صفر تا صد مراحل ساخت شیروانی ساده برای ویلا

در این مقاله به این مقاله به معرفی انواع پوشش مناسب برای ساخت شیروانی ساده پرداخته ایم.
انتشار: 1401/12/21
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
صفر تا صد مراحل ساخت شیروانی ساده برای ویلا

 

آلودگی هوا، شلوغی و نیاز به یک مکان آماده برای اقامت و استراحت، باعث شده تا بسیاری از اهالی شهرهای بزرگ به فکر ساخت ویلا در مناطق خوش آب‌وهوا بیفتند. یکی از چالش‌های ساخت ویلا (به ‌خصوص در مناطق مرطوب)، انتخاب پوشش سقف و پروفیل مناسب برای سقف شیروانی است، چون عوامل زیادی روی انتخاب این موارد تأثیر می‌گذارند.

این مقاله به معرفی انواع پوشش مناسب برای ساخت شیروانی ساده و نحوه اجرای آن اختصاص دارد و خواندن آن به شما کمک می‌کند تا برای انتخاب مصالح موردنیازتان راحت‌تر تصمیم بگیرید.

 

 

بهترین انواع سقف شیب‌دار ساده برای ساخت ویلا

معمولاً روش ساخت شیروانی ساده در انواع مختلف، مشابه یکدیگر است و آنچه تفاوت ایجاد می‌کند، نوع پوشش نهایی سقف شیب‌دار است. رایج‌ترین انواع پوشش مورداستفاده در ساخت شیروانی ساده شامل ورق گالوانیزه، آردواز، آندوویلا و آندولین است که در ادامه با هر کدام آشنا می‌شوید.

 

 

بهترین نوع سقف شیبدار

 

سقف شیروانی گالوانیزه

رایج‌ترین و قدیمی‌ترین نوع سقف شیب‌دار، سقف شیب‌دار گالوانیزه است. همان‌طور که از نام آن مشخص است، این نوع سقف شیب‌دار با استفاده از ورق گالوانیزه ساخته می‌شود؛ یعنی پوشش نهایی این سقف ورق گالوانیزه است. به‌تازگی ساخت شیروانی ساده با استفاده از ورق گالوانیزه رنگی رواج بیشتری پیدا کرده است، چون این ورق‌ها زیبایی نمای سقف شیب‌دار گالوانیزه را بیشتر می‌کنند. استفاده از ورق گالوانیزه ساده بیشتر در ساخت سقف سوله‌ها و کارخانه‌ها کاربرد دارد.

ورق‌های گالوانیزه‌ای که در ساخت شیروانی ساده به کار می‌روند دارای اشکال مختلفی هستند که محبوب‌ترین نوع آن‌ها، ورق گالوانیزه سینوسی است. این ورق‌ها ابتدا به‌صورت تخت تولید می‌شوند و سپس با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، به آن‌ها شکل می‌دهند. این کار علاوه بر زیبایی منجر به حرکت سریع‌تر آب جمع شده روی سقف به سمت پایین می‌شود.

 

سقف شیروانی آردواز

اردواز نوعی ماده پلیمری است که از ترکیب سیمان، آزبست، الیاف مصنوعی، پنبه نسوز و آب ساخته می‌شود. آردواز به‌کاررفته در ساخت شیروانی ساده به‌صورت ورق تولید می‌شود. ظاهر این ورق‌ها دارای اشکال مختلفی است که ترکیب آن با رنگ‌های مختلف، منجر به افزایش زیبایی سقف شیب‌دار می‌شود. ورق آردواز پله‌ای، پرکاربردترین نوع آردواز در ساخت شیروانی ساده است.

 

سق شیروانی آردواز

 

سقف شیروانی آندوویلا

ورق‌های آندوویلا از ترکیب مواد معدنی و سلولز ساخته می‌شوند و به‌تازگی استفاده از آن‌ها در ساخت شیروانی ساده رواج پیدا کرده است. برخلاف سایر انواع ورق فولادی و پلیمری، ورق آندوویلا هم برای ساخت سقف شیب‌دار ساختمان و هم برای ساخت سقف آلاچیق، سر درب ورودی ساختمان، سایبان، ایوان و ... کاربرد دارد. ورق آندوویلا هم مانند ورق آردواز در اشکال مختلف ساخته می‌شود و معمولاً سازندگان ترجیح می‌دهند از نوع ترکیه‌ای آن استفاده کنند.

 

سقف شیروانی آندولین

آندولین هم نوعی ورق پلیمری است که با استفاده از ترکیب نوعی قیر، سلولز و رزین ساخته می‌شود و سبک‌ترین پوشش سقفی در جهان است. این ورق‌ها نام خود را از کارخانجات سازنده خود یعنی آندولین فرانسه گرفته‌اند و به دلیل وارداتی بودن، قیمت بالایی دارند. همین موضوع باعث شده که از ورق آندولین کمتر در ساخت شیروانی ساده استفاده شود. محبوب‌ترین نوع ورق آندولین مورداستفاده در ایران، ورق آندولین سینوسی است.

 

 

سقف شیروانی آندولین

 

نحوه ساخت شیروانی ساده برای ویلا چگونه است؟

استفاده از هر کدام از انواع ورق‌های بالا برای ساخت شیروانی ساده، تفاوت زیادی در فرایند ساخت ایجاد نمی‌کند. برای ساخت شیروانی ساده ابتدا خرپای سقف ساخته و نصب می‌شود و این مرحله، مهم‌ترین مرحله در ساخت شیروانی ساده است، چون بار اصلی سقف به خرپا وارد می‌شود. پس از نصب خرپا، نوبت به زیرسازی سقف شیروانی می‌رسد که معمولاً با استفاده از پروفیل‌های فولادی یا چوبی انجام می‌شوند.

این 2 مرحله، تأثیر زیادی در شکل و شیب نهایی سقف شیب‌دار دارند و به همین دلیل باید با حساسیت بالایی اجرا شوند. بهترین زاویه برای ساخت شیروانی ساده، 32 درجه است و نصب زیرسازی سقف شیروانی باید با توجه به این زاویه انجام شود. برای زیرسازی، قوطی‌های فلزی را در 2 طرف سقف با فاصله 70 تا 80 متری قرار می‌دهند و آن‌ها را با استفاده از نبشی و پیچ به خرپا متصل می‌کنند.

پس از زیرسازی، نوبت به آخرین مرحله از ساخت شیروانی ساده می‌رسد. در این مرحله، ورق‌های گالوانیزه، آردواز و ... متناسب با ابعاد سقف برش می‌خورند و لبه آن‌ها سوراخ می‌شود. فاصله این سوراخ تا لبه ورق نباید بیشتر از 15.3 سانتی‌متر شود. سپس آن‌ها را با یک اورلپ مناسب به‌صورت موقتی روی زیرسازی‌ها قرار می‌دهند. ورق‌ها موازی با خرپا نصب می‌شوند و در انتها آن‌ها را به زیرسازی پیچ می‌کنند. ساخت شیروانی ساده با نصب کلاهک در محل تقاطع 2 طرف سقف و پروفیل آبرو در انتهای هر 2 سمت، به اتمام می‌رسد.

 

پروفیل مناسب برای سقف شیروانی ویلا کدام است؟

برای ساخت شیروانی ساده معمولاً از پروفیل‌های فولادی مستطیلی شکل به عنوان زیرسازی استفاده می‌کنند. انتخاب پروفیل مناسب برای سقف شیروانی به ابعاد بنا، طول خرپا، فاصله خرپاها از یکدیگر و شیب سقف بستگی دارد. در صورتی‌که طول خرپا تا 10 متر باشد، از پروفیل 60*40 و 30*50 برای ساخت شیروانی ساده استفاده می‌کنند و اگر طول خرپا بیشتر شود، پروفیل‌های 80*40 و بزرگ‌تر به عنوان پروفیل مناسب برای سقف شیروانی محسوب می‌شوند. قیمت پروفیل تأثیر زیادی بر هزینه ساخت سقف شیروانی دارد.

 

ساخت شیروانی ساده برای ویلا با کدام ورق ارزن‌تر تمام می‌شود؟

با توجه به روند افزایش قیمت در حال حاضر، ساخت شیروانی ساده با استفاده از ورق گالوانیزه به‌مراتب بیشتر از ساخت آن با ورق آردواز تمام می‌شود. البته انتخاب مصالح مناسب برای پوشش سقف شیب‌دار به آب‌وهوای منطقه، بودجه شما و شرایط پروژه بستگی دارد و علاوه بر این، باید به در دسترس بودن مصالح و اکیپ‌های اجرایی هم توجه کنید.
 

درصورتی‌که ورق گالوانیزه را برای ساخت شیروانی ساده انتخاب کردید، می‌توانید آن را از فروشندگان معتبری مثل آهنگر بخرید. قیمت مقاطع فولادی مختلف در آهنگر منصفانه و نزدیک به قیمت درب کارخانه است و تنوع محصولات آن باعث می‌شود بتوانید تمامی مصالح موردنیاز برای ساخت سقف ویلا را یکجا بخرید و تنها یک‌بار هزینه حمل‌ونقل بار بپردازید. از نظر کیفیت و اصالت هم خیالتان راحت باشد، واحد کنترل کیفیت آهنگر با تضمین خود خیال شما را از این بابت راحت می‌کند.

 

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

تنها تفاوت به جنس پوشش نهایی سقف بر می‌گردد. ورق گالوانیزه با استفاده از ورق سیاه ساخته می‌شود و قیمت بیشتری دارد، در حالی‌که ورق آردواز یک ورق پلیمری و ارزان‌تر است.

پاسخ :

انتخاب پروفیل مناسب برای سقف شیروانی بیشتر به ابعاد خرپا بستگی دارد. پروفیل‌های مستطیلی 60*40، 30*50 و 80*40 رایج‌ترین انواع پروفیل مورداستفاده در سقف شیروانی هستند.

ارسال نظر جدید