چگونه میلگرد اصل را از میلگرد تقلبی تشخیص دهیم؟

میلگرد را که از مهم‌ترین بخشهای یک سازه ساختمانی است و وظیفه افزایش استحکام سازه را دارد، می‌بایست از یک کارخانه تولیدکننده فولاد معتبر خریداری کنید.
انتشار: 1400/07/27
اخبار بروزرسانی: 1402/06/26
چگونه میلگرد اصل را از میلگرد تقلبی تشخیص دهیم؟

 

امروزه به دلیل رواج امر ساخت و ساز، کارخانه‌های مختلفی شروع به فعالیت، در زمینه تولید فولاد مورد نیاز برای پروژه‌های ساختمانی کرده‌اند. در این میان ممکن است افراد سودجو نیز دست به اقداماتی بزنند که خسارت‌های جبران‌ناپذیری را در این عرصه وارد کنند. به‌عنوان مثال میلگرد را که از مهم‌ترین بخشهای یک سازه ساختمانی است و وظیفه افزایش استحکام سازه را دارد، می‌بایست از یک کارخانه تولیدکننده فولاد معتبر خریداری کنید. در این مقاله ما قصد داریم روش‌های تشخیص میلگرد تقلبی از اصل و ویژگی میلگرد اصلی را بیان کنیم.

 

 

تشخیص میلگرد تقلبی از روی علامت اختصاری

از ساده‌ترین روش‌های شناخت و تشخیص میلگرد اصلی، توجه به پلاک نصب شده روی بندل میلگرد است. قبلاً در مقاله دیگری این موضوع را بیان کردیم که چگونه از روی علائم اختصاری میلگردها کارخانه تولیدکننده میلگرد را بشناسیم. بررسی علائم اختصاری میلگرد و توجه به پلاک نصب شده روی بندل میلگرد که شامل: استانداردهای کسب شده، شماره شناسایی محصول، تاریخ تولید، وزن بندل و گرید می‌شود، به شما کمک می‌کند تا میلگرد تقلبی را تشخیص دهید. 

روش‌های زیادی برای تشخیص میلگرد اصل از میلگرد تقلبی و آگاهی از میلگرد اصلی یا تقلبی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

•    مقایسه وزن میلگرد با جدول وزن
•    توجه به رنگ میلگرد
•    دریافت گواهی کنترل کیفیت از کارخانه

 

میلگرد اصلی

 

توجه به وزن میلگرد

با مراجعه به جدول اشتال می‌توانید وزن میلگرد خود را با این جدول مقایسه کنید. میلگرد تقلبی یا میلگرد متفرقه در هر شاخه خود، اختلاف زیادی با جدول اشتال دارد. هرچند برخی خریداران به دنبال محصول سبک‌تر هستند تا هزینه کمتری پرداخت کنند، اما اکثر خریداران به دنبال خرید یک محصول باکیفیت برای اتمام پروژه خود هستند و قیمت میلگرد اهمیت چندانی برایشان ندارد. پس مقایسه وزن میلگرد با جدول اشتال یکی از روش‌های تشخیص میلگرد اصلی از تقلبی است. به‌عنوان مثال کارخانه ذوب‌آهن اصفهان از دسته تولیدکننده‌هایی است که میلگردهای خود را طبق استاندارد جدول اشتال تولید می‌کند. 

 

قیمت میلگرد اصفهان

 

با توجه به رنگ میلگرد چطور اصل بودن آن را تشخیص دهیم؟

رنگ میلگرد یکی از ویژگی‌های میلگرد اصلی است. رنگ میلگرد مرغوبی که از کارخانه بیرون می‌آید، نزدیک به رنگ مشکی و مقداری نیز تیره است. ممکن است میلگرد در اثر رطوبت و آب باران، کمی دچار زنگ زدگی شود که اگر این زنگ‌زدگی به داخل و عمق آن نفوذ نکرده باشد، مشکلی به وجود نمی‌آید. 

یکی دیگر از ایرادات خرید میلگرد تقلبی این است که طول میلگردهای تقلبی از 12 متر کمتر است.

 

تشخیص میلگرد تقلبی

 

دریافت گواهی کنترل کیفیت از کارخانه

اگر میلگرد انتخابی شما کاملاً استاندارد و اصل باشد، دارای یک برگه یا گواهی کنترل کیفیت از کارخانه است. شما می‌توانید از فروشنده درخواست کنید که این برگه که برگ آنالیز نیز نام دارد را برای شما ارسال کند. در این برگه تمامی آزمون‌هایی که روی میلگرد صورت گرفته به همراه تأییدیه معتبر آزمایشگاهی میلگرد وجود دارد. موارد موجود در این برگه شامل لیست زیر می‌شود:

•    آزمون ‌کوانتومتری
•    استحکام کششی
•    ازدیاد طول و وزن دقیق
•    آزمایش کشش میلگرد
•    آزمایش تاشدگی در میلگرد
•    آزمایش جوش‌پذیری میلگرد
•    مشخصات گواهینامه

 

مشخصات گواهینامه:

مشخصات گواهینامه شامل خواص شیمیایی، خواص فیزیکی، نام، شماره گواهینامه، طول محصول، شماره بندل و نوع شمش می‌شود. خواص فیزیکی میلگرد شامل استحکام تسلیم (نقطه‌ای است که در آن فلز در برابر نیروی وارده تسلیم می‌شود)، استحکام کشش نهایی (نقطه‌ای که نیروی اعمالی به بیشترین مقدار خود می‌رسد) و ازدیاد طول (نوعی تغییر شکل میلگرد) می‌شود. 

خواص شیمیایی میلگرد نیز درصد خلوص مواد شیمایی را نشان می‌دهد. این مواد شامل کربن، سیلسیم، منگنز، فسفر، نیکل، کروم و گوگرد می‌شود.

 

آزمایش تاشدگی میلگرد:

در این روش میلگرد را ابتدا به 45 درجه خم می‌کنند و بعد از آن میلگرد را در آب داغ و یا آبجوش قرار می‌دهند. در مرحله بعد قسمت خم شدگی میلگرد را به‌اندازه 22.5 باز می‌کنند و اگر دچار ایراد نشده باشد، این میلگرد تائید می‌شود. 

 

آزمایش کشش میلگرد:

در این روش، میلگرد در فک دستگاه کشش قرار می‌گیرد تا کشیده شود؛ سپس نیروی وارد شده به میلگرد، روی دستگاه اندازه گیری می‌شود. 

 

آزمایش جوش پذیری:

این نوع آزمایش، پس از 2 آزمایش قبلی صورت می‌گیرد. یعنی اگر میلگرد از 2 آزمایش قبلی موفق بیرون بیاید، مرحله آخر آزمایش جوش پذیری است که آیا میلگرد قابلیت جوش داده شدن را دارد یا خیر. اگر نتیجه این مرحله نیز مثبت باشد، میلگرد توسط واحد کنترل کیفیت تائید می‌شود.

 

اینفوگرافی تشخیص میلگرد تقلبی


کارخانه‌های زیادی در زمینه تولید میلگرد اصل و با کیفیت فعالیت دارند که خیال شما را بابت تمامی موارد بالا راحت می‌کند. کارخانه فولاد ظفر بناب یکی از کارخانه های تولید کننده میلگرد اصل است که کیفیت محصولات تولید کننده آن زبان زد همه شده است. قیمت میلگرد بناب نیز به نسبت دیگر کارخانه مناسب تر است.

 


حال که با تمامی روش‌های تشخیص میلگرد تقلبی از میلگرد اصلی و ویژگی میلگرد اصلی آگاه شدید، به راحتی می‌توانید پروژه خود را استارت بزنید. آهنگر به شما توصیه می‌کند قبل از هر چیزی از قیمت آهن باخبر باشید و مطالب مربوط به میلگرد مثل «راهنمای خرید میلگرد» و «راه های جلوگیری از شکستن میلگرد» را مطالعه کنید. 

مهسا زرینی
- نویسنده
من مهسا هستم، محتوا نویس شرکت آهنگر. از دوران مدرسه علاقه زیادی به داستان‌ داشتم؛ تا اینکه تصمیم گرفتم شغلم به نویسندگی مرتبط باشه. اگر دوست دارید راجب من بیشتر بدونید، صفحه لینکدین من رو دنبال کنید.
سوالات متداول
سوالات متداول
پاسخ :

وزن میلگرد مورد نظر شما باید بسیار نزدیک به جدول اشتال و جدول وزن کارخانه باشد.

پاسخ :

ساده‌ترین روش تشخیص میلگرد اصلی، خرید میلگرد از کارخانه‌ها، برندها و فروشندگان معتبر است.

ارسال نظر جدید