لوله مانیسمان چه تفاوتی با لوله API دارد؟

با تفاوت‌های پرکاربردترین لوله‌های صنعتی، آشنا شوید!
انتشار: 1401/04/05
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
لوله مانیسمان چه تفاوتی با لوله API دارد؟

 

لوله مانیسمان و لوله گازی API، هر 2 از مهم‌ترین لوله‌های صنعتی هستند که در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، کاربردی حیاتی دارند و استفاده از آن‌ها موجب شده تا استحکام لازم برای خطوط تأمین، انتقال و توزیع فراورده‌های نفتی و گازی، تأمین شود. البته کاربرد و قیمت این لوله‌ها با یکدیگر متفاوت است و هنگام خرید، شباهت ظاهری آن‌ها ممکن است شما را گمراه کند. در این مقاله، مهم‌ترین تفاوت‌های لوله مانیسمان و لوله API بررسی شده تا شما بتوانید در انتخاب بین یکی از آن‌ها، تصمیم‌گیری کنید.

 

 

لوله مانیسمان چیست؟

لوله فولادی از نظر نحوه ساخت، به 2 نوع کلی درزدار و بدون درز تقسیم می‌شود که به لوله فولادی بدون درز، اصطلاحاً لوله مانیسمان می‌گویند. روش ساخت لوله‌های مانیسمان به کلی با روش ساخت لوله‌های درزدار متفاوت است و برای ساخت آن، از روش نورد گرم استفاده می‌کنند. در این روش، شمش فولادی حرارت داده می‌شود و پس از آن که به دما، ضخامت و طول مطلوب رسید، توسط یک سنبه داخل آن را سوراخ می‌کنند و می‌گذارند تا سرد شود. حاصل کار، لوله مانیسمان است.

لوله‌های مانیسمان در 4 رده تولید می‌شوند که منظور از رده، نسبت قطر به ضخامت این نوع از لوله است. در ادامه با انواع لوله مانیسمان آشنا می‌شوید:

  • رده سبک: سایز 1 تا 16 اینچ و ضخامت 3 تا 7.9 میلی‌متر
  • رده 40: سایز 0.5 تا 16 اینچ و ضخامت 2.7 تا 12.7 میلی‌متر
  • رده 80: سایز 0.5 تا 16 اینچ و ضخامت 3.7 تا 21.4 میلی‌متر
  • رده 160: سایز 0.5 تا 16 اینچ و ضخامت 4.7 تا 40.4 میلی‌متر

 

قیمت لوله مانیسمان

 

کارخانه‌های لوله دقیق کاوه و گروه ملی صنعتی فولاد ایران (اهواز)، از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مانیسمان در ایران هستند.

 

لوله مانیسمان

 

لوله API چیست؟

لوله API نوعی لوله فولادی درزدار است که بر اساس استاندارد موسسه American Petroleum Institute یا همان انستیتوی نفت آمریکا تولید می‌شود و نام خود را از این استاندارد گرفته است. تفاوت عمده این لوله با سایر لوله‌های فولادی درزدار، کم بودن میزان کربن و بالاتر بودن میزان منگنز در ساختار آن است که موجب می‌شود تا این لوله استحکام و انعطاف‌پذیری کافی را برای استفاده در صنایع حساسی مثل نفت، گاز و پتروشیمی، داشته باشد.

همانند سایر لوله‌های درزدار، برای تولید لوله گازی API نیز از ورق فولادی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند. ورق سیاه پس از ورود به خط تولید، به‌صورت نوار و در طول برش می‌خورد و سپس وارد دستگاه رول فرمینگ می‌شود تا لبه‌های آن به یکدیگر نزدیک شود. پس از نزدیک شدن لبه‌ها به یکدیگر، روی آن‌ها جوشکاری انجام می‌شود.

 

قیمت لوله api

 

لوله‌های API در 2 مدل API 5L PSL1 و API 5L PSL2 تولید می‌شوند که این 2 مدل، از نظر خواص شیمیایی، مکانیکی و ابعاد، با یکدیگر تفاوت دارند. سایز لوله‌های کلاس PSL 1 از 0.5 تا 80 اینچ و سایز لوله‌های کلاس PSL 2 از 4.5 تا 80 اینچ متغیر است.

گروه صنعتی سپاهان و لوله و پروفیل سپنتا، از برترین تولیدکنندگان لوله گازی API در ایران هستند.

 

نمونه کاربرد لوله

 

چرا باید تفاوت لوله API و لوله مانیسمان را بدانید؟

اصلی‌ترین ضرورت دانستن تفاوت‌های بین لوله API و لوله مانیسمان، به شکل ظاهری آن‌ها باز می‌گردد، چرا که در تولید لوله API از ورق‌های فولادی ضخیم استفاده می‌کنند و این موضوع منجر به شباهت زیاد این لوله با لوله مانیسمان رده 40 می‌شود. به همین دلیل، شما باید سایر تفاوت‌های بین این دو نوع لوله مثل میزان استحکام، کاربردها، قیمت و وزن را بدانید تا بتوانید لوله متناسب با نیازتان را بخرید و در هنگام خرید، دچار اشتباه نشوید و بتوانید لوله مانیسمان را از لوله API تشخیص دهید.

این قدرت تشخیص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که به لیست قیمت لوله نگاه کنید و بفهمید که قیمت لوله مانیسمان چقدر از قیمت لوله API بالاتر است.

 

مهم‌ترین تفاوت‌های لوله مانیسمان و لوله API چیست؟

همان‌طور که در معرفی هر کدام از لوله‌های مانیسمان و API خواندید، روش تولید این دو نوع لوله به کلی با یکدیگر متفاوت است. سایر تفاوت‌های آن‌ها به کاربرد، میزان استحکام، هزینه‌های تعمیر و نگهداری و وزن آن‌ها باز می‌گردد.

 

 

تفاوت لوله مانیسمان و لوله API از نظر کاربرد

درست است که هم لوله مانیسمان و هم لوله API در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارند، اما ضخامت و تحمل فشار بیشتر لوله مانیسمان باعث می‌شود که بیشتر از آن در خطوط انتقال استفاده کنند و لوله API در مصارف خانگی و ساخت‌وساز به کار برود.

 

تفاوت لوله API و لوله مانیسمان از نظر میزان استحکام

 وجود درز جوش در لوله‌های API، یک نقص در برابر لوله‌های مانیسمان محسوب می‌شود و این درز باعث می‌شود که لوله API در برابر تنش‌ها و فشارهای وارده، استحکام کمتری داشته باشد.

در مقابل، لوله‌های مانیسمان فاقد درز هستند و وقتی فشاری به آن‌ها وارد می‌شود، این فشار در کل سطح لوله پخش می‌شود و تنها در یک نقطه متمرکز نخواهد بود. این ویژگی منجر به محبوبیت لوله‌های مانیسمان در سیستم‌های تحت‌فشار شده است.

 

لوله api

 

تفاوت لوله API و لوله مانیسمان از نظر هزینه‌های تعمیر و نگهداری

همان‌طور که گفتیم، میزان استحکام لوله مانیسمان از لوله API بیشتر است و همین موضوع باعث می‌شود که سیستم‌هایی که از این نوع لوله بهره می‌برند، هزینه تعمیر و نگهداری چندانی نداشته باشند. طول عمر بالا و هزینه پایین تعمیر و نگهداری لوله مانیسمان، تفاوت قیمت آن با لوله API را جبران می‌کند.

 

 

تفاوت لوله API و لوله مانیسمان از نظر هزینه‌های تعمیر و نگهداری

استفاده از ورق فولادی برای تولید لوله‌های API باعث می‌شود که وزن آن به مراتب از لوله‌های مانیسمان با سایز مشابه، کمتر باشد. در جاهایی که میزان استحکام و دوام لوله اهمیت کمتری دارد، می‌توان از لوله API استفاده کرد و در هزینه‌های پروژه صرفه‌جویی نمود.

اگر قصد خرید لوله و پروفیل باکیفیت را دارید، می‌توانید به صفحه اصلی سایت آهنگر مراجعه کنید و از منوی بالای صفحه، وارد دسته‌بندی موردنظرتان شوید. تنوع انواع محصولات فولادی در سایت آهنگر بالا است و همانند قیمت لوله، قیمت پروفیل نیز در این سایت مقرون به‌صرفه و عادلانه است.

 

سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

لوله مانیسمان از دسته لوله‌های بدون درز محسوب می‌شود.

پاسخ :

لوله api یک نوع لوله درزدار بوده که با نام لوله درزدار گاز مستقیم خانگی نیز نامیده می‌شود.

ارسال نظر جدید