3 عامل مؤثر بر طول عمر لوله فولادی + عوامل مؤثر بر قیمت لوله

عوامل فیزیکی، عوامل محیطی و شرایط عملیاتی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر کاهش طول عمر لوله محسوب می‌شوند.
انتشار: 1400/09/27
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
3 عامل مؤثر بر طول عمر لوله فولادی + عوامل مؤثر بر قیمت لوله

 

یکی از مقاطع فولادی که کیفیت ساخت و طول عمر آن در اجرای اغلب پروژه‌ها بسیار مهم خواهد بود، لوله فولادی است که در سیستم‌های پایپینگ استفاده فراوانی دارد. طول عمر لوله فولادی علاوه بر کیفیت ساخت به نوع نگهداری آن نیز وابسته است. به همین دلیل با توجه به قیمت آهن‌آلات بهتر است قبل از انتخاب و خرید آن با عوامل مؤثر بر کاهش عمر لوله آشنا باشید. در این مقاله قصد داریم شما را با عوامل مؤثر بر افزایش طول عمر لوله آشنا کنیم و به شما بگوییم چطور می‌توانید در پروژه‌های خود از کاهش عمر لوله‌ها جلوگیری کنید. در نهایت نیز بررسی کوتاهی در مورد اثرات طول عمر لوله بر قیمت آن خواهیم داشت.

 

 

عوامل مؤثر بر افزایش طول عمر لوله کدام‌اند؟

با توجه به پیچیدگی موجود در طراحی و اجرای سیستم‌های پایپینگ، باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا طول عمر لوله، حداکثر مقدار ممکن باشد. برای این کار باید ابتدا عوامل مؤثر بر افزایش طول عمر لوله را بشناسید که به 3 دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 

1. عوامل فیزیکی مؤثر بر کاهش طول عمر لوله فولادی

اینکه لوله فولادی از چه موادی ساخته شده، ضخامت دیواره آن چقدر است، کوتینگ داشته باشد یا نه عیبی روی دیواره آن باشد، نوع اتصالاتش به چه ترتیبی است و ... همگی از جمله عواملی فیزیکی است که می‌تواند بر کاهش طول عمر لوله فولادی تأثیرگذار باشد.
مثلاً اگر در ساخت سیستم پایپینگ از لوله‌هایی با جنس متفاوت در کنار یکدیگر استفاده شود، ممکن است سبب شود خوردگی گالوانیک سریع‌تر اتفاق بیافتد یا در نظر داشته باشید که خوردگی در لوله‌هایی با ضخامت دیواره پایین، سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد. همچنین اگر لوله‌ها به صورت ضعیف نصب شده باشند، ممکن است به مرور زمان آسیب‌ دیده و دچار شکستگی شوند؛ بنابراین همواره به خاطر داشته باشید که باید قبل از خرید با توجه به کاربرد خود بهترین نوع لوله فولادی را انتخاب کنید تا بیشترین طول عمر را برایتان داشته باشد حتی اگر قیمت لوله موردنظر شما از دیگر انواع موجود در بازار بالاتر باشد.

 

عوامل محیطی مؤثر بر عمر لوله
 

2. عوامل محیطی مؤثر بر طول عمر لوله فولادی

بسته به اینکه بخواهید لوله فولادی را در چه محیطی به کار ببرید ممکن است طول عمر لوله کم یا زیاد شود، به خصوص اگر قرار باشد لوله را در خاک مدفون کنید. در این صورت شاید بهتر باشد قبل از هر چیز نوع خاک و میزان ph آن را تعیین نمایید و درصورتی‌که آن خاک از نوع خورنده باشد باید از انواع لوله‌های فولادی مقاوم استفاده کنید. حتی وقتی قرار است در محیط‌های لرزه‌خیز سیستم پایپینگ را راه‌اندازی کنید، باید از لوله‌های مقاوم‌تری استفاده نمایید؛ زیرا امواج منتشرشده از سوی زمین نیز می‌تواند روی طول عمر لوله‌ها تأثیرگذار باشد.

 

3. شرایط عملیاتی هم می‌توانند از عوامل مؤثر بر کاهش یا افزایش طول عمر لوله باشند!

شاید با خواندن عنوان بالا برایتان این سؤال به وجود آمده باشد که منظور از شرایط عملیاتی دقیقاً چیست؟
در پاسخ به این سؤال باید بگوییم، مواردی مانند نوع ماده‌ای که قرار است از لوله عبور کند، فشار کاری، دما، سرعت عبور، دبی جریان و ... از جمله شرایط عملیاتی هستند که می‌توانند کاهش عمر لوله را در پی داشته باشند.


آیا می‌دانید عبور چه موادی باعث کاهش عمر لوله می‌شود؟

اگر قرار باشد از لوله فولادی موادی با رطوبت بالا، گاز H2S یا اکسیژن عبور کند قطعاً سبب خوردگی و در نتیجه کاهش طول عمر لوله خواهد شد. در برخی شرایط هم ممکن است در اثر عبور گاز طبیعی از لوله فولادی میکروارگانیزم‌هایی روی جداره داخلی رشد کرده و با تولید اسیدهای آلی یا سولفور باعث کاهش عمر لوله یا حتی تخریب آن شوند؛ بنابراین بهتر است در این موارد از لوله‌هایی با جنس گالوانیزه یا پوشش‌دار استفاده شود تا در برابر خوردگی مقاومت بالایی داشته باشند.

 

افزایش طول عمر لوله فولادی

 
روش‌های افزایش طول عمر لوله فولادی کدم‌اند؟

درصورتی‌که به دنبال روش‌های افزایش طول عمر لوله فولادی هستید بهتر است قبل از انتخاب لوله فولادی پاسخ این سؤالات را بدانید، در این صورت ریسک‌های کاهش عمر لوله را بهتر خواهید شناخت:

 

1.    قرار است از لوله فولادی برای انتقال چه موادی استفاده شود؟
2.    آیا محیطی که سیستم پایپینگ در آن راه‌اندازی می‌شود، مرطوب یا لرزه‌خیز است یا شرایط خاص دیگری دارد؟

 

با توجه به پاسخ‌هایی که به این دو سؤال می‌دهید مشخص خواهد شد که برای افزایش طول عمر لوله بهتر است از چه جنس لوله‌ای با چه ضخامتی استفاده کنید.
پیشنهاد می‌کنیم برای تصمیم‌گیری بهتر، مقاله راهنمای خرید لوله فولادی را بخوانید.

 

عوامل مؤثر بر قیمت لوله فولادی

 

قیمت لوله فولادی تا چه اندازه به طول عمر آن بستگی دارد؟

همان‌طور که در بخش‌های قبل گفتیم، در برخی مواقع برای جلوگیری از کاهش طول عمر لوله در اثر خوردگی ناچار به استفاده از لوله‌های پوشش‌دار خواهیم بود که البته این امر می‌تواند بر قیمت لوله تأثیرگذار باشد.

نکته مهمی که باید در این خصوص در نظر بگیرید، هزینه تعمیرات و تعویض لوله‌های تخریب شده در طول زمان خواهد بود. اگر این مسئله را در پروژه خود در نظر بگیرید، قطعاً به این نتیجه خواهید رسید که این هزینه اضافی ارزش افزوده بسیاری را برای شما خواهد داشت. از سوی دیگر به دلیل حساسیت و پیچیدگی سیستم‌های پایپینگ، بهتر است کیفیت را در اولویت کار خود قرار دهید.
در مجموع در مورد قیمت لوله فولادی باید این نکته را بدانید که هرچه لوله‌ در برابر خوردگی مقاومت بالاتری داشته باشد، طول عمر بیشتری هم دارد؛ اما قیمت آن هم به همان نسبت گران‌تر خواهد بود.

 


در این مقاله در خصوص عوامل مؤثر بر طول عمر لوله فولادی صحبت کردیم و به شما گفتیم باید برای افزایش طول عمر لوله‌های فولادی چه نکاتی را رعایت کنید. قیمت آهن آلات، عوامل فیزیکی، عوامل محیطی و شرایط عملیاتی ازجمله مهم‌ترین عوامل مؤثر بر کاهش عمر لوله‌ به شمار می‌روند که بهتر است قبل از انتخاب و خرید لوله به آن‌ها توجه داشته باشید. همچنین به شما گفتیم که لوله‌های دارای طول عمر بالا، قیمت بیشتری دارند که پرداخت این هزینه بالاتر، کاملاً منطقی و توجیه‌پذیر است. اگر شما نیز در این خصوص پیشنهادی دارید می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.
 

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

مواد کوتینگ و مقاوم کننده لوله در برابر رطوبت، قیمت ورق سیاه و قیمت ارز از عوامل مؤثر بر قیمت لوله فولادی هستند.

پاسخ :

اگر قرار باشد از لوله فولادی موادی با رطوبت بالا، گاز H2S یا اکسیژن عبور کند قطعاً سبب خوردگی و در نتیجه کاهش طول عمر لوله خواهد شد. 

پاسخ :

عوامل فیزیکی، عوامل محیطی و عوامل عملیاتی مهم ترین عوامل مؤثر بر طول عمر لوله هستند.

ارسال نظر جدید