جهش کیفی تختال فولاد هرمزگان

کیفیت تختال‌های تولیدی در شرکت فولاد هرمزگان در چند ماه اخیر جهش چشمگیری داشته است
انتشار: 1399/04/29
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
جهش کیفی تختال فولاد هرمزگان

 

جهش کیفی تختال فولاد هرمزگان


کیفیت تختال‌های تولیدی در شرکت فولاد هرمزگان در چند ماه اخیر جهش چشمگیری داشته است

 

 

تختال‌های فولاد به‌صورت دوره‌ای مورد بازرسی قرار می‌گیرند. در سه‌ماهه نخست سال 99، بازرسی‌های گرم و سرد انجام‌شده بر روی تختال‌های تولیدی نشان داد که کیفیت این محصولات فولادی روند رو به رشدی را داشته است. کیفیت تختال‌های فولادی در این شرکت به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش ‌یافته تا جایی که در اردیبهشت‌ماه ۹۹.۲۹ درصد تختال‌ها بدون نیاز به عملیات اصلاحی مورد تأیید بازرسان کیفی این شرکت قرار گرفت.

تختال که معادل کلمه انگلیسی اسلب Slab بوده قطعه‌ای مکعب مستطیل از فولاد است. تختال یکی از محصولات میانی برخی کارخانه‌های فولادسازی است که از آن برای تولید انواع ورق فولادی ازجمله ورق سیاه، ورق روغنی و ... استفاده می‌شود. تولید این محصول غالبا به روش ریخته‌گری مداوم انجام می شود. تختال‌های فولادی معمولاً به ضخامت 230 میلی‌متر و عرض 1.25 متر و طول ۱۲ متر هستند.

به گزارش دنیای اقتصاد، سید اصغر مدنی، معاون بهره‌برداری شرکت فولاد هرمزگان با بیان مطلب فوق و با اشاره به نقش مهم و کلیدی کیفیت محصول در ارتقای بهره‌وری، کاهش هزینه و افزایش رضایت مشتریان گفت: «این موفقیت توسط اقدامات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در جهت تداوم و ارتقای کیفیت تولیدات فولاد هرمزگان و در سال جهش تولید حاصل شده است.»

مدنی به رکوردهای کیفی به‌دست‌آمده در شاخص‌های عیوب سرد و گرم و همچنین پیکاپ نیتروژن و روند کاهشی عیوب سالانه اشاره کرد و افزود: «برای تحقق این پیشرفت گروه‌های کاری برای انجام پروژه‌های بهبود شکل گرفت و روش‌های بهره‌برداری با به‌کارگیری قالب تدوین و بازنگری مستمر دستورالعمل‌های کاری به‌صورت استاندارد درآمد. همچنین از انجام تعمیرات پیشگیرانه و برنامه‌ریزی‌شده نیز برای کاهش عیوب محصول استفاده شد.»

وی در ادامه تشریح روند دستیابی به رکوردهای کاهش عیوب سرد و گرم در سه ماه نخست امسال و مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته تصریح کرد: «بازرسی‌های گرم سه ماه اول سال ۹۹ رسیدن عیوب به عدد بی‌سابقه ۰۱/۱ درصد را نشان می‌دهد؛ در‌حالی‌که وضعیت در مدت مشابه سال قبل ۰۸/ ۱ درصد بود. همچنین بازرسی‌های سرد در این مدت دستیابی به رکورد بی‌نظیر ۸۰/ ۱ درصد را نشان می‌دهد؛ درحالی‌که در مدت مشابه سال قبل وضعیت عیوب در بازرسی‌های سرد، ۴۳/ ۲ درصد بوده است.

سید اصغر مدنی اضافه کرد: «در اردیبهشت ۹۹ برای نخستین بار رکورد عیوب در بازرسی گرم به عدد 0.71 رسید و این عدد در تاریخ بهره‌برداری فولاد هرمزگان ثبت شد.»

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد هرمزگان اظهار داشت: «روند کاهشی درصد عیوب سالانه بیانگر رشد و توسعه پایدار شرکت فولاد هرمزگان است. موضوع بومی‌سازی از اولویت‌های راهبردی فولاد هرمزگان است و این جهش تولید کیفی در فولاد هرمزگان در این شرایط به دست آمده است. در بخش تجهیزات و قطعات یدکی و مواد مصرفی و نسوز نیز این روند باقوت در حال انجام است و بسیاری از کالاها و مواد مصرفی بومی‌سازی و برنامه‌ریزی برای ادامه بومی‌سازی در سال ۹۹ نیز انجام ‌شده است.»

مدنی در پایان به حمایت‌های مدیرعامل فولاد هرمزگان اشاره نمود که با اقدامات به‌موقع خود، زمینۀ تولید کیفی و سوق دادن سازمان به سمت افزایش بهره‌وری و به دست  آمدن رکوردهای جدید را فراهم نموده است. وی در ادامه از تمامی معاونت‌ها و کلیۀ کارکنان شرکت فولاد هرمزگان که با کار تیمی و همدلی در مسیر دستیابی به اهداف سازمان ایفای نقش می کنند نیز قدردانی نمود. 

 

 

 

ارسال نظر جدید