تیرآهن بلژیکی چیست؟ + جدول وزن تیرآهن بلژیکی

با کاربرد، روش تولید و وزن تیرآهن بلژیکی آشنا شوید
انتشار: 1401/06/16
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
تیرآهن بلژیکی چیست؟ + جدول وزن تیرآهن بلژیکی

 

تیرآهن اصلی‌ترین مقطع فولادی در سازه‌های آهنی است و به همین دلیل، انتخاب نوع مناسب آن برای چنین پروژه‌هایی، چالش‌های زیادی دارد. این مقاله، به توضیح این‌که تیرآهن بلژیکی چیست اختصاص دارد و با خواندن آن، در مورد انواع، روش تولید، کاربردها و وزن تیرآهن بلژیکی اطلاعات مفیدی را به دست می‌آورید. پس از آن می‌توانید تصمیم بگیرید که استفاده از این تیرآهن برای پروژه شما مناسب است یا خیر.

 

 

تیرآهن‌ بلژیکی چیست؟

تیرآهن بلژیکی نوعی تیرآهن فولادی است که ضخامت بال و جان آن از سایر انواع تیرآهن بیشتر است. افزایش قیمت آهن در سال‌های اخیر باعث شده که قیمت این تیرآهن نیز افزایش زیادی داشته باشد و وزن بالای این تیرآهن نیز در بالا رفتن قیمت تمام‌شده آن بی‌تأثیر نیست. به همین دلیل، نوع دست‌دوم تیرآهن بلژیکی، مشتریان بیشتری در بازار دارد. این تیرآهن در سایزهای 12 تا 20 سانتی‌متری در بازار موجود است و کاربردهای گسترده‌ای در ساخت‌وساز دارد.

 

تیرآهن بلژیکی

 

کاربرد تیرآهن بلژیکی چیست؟

وزن و ضخامت بالای این تیرآهن باعث شده که از آن بیشتر در بخش‌هایی از سازه که در آن‌ها نیرو به ستون‌های اصلی منتقل می‌شود، استفاده کنند. تیرآهن‌های بلژیکی سایز 18 و 20 بیشتر در ستون‌های اصلی و به منظور تحمل نیروهای خمشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این مقطع فولادی معمولاً در طول‌های 6 تا 20 متری در بازار موجود است. اگر تیرآهن بلژیکی نو باشد، از آن در ساخت سازه‌های عظیم مثل مراکز خرید، برج‌ها، کشتی‌ها و سکوهای استخراج نفت و گاز استفاده می‌شود. از تیرآهن بلژیکی دست‌دوم نیز در ساخت سقف منزل و پارکینگ، پاسیو و نعل چهارچوب استفاده می‌شود.

 

روش تولید تیرآهن بلژیکی چگونه است؟

روش تولید این تیرآهن تفاوت چندانی با سایر انواع تیرآهن ندارد. برای تولید آن، از شمش‌های مرغوب گرید ST 33، ST 37 و ST 44 استفاده می‌کنند، چرا که این آلیاژها درصد کربن بالایی دارند و سختی و استحکام تیرآهن بلژیکی را افزایش می‌دهند.
برای تولید تیرآهن بلژیکی، ابتدا شمش‌های مذکور را تا 1100 درجه سانتی‌گراد در کوره حرارت می‌دهند و سپس آن‌ها را توسط غلتک‌هایی از بالا، پایین، چپ و راست تحت‌فشار قرار می‌دهند تا شکل تیرآهن را به خود بگیرند. در انتها نیز فرایند خنک‌سازی و برش تیرآهن در طول‌های 6 تا 20 متری انجام می‌شود.

 

 

با انواع تیرآهن بلژیکی آشنا شوید

تیرآهن‌های بلژیکی معمولاً در سه نوع بال نیم پهن، هاش و زنبوری در بازار پیدا می‌شوند که در ادامه، با هر کدام آشنا می‌شوید:

 

انواع تیرآهن بلژیکی

 

تیرآهن بلژیکی بال نیم پهن

این نوع تیرآهن بلژیکی از نظر ضخامت، کمی با سایر انواع آن تفاوت دارد، چرا که ضخامت بال‌های تیرآهن بلژیکی نیم پهن از جان آن کمتر است. همچنین طول بال آن از طول جان کمتر است و همین موضوع باعث می‌شود که سطح مقطع آن به شکل حرف I انگلیسی باشد. این نوع تیرآهن در عین داشتن وزن کمتر، مقاومت مطلوبی دارد و به همین دلیل کاربرد آن از سایر انواع تیرآهن بلژیکی بیشتر است. تیرآهن بلژیکی بال نیم پهن یا IPE، بر اساس استانداردهای ایران و اروپا ساخته می‌شود.

 

تیرآهن بلژیکی هاش

سطح مقطع این نوع تیرآهن بلژیکی، شبیه به حرف H انگلیسی بوده و به همین دلیل، طول و ضخامت بال‌ها و جان آن، با یکدیگر برابر است. استقامت تیرآهن بلژیکی هاش از سایر انواع آن بیشتر است و به همین دلیل اکثراً از آن در ساخت پایه‌ها،ستون‌ها و پل‌ها استفاده می‌کنند.

 

تیرآهن بلژیکی لانه‌زنبوری

تیرآهن لانه‌زنبوری بلژیکی در حقیقت همان تیرآهن بلژیکی هاش یا بال نیم پهن است که از وسط برش خورده و پس از برش اشکال خاص روی جان این تیرآهن، مجدداً دو نیمه آن را به یکدیگر جوش داده‌اند. کاربرد اصلی تیرآهن بلژیکی در بخش‌هایی از سازه است که بار زیادی را تحمل نمی‌کند. همچنین وجود حفره‌های متعدد روی جان آن، باعث می‌شود که درگیری بالایی با بتن داشته باشند و به همین جهت، به منظور افزایش مقاومت کششی در سازه‌های بتنی به کار می‌رود.

 

کاربرد تیرآهن بلژیکی

 

وزن تیرآهن بلژیکی چقدر است؟

برای محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی، می‌توانید از جدول وزنی سازنده یا فرمول محاسبه وزن تیرآهن استفاده کنید. محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی به شما کمک می‌کند تا علاوه بر به دست آوردن قیمت تیرآهن به ازای هر شاخه، تعداد شاخه‌های هر سایز از تیرآهن بلژیکی را در یک بندیل و بار تیرآهن، محاسبه کنید.
در ادامه، با جدول وزن تیرآهن بلژیکی آشنا می‌شوید. نکته‌ای که باید پیش از دیدن آن بدانید، این است که تیرآهن بلژیکی هاش در دو نوع سبک و سنگین عرضه می‌شود و وزن آن‌ها به دلیل تفاوت در ضخامت جان و بال، با یکدیگر متفاوت است.

 

سایز تیرآهن بلژیکی (cm)

نوع تیرآهن بلژیکی

وزن هر متر (Kg)

12

زنبوری

10.42

هاش سبک

19.9

هاش سنگین

26.75

بال نیم پهن

10.42

14

زنبوری

12.9

هاش سبک

24.75

هاش سنگین

33.75

بال نیم پهن

12.9

16

زنبوری

16.25

هاش سبک

30.42

هاش سنگین

42.6

بال نیم پهن

16.25

18

زنبوری

18.75

هاش سبک

35.5

هاش سنگین

51.25

بال نیم پهن

18.75

20

زنبوری

22.9

هاش سبک

42.3

هاش سنگین

61.33

بال نیم پهن

22.9

 

برای محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی با استفاده از فرمول نیز باید وزن واحد طول آن را از جدول اشتال به دست بیاورید و در طول تیرآهن ضرب کنید.


حال که می‌دانید تیرآهن بلژیکی چیست، با آشنایی با جدول وزن تیرآهن بلژیکی می‌توانید هنگام خرید نوع دست‌دوم آن، از صحت ادعای فروشنده در مورد وزن و سایز تیرآهن، مطمئن شوید. اگر قصد خرید تیرآهن نو و با کیفیت را دارید، می‌توانید به سایت آهنگر مراجعه کنید. قیمت انواع تیرآهن به تفکیک نوع، سازنده و سایز در این سایت تفکیک شده و امکان مقایسه را به شما می‌دهد.
 

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

تیرآهن هاش بلژیکی، سنگین‌ترین نوع تیرآهن بلژیکی است که وزن آن به ضخامت جان و بال و سایز تیرآهن بستگی دارد.

پاسخ :

وزن هر متر تیرآهن 12 بلژیکی بسته به نوع آن 10.42 تا 26.75 کیلوگرم متغیر است.

ارسال نظر جدید