سود ساخت و ساز در سال 1402 تقریباً چقدر است؟

اگر قصد دارید تا وارد فضا ساخت و ساز شوید، نیاز است تا دانش کافی در این حوزه داشته باشید و بدانید که سود ساخت و ساز در سال 1402 چقدر است؟ ما در مجموعه آهنگر قصد داریم تا شما را با این موضوع آشنا کنیم
انتشار: 1402/04/19
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
سود ساخت و ساز در سال 1402 تقریباً چقدر است؟

یکی از روش‌هایی که می‌توانید از طریق آن کسب درآمد کنید، ساخت و ساز و فروش خانه‌های ساخته شده است. البته اگر قصد دارید تا وارد فضا ساخت و ساز شوید، نیاز است تا دانش کافی در این حوزه داشته باشید و بدانید که سود ساخت و ساز در سال 1402 چقدر است؟ ما در مجموعه آهنگر قصد داریم تا شما را با این موضوع آشنا کنیم.

عوامل موثر در سود ساخت و ساز در سال 1402

اگر بخواهیم به صورت کلی شما را عوامل موثر در سود ساخت و ساز در سال 1402 آشنا کنیم می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد:

 • قیمت زمین
 • هزینه ساخت
 • قیمت نوساز

این پارامترها در کنار هم و با استفاده از فرمول زیر، سود ساخت و ساز را به شما ارائه می‌دهند:

سود ساخت = (قیمت زمین + هزینه ساخت) – قیمت نوساز

بر اساس این فرمول می‌توان تحلیل کرد که زمانی می‌تواند سود ساخت و ساز در سال 1402 را افزایش داد که قیمت خانه نوساز افزایش پیدا کرده و یا قیمت زمین و هزینه ساخت شما کاهش پیدا کند. دو پارامتر قیمت زمین و قیمت خانه نوساز مواردی هستند که افراد شخصاً به صورت مستقیم نمی‌توانند آن را تعیین کنند و بازار آن را مشخص می‌کند. به همین دلیل عاملی که شما می‌توانید شخصاً بر روی آن تاثیر بگذارید، هزینه ساخت است. در ادامه بیان خواهیم کرد که چگونه می‌توان هزینه ساخت را کاهش و از این طریق میزان سود ساخت و ساز را افزایش داد.

هزینه ساخت در سال 1402

عوامل موثر در هزینه ساخت

برای آن که بتوانید هزینه ساخت را کاهش دهید، باید بدانید که چه عواملی بر این هزینه تاثیرگذار هستند. به صورت کلی هزینه ساخت شامل دو مرحله زیر می‌شود:

 • هزینه ساخت تا آغاز پروژه تا پایان مرحله سفت کاری
 • هزینه ساخت از مرحله نازک کاری تا اتمام پروژه

در بخش اول نیاز است تا فرآیندهای تخریب، گود برداری و پی کنی، اجرای فونداسیون، اجرای اسکلت، دیوار چینی و والپست، کف سازی و خاک گچ صورت گیرد. تقریباً می‌توان گفت که هزینه مرحله سفت کاری در نقاط مختلف یکسان بوده و مقدار آن بر اساس عواملی چون قیمت آهن، قیمت میلگرد، دستمزد کارگر، هزینه خرید مصالح و... مشخص می‌شود. از سوی دیگر اما هزینه‌های مربوط به مرحله نازک کاری بسیار متغیر بوده و به رویکرد شما وابسته است. با این حال یکی از اشتباهی که افراد به منظور ساخت و ساز انجام می‌دهند، خرید مصالح مرحله سفت کاری با قیمت بالاست. این اشتباه باعث می‌شود تا سود نهایی ساخت و ساز کاهش قابل توجهی پیدا کند. برای حل این مشکل پیشنهاد ما این است که از طریق یک مجموعه معتبر و با قیمت مناسب اقدام به خرید آهن، میلگرد و... کنید. مجموعه آهنگر یکی از برترین مجموعه‌های فعال در داخل کشور در حوزه فروش آهن آلاتی مثل میلگرد، آهن و... است. شما می‌توانید با قیمت بسیار مناسب از این مجموعه اقدام به خرید این محصولات کنید. درصورتی که نیاز دارید تا قبل از خرید از خدمات مشاوره مجموعه آهنگر استفاده کنید، می‌توانید با شماره 02143000023 تماس بگیرید.

پس از بررسی این موضوع، باید به این نکته توجه کنید که برای این که بتوانید هزینه ساخت را به صورت ریاضیاتی محاسبه کرده و در فرمول اولیه قرار دهید، نیاز است تا به صورت تقریبی مشخص کنید که هزینه سفت کاری و نازک کاری هر متر مربع چقدر است؟ سپس می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

هزینه ساخت = هزینه هر متر مربع ساخت × زیربنای مفید

در این فرمول شاهد پارامتر زیربنای مفید هستیم. این پارامتر بر اساس ۳ فاکتور متراژ کلی زمین، درصد ساخت زمین و تراکم تعیین می‌شود. با استفاده از فرمول زیر و داشتن این 3 فاکتور می‌توانید زیربنای مفید را حساب کنید:

زیربنای مفید = تراکم × (متراژ کلی زمین × درصد ساخت زمین)

محاسبه سود ساخت و ساز در سال 1402

 

هزینه ساخت هر متر مربع خانه و آپارتمان در سال ۱۴۰۲

یکی از چالش‌هایی که افراد برای محاسبه سود ساخت و ساز در سال 1402 دارند، این است که هزینه ساخت هر متر مربع خانه و آپارتمان در سال 1402 چقدر است؟ به صورت تقریبی می‌توان هزینه ساخت هر متر مربع خانه و آپارتمان را براساس موارد زیر تخمین بزنید:

 • ساختمان‌های 1 و 2 طبقه: متری ۹۳۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۳ تا ۵ طبقه: متری ۱۰۹۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۶ و ۷ طبقه: متری ۱۲۵۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۸ تا ۱۰ طبقه: متری ۱۴۰۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۱۱ و ۱۲ طبقه: متری ۱۵۶۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۱۳ تا ۱۵ طبقه: متری ۱۷۰۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۱۶ طبقه به بالا: متری ۱۸۷۰۰۰۰۰ تومان

شما می‌توانید این اعداد را در فرمول هزینه ساخت قرار داده و آن را در مقدار زیربنای مفید ضرب کنید تا بتوانید به صورت دقیق هزینه ساخت آپارتمان و خانه را براساس متراژ آن محاسبه کنید.

مثال محاسبه سود ساخت و ساز در سال 1402

اگر قصد دارید تا نحوه استفاده از فرمول‌های بیان شده در بخش قبلی را به درستی یاد بگیرید، نیاز است تا یک مثال زده و از این فرمول‌ها برای محاسبه سود ساخت و ساز در سال 1402 استفاده کنید.

فرض کنید که قصد دارید تا اقدام به ساخت خانه ای کنید که ساخت هر متر مربع آن برای شما 3 میلیون تومان هزینه داشته باشد. در صورتی که متراژ زمین شما ۳۰۰ متر باشد، نیاز است تا مشخص کنید که اجازه ساخت و تراکم خانه ای که قصد ساخت آن را دارید چقدر است؟ برای محاسبه زیربنای مفید، باید از فرمول زیر استفاده کنید:

زیربنای مفید = تراکم × (متراژ کلی زمین × درصد ساخت زمین)

با فرض این که متراژ کلی زمین 300 متر مربع، درصد ساخت زمین 60 درصد و تراکم 4 باشد، زیربنای مفید شما برای ساخت خانه به صورت زیر حساب می‌شود:

720 = 4 × (300 × %60)

با محاسبه زیربنای مفید ساختمان، حال می‌توان هزینه ساخت خانه نوساز را براساس فرمول زیر به دست بیاورید:

هزینه ساخت = هزینه هر متر مربع ساخت × زیربنای مفید

با زیربنای مفید 720 متر مربعی و هزینه ساخت 3 میلیون تومانی برای هر متر مربع، هزینه ساخت به شرح زیر است:

000/000/160/2 = 000/000/3 × 720

با این فرمول نتیجه می‌گیریم که هزینه کل ساخت خانه برای شما 2 میلیارد و 160 میلیون تومان می‌شود. سپس نیاز است تا مشخص کنید که قیمت خانه نوساز چقدر است. اگر در محله ای قصد ساخت خانه را دارید که قیمت هر متر مربع خانه نوساز برابر با 20 میلیون تومان باشد، قیمت کل خانه نوساز بر اساس فرمول زیر حساب می‌شود:

قیمت نوساز = قیمت هر متر مربع نوساز × [تراکم × (متراژ کل زمین × درصد ساخت زمین)]

۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان = ۲۰ میلیون × [۴ × (۳۰۰ × ۶۰٪)]

در واقع این فرمول نشان می‌دهد که اگر بخواهید یک خانه نوساز با زیربنای مفید 720 متر مربعی خریداری کنید، باید 14 میلیارد و 400 میلیون تومان هزینه کنید. حال نیاز است تا از فرمول سود ساخت و ساز در سال 1402 استفاده کنید:

سود ساخت = (قیمت زمین + هزینه ساخت) – قیمت نوساز

با فرض این که در محله ای که قصد ساخت خانه دارید، قیمت هر متر مربع زمین 30 میلیون تومان است، قیمت کل زمین به شرح زیر است:

9 میلیارد تومان = 30 میلیون تومان × ۳۰۰ متر مربع

قیمت ساخت خانه نوساز را حساب کردیم که برابر با ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است و هزینه کل ساخت شما نیز ۲ میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. حالا بر اساس فرمول سود ساخت داریم:

۳ میلیارد و ۲۴۰ میلیون = (9 میلیارد + ۲ میلیارد و ۱۶۰) – ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون

با این محاسبات می‌توان نتیجه گرفت که پس از ساخت و فروش خانه، شما می‌توانید 3 میلیارد و 240 میلیون تومان سود کسب کنید.

حرف آخر

در این مطلب از وب سایت آهنگر به بررسی سود ساخت و ساز در سال 1402 پرداختیم و بیان کردیم که چگونه با چند فرمول ساده، می‌توانید با دقت قابل توجهی سود ساخت و ساز را در هر منطقه ای حساب کنید. بررسی موارد گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا با دانش کافی وارد بازار ساخت و ساز شوید و بتوانید پیش از شروع پروژه، میزان سود خود را پیش بینی کنید.

ارسال نظر جدید