فاصله میلگرد در رابیتس کاری چقدر باید باشد؟

در این مطلب از سایت آهنگر، شما را با فاصله میلگرد رابیتس آشنا کرده و در این زمینه اطلاعات کاملی را ارائه خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.
انتشار: 1402/07/29
اخبار بروزرسانی: 1402/08/22
فاصله میلگرد در رابیتس کاری چقدر باید باشد؟

یکی از فرآیندهای مهمی که در ساختمان سازی انجام می‌شود، رابیتس کاری است. رابیتس کاری به مرحله اجرای توری‌های مشبک گفته می‌شود که به منظور زیر سازی پیش از گچ کاری استفاده می‌شود. به منظور انجام رابیتس کاری اصولی و استاندارد نیاز است تا به چند موضوع بسیار مهم توجه داشته باشید. یکی از این موضوعات فاصله میلگرد در رابیتس کاری است. در این مطلب از سایت آهنگر، شما را با فاصله میلگرد رابیتس آشنا کرده و در این زمینه اطلاعات کاملی را ارائه خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

رابیتس کاری چیست؟

قبل از آن که بخواهیم شما را با فاصله میلگرد در رابیتس کاری آشنا کرده و در این زمینه صحبت کنیم، نیاز است تا در مورد انجام فرآیند رابیتس اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. از نظر فنی، رابیتس به توری‌های مفتولی مشبکی گفته می‌شود که به عنوان زیر سازی در فرآیند گچ کاری و پیش از انجام این کار، در ساختمان سازی اجرا می‌شوند.

توری‌های رابیتس با استفاده از مفتول‌های مخصوصی به اسم سیم رابیتس بندی گالوانیزه یا مفتول رابیتس بندی، تولید شده و سپس در هنگام ساخت و ساز از آن‌ها استفاده می‌شود. به جز کمک به زیر سازی در مرحله گچ کاری، از رابیتس برای انجام کارهایی چون پایه سقف کاذب، بازسازی دیوارهای ترک خورده و پوشاندن بتن سیمانی نیز استفاده می‌شود.

ابعاد رابیتس چقدر است؟

به طور معمول شرکت‌هایی که در حوزه تولید توری‌های رابیتس کاری فعالیت دارند، این دسته از محصولات را در ابعاد ۲۴۰ * ۶۰ سانتی متر تولید کرده و به بازار عرضه می‌کنند. با این حال این امکان وجود دارد تا بتوانید رابیتس را براساس نیاز خود در ابعاد دیگری نیز سفارش دهید. به دلیل آن که از رابیتس کاری برای انجام کارهای گوناگونی استفاده می‌شود، شاهد تولید این محصولات در وزن‌های مختلف هستیم. معمولاً رابیتس‌های تولیدی از ۴۰۰ گرم تا ۱ کیلو و ۴۰۰ گرم وزن دارند.

این موضوع باعث شده تا رابیتس‌ها را بر اساس وزن آن‌ها به سه دسته رابیتس سبک، رابیتس متوسط و رابیتس سنگین تقسیم‌بندی کنند. رابیتس‌های سبک معمولاً وزن کمتر از ۶۰۰ گرم داشته و شرکت‌های تولید کننده، این دسته از محصولات را در بسته‌های ۲۰ عددی به فروش می‌رسانند. رابیتس‌های نیمه سبک و متوسط نیز دارای وزنی بین 810 تا 840 گرم هستند، در بسته‌های ۱۰ عددی شاهد فروش آن‌ها هستیم. در نهایت رابیتس‌های سنگین وزن را داریم که بیشتر از ۹۰۰ گرم وزن داشته و می‌توانید در صورت نیاز آن‌ها را خریداری کنید.

تعداد رابیتس مورد نیاز برای ساختمان سازی

همان طوری که بیان کردیم، شرکت‌های تولید کننده، امروزه رابیتس‌ها را در ابعاد ۶۰ * ۲۴۰ سانتی متری تولید می‌کنند. این یعنی هر توری رابیتس مساحتی به اندازه ۱۴۴ سانتی متر مربع را پوشش می‌دهد. معمولاً با در نظر گرفتن خطاهای احتمالی، می‌تواند این عدد را تقریباً ۱۴۰ سانتی متر مربع در نظر گرفت. بعد از آن که اقدام به محاسبه میزان رابیتس مورد نیاز برای ساختمان سازی کردید، حال نیاز است تا متراژی که می‌خواهید رابیتس کاری کنید را بر مساحت هر توری رابیتس تقسیم کنید تا تعداد رابیتس مورد نیاز برای ساختمان سازی به دست بیاید.

فاصله میلگرد در رابیتس کاری

پس از آن که شما را با رابیتس آشنا کرده و در مورد نحوه انجام این فرآیند اطلاعات کاملی را به شما ارائه کردیم، حال نیاز است تا به این سوال پاسخ دهیم که فاصله میلگرد رابیتس چقدر باید باشد؟ به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که در فرآیند اجرای رابیتس شاهد سه مرحله هستیم که برای طی کردن این مراحل، رعایت فاصله میلگرد در رابیتس اهمیت بسیار زیادی دارد.

در گام اول از رابیتس کاری، نیاز است تا اقدام به نصب میلگردهای آویز کنید. میلگردهای آویز یا از قبل در سقف نصب شده و یا در زمان رابیتس کاری به سقف یا تیرآهن‌های سقف جوش می‌شوند. نصب این میلگردها اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که رابیتس‌ها بر روی این میلگردها سوار می‌شوند.

در این مرحله، فاصله میلگرد در رابیتس کاری نباید از ۶۰ سانتی متر بیشتر شود. در صورتی که سقف سنگین بوده و یا نیاز است تا طرح‌های خاصی بر روی آن اجرا شود، می‌توان فاصله میلگرد در رابیتس را حداکثر ۳۰ سانتی متر در نظر گرفت.

در گام بعدی به مرحله نصب توری رابیتس بر روی میلگردها می‌رسیم. موضوعی که باید بدانید، این است که جنس توری رابیتس از فولاد است. به منظور نصب توری‌ها روی میلگرد می‌توان هم از جوشکاری استفاده کرد و هم از سیم رابیتس بندی که مفتول‌هایی گالوانیزه هستند برای انجام این کار کمک گرفت.

نوع توری رابیتسی که انتخاب می‌کنید، باید بر اساس فاصله میلگرد در رابیتس کاری باشد. در صورتی که فاصله میلگرد در رابیتس کاری زیاد است، باید از رابیتس‌های سنگین با تعداد پل‌های زیاد استفاده کنید.

در نهایت در گام آخر نیاز است تا مرحله گچ کاری انجام شود. پس از انجام مرحله نصب توری رابیتس، روی آن با گچ پوشیده می‌شود. معمولاً فرآیند گچ کاری در چند مرحله تکرار می‌شود. انجام این کار باعث می‌شود تا توری رابیتس به خوبی زیر گچ قرار گرفته و به صورت کامل پوشیده شود. در صورتی که با توجه به فاصله میلگرد در رابیتس از توری مناسب استفاده کنید، به احتمال خیلی زیاد در مرحله گچ کاری با مشکل مواجه می‌شوید.

در صورتی که قصد دارید تا در هنگام ساختمان سازی، برای گچ کاری سقف از رابیتس کاری استفاده کنید، پیشنهاد می‌شود که پیش از نصب حتماً به نکات ایمنی و استانداردهای تعیین شده توجه داشته باشید.

به عنوان مثال باید حتماً میلگردهای مورد نیاز برای این کار در محاسبات در نظر گرفته شود. از آن جایی که بخش قابل توجهی از هزینه‌های ساخت مربوط به قیمت میلگرد است، با اضافه شدن فرآیند رابیتس کاری، هزینه خرید میلگرد بیشتر خواهد شد. البته که شما می‌توانید با خرید میلگرد از یک مجموعه معتبر در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

فروشگاه آهنگر یکی از برترین فروشگاه‌های آنلاین در حوزه فروش آهن آلاتی چون میلگرد، آهن و... است. شما می‌توانید در وب سایت آهنگر میلگرد، آهن و... را به صورت آنلاین خریداری کنید. همچنین قیمت آهن، میلگرد و... در سایت آهنگر به صورت آنلاین قابل مشاهده است. در صورتی که قصد دارید تا از این مجموعه اقدام به خرید میلگرد کنید، می‌توانید با شماره 02143000023 تماس بگیرید.

میلگرد مناسب برای رابیتس کاری

افرادی که قصد خرید میلگرد برای رابیتس کاری را دارند، با این مشکل مواجه هستند که بهترین نوع میلگرد برای رابیتس کاری چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که میلگردهایی که حداقل قطر ۸ میلی متر دارند، گزینه مناسبی برای انجام این کار هستند. این میلگردها می‌توانند وزن ملات و مصالح را به خوبی تحمل کنند.

همچنین همان طوری که بیان کردیم، به منظور رابیتس کاری، نیاز است تا میلگرد یا باید از پیش در سقف قرار گیرد و یا پیش از انجام مراحل رابیتس کاری با جوشکاری در سقف نصب شود. در صورتی که سقف کرومیت یا دال بتنی است، باید در حین اجرای سقف، میلگرد را نصب کنید، چرا که پس از آن نمی‌توان برای اتصال میلگردها جوش کاری محکمی انجام دهید.

حرف آخر

در این مطلب از وب سایت آهنگر نگاهی به رابیتس کاری انداختیم و بیان کردیم که فاصله میلگرد رابیتس به شکل استاندارد چقدر باید باشد. همان طوری که اشاره شد، از رابیتس به منظور انجام فرآیند گچ کاری و اجرای سقف کاذب استفاده می‌شود. برای نصب رابیتس‌ها بر روی سقف نیاز است تا از میلگردهای آویز استفاده شود. در چنین شرایطی باید از میلگردهای مناسب استفاده کنید و همچنین با فاصله مناسب آن‌ها را در محل قرار دهید تا توری رابیتس بر روی آن نصب شود.

ارسال نظر جدید