تیرآهن های IPB ،IPE و INP چه فرقی با هم دارند؟

انواع تیرآهن را از روی ابعاد بال آن‌ها بشناسید
انتشار: 1399/09/15
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
تیرآهن های IPB ،IPE و INP چه فرقی با هم دارند؟
محاسبه وزن تیرآهن - 6:21 دقیقه

 

تیرآهن یکی از مقاطع فولادی است که برای پشتیبانی از بارهای سنگین در سازه‌ها به کار می‌رود. تیرآهن‌های فولادی در اندازه‌ها و انواع مختلفی وجود دارند که هر یک کاربرد خود را در ساختمان‌سازی دارند. نوع و اندازه تیرآهن‌ها با توجه به مشخصات سازه مشخص می‌شود. در ایران انواع تیرآهن مختلف بر اساس استانداردهای IPB ،IPE و INP وجود دارد که خریداران باید تفاوت این تیرآهن‌ها را بدانند تا بتوانند انتخاب درستی داشته باشند. شما به عنوان یک خریدار باید بدانید که تفاوت تیرآهن IPE و IPB چیست؟ تیرآهن INP چه کاربردهایی دارد؟ پاسخ به این سوال‌ها به شما در انتخاب بهترین گزینه برای خرید کمک می‌کند.  در باب تفاوت ipe و ipb و inp باید اطلاعات کافی در مورد روش‌های ساخت، شکل ظاهری، قیمت تیرآهن و کاربردهای هر یک از آن‌ها داشته باشیم. در این مقاله به سؤالاتی مثل «inp چیست؟» پاسخ داده شده تا بتوانید تفاوت‌های بین تیرآهن inp با سایر انواع تیرآهن را بهتر درک کنید:

 

 

درباره تیرآهن و انواع تیرآهن های موجود در بازار

اگر بخواهیم یک تعریف دقیق و کوتاه از تیرآهن بگوییم:

تیرآهن‌ یکی از اجزای اصلی اسکلت‌ فلزی سازه هستند که به‌صورت شبکه‌ای از ستون‌های عمودی و افقی به‌عنوان تیر اصلی، فرعی و کلاف، وظیفه تحمل بار سقف‌ها و دیوارها را به عهده دارند. انواع تیرآهن در بازار ایران بر اساس شکل ظاهری و کاربرد متفاوت به چهار دسته اصلی IPE ،INP  ،IPB و CPE تقسیم می‌شوند.

در بازار ایران انواع تیرآهن بر اساس شکل به 4 دسته تقسیم می‌شوند که معرفی و بررسی کاربردهایشان در پرداختن به موضوع تفاوت تیرآهن IPB ،IPE و INP ضروری است:

 

استفاده از تیرآهن برای اسکلت سازی

 

تیرآهن ipe چیست؟

استاندارد IPE در تولید آهن‌آلات یک استاندارد اروپایی است که در ساخت تیرآهن از آن استفاده می‌شود. شکل ظاهری تیرآهن IPE به‌صورت I انگلیسی با ارتفاع 80 تا 600 میلی‌متر بوده و ضخامت بال‌ها از ابتدا تا انتهای آن ثابت است. این نوع تیرآهن بیشتر در صنعت ساختمان‌سازی برای ساخت خرپا، ستون و موارد مشابه دیگر به کار می‌رود. استاندارد IPE در تولید آهن‌آلات یکی از روش‌های ساخت محبوب در ایران به شمار می‌رود.

 

تیرآهن ipe

 

تیرآهن inp چیست؟

تیرآهن INP یکی دیگر از انواع تیرآهن‌های موجود در بازار است که مطابق با استانداردهای چین و روسیه تولید می‌شود. این نوع تیرآهن هم به شکل I انگلیسی بوده؛ اما ضخامت بال آن با دور شدن از جان تیرآهن کاهش می‌یابد. ارتفاع این تیرآهن نیز از 80 تا 600 میلی‌متر است و بیشتر در ساختمان‌سازی، پل‌سازی، اسکله‌سازی، سدسازی، برج‌سازی بکار می‌رود. تیرآهن‌های INP کمتری نسبت به تیرآهن‌های IPE تحمل بار کمتری داشته و به همین میزان نیز قیمت پایین‌تری دارند.

 

انواع تیرآهن بر اساس استاندارد

 

تیرآهن IPB چیست؟

تیرآهن‌هایی با استاندارد IPB به شکل H انگلیسی بوده و دارای بال‌های پهن‌تری نسبت به تیرآهن‌های IPE هستند. این تیرآهن‌ها دارای ارتفاعی مابین 100 تا 1000 میلی‌متر بوده و بیشتر برای ستون‌ها به کار می‌رود. تیرآهن‌هایی با استاندارد IPB در 3 نوع هاش سبک، هاش متوسط و هاش سنگین و با فولادهای St52، St44 و St37 ساخته می‌شوند. طبق گفته وب‌سایت hollowsectionpipe.com، تیرآهن‌های نوع هاش دارای تحمل ظرفیت بار بیشتر بوده و نسبت به دیگر مدل‌ها مقاوم تر است.

 

تیرآهن ipb یا تیرآهن هاش

 

تیرآهن لانه زنبوری یا CNP چیست؟

این نوع تیرآهن دارای حفره‌هایی در طول جان خود است که باعث می‌شود وزن آن نسبت به سایر تیرآهن‌ها کمتر شود. تیرآهن‌های لانه‌زنبوری را از تیرآهن‌های معمولی می‌سازند طوری‌که ارتفاع آن‌ها تا 1.5 برابر تیر اولیه افزایش می‌یابد. این افزایش ارتفاع سبب می‌شود این تیرآهن‌ها نیروی خمشی بیشتری را تحمل کنند و به همین دلیل گزینه مناسبی برای ساخت پی، ستون، اعضای مهاربندی، اتصالات بادبندها و اتصالات تیر به ستون‌ خواهند بود.

 

تیرآهن لانه زنبوری

 

تفاوت دو استاندارد IPE و INP چیست؟

تفاوت دو استانداردIPE و INP مربوط به ضخامت بال‌هایشان است. اگر از بالا به تیرآهن IPE نگاه کنید ضخامت بال‌های آن از ابتدا تا انتها یکسان است؛ اما در مورد تیرآهن INP شرایط متفاوت است و ضخامت آن با دور شدن از جان کم می‌شود و لبه‌های تیزتری دارد.

 

مزیت استفاده از تیرآهن‌ فولادی

انواع تیرآهن به دلیل مزایای فراوان خود در بخش‌های مختلف کاربرد دارند. ازجمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. از آسیب موریانه‌ها یا جوندگان در امان است.

2. تنش کششی زیادی را بدون شکستگی تحمل می‌کند.

3. یکپارچگی ساختاری خوبی دارد و به همین دلیل ایمنی بالایی را فراهم می‌کند.

4. امکان سفارشی‌سازی آن وجود دارد.

5. در برابر خوردگی و آتش‌سوزی (تا دمای خاصی) مقاوم است.

 

تیرآهن ذوب آهن

 

قیمت انواع تیرآهن موجود در بازار

قیمت تیرآهن در بازار با توجه به قیمت ارز، میزان عرضه و تقاضا، قیمت‌های جهانی فولاد و قیمت سنگ‌آهن تعیین می‌شود. این مقاطع فولادی به‌صورت کیلویی و شاخه‌ای در بازار به فروش می‌رسند. معمولاً کارخانه‌ها تیرآهن را به‌صورت بندیل با وزن تقریبی 5 تن عرضه می‌کنند و بنگاه‌های فروش آن‌ها را به‌صورت شاخه‌ای می‌فروشند.

با یک جستجوی کوچک در اینترنت و استعلام قیمت تیرآهن انواع برندهای موجود در بازار متوجه خواهیم شد که قیمت تیرآهن بناب کمترین مقدار را دارد و قیمت تیرآهن اصفهان از قیمت تیرآهن فایکو و دیگر تیرآهن‌های موجود در بازار بیشتر است.

 

کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان سازی

سایز تیرآهن با توجه به وزنی که باید تحمل کند تعیین می‌شود و برای کاربردهای مختلف و از سازه‌ای به سازه دیگر متفاوت خواهد بود. تیرآهن علاوه بر ساختمانسازی در صنایع دیگر نیز کاربرد دارد اما در این بخش بیشتر قصد داریم به کاربرد انواع تیرآهن در ساخت و ساز بپردازیم.

ازجمله کاربردهای تیرآهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. به‌عنوان تیر اصلی برای انتقال بار از تیرهای فرعی به سمت ستون‌ها به کار می‌روند.

2. به‌عنوان تیر فرعی به تیرهای اصلی وصل می‌شوند و بار را به تیر اصلی منتقل می‌نمایند.

3. به‌عنوان تیر کلاف به دو تیر عرضی که در سقف و خرپای ستون‌ها قرار دارند متصل شده و بار را از تیرهای عرضی به ستون‌ها منتقل می‌نمایند.

4. همچنین تیرآهن‌ها را می‌توان در سازه‌های کوچک به‌صورت دوبل به‌عنوان ستون به کار برد.

 

خط تولید تیرآهن

 

کارخانه های معروف تولیدکننده تیرآهن در ایران کدام نوع تیرآهن را تولید می کنند؟

کارخانه ذوب‌آهن معروف‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکننده تیرآهن در ایران است که انواع تیرآهن را در سایزهای 12 تا 32 و به‌صورت سبک و سنگین تولید می‌کند. تیرآهن‌های ذوب ازنظر وزنی نزدیک‌ترین مقدار را به جدول وزنی اشتال دارند. علاوه بر مجتمع ذوب‌آهن کارخانه‌های معتبر دیگری نیز به تولید تیرآهن مشغول‌اند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

1. شرکت فولاد ناب تبریز که تیرآهن‌های نیمه سبک و تیرآهن سنگین اروپائی را تولید می‌نماید.

2. مجتمع فولاد صنعت بناب که به شاهین بناب نیز شهرت دارد، تیرآهن معمولی با گرید ST37 و ST44 و تیرآهن نیمه سبک را در سبد محصولات خود دارد.

3. کارخانه فولاد البرز ایرانیان-فایکو نیز از دیگر تولیدکنندگان معتبر تیرآهن است که مشتریان زیادی دارد و این محصول را در سایزهای 14 تا 24 تولید و به بازار عرضه می‌کند.

4. شرکت فولاد خوزستان تیرآهن 14 و تیرآهن 16 را در سبد محصول خود دارد.

5. یکی دیگر از تولیدکنندگان معروف تیرآهن شرکت نورد آریان فولاد بوئین‌زهرا است که تیرآهن‌های خود را از سایز 14 تا 27 تولید می‌نماید.

6. مجتمع فولاد ظفر بناب هم از تولیدکنندگان تیرآهن IPE و INP در ایران است.

7. شرکت جهان فولاد غرب کرمانشاه نیز تیرآهن ۱۴ و تیرآهن ۱۶ را با گرید St37  تولید و به بازار عرضه می‌کند.

8. نورد فولاد یزد احرامیان نیز تیرآهن‌هایی در سایزهای 14 تا 22 تولید می‌کند. قیمت تیرآهن‌های یزد جز قیمت‌های پایین بازار است.

 

به خاطر داشته باشید که برای خرید انواع تیرآهن ابتدا باید در مورد تفاوت ipe و ipb و inp اطلاعات کافی داشته باشید. تیرآهن نیز یکی از مقاطع فولادی است که خرید آن نیاز به‌ دقت فراوان و اطلاعات کافی دارد. علاوه بر داشتن قیمت ‌آهن، شناخت انواع تیرآهن، استانداردهایش و اطلاع از تولیدکنندگان معتبر آن‌ها از موارد مهمی هستند که باید قبل از خرید تیرآهن از آن‌ها به آن آگاه باشید.

4 دلیل برای استفاده از تیرآهن هاش در سازه چیست؟
در این ویدیو به شما خواهیم گفت تیرآهن هاش چیست؟، چه مزایایی نسبت به بقیه انواع تیرآهن ها دارد و موقع خرید آن باید به چه نکاتی توجه کنید؟
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

تیرآهن IPE بیشتر در ساختمانسازی برای ساخت خرپا، ستون و موارد مشابه دیگر به کار می‌رود. تیرآهن INP بیشتر در ساختمان‌سازی، پل‌سازی، اسکله‌سازی، سدسازی، برج‌سازی استفاده میشود و  اما تیرآهن IPB بیشتر برای ساخت ستون‌ها به کار می‌رود.

پاسخ :

تحمل بار تیرآهنها به وزن آنها بستگی دارد به همین دلیل باید گفت تیرآهن INP تحمل بار کمتری داشته و تیرآهن های IPE و IPB نیز به ترتیب از تحمل بارهای بیشتری برخوردارند.

پاسخ :

تیرآهن IPE یا معمولی از نظر شکل ظاهری شبیه حرف انگلیسی I است. تیرآهن INP هم بسیار شبیه به تیرآهن معمولی است با این تفاوت که ضخامت بالها با فاصله گرفتن از جان کم میشود. اما تیرآهن IPB که به تیرآهن هاش نیز شهرت دارد از نظر شکل ظاهری شبیه حرف انگلیسی H انگلیسی است.

نظرات
سیامک خلیل
دوشنبه 18 مرداد 1400
کدوم نوع تیرآهن تحمل بار بیشتری داره؟
مدیر سایت
دوشنبه 18 مرداد 1400
تیرآهن های IPB و INP تحمل بار بیشتری دارن
حسن فلاحی
دوشنبه 7 تیر 1400
ظفربناب چه سایز تیرآهنهایی را مورد استفاده قرار میدهد؟
مدیر سایت
دوشنبه 7 تیر 1400
ظفر بناب تیرآهنهای خود را در سایزهای 14 و 20 تولید میکند.
خلیل مشایی
یکشنبه 9 خرداد 1400
کدوم کارخانه تیرآهن های بیشتری در هر بندیل داره؟
مدیر سایت
یکشنبه 9 خرداد 1400
باید به دنبال کارخانه ای باشید که وزن تیرآهن های آن به حد پایینی جدول اشتال نزدیک تر باشد. مثل ظفر بناب. 
ارسال نظر جدید