احتمال قطعی برق کارخانه‌های صنعتی به مدت 4 ماه

خاموشی برق صنایع ممکن است باعق افزایش قیمت فولاد شود.
انتشار: 1401/02/07
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
احتمال قطعی برق کارخانه‌های صنعتی به مدت 4 ماه

 

بهادر احرامیان، نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، اعلام کرد که قرار است برق واحدهای فولادی از اردیبهشت ماه قطع شود. این در حالی است که قطع برق صنایع و به‌ویژه صنایع فولادی وسیمانی در سال گذشته، موجب افزایش قیمت برخی کالاها شد.

نوبت‌بندی و قطع گاز و برق صنایع گویا به کابوس بی‌پایان بخش خصوصی تبدیل شده است. واحدهای صنعتی که به‌تازگی از قطعی گاز نجات یافتند، حالا باید برق را یک غنیمت بشمارند و برای استفاده از آن روزشماری کنند.

آن‌طور که بهادر احرامیان، نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفته بود: دولت به آن‌ها اطلاع داده که قرار است برق فولادی‌ها از اردیبهشت ماه قطع شود. پیش از این نیز رضا شهرستانی، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد، به تجارت‌نیوز اطلاع داد که از اواسط اردیبهشت به مدت چهار ماه، برق صنایع فولادی قطع می‌شود.

البته سال گذشته یک بار هم در دی ماه و بدون اطلاع قبلی قطعی گسترده برق اتفاق افتاد تا بدین شکل صنایع غافل‌گیر شوند. حتی سخنگوی صنعت برق، نوبت‌بندی و قطع برق صنایع را در آن مقطع تکذیب کرد. با این حال به نظر می‌رسد در اردیبهشت ماه امسال دیگر قطعی برق شبیه به یک مانور نباشد و تکذیب هم نشود.

حالا دو گمانه برای علت‌یابی قطع برق صنایع مطرح می‌شود؛ اولین گمانه، تغییر قیمت و گران شدن حامل‌های انرژی برای بخش صنایع است. انجمن فولاد بارها اعلام کرده است که با بالابردن قیمت حامل‌های انرژی برای بخش صنعتی و به‌ویژه فولادی‌ها، تولید اصلا به‌صرفه نیست. زیرا در ایران تولیدکنندگان ناچارند از سنگ‌آهن و گاز برای تولید فولاد استفاده کنند. اما در جهان، فولاد به روش کوره بلند تولید می‌شود.

یعنی می‌توان گفت که مزیت تولید فولاد در ایران وجود سنگ‌آهن و سوخت ارزان‌قیمت است. طبیعتا اگر این دو عامل حذف شوند، تولید فولاد در ایران دیگر به‌صرفه نیست.

ارسال نظر جدید