رشد شاخص بورس: نقدینگی بیشتر یا انتظار تورمی؟

شاخص بورس از ابتدای امسال تا پایان هفته گذشته بازدهی ۲۱۴ درصدی داشته است
انتشار: 1399/04/16
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
رشد شاخص بورس: نقدینگی بیشتر یا انتظار تورمی؟

رشد شاخص بورس: نقدینگی بیشتر یا انتظار تورمی؟

 

شاخص بورس از ابتدای امسال تا پایان هفته گذشته بازدهی ۲۱۴ درصدی داشته است

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مدیر آموزش و فرهنگ‌سازی شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس، مهم‌ترین دلیل رشد بازار سرمایه در روزهای اخیر را رشد نقدینگی دانست و اظهار داشت: «در حال حاضر برآورد نقدینگی در کشور حدود ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که تاکنون بخش قابل‌توجهی از آن، وارد بازار سرمایه شده است.»

وی در ادامه اظهار داشت که باوجود رشد قیمت دلار و افزایش فروش شرکت‌ها این ورود نقدینگی به بازار سرمایه منطقی به نظر می‌رسد. او یکی دیگر از دلایل اقبال مردم به سمت بازار سرمایه را افزایش میزان تولید به دلیل کاهش میزان رقبای خارجی در بازار معرفی کرد.

بهنام بهزادفر گفت: «تاکنون بیش از 50 میلیون کد بورسی صادر شده که ورود پول به این بازار را نتیجه داده است که در درازمدت این امر سبب جهش تولید خواهد شد. ارزش روز واحد‌های سرمایه‌گذاری رشد قابل‌توجهی داشته به‌صورتی که هر واحد سرمایه‌گذاری که در ابتدا 10 هزار تومان بوده امروز به نرخ 27 هزار تومان رسیده است. این افزایش نرخ سهام رشد 170 درصدی را نشان می‌دهد؛ به‌طور مثال در حال حاضر هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق دارا یکم، حدود 3 برابر شده است.»

او معتقد است نقدینگی در بازار سرمایه کنترل می‌شود و در این صورت سودآوری افراد اقتصاد کشور را با مشکلی مواجه نخواهد کرد.

در حال حاضر به دلیل افزایش تورم، مردم به سمت بازارهای متفاوتی روی آورده‌اند؛ اما به دلیل فرهنگ‌سازی و جهت‌دهی دولت حجم بسیاری از این سرمایه به‌سوی بورس روانه شده است و پیش‌بینی می‌شود تا زمانی که انتظار تورم وجود داشته باشد و شاخص‌های مهم اقتصادی روند افزایشی از خود نشان دهند، رشد بازار سرمایه ادامه پیدا کند.

البته برخی از کارشناسان اعتقاد دارند سرمایه‌گذاری مستقیم مردم در بازار سرمایه به دلیل نبود بستر‌های مختلف معاملاتی کار اشتباهی بوده است؛ اما چه باور کنیم چه نه بازار سرمایه در سه ماه اخیر رکوردهای چشمگیری را زده و شاخص بورس رشد 648 هزار میلیارد تومانی داشته است.

در جریان معاملات بورس اوراق بهادار در سال جاری و تا پایان هفته گذشته در مدت 67 روز معاملاتی، تعداد 586 میلیارد و 338 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 6487 هزار و 422 میلیارد ریال در 90 میلیون و 268 هزار و 305 نوبت در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار گرفته است.

در حال حاضر به نظر می‌رسد استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای رشد صنایع و معادن در دستور کار دولت و مسئولان مربوطه قرار دارد. بر اساس گزارش‌های عددی اعلام ‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، عملکرد فروش تجمعی شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی طی دو ماه نخست امسال روند رو به رشدی داشته و نسبت به مدت مشابه پارسال، ۵۵ درصد افزایش را تجربه کرده است. بر اساس این داده‌ها میزان فروش تجمعی ۷۲ شرکت بزرگ بورسی در بخش معدن و صنایع معدنی، طی دو ماه نخست امسال، ۳۸۸ هزار و ۴۴۳ میلیارد و ۴۰۲ میلیون ریال بوده و این شرکت‌ها تنها در اردیبهشت‌ماه، ۱۸۱ هزار و ۹۳۵ میلیارد و ۷۷۵ میلیون ریال در بورس محصول به فروش رساندند. سهم تقریبی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی از مجموع فروش تجمعی دوماهه شرکت‌های بورسی، ۳۷ درصد بوده است. بر اساس این گزارش ۱۰ شرکت نخست با بیشترین عملکرد فروش به ترتیب فولاد مبارکه ، ملی صنایع مس، فولاد خوزستان، گل گهر، ذوب‌آهن اصفهان ، چادرملو، فولاد هرمزگان جنوب، فولاد کاوه جنوب کیش، فولاد خراسان و آلومینیوم ایران بوده‌اند.

طبق این گزارش صنعت آهن و فولاد یکی از موفق‌ترین سهم‌ها در بازار سرمایه است که تأثیر به سزایی روی شاخص بورس دارد. فولاد مبارکه نیز با تولید انواع ورق‌های فولادی ازجمله ورق سیاه، ورق روغنی، ورق آجدار و ... به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیشتاز در بین سهامداران بورس ایران شناخته‌ شده است. در حال حاضر نرخ مقاطع فولادی ازجمله میلگرد، تیرآهن، ناودانی، نبشی  ،لوله فولادیو ... با توجه به نوسانات دلار به‌صورت دقیق مشخص نیست و این محصولات نیز نرخ نوسانی دارند.

پیشنهاد مطالعه :

برای مشاهده مقاله خرید میلگرد از بورس روی متن لینک شده کلیک کنید.

 

ارسال نظر جدید