود. این در حالی است که اگر میلگردی که در بورس عرضه می‌شود، بیشتر از تقاضا باشد، شاهد کاهش قیمت این محصول خواهیم بود. 

البته به منظور ایجاد شرایط مناسب برای خرید و فروش، شاهد قوانین و مقررات خاصی در این بازار هستیم. یکی از محدودیت‌هایی که بازار بورس کالا وجود دارد این است که محصولات فولادی به نحوی هستند که عرضه آن‌ها تنها در یک روز از هفته صورت می‌گیرد و در روز خاصی از هفته برای خرید و فروش می‌توانید از طریق بورس کالا اقدام کنید.

در حال حاضر بر اساس اعلام شرکت بورس کالا ایران، امکان خرید و فروش مقاطع طولی چون میلگرد در روزهای چهارشنبه فراهم شده و در این روز فرآیند قیمت گذاری آغاز می‌شود.  در هر چهارشنبه خریداران می‌توانند سفارش خود را با پرداخت درصدی از هزینه کل ثبت کرده و سپس اگر کارگزاری خرید شما را انجام دهد، باید در طی سه روز کاری آینده، باقی مانده مبلغ را پرداخت کنید. به همین دلیل برای تعیین قیمت میلگرد بهتر است تا چهارشنبه به سراغ تالار بورس کالا بیایید.

همچنین به منظور جلوگیری از بروز مشکل در بازار و تعادل آن، سازمان بورس محدودیت‌هایی را در خرید میلگرد در نظر گرفته است. شما باید حداقل در حدود 20 تن میلگرد خریداری کنید و همچنین گاهی حداکثر میزانی را نیز برای خرید به عنوان سقف تعیین می‌کنند. تمامی این ویژگی‌ها باعث شده تا قیمتی که در بورس کالا تعیین می‌شود قیمت شفاف‌تر و واقعی‌تری شود.

 

نحوه بررسی قیمت میلگرد در بورس کالا

قیمت میلگرد در بورس کالا

 

 

اگر قصد دارید تا قیمت میلگرد را در بورس کالا مشاهده کنید، روش‌های گوناگونی در پیش روی شما وجود دارد. شما می‌توانید از طریق سایت بورس و نمای کلی بورس، قیمت میلگرد را در مشاهده کنید. همچنین اگر در یکی از کارگزاری‌های فعال در بورس کالا ثبت نام کرده باشید هم قادر خواهید بود تا قیمت میلگرد را به صورت آنلاین مشاهده کنید. البته به منظور بررسی قیمت میلگرد در بازار بورس نیاز است تا نماد آن را بشناسید. اگر بخواهیم شما را با نمادهای میلگرد در بورس کالا آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عمیلگرد (سلف میلگرد آتیه خاورمیانه)
  • عمیلگرد2 (سلف میلگرد آتیه خاورميانه2(
  • میلگرد01ن (میلگرد18 - A3 فولاد كویر(ن))
  • میلگرد02ن (میلگرد18 - A3 پردیس آذربایجان(ن)(

خرید میلگرد با قیمت بورس کالا از آهنگر

اگر چه ورود میلگرد به بورس کالا و عرضه آن در این بازار باعث شده تا قیمت گذاری آن کاملاً شفاف شود، اما فرآیند خرید میلگرد از طریق بورس کالا محدودیت‌هایی دارد. در وهله اول روند و مراحل خرید میلگرد در بورس کمی چالشی است. برای انجام این کار باید حتماً در یک کارگزاری فعال عضو شوید و مدارک هویتی خود را ارائه دهید. همچنین برای خرید میلگرد سقف و کف مشخصی وجود دارد که بیش از آن امکان خرید این دسته از محصولات برای شما وجود دارد. همچنین فرآیند تحویل کالا نیز ممکن است کمی زمان بر باشد. تمامی این موارد باعث شده تا بسیاری از افراد به جای بورس کالا، اقدام به خرید آن از سایر مجموعه‌ها کنند. البته این دسته از مشتریان برایشان مهم است که میلگرد را بر اساس قیمت شفاف بورس کالا خریداری کنند.

در صورتی که جز این دسته از مشتریان هستید، می‌توانید از طریق مجموعه آهنگر اقدام به خرید میلگرد کنید. مجموعه آهنگر بدون محدودیت‌های موجود در بورس کالا، انواع میلگرد را با قیمت تعیین شده در بورس عرضه می‌کند.

وب سایت آهنگر در کنار میلگرد، امکان فروش آهن آلات دیگری را نیز فراهم کرده است. در صورتی که قصد دارید تا این دسته از محصولات را خریداری کنید، می‌توانید با شماره 02143000023 تماس گرفته و از مجموعه آهنگر این دسته از محصولات را تهیه کنید.

حرف آخر

در این مقاله از سایت آهنگر شما را با فرآیند قیمت گذاری میلگرد در بازار بورس آشنا کرده و در مورد قوانین و مقررات محدود کننده ای که در این بازار وجود دارد، آشنا کردیم. همچنین بیان کردیم که چگونه ارزش ریالی این کالا با شفافیت قابل توجهی در بورس کالا تعیین می‌شود. در نهایت نیز به این سوال مهم پاسخ دادیم چگونه می‌توان از یک مجموعه خارج از بورس، با قیمت میلگرد در بورس کالا اقدام به خرید این دسته از محصولات کرد و شما را با سایت آهنگر آشنا کردیم.

 

ارسال نظر جدید