تعطیلی سراسری و سونامی مجدد قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد

تعطیلی سراسری چه اثری بر بازار آهن و فولاد می‌گذارد؟
انتشار: 1400/05/23
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
تعطیلی سراسری و سونامی مجدد قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد

 

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، از روز دوشنبه 25 مرداد تا روز شنبه 30 مرداد ماه 1400، تعطیلی سراسری در کشور اعمال می‌شود. در این مصوبه قید شده که به جز مشاغل گروه 1، تمامی اصناف، ادارات و بانک‌ها امکان فعالیت ندارند. این موضوع به معنای تعطیلی بازار آهن و فولاد به مدت 5 روز است، بازاری که از یک ماه پیش با مشکلاتی مانند قطعی برق تولیدکنندگان فولاد و رکود دست به گریبان بوده و در حال حاضر مشاغل مرتبط با آن، با سختی فراوان به ادامه حیات مشغول هستند.
از اواسط تیرماه و با اوج‌گیری مصرف برق در کشور، خاموشی‌های گسترده در کشور آغاز شد و چندی بعد، توانیر اعلام کرد که به منظور ادامه تأمین روشنایی برای مناطق مسکونی، صنایع باید مصرف برق خود را کاهش دهند. صنایع سیمان و فولاد در صدر لیست توانیر بودند و برای جلوگیری از قطعی دائمی برقشان، مجبور به ادامه فعالیت با 10 درصد ظرفیت شدند. این موضوع منجر به کاهش چشمگیر تولید محصولات فولادی و وارد آمدن خسارات سنگین به زنجیره تأمین فولاد کشور شد.
نتیجه این خسارات، افزایش قیمت افسارگسیخته مقاطع فولادی و رکود شدید در بازار آهن و فولاد بود که تاکنون نیز ادامه داشته است. تعطیلی اصناف و بازار و به حداقل رساندن تقاضا، احتمالاً ضربه سنگین دیگری است که بر پیکره زنجیره تأمین فولاد کشور وارد خواهد شد و به احتمال زیاد بایستی منتظر افزایش مجدد قیمت‌ها در هفته آتی و بعد از پایان تعطیلات باشیم.

به نظر می‌رسد که وضعیت فعلی، بهترین زمان برای خرید مقاطع فولادی باشد، چرا که به احتمال زیاد در هفته آینده و پس از پایان تعطیلات، با رکوردشکنی‌های جدیدی در بازار آهن و فولاد روبرو خواهیم شد. 
  

مسعود تاجیک
- نویسنده
ارسال نظر جدید